Jsme příliš bohatí, pořádně nám zvyšte daně, prosí Soros a další miliardáři

  14:36aktualizováno  14:36
Skupina nejmajetnějších lidí ve Spojených státech vyzvala kandidáty pro nadcházející prezidentské volby, aby podpořili daň z bohatství pro ně a další jedince s velkým jměním. Mají se tak získat prostředky na zmírnění nerovnosti a boj se změnami klimatu. Mezi 18 signatáři otevřeného dopisu je i miliardář George Soros.

George Soros na snímku z května 2018 | foto: AP

„Amerika má morální, etickou a ekonomickou zodpovědnost, aby více zdanila naše bohatství,“ uvádí miliardáři ve svém dopise. Daň by podle nich mohla pomoci vyřešit klimatickou krizi, zlepšit ekonomiku i zdravotní stav společnosti. Vidí v ní také příspěvek k vyrovnání příležitostí a posílení demokratické svobody. „Zavedení daně z bohatství je v zájmu naší republiky,“ stojí v dopise

Fotogalerie

Miliardáři zmiňují, že výnos z jejich zdanění může posloužit na investice do čisté energie i modernizace infrastruktury. Peníze navíc navrhují také použít na všeobecnou péči o děti, daňové úlevy pro nízkopříjmové rodiny a zmírnění dluhového břemene vysokoškoláků. 

„Ti z nás, kteří podepsali tento dopis, si užívají neobvyklého bohatství, ale každý z nás chce žít v Americe, která řeší největší výzvy naší společné budoucnosti,“ uvedli miliardáři. „Není v našem zájmu obhajovat tuto daň, pokud jsou naše zájmy chápány úzce. Ale je to v našem zájmu jako Američanů,“ dodali. 

Ve prospěch daně zmiňují šest argumentů. Daň je podle nich spravedlivá a vlastenecká. „Daň z bohatství nepovažujeme za oběť z naší strany,“ napsali. „Nejšťastnější mají přispět víc,“ doplnili. 

Výnosy z daně prostřednictvím veřejných investic podpoří inovace a tvorbu pracovních míst. Napomohou tak zvyšování produktivity a ekonomickému růstu. „Daň z bohatství by posílila americkou ekonomiku způsobem, který prospěje všem Američanům,“ zdůrazňuje dopis, který odkazuje na odbornou literaturu. 

Argumenty proti dani jsou podle miliardářů jen technické a zveličené. Týkají se hlavně problémů se zavedením a vymáháním daně. 

Psaní se obrací na kandidáty obou hlavních politických stran – vládní republikánské i opoziční demokratické. Připomíná, že „mírnou“ daň pro nejbohatší podporuje podle průzkumů většina Američanů. 

Miliardář zdaněn méně než jeho sekretářka

Mezi signatáři jsou investor, spekulant a filantrop Soros, kterého britský deník The Financial Times vyhlásil loni osobností roku. Soros finančně podporoval východoevropské disidenty včetně chartistů. Prezident Miloš Zeman jej v roce 2016 obvinil z osnování takzvaných barevných revolucí. Sorosovu nadaci Open Society Foundation vyštvali z Maďarska i Turecka

Pár miliardářů vlastní tolik co půlka planety. Kvůli daním, varuje Oxfam

Dopis podepsali také například spoluzakladatel Facebooku Chris Hughes, dcera miliardáře Charlieho Mungera Molly Mungerová, praneteř Walta Disneye Abigail Disneyová a majitelé hotelového řetězce Hyatt. 

Dopis zmiňuje, že podobně smýšlející miliardář Warren Buffett už dříve upozornil, že podle současných pravidel je zdaněn méně než jeho sekretářka. 

Skupina sice nepodpořila žádného kandidáta, pochválila však návrh možné demokratické kandidátky na prezidentku, senátorky Elizabeth Warrenové. Ta by chtěla zvýšit daně pro ty, kteří mají více než 50 milionů dolarů (1,1 miliardy Kč), což se týká 75 000 nejbohatších rodin. Odhaduje, že by tak stát získal za deset let 2,75 bilionu dolarů (61,7 bilionu Kč). 

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) patří Spojeným státům šestá příčka v žebříčku 40 zemí s největší koncentrací bohatých. Podle dopisu by zdanění superbohatých zpomalilo rostoucí koncentraci majetku, která podkopává stabilitu a integritu země. 

Trump bohatým naopak přidává

Současný americký prezident Donald Trump navrhl v roce 1999 mimořádnou daň pro bohaté kvůli snížení státního dluhu. Součástí jeho předvolební kampaně se však daň nestala. 

Novinky 2018: V čem si polepší a v čem pohorší Češi s vysokými příjmy

Na konci roku 2017 prosadila Trumpova Republikánská strana zásadní daňovou reformu, která osekala daně nejenom velkým firmám, ale výrazně pomohla také bohatým Američanům. Už tehdy Soros a dalších přibližně 400 boháčů apelovali na zákonodárce, aby jim daně nesnižovali. 

„Majetek desetiny procenta nejbohatších Američanů je velký jako majetek dolních 90 procent dohromady, to je gigantická propast. Kdybych byl prezidentem, musel bych to označit za stav nouze,“ prohlásil v té době americký investor Ray Dalio patřící ke stovce nejbohatších lidí světa. Trump za stav nouze označil jen migrační tlak na USA. 

Po svém větším zdanění volali američtí miliardáři také letos v únoru. Tehdy se k požadavku připojil i zakladatel firmy Microsoft Bill Gates

V Evropě jsou snahy o zdanění bohatých různé. Z 15 zemí podle OECD daní bohaté jen čtyři – Švýcarsko, Belgie, Norsko a Španělsko. Francie, Švédsko a Německo od daně ustoupily kvůli problémům s jejím zaváděním. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Ihned propusťte tanker, vyzvala Británie Írán. Ten zveřejnil fotky posádky

Na fotografiích státní zpravodajské agentury IRIB News Agency (z 22. 7. 2019)...

Velká Británie vyzvala Írán, aby okamžitě propustil britský tanker Stena Impero. Ten v pátek zadržely íránské revoluční...

Walesa se má omluvit Kaczyńskému. Odvolací soud potvrdil rozsudek

Bývalý polský prezident Lech Walesa odevzdal svůj hlas v prvním kole voleb (10....

Odvolací soud v Gdaňsku ponechal v platnosti rozsudek ve při mezi šéfem vládní strany Jaroslawem Kaczyńským a bývalým...

Posílám léky na Ukrajinu, pomáhají Češi i tamní celníci, řekl Prokopjuk

Ukrajinský psycholog žijící v Praze Rostislav Prokopjuk v Rozstřelu (22. 7....

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávné návštěvě Německa a Francie svým západním partnerům řekl:...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz