Po sečtení všech odevzdaných hlasů vedl Khan nad hlavním rivalem, jímž je konzervativec Zac Goldsmith, 44 ku 35 procentům. Londýnští voliči přitom odevzdávají lístek se dvěma jmény. Pokud v prvním kole nedosáhne žádný z kandidátů padesáti procent, přičtou se jim hlasy voličů s „propadlými“ lístky na základě druhého zvoleného kandidáta.
Starostou Londýna se může stát muslim. Britové hlasují v místních volbách |
Vzhledem k velkém rozdílu mezi oběma politickými soupeři bylo zjevné, že vítězství patří právě Khanovi.
Pětačtyřicetiletý právník Sadiq Khan kandidující za Labouristickou stranu je od roku 2005 poslancem britského parlamentu za londýnský obvod Tooting.
V letech 2008 až 2010 pracoval ve vládě Gordona Browna jako státní tajemník pro místní správu a později pro dopravu, byl druhým občanem pákistánského původu v britské vládě. V letech 2010 až 2015 byl stínovým ministrem spravedlnosti.
Khan se narodil 8. října 1970 v Londýně, jeho rodiče emigrovali z Pákistánu do Británie krátce před jeho narozením. Jeho otec byl řidič autobusu, matka švadlena. Vyrostl jako jedno z osmi dětí na chudém předměstí jižního Londýna. Vystudoval práva na Univerzitě severního Londýna.
Britští voliči ve čtvrtek rozhodovali o složení rad ve městech a hrabstvích v Anglii a volili také parlament ve Skotsku a regionální rady Walesu a Severního Irska. Hlasování je považováno za největší test nálad voličů před příštími parlamentními volbami, které jsou v plánu na rok 2020 a zúčastnit se jich bude moci 43 milionů voličů, píše BBC.
V hlasování o nové podobě skotského parlamentu podle agentury AFP drtivě zvítězila Skotská národní strana (SNP). Ve 129členném skotském parlamentu obsadí SNP 63 křesel. Přišla tak sice oproti stávajícímu stavu o šest křesel, i přesto první skotská ministryně Sturgeonová už vítězství označila za „historické“. Aby mohla SNP sestavit většinovou vládu, bude muset do koalice přizvat další stranu. Podle analytiků jí budou pravděpodobně Zelení.
Na druhém místě ve volbách skončili se ziskem 31 křesel konzervativci britského premiéra Davida Camerona. Až na třetí místo tak odsunuli labouristy, kteří vedli od roku 1999 do roku 2007 čtyři skotské vlády. Levicová strana předsedy Jeremyho Corbyna získala pouze 24 křesel.
Naděje pro Corbyna
Problémy jeho straně předpovídaly volební průzkumy také v místních volbách v Anglii. Výraznou ztrátu však zde zřejmě neutrpí. „Po celé Anglii nám minulou noc předpovídali, že ztratíme rady. Ale neztratili jsme je. Nevzdali jsme se a podpora nám vzrostla,“ uvedl Corbyn na shromáždění v Sheffieldu.
Labouristé sice neztratili tolik křesel, kolik se očekávalo, jde však o první opoziční stranu, která nezvýšila počet svých zástupců ve volbách do rad měst a hrabství od roku 1985, upozornila BBC.
Podle analytiků listu The Guardian a stanice BBC výsledek labouristů v anglickém hlasování nepotěší vnitrostranické odpůrce předsedy Corbyna. Strana totiž neutrpěla natolik silnou porážku, aby ho mohli vyzvat k odchodu. „Corbyn je prozatím v bezpečí,“ uvedl komentátor BBC Norman Smith (více o Corbynovi se dočtete zde).
Chuť si labouristé vylepšili při volbách do regionální rady ve Walesu, kde dokázali zvítězit. Druhé místo obsadila velšská strana Plaid Cymru (PC). Poprvé se do rady dostali i poslanci protiunijní a protiimigrantské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).
Labouristé v radě získali 29 křesel, a oproti současnému stavu si tak o jedno křeslo pohoršili. O jednoho poslance navíc naopak získala PC (12 křesel). Kromě nich se do velšské rady dostali na třetím místě konzervativci britského premiéra Davida Camerona (11 křesel).