Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jsme příliš bohatí, pořádně nám zvyšte daně, prosí Soros a další miliardáři

  14:36
Skupina nejmajetnějších lidí ve Spojených státech vyzvala kandidáty pro nadcházející prezidentské volby, aby podpořili daň z bohatství pro ně a další jedince s velkým jměním. Mají se tak získat prostředky na zmírnění nerovnosti a boj se změnami klimatu. Mezi 18 signatáři otevřeného dopisu je i miliardář George Soros.

George Soros na snímku z května 2018 | foto: AP

„Amerika má morální, etickou a ekonomickou zodpovědnost, aby více zdanila naše bohatství,“ uvádí miliardáři ve svém dopise. Daň by podle nich mohla pomoci vyřešit klimatickou krizi, zlepšit ekonomiku i zdravotní stav společnosti. Vidí v ní také příspěvek k vyrovnání příležitostí a posílení demokratické svobody. „Zavedení daně z bohatství je v zájmu naší republiky,“ stojí v dopise

Miliardáři zmiňují, že výnos z jejich zdanění může posloužit na investice do čisté energie i modernizace infrastruktury. Peníze navíc navrhují také použít na všeobecnou péči o děti, daňové úlevy pro nízkopříjmové rodiny a zmírnění dluhového břemene vysokoškoláků. 

„Ti z nás, kteří podepsali tento dopis, si užívají neobvyklého bohatství, ale každý z nás chce žít v Americe, která řeší největší výzvy naší společné budoucnosti,“ uvedli miliardáři. „Není v našem zájmu obhajovat tuto daň, pokud jsou naše zájmy chápány úzce. Ale je to v našem zájmu jako Američanů,“ dodali. 

Ve prospěch daně zmiňují šest argumentů. Daň je podle nich spravedlivá a vlastenecká. „Daň z bohatství nepovažujeme za oběť z naší strany,“ napsali. „Nejšťastnější mají přispět víc,“ doplnili. 

Výnosy z daně prostřednictvím veřejných investic podpoří inovace a tvorbu pracovních míst. Napomohou tak zvyšování produktivity a ekonomickému růstu. „Daň z bohatství by posílila americkou ekonomiku způsobem, který prospěje všem Američanům,“ zdůrazňuje dopis, který odkazuje na odbornou literaturu. 

Argumenty proti dani jsou podle miliardářů jen technické a zveličené. Týkají se hlavně problémů se zavedením a vymáháním daně. 

Psaní se obrací na kandidáty obou hlavních politických stran – vládní republikánské i opoziční demokratické. Připomíná, že „mírnou“ daň pro nejbohatší podporuje podle průzkumů většina Američanů. 

Miliardář zdaněn méně než jeho sekretářka

Mezi signatáři jsou investor, spekulant a filantrop Soros, kterého britský deník The Financial Times vyhlásil loni osobností roku. Soros finančně podporoval východoevropské disidenty včetně chartistů. Prezident Miloš Zeman jej v roce 2016 obvinil z osnování takzvaných barevných revolucí. Sorosovu nadaci Open Society Foundation vyštvali z Maďarska i Turecka

Pár miliardářů vlastní tolik co půlka planety. Kvůli daním, varuje Oxfam

Dopis podepsali také například spoluzakladatel Facebooku Chris Hughes, dcera miliardáře Charlieho Mungera Molly Mungerová, praneteř Walta Disneye Abigail Disneyová a majitelé hotelového řetězce Hyatt. 

Dopis zmiňuje, že podobně smýšlející miliardář Warren Buffett už dříve upozornil, že podle současných pravidel je zdaněn méně než jeho sekretářka. 

Skupina sice nepodpořila žádného kandidáta, pochválila však návrh možné demokratické kandidátky na prezidentku, senátorky Elizabeth Warrenové. Ta by chtěla zvýšit daně pro ty, kteří mají více než 50 milionů dolarů (1,1 miliardy Kč), což se týká 75 000 nejbohatších rodin. Odhaduje, že by tak stát získal za deset let 2,75 bilionu dolarů (61,7 bilionu Kč). 

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) patří Spojeným státům šestá příčka v žebříčku 40 zemí s největší koncentrací bohatých. Podle dopisu by zdanění superbohatých zpomalilo rostoucí koncentraci majetku, která podkopává stabilitu a integritu země. 

Trump bohatým naopak přidává

Současný americký prezident Donald Trump navrhl v roce 1999 mimořádnou daň pro bohaté kvůli snížení státního dluhu. Součástí jeho předvolební kampaně se však daň nestala. 

Novinky 2018: V čem si polepší a v čem pohorší Češi s vysokými příjmy

Na konci roku 2017 prosadila Trumpova Republikánská strana zásadní daňovou reformu, která osekala daně nejenom velkým firmám, ale výrazně pomohla také bohatým Američanům. Už tehdy Soros a dalších přibližně 400 boháčů apelovali na zákonodárce, aby jim daně nesnižovali. 

„Majetek desetiny procenta nejbohatších Američanů je velký jako majetek dolních 90 procent dohromady, to je gigantická propast. Kdybych byl prezidentem, musel bych to označit za stav nouze,“ prohlásil v té době americký investor Ray Dalio patřící ke stovce nejbohatších lidí světa. Trump za stav nouze označil jen migrační tlak na USA. 

Po svém větším zdanění volali američtí miliardáři také letos v únoru. Tehdy se k požadavku připojil i zakladatel firmy Microsoft Bill Gates

V Evropě jsou snahy o zdanění bohatých různé. Z 15 zemí podle OECD daní bohaté jen čtyři – Švýcarsko, Belgie, Norsko a Španělsko. Francie, Švédsko a Německo od daně ustoupily kvůli problémům s jejím zaváděním. 

Autoři: ,

Válka mi zbystřila smysly, poznám směr letadla podle zvuku, říká Stomatová

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

SPD dochází dech, hodnotí sociolog průzkumy. Těží z toho hlavně komunisté

24. června 2024  17:29

Podle posledního průzkumu agentury STEM by KSČM překonala pětiprocentní hranici a dostala by se tak...

Kolemjdoucí našla u Hořovic vážně pobodaného muže, policie prohledává okolí

24. června 2024  17:16

Těžce pořezaného a pobodaného muže našla dnes odpoledne náhodná kolemjdoucí v lesní aleji u Hořovic...

V pražské nádrži Kotlářka se našla mrtvola, okolnosti zjišťují kriminalisté

24. června 2024  16:59

Kriminalisté od odpoledne vyšetřují nález mrtvoly v retenční nádrži na pražské Kotlářce. Podle...

Argentinský prezident Milei jednal s Fialou. Po přednášce se setká s Pavlem

24. června 2024  14:59,  aktualizováno  16:45

Česko v pondělí navštívil zhruba půl roku po svém zvolení do funkce argentinský prezident Javier...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...