Cameronův nový sok žehlí první průšvih, během britské hymny mlčel

  15:34aktualizováno  15:34
Nový šéf britských labouristů Jeremy Corbyn se v parlamentu poprvé postavil premiérovi Davidu Cameronovi. Místo vlastních dotazů však citoval dopisy, které mu poslali obyčejní Britové. Ještě před svou premiérou v nové roli stihl rozčílit konzervativní Brity, když odmítl zazpívat státní hymnu.

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn mlčí, zatímco politické špičky a váleční veteráni kolem něj zpívají britskou hymnu. | foto: AP

Řadu konzervativních Britů stihl nový šéf opozice rozčílit ještě dřív, než v nové roli poprvé vkročil do Westminsterského paláce. V úterý se totiž na půdě londýnské katedrály svatého Pavla dopustil společenského prohřešku. Politické špičky i váleční veteráni se tam sešli u příležitosti 75. výročí letecké bitvy o Británii. Když všichni přítomní zpívali státní hymnu, Corbyn se nepřidal.

Labouristy povede marxista na kole a přítel Hamasu

Bývalí předsedové varují, že strana se může stát pro většinu lidí nevolitelnou.

Z českého pohledu by se nejednalo o nic závažného, britská společnost si však Corbynovo mlčení nenechala líbit. Britská hymna totiž vyzývá Boha, aby ochraňoval královnu. Řada médií od bulvárních listů až po seriózní deník Financial Times dala události z katedrály do souvislosti s Corbynovými republikánskými postoji.

Ostrými slovy na adresu opozičního lídra nešetřil třeba konzervativní poslanec Nicolas Soames. „Měl by si uvědomit, jestli je dospělý, nebo ne,“ řekl BBC politik, který je vnukem britského premiéra z válečných let Winstona Churchilla. Corbynovo mlčení bylo podle něj hrubé ke královně a velmi neuctivé k pilotům královského letectva, kteří se pro Británii obětovali.

Samotný šéf opozice prohlásil, že chtěl hymnu a památku vojáků uctít tichem. Naznačil však, že příště už zpívat bude. „Zúčastním se ještě mnoha událostí a plně se do nich zapojím,“ citovala jej BBC.

Cameron v parlamentu odpovídal na e-maily

Britské tradice Jeremy Corbyn porušil i během středečního zasedání parlamentu. Otázky pro premiéra nekladl on sám, jeho ústy promluvili údajně nespokojení britští občané. „Napsal jsem několik tisíc e-mailů, aby mi lidé poslali své otázky pro předsedu vlády. Dorazilo jich 40 tisíc,“ zahájil nový šéf opozice svou řeč. Následně zalitoval, že mu jednací řád sněmovny neumožňuje zmínit všechny, a pustil se do čtení.

Fotogalerie

Dostalo se tak třeba na dotaz zoufalé ženy jménem Mary, která si stěžovala na nedostatek bytů a příliš vysoké nájmy účtované některými soukromníky. Corbyn se při té příležitosti opřel i do vysokých daní a škrtání daňových úlev.

„Proč berete rodinám peníze? Potřebujeme je, abychom přežili, aby naše děti netrpěly a abychom nebyli závislí na pomoci potravinových bank,“ kritizoval britskou vládu šéf labouristů.

Premiér odvětil, že jeho vláda zemi převzala v době, kdy se Britům vlastně nevyplatilo pracovat - platy byly nízké, nejrůznější sociální příspěvky a úlevy naopak vysoké. Cameron se to podle svých slov snaží změnit. „Rodina, která se rozhodne nepracovat, by se neměla mít lépe než rodina, která pracuje,“ prohlásil předseda vlády. Jeho oponent poznamenal, že mnozí Britové by třeba pracovali rádi, ale možnost výběru momentálně nemají.

Labouristé si zvolili nového šéfa Jeremyho Corbyna:

Crowdsourcing otázek nezabere, zhodnotil Corbyna tisk

Poslední část debaty mezi Cameronem a Corbynem se točila kolem systému péče o duševně nemocné. Došlo třeba na otázku zdravotnice Angely, jak je možné, že psychiatričtí pacienti často končí v nemocnicích daleko od svých rodin. „Potřebujeme nová lůžka blízko jejich domovů,“ vyzval vládu Corbyn. Kvalitní zdravotní péče však podle premiéra vyžaduje napřed silnou ekonomiku, kterou nezajistí neustálé zadlužování a tisk nových peněz.

Britští novináři si z první Corbyho promluvy odnesli rozpačité dojmy. „Divil bych se, kdyby se pokus s crowdsourcingem otázek na premiéra ujal i do budoucna,“ zhodnotil středeční debatu komentátor deníku The Guardian.

„Otázky Cameronovi posloužily převážně jako prostor, kde mohl prodat své myšlenky. Labourističtí poslanci od svého lídra čekají, že interpelace nebude využívat jako cvičení v hledání faktů, ale jako příležitost k tomu, aby na politické půdě zabodoval. A to se Corbynovi nepodařilo,“ uzavřel novinář.

Šestašedesátiletý Corbyn má s řečněním v britském parlamentu bohaté zkušenosti. Křeslo v Dolní sněmovně mu patří už od roku 1983. Ve středu ovšem poprvé promluvil jako šéf opoziční Labouristické strany. Stal se jím teprve v sobotu, kdy nahradil Eda Milibanda (více o volbě čtěte zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Dvacet let s Putinem. Ohlédněte se za vládou velkého loutkáře z Kremlu

Předvolební vystoupení ruského prezidenta Vladimira Putina v moskevské Manéži...

Už dvacet let vládne Vladimir Putin největší zemi světa. Bývalý agent KGB Rusko stabilizoval, zkrotil odbojné regiony i...

Izrael povolil vstup kongresmance Tlaibové. Ta si cestu k babičce rozmyslela

Kongresmanky, do nichž se svými výroky „pustil“ prezident Donald Trump: Rashida...

Izraelské úřady ve čtvrtek zakázaly vstup do země dvěma členkám americké Sněmovny reprezentantů Ilhan Omarové a Rashidě...

Soudní patolog potvrdil, že Epstein spáchal sebevraždu. Oběsil se v cele

Americký finančník Jeffrey Epstein (30. července 2008)

Úřad newyorského soudního patologa v pátek potvrdil, že americký finančník Jeffrey Epstein minulý týden ve vězení na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz