Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kolosální hora švédské oceli jezdí za osm litrů díky úsporným drátům

V provozu jsme vyzkoušeli, jak funguje nejnovější takzvaná mild hybridní technologie s 48V akumulátorem. A to na nejnáročnější kombinaci z hlediska dynamiky a spotřeby, jakou si lze představit: v pětimetrovém, nejméně 2,1 tuny těžkém SUV Volvo XC90 s divokým benzinovým turbomotorem o výkonu 300 koní.
Dráty, které dávají smysl: Volvo XC90 s mild hybridním pohonem šetří na každém...

Dráty, které dávají smysl: Volvo XC90 s mild hybridním pohonem šetří na každém kilometru. | foto: Michael Kudelapro iDNES.cz

Volvo XC90 nejspíš znáte, i když netrávíte každou volnou chvíli na automobilových serverech. Severská legenda, jejíž předchozí generace se jen s minimálními změnami v Evropě prodávala nekonečných čtrnáct let, se před pěti lety představila ve zcela novém provedení.

Výhody: hlavně špičková bezpečnostní výbava a technika, obdivuhodný vnitřní prostor, jistý podvozek a skvělé brzdy a také pár rozmazlujících detailů, jako je úžasná audiosouprava od mistrů legendární značky Bowers & Wilkins.

Zápory: například i na poměry uskákaných SUV dost prkenný podvozek, palubní rozhraní, které chce více trpělivosti, a pak – movití zájemci o dvoumilionové SUV, postavte se třeba na hlavu – výhradně čtyřválcové motory o objemu dva litry.

Taková troufalost! Někteří automobiloví labužníci zpočátku nad čtyřválci ohrnuli nos, ale pak sledovali, jak se zákazníci naopak hrnuli s objednávkami. I díky současné XC90 (a dalším vozům na platformě SPA, tedy celé řadě 90 i menší 60) Volvo do konce loňského roku rostlo jako nikdy dřív. Šest let v řadě zvyšovalo svůj odbyt, loni prodalo přes 705 tisíc aut, z toho bylo více než sto tisíc vrcholných modelů XC90. Navzdory tomu, že se prodává již pátým rokem, jeho odbyt loni vzrostl dokonce o sedm procent. Nejen mezi luxusními SUV unikátní výsledek.

Na čtyřválec si zvyknete, když už ani šestiválce nejsou, co bývaly

Čtyřválce se tedy nakonec ukázaly jako více než dostatečné pohonné jednotky, jejichž menší rozměry přinášejí nižší hmotnost (což je u nakynuté XC90 trochu jedno, u dalších vozů jde o důležitější okolnost) a také menší prostor pro zástavbu než víceválce, což znamená výhodu při čelním střetu. A i když čtyřválce z principu nedokážou nabídnout tu sametovou nonšalantnost šestiválců, umí i XC90 pořádně rozhýbat.

A mimochodem, ony už ani ty šestiválce leckdy nejsou, co bývaly. Takový V6 3.0 TDI koncernu Volkswagen, někdejší chlouba a téměř automatická volba většiny zájemců o něco extra, je seškrcený emisními předpisy natolik, že sice přede tiše jako kočka, ale váhavými rozjezdy z křižovatek dovede majitele smutně poškrábat na duši. Dříve uměl lépe zatnout drápek.

Líné rozjezdy, to je vlastně jedno z největších úskalí dnešní doby. Jde o důsledek omezení exhalací a platí pro všechna automobilová patra. I ve škodovkách se původní a notně rozšířená 1.4 TSI (110 kW) rozjíždí s větším elánem než její modernější nástupce 1.5 TSI, o deci objemnější a stejně výkonný, ale utažený emisními opratěmi.

Úsporné dráty

Hlavně kvůli emisím proto výrobci i menších vozů přecházejí na takzvanou mild (z ang. jemnou) hybridní technologii, založenou na relativně jednoduchém principu: do pohonného řetězce přidají malý elektromotor (přímo mezi motor a převodovku, nebo poháněný řemenem), který jednak téměř neznatelně zhasíná a startuje spalovací motor na křižovatce, jednak dokáže pomoci v nejnižších otáčkách, v nichž dnešní (téměř výhradně) přeplňované jednotky zdlouhavě čekají na nástup turba a kvůli emisím si nemohou pomoci extra dávkou paliva jako dřív.

Volvo na to šlo z gruntu a rozhodlo se převést na mild hybridy všechny vozy se spalovacími motory, naftové i benzinové, ovšem navíc je vylepšilo ještě o 48V palubní síť. Ta přináší zásadní přínos v tom, že díky silnému akumulátoru může mimo jiné vypnout motor dříve, využít elánu elektromotoru častěji a mnohem více zužitkovat brzdnou energii.

Dvoulitr se v obřím motorovém prostoru doslova ztrácí, všimněte si prostoru nad agregátem: dokazuje snahu snížit těžiště a vytváří prostor pro ztlumení nárazu sraženého chodce.

Přitom toto řešení není tak drahé jako tradiční hybrid (o plug-inech ani nemluvě), nezvyšuje hmotnost a má přinést citelnou, podle výrobce až 15procentní úsporu paliva. O to více jsme byli zvědavi, jaká je praxe u dosud nejvíce hýřivé top benzinové verze, přejmenované z T6 na B6. Její výhodou navíc je, že k přeplňování obvyklým výfukovým turbem (pro zvýšení točivého momentu ve středních a vyšších otáčkách) přidává elektricky poháněný kompresor (pro nejnižší otáčky), který nahradil původní mechanický – podobně účinný, ale s velkými ztrátami, a tudíž zvyšující spotřebu.

Auto (poněkud opulentních) snů

Námi zkoušená 314koňová varianta (300 k spalovací dvoulitr + 14 k elektromotor) dokáže leckoho budit ze sna: fanoušky Volva designem a bezpečností, příznivce všech velkých SUV svou nekonečnou prostorností a všudypřítomnou bytelností, zato ekology a pragmatiky plýtváním téměř všemi směry. 

Gigantický vůz má samozřejmě velký odpor vzduchu, masivní 20palcová kola také nejsou příkladem spořivosti (mohou mít ovšem i 22“), k tomu pohon všech kol, který využijete jednou za uherský rok při výjezdu k horské chatě. Ovšem právě taková auta dnes zákazníky lákají, a nejen ty extra movité. A pro náš test, jaký přínos může mít mild hybridní technologie, to je ideální adept.

Volvo XC90 B6 není těžkou vahou pouze zásluhou hmotnosti 2,1 až 2,3 tuny, v dané třídě reprezentované Audi Q7 či Mercedesem-Benz GLE spíše jednou z nejnižších, ale do extra třídy patří kupodivu i dynamikou: se sériovou osmistupňovou automatickou převodovkou se ta hora švédské oceli rozohní z nuly na stovku za 6,7 sekundy.

Odvětrávaná i vyhřívaná sedadla, nastavitelná délka sedáku, jemná kůže a masážní funkce, to vše za 38 000 Kč – co si přát víc?

Když dynamiku jednou vyzkoušíte, začnete před hýřivou kombinací benzinového motoru a velkého SUV pomalu tát. Ne proto, abyste lámali rekordy, na to je Volvo opravdu velké a svým charakterem nabádá spíše k pozvolnějšímu tempu. Ale je příjemné mít pod pedálem plynu tak bezpečnou rezervu na každé předjetí. Jen aby ze spotřeby úsměv na rtech zase rychle nezmrzl, až se přijede k čerpací stanici…

Abychom si ještě dokreslili celý obrázek: nejvyšší rychlost testovaného exempláře činí 230 km/h. Ponechme stranou, že u nově objednaných vozů to bude již jen 180 km/h, protože značka v rámci snahy propagovat bezpečnou jízdu před pár týdny rázně utnula maxima svých vozů – původní limit lépe vypovídá o skutečném potenciálu této jednotky.

A taková strojovna že má podle staré, čistě laboratorní evropské normy NEDC žádat v XC90 jen 7,4 l/100 km, případně i tak dost optimistických 9,1 l podle realističtější WLTP?

Hodně plachtit, jemně brzdit

Nebudeme chodit kolem horké kaše: údaj WLTP je skutečně reálný. A docela bez odříkání. Třebaže jsme měli vůz jako první, a byl tudíž s 600 kilometry ještě nezajetý, dokázali jsme se mimo dálnice a města pohybovat kolem 9 l. Ve snaze zjistit co nejnižší spotřebu jsme vyrazili na rovinatou trasu směr Kolín a za slunečného dne, s puštěnou klimatizací a komfortem otevřeného obřího střešního skla (které už nad 70 km/h dost ovlivňuje aerodynamiku) jsme dosáhli dokonce 8litrového průměru.

Nejlepších výsledků lze dosáhnout plynulým zrychlováním a brzděním nikoli motorem, ale tzv. plachtěním, tedy automatickým vyřazováním na neutrál v režimu Eco. Tento mód testovanému volvu překvapivě seděl lépe než základní Comfort i díky tomu, že často nechává zařazeno o stupeň výš a s extra 40 Nm elektromotoru tak plynuleji a bez zbytečného přeřazení využije sílu pohonného ústrojí.

S ohledem na charakteristiku pohonného ústrojí se vyplatí co nejčastěji a mírným tlakem brzdit pedálem, protože takto se s pomocí elektromotoru co nejvíce zužitkuje brzdná energie. A protože 48V akumulátor disponuje velmi slušnou kapacitou 4,43 kWh, máte jistotu, že brzděním nashromážděnou energii využijete za vesnicí pro rázné zrychlení nebo ve městě při popojíždění.

Ve městě, kde mají být výhody mild hybridu hodně patrné, jsme se dostali na 11 až 12 l – zde rozhoduje, zda se šinete v pomalé koloně, nebo často zrychlujete a zastavujete. Ale opět je dobré si připomenout, v jakém voze se člověk veze: dosavadní T6 by si řekla o litr i dva více. 

Celkový průměr skončil těsně pod hranicí 10 l na 100 km, což je výsledek, který v této kategorii běžně akceptují majitelé šestiválcových turbodieselů. Benzinový čtyřválec ve Volvu umí být o chloupek tišší, byť ani on se nevyhne jemným vibracím hlavně na volnoběh a ráznějšímu projevu, který odpovídá 300koňovému výkonu. Citelnou výhodou je plynulé zrychlení ve spodních otáčkách a dravější charakter ve vysokých.

Smysluplnější než plug-in hybrid

Zatímco u plug-in hybridů je přínos jen tehdy, když je uživatel dokáže často a na dlouho připojit k běžné zásuvce, aby se ospravedlnilo, že s sebou vozí elektrickou výstroj o hmotnosti dva metráky, mild hybridy jako Volvo XC90 B6 ukazují cenově příznivější a mnohem efektivnější cestu.

Verze Inscription obouvá nejméně 20“ pneumatiky, na nichž je už znát tvrdost sportovně naladěného podvozku. „Devatenáctky“ by tlumily lépe.

Spoří prakticky za všech okolností, dodatečnou energii na zrychlení si vyrábějí samy a jejich hmotnost se prakticky neliší od nehybridní verze. Malý elektromotor jen nahrazuje alternátor, přídavný 48V li-ion akumulátor váží jen kolem 6 kg, soustava s vyšším napětím navíc umožňuje použití brzdového systému bez mechanické vazby (brake-by-wire) a přináší úsporu asi 10 kg. 

Silný akumulátor je bezúdržbový, jeho životnost má odpovídat vozu, mimochodem u plug-in hybridů dává Volvo záruku na baterie osm let nebo 160 tisíc kilometrů, a tak ani zde není důvod pochybovat, zda neodejde dřív.

Na pětimetrovém a až sedmimístném SUV s benzinovým motorem se tak ukazuje, že 48V systém a mild hybridní pohon je efektivním způsobem, jak za všech okolností snížit spotřebu, a to bez složitého, těžkého, při výrobě, recyklaci a větším podílu jízdy na fosilní paliva ne zrovna dvakrát ekologického plug-in hybridního systému.

Zatímco přednosti dobíjecích hybridů využijí jen někteří, především ve městě a pouze při pravidelném dobíjení, výhody 48V mild hybridů se uplatní na každém kilometru. Zvláště u větších a výkonnějších vozů, jako jsou stále hodně žádaná SUV.

Daní za příchod technicky složitějších vozů je zvýšená pořizovací cena. Takže ano, jde to, jezdit s více než 300koňovým, prostorným, bezpečným, luxusním a kdovíjakým SUV i za 8 litrů benzinu. Ale musíte si – stejně jako u konkurence – proti minulosti připlatit: za testované Volvo XC90 B6 dáte včetně aktuálního bonusu  minus 200 tisíc korun ve verzi Inscription 1,8 milionu, ve výbavě Momentum Pro o sto tisíc méně. Se spořivějším dieselem (235 + 14 koní) stojí vůz 1,5 milionu korun. A to jsou na poměry v této kategorii ještě dobré ceny.

Volvo XC90 B6 v číslech

 • motor: dvakrát přeplňovaný benzinový čtyřválec 2,0 l + elektromotor
 • výkon: 220+10 kW / 300+14 k
 • točivý moment: 420+40 Nm
 • nejvyšší rychlost: 230 km/h (nově 180 km/h)
 • zrychlení 0–100 km/h: 6,7 s
 • spotřeba paliva a energie: 9,1 100/km (WLTP)
 • pohotovostní hmotnost (podle verze): 2064 až 2320 kg
 • délka x šířka x výška: 4953 x 1931 x 1776 mm
 • světlá výška: 223 mm
 • objem zavazadlového prostoru: 721/1886 l
 • cena: od 1 889 600 Kč vč. DPH, aktuálně bonus minus 200 000 Kč
Autoři:
 • Nejčtenější

Další prudiči na palubě. EU přichystala řidičům nový bezpečnostní dozor

Čím více pruhů tím více Adidas, a čím více asistentů, tím více ADAS? Když jde o bezpečí, tak musí žerty stranou. Povinné asistenční systémy ve všech nových vozech musí od 7. července podle Evropské...

8. července 2024,  aktualizováno  12:14

Hitu z Tuzexu šel motor opačně. Ferrari sekretářek slušelo i české sexbombě

Jedním z nezapomenutelných malých Fiatů s motorem vzadu je typ 850, mladší bráška kultovní šestistovky. A protože i osmsetpadesátka se v nemalých počtech dovážela do Československa a letos slaví...

9. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový rolls má kontinentální premiéru na karlovarském festivalu

Rolls-Royce si pro chlubení se obnoveným Cullinanem v České republice opět vybral slavný festival v Karlových Varech. Evoluce superluxusního SUV má na jedné z nejvýznamnějších společenských a...

5. července 2024

Občerstvená Dacia Spring v akci. Teď už je víc autem a vejde se do půl milionu

Málokteré auto schytalo po svém uvedení takový posměch jako Dacia Spring v roce 2021. Výkon pouhých 45 koní, zrychlení na stovku za 19,1 sekundy, dojezd kolem 200 kilometrů, a ne zrovna přesvědčivé...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První týdny s teslou. Výrazná úspora, překvapení a Euro na palubě

Tesla Model Y má za sebou první měsíc dlouhodobého testu. Auto funguje bez výhrad, ale ukazuje se, že člověka přecházejícího na elektromobilitu čeká řada změn. Teslu si pořídil spolupracovník redakce...

9. července 2024

Občerstvená Dacia Spring v akci. Teď už je víc autem a vejde se do půl milionu

Málokteré auto schytalo po svém uvedení takový posměch jako Dacia Spring v roce 2021. Výkon pouhých 45 koní, zrychlení na stovku za 19,1 sekundy, dojezd kolem 200 kilometrů, a ne zrovna přesvědčivé...

12. července 2024

Dálnice jsou v ČR pro elektroauta zdarma, cizinci však prohrávají s byrokracií

Premium

Petra, Pražanka vdaná do Nizozemska, se jako každé léto chystá navštívit příbuzenstvo v Česku, s rodinou se rozhodli pro cestu svým elektrickým audi. Bateriová auta nemusí v Česku platit za dálnice....

12. července 2024

Vlak má vždycky přednost. Při nehodě fyzikální zákony nepřemůžete

Jen v několika málo případech je viníkem srážky auta a vlaku strojvedoucí. V drtivé většině je chyba na straně řidičů, kteří si myslí, že to stihnou, ignorují výstražná světla a mnohdy i závory....

12. července 2024

Italský obytňák na francouzských základech je hubeňour pro mírně pokročilé

Výrobci obytných aut hledají díry na trhu stejně jako velké automobilky. Vznikají tak modely na pomezí mezi dosud zavedenými modelovými řadami. Přesně do takového výklenku italské Etrusco zamířilo...

11. července 2024

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Krásná dcera Václava Klause mladšího se bude vdávat, vezme si házenkáře

Kateřina Klausová (25), dcera Václava Klause mladšího, řekla své ano Tomášovi Pirochovi (24), reprezentantovi České...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Nenašla na trhu, co potřebovala, tak začala vyrábět sama. Zákazníků přibývá

Jana Podroužková má ráda pohyb a baví ji design. Oboje nakonec skloubila a založila vlastní značku Dhaara. Ta za osm...