Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Wahhábismus inspiruje světový džihád, obrací se i proti samotným Saúdům

  0:30
Saúdská Arábie je mnohými vnímána jako kolébka nenávistného islamismu, který se naposledy v pátek krvavě připomněl v Paříži. S radikály se potýká i pouštní království. Zatýká je a zakazuje jim cestovat do Sýrie, zároveň však řeší dilema: jeho oficiální ideologie razí nenávist k „nevěřícím“ a mnohé džihádisty inspiruje.
Mešita na pařížském předměstí Evry-Courcouronnes, odkud pocházel jeden z...

Mešita na pařížském předměstí Evry-Courcouronnes, odkud pocházel jeden z pachatelů pátečního útoku (15. října 2015) | foto: Profimedia.cz

„Nadešel okamžik, kdy se celý svět musí sjednotit k boji proti této zrůdě. Tyto činy jsou v rozporu s veškerými náboženskými i lidskými hodnotami a odporují všem civilizacím,“ prohlásila po pátečních útocích jedna z nejvyšších autorit sunnitských muslimů - šajch Muhammad Ahmad Tájib, imám náboženské univerzity při egyptské mešitě al-Azhar.

Teror v Paříži

Silnými slovy nešetřilo ani libanonské hnutí Hizballáh, stoupenci Islámského státu jsou podle něj zločinci. A s podobným prohlášením rychle přišla i rada muslimských duchovních v Saúdské Arábii.

„Islám neschvaluje teroristy. Tyto činy odporují milosrdenství, které islám přinesl světu,“ uvedli s tím, že celý svět by měl v rámci „jednotného morálního postoje“ terorismus zničit.

Slova třetí ze zmíněných institucí ovšem mohou znít poněkud paradoxně. Je to právě oficiální náboženské učení Rijádu, které řadu islámských teroristů inspiruje ke krvavým útokům - ať už v arabském světě nebo na Západě.

Vzpomeňme třeba na Abú Salmana, někdejšího francouzského křesťana, který teď vyzývá džihádisty po celé Evropě, aby nevěřící přejeli autem nebo jim otrávili jídlo.

K hnutí Islámský stát se přidal po návštěvě Saúdské Arábie, kde mu podle jeho vlastních slov „otevřelo oči“ studium starých spisů Muhammada ibn Abd al-Wahhába o „boji s tyrany“ (více se dočtete zde).

Francií v pátek otřásly teroristické útoky, zemřelo 129 lidí:

Rijád financuje evropské mešity, imámy pod kontrolou nemá

Wahhábismus, silně konzervativní forma sunnitského pojetí islámu, má v Saúdské Arábii status oficiální ideologie. Vznikl na konci 18. století jako výzva k očištění islámu, který byl podle podle prvních wahhábistů v hlubokém úpadku - kontaminovaný zvyklostmi z jiných kultur a náboženství.

Wahhábisté tvrdí, že jen oni jsou představitelé pravého nezkaženého islámu a jediná skutečná muslimská komunita. Odmítají jakékoliv jiné formy islámu a domnívají se, že cestou k pravé víře je následování činů proroka Mohameda. Wahhábova díla přímo vyzývají ke svaté válce - džihádu - coby prostředku, jak uchránit muslimskou komunitu. Džihádisté mají vyrazit do boje, pokud se blíží nepřátelská armáda nebo to duchovní považují za nezbytné.

Vládnoucí dynastie v Rijádu má k sunnitským duchovním blízko. Život celé země se řídí Koránem, souborem Mohamedových výroků a muslimským právem šaría. Spolu s dalšími ropnými velmocemi Perského zálivu saúdská vláda aktivně podporuje i šíření wahhábismu po světě. Francouzský veřejnoprávní rozhlas RFI například v únoru upozornil, že mešity islámských fundamentalistů napříč zemí financuje Saúdská Arábie nebo Katar.

Podobná situace panuje také v muslimských čtvrtích Belgie, psal v pondělí server EUobserver. Přísně konzervativní učení wahhábismu přitom podle místních láká i mladé muslimy, kteří se donedávna o náboženské otázky vůbec nezajímali.

Vážný problém s radikalizací obyvatel muslimských čtvrtí v pondělí připustil belgický premiér Charles Michel. Během policejní akce v bruselské čtvrti Molenbeek, odkud pochází několik pachatelů pátečního teroru v Paříži, připustil, že je možná třeba některé mešity zavřít (více čtěte zde).

Islámský stát vraždí i přímo mezi Saúdy

Nejde o to, že by Saúdská Arábie přímo podporovala teroristy z radikálních hnutí, které připravují útoky v Evropě i na Blízkém východě. I samotné arabské království má s organizací Islámský stát naopak vážné problémy.

V polovině letošního července Rijád oznámil, že se policii podařilo zatknout 431 radikálních džihádistů, kteří připravovali útoky na mešity, diplomaty a bezpečnostní složky. Islámský stát odpověděl sebevražedným atentátem v mešitě sloužící bezpečnostním složkám ve městě Abha, kde zemřelo 15 lidí. Už na jaře přitom spáchal obdobný útok, během páteční modlitby zabil v šíitském svatostánku dvě desítky věřících.

Navzdory stovkám mrtvých v Paříži, v troskách ruského letadla na Sinajském poloostrově, v Sýrii, Iráku a dalších zemích včetně jejich vlastní však Saúdové odmítají, že by kořenem islámského terorismu mohlo být právě jimi prosazované učení.

Islámský stát v létě zaútočil na mešitu v Saúdské Arábii:

6. srpna 2015

Vražda je zločin, ale nenávist v pořádku

Mluvčí rijádského ministerstva vnitra Mansúr Turkí v rozhovoru pro agenturu Reuters prohlásil, že ve wahhábismu problém netkví. Důkazem je podle něj srovnání 2 144 občanů Saúdské Arábie, kteří odešli bojovat do Sýrie po boku Islámského státu, s pěti tisíci lidmi, kteří tam zamířili z Evropy. Verbíři džihádistů podle něj pochází přímo z oblastí ovládaných Islámským státem a se Saúdskou Arábií ani její státní ideologií nemají nic společného.

Jsou to však právě do krajnosti dovedené Wahhábovy spisy, které džihádisty k teroru inspirují - a přestože se Rijád snaží radikály potírat, bránit jim v páchání násilí a mnohdy i vycestovat do Sýrie, myšlenky, které je k násilí vedou, vlastně chápe a podporuje.

Vražda jakéhokoli člověka je i podle Saúdů jasný zločin, samotná nenávist k nemuslimům je ovšem zcela v pořádku.

„Muslimové by měli být k nemuslimům spravedliví. Mohou s nimi obchodovat a neměli by na ně útočit. Ale to neznamená, že by je neměli nenávidět a vyhýbat se jim,“ shrnul pro agenturu Reuters jeden z významných saúdských duchovních. A královská dynastie mu neodporuje.

Je si totiž dobře vědoma i toho, že zloba konzervativních muslimů už v historii nejednou zasáhla také jejich rod. Hned první saúdskoarabský král Abd al-Azíz ibn Saúd musel čelit povstání svých bojovníků kvůli tomu, že s „nevěřícími“ jednal na jejich vkus příliš smířlivě.

V roce 1975 zabil krále Fajsala jeho vlastní synovec - šlo o pomstu za smrt otce, kterého armáda zastřelila, když protestoval proti zavedení televize. A přílišná „westernizace“ arabské kultury byla i důvodem, proč v roce 1979 islámští fundamentalisté obsadili Velkou mešitu v Mekce, kde zajali stovky věřících.

Královská armáda tehdy sice krvavou bitvu vyhrála, požadavkům konzervativních muslimů se však nakonec podvolila - z novin i televize zmizely ženy, vláda zavřela kina a školní výuka se vrátila k jedinému hlavnímu pilíři - náboženství, kterému musel ustoupit třeba dějepis.

Saúdští duchovní mají dodnes pod kontrolou i soudy a nedá se tedy očekávat, že by za nenávist k „nevěřícím“ v duchu wahhábismu mohly padat tresty - pokud ovšem nenávist nepřeroste v násilí.

Sloučené diskuse

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vzhledem k povaze diskusí o teroristickém útoku ve Francii se portál iDNES.cz rozhodl tyto diskuse spojit do jediné. Najdete ji pod všemi nově vydanými články. I v ní platí tato pravidla diskutování. Děkujeme všem, kteří diskutují slušně a k věci (třebaže kriticky).

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....