Strůjce teroru v Paříži řídil i útok na vlak. Do boje poslal malého bratra

  8:14aktualizováno  8:14
Páteční útoky v Paříži podle médií zorganizoval Belgičan původem z Maroka. Soud jej už v létě poslal v nepřítomnosti do vězení za verbování mladých muslimů, které lákal do Sýrie. Přivedl tam i třináctiletého bratra. Abdelhamid Abaaoud podle vyšetřovatelů stál i za letním útokem ve vlaku do Paříže.

Abdelhamid Abaaoud podezřelý z organizace útoků v Paříži. | foto: AP

Sedmadvacetiletý Abdelhamid Abaaoud má už s plánováním útoků proti Evropanům své zkušenosti. Belgický občan marockého původu podle magazínu TIME koncem letošního srpna zorganizoval pokus o vystřílení cestujících v rychlovlaku mezi Bruselem a Paříží (více o útoku zde).

Teror v Paříži

Maročan jménem Ajúb Chazzání tehdy nikoho nezavraždil jen šťastnou náhodou - ve vlaku cestovali američtí vojáci na dovolené, kteří díky pohotové reakci teroristu přemohli.

Útočník, kterého mimochodem před pokusem o teror ve vlaku několik měsíců bez výsledku sledovaly tajné služby, skončil ve vězení. Jeho velitel, jenž celý útok naplánoval a patrně zajistil i financování, však zůstal v bezpečí. Radikální islamista Abdelhamid Abaaoud se z neúspěchu poučil a na pátek 13. listopadu podle belgické policie naplánoval další úder proti Francouzům.

Tentokrát v mnohem větším rozsahu a jak se později ukázalo, s výjimkou nevydařených plánů na odpálení fotbalového stadionu s 80 tisíci fanoušky také mnohem úspěšnější. V pařížských restauracích a zejména ve vyprodané koncertní síni Bataclan zemřelo 129 lidí (vše o pátečním útoku zde).

Mají mou fotku, ale Alláh je oslepil, směje se džihádista Evropě

„Je to přesně ten typ člověka, od kterého byste očekávali, že něco takového naplánuje,“ shrnul pro britský deník The Independent bezpečnostní expert Charlie Winter, který se specializuje přímo na organizaci Islámský stát.

„Nikdy se náhle nevyvinete z člověka, který se vůbec o nic nepokusil, ve strůjce útoku zahrnujícího několik pachatelů, různé cíle a více druhů zbraní,“ vysvětlil britský odborník s odkazem na Abaaoudovu kriminální minulost.

Tou se koneckonců v propagandistickém časopisu Islámského státu před časem pochlubil i samotný džihádista, když se Západu vysmíval, že ho nechává bez povšimnutí cestovat napříč Evropou.

„Náš bratr kdysi před bitvou natočil video několika z nás. Ztratil ovšem kameru, kterou časem koupil novinář ze Západu. Najednou jsem napříč médii viděl mé fotky, ale Alláh nevěřící oslepil. Jednou mě dokonce zastavil policista, který mě s obrázkem porovnával, ale nechal mě jít, protože si podoby nevšiml. Tajné služby o mně přitom věděly, protože mě už minulosti věznily,“ řekl propagandistickému magazínu Dabiq.

Abdelhamid Abaaoud, islamista podezřelý z přípravy pátečních útoků v centru...
Abdelhamid Abaaoud podezřelý z organizace útoku v Paříži.

Abdelhamid Abaaoud pózuje fotografům propagandistického časopisu Islámského státu.

Teroristům sehnal zbraně i uniformy, udeřit v Belgii už nestihli

Abaaoud podle dokladů stále žije v Belgii - dokonce přímo v její metropoli jen několik kilometrů od sídla úřadů Evropské unie. Jeho byt je na předměstí Molenbeek v západní části města.

Fotogalerie

Není mimochodem jediným obyvatelem tamní muslimské čtvrti, který se coby radikální islamista podílí na útocích proti Západu. Jen z teroristů, kteří v pátek vraždili v Paříži, bydleli v Molenbeeku minimálně dva.

Džihádistům čtvrť slouží jako bezpečná základna - dají se tam pořídit levné byty, místní policie přílíš nefunguje a Molenbeek je tak velký, že se strůjci teroristických útoků snadno ztratí v davu.

Pondělní razie belgické policie ovšem k Abaaoudově jeho zatčení nevedla, džihádista už tam nepůsobí. Z Belgie utekl po dalším pokusu o útok, který měl mířit proti policistům ve městě Verviers. Krátce po lednové střelbě v redakci francouzského časopisu Charlie Hebdo vtrhla do úkrytu jeho mužů zásahová jednotka a zabila je.

Francií v pátek otřásla série teroristických útoků, zemřelo 129 lidí:

Do Sýrie naverboval i vlastního bratra, bylo mu teprve třináct

Abaaoud, který teroristům zajistil zbraně i policejní uniformy, mezitím zmizel za hranicemi. Tajné služby později jeho mobil zachytily v Řecku, teď je podle médií v Sýrii. A nikoli sám - na Abaaoudovu radu odjel do výcvikového centra Islámského státu i jeho mladší bratr Younes, podle serveru Huffington Post teprve třináctiletý. Světová média o něm mluví jako o nejmladším džihádistovi světa.

Mladý Francouz je pokřtěný, teď volá po vraždách jménem džihádu

Abú Salman al-Faransí na videu, které organizace Islámský stát poprvé...

Zdrcení rodiče, kteří dodnes žijí ve Francii, se svého staršího syna zřekli. „Abdelhamid naší rodině přinesl ostudu. Naše životy jsou zničené. Proč by měl chtít vraždit nevinné Belgičany? Naše rodina téhle zemi dluží za vše,“ prohlašoval v nedávném rozhovoru pro belgický deník Het Laatste Nieuws jeho otec Omar.

Abaaoud se objevil i na jednom z propagačních videí Islámského státu, řídí na něm dodávku plnou zmrzačených lidských těl. Belgické soudy jej za verbování mladých islamistů do Sýrie poslaly v nepřítomnosti na 20 let do vězení.

To ovšem džihádistu vůbec netrápí - na území ovládaném Islámským státem se zatčení nemusí bát. V klidu tam přemýšlí o dalších útocích proti západní Evropě, kde jako malý vyrůstal.

Sloučené diskuse

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vzhledem k povaze diskusí o teroristickém útoku ve Francii se portál iDNES.cz rozhodl tyto diskuse spojit do jediné. Najdete ji pod všemi nově vydanými články. I v ní platí tato pravidla diskutování. Děkujeme všem, kteří diskutují slušně a k věci (třebaže kriticky).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Válka o vodu? Indie po útoku v Kašmíru odřízne Pákistán od tří řek

Hráz přehrady Baglihar na řece Čanáb, která vede z indického Kašmíru do...

Valentýnský útok na indické vojáky v Kašmíru, při kterém zemřelo více než čtyřicet lidí, vyvolává čím dál větší napětí...

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

Migranti žalují italské ministry o miliony za to, že je blokovali na lodi

Migranti čekající na vylodění z Diciotti v sicilském přístavu Katánie (22....

Skupina 41 migrantů, které loni téměř týden blokovaly italské úřady na lodi pobřežní stráže Diciotti, žalovala...

Najdete na iDNES.cz