Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bůh je ufon, věří raëliáni. Ve stínu svastiky hlásají promiskuitu

Seriál   18:03
Nevázaná sexualita, ufologický ateismus a klonování lidí. To jsou tři pilíře raëliánství, náboženského hnutí založeného v 70. letech Francouzem Claudem Vorilhonem. Dnes má desetitisíce stoupenců. Příběh tohoto bizarního kultu vám přinášíme v dalším díle seriálu Sekty, kulty, mesiáši.
Zakladatel raëliánského hnutí Claude Vorilhon, zvaný Raël, na snímku z roku...

Zakladatel raëliánského hnutí Claude Vorilhon, zvaný Raël, na snímku z roku 1998. | foto: Profimedia.cz

V srpnu loňského roku prošel centrem New Yorku průvod mužů a žen s odhaleným hrudníkem. Příznivci organizace GoTopless (Choď nahoře bez) tak demonstrovali za rovnost pohlaví.

Vadilo jim, že zatímco muži mohou na veřejnosti chodit bez trička, ženám to zákony v mnoha zemích zakazují. Polonazí lidé proto kromě Manhattanu zaplnili dalších šedesát měst po celém světě, uvedl deník The Guardian.

Průvod byl jen jedním z kousků, kterým na sebe v posledních letech upozornilo hnutí raëliánů. Genderová rovnost je pro kult palčivým tématem, není ale jediným. Pochod ovšem symbolizoval to, co je pro raëliány nejdůležitější - svoboda a štěstí jedince.

Raëliány mnohem více než pochody za odhalená ňadra proslavila víra v existenci mimozemských civilizací. Přestože se sami za ufology nepovažují, malí zelení mužíčci představují základní pilíř jejich světonázoru.

Stvořitelé z vesmíru

Vydavatel malého motoristického časopisu Claude Vorilhon dlouho netušil, kdo je jeho otec. Nevěděla to ani jeho matka, která předpokládala, že jednoduše otěhotněla s některým ze svých přátel. Pravdu o svém původu zjistil tehdy sedmadvacetiletý muž 13. prosince 1973.

Když jel toho dne do práce, zničehonic pocítil zvláštní nutkání odbočit z cesty. Zamířil do sopečné krajiny nedaleko města Clermont-Ferrand ve střední Francii. Když došel k jednomu z vyhaslých kráterů, v mlze zahlédl blikající červené světlo. Vzápětí si uvědomil, že hledí na létající talíř ve tvaru zvonu, který se k němu neslyšně přibližoval.

Talíř sestoupil asi dva metry nad zem a vystoupila z něj zvláštní postava. Se svými 120 centimetry vypadala jako dítě, měla lehce šikmé oči, dlouhé černé vlasy a bradku. Její pleť byla nazelenalá a její hlavu obklopoval zářivý prstenec podobný svatozáři. Když na Claudea promluvila, ukázalo se, že hovoří plynně francouzsky. „Přicházíte z jiné planety?“ zeptal se Claude. „Ano,“ odpověděla bytost.

Claude ji následoval do létajícího talíře, kde se dozvěděl řadu šokujících informací. Výbuchem atomové bomby v Hirošimě začal nový věk lidstva, věk Vodnáře. Mimozemská rasa Elohím, která stvořila lidstvo, proto vyslala na Zemi posla, aby lidem konečně odhalil pravdu o jejich původu. Ještě před tím však v prosinci roku 1945 mimozemšťané unesli mladou francouzskou dívku a oplodnili ji. Aby si později nemohla vzpomenout, kdo je otcem jejího syna, vymazali jí paměť.

Ano, tušíte správně, onou unesenou dívkou byla Claudeova matka. Její syn se měl stát prorokem, který má lidem zvěstovat zprávy o původu světa. Proč právě on? Narodil se rok po výbuchu v Hirošimě a zároveň pocházel z Francie, země svobody. Claude se dlouho nerozmýšlel a nabízenou roli přijal. Jako prorok nového náboženství přijal jméno Raël.

Ateistické náboženství

Raël se podle svých slov s onou nazelenalou bytostí setkal ještě několikrát. Průběh setkání zapsal v knize Poselství od mimozemšťanů (ve slovenštině si ji můžete přečíst zde), ve které rovněž popsal základy raëliánské víry.

Elohím

Hebrejské slovo Elohím, které se objevuje v Bibli, se překládá jako Bůh. Podle Raëla však znamená „ti, kdo přicházejí z oblohy“. Odvolává se přitom na to, že slovo Elohím má koncovku množného čísla, nemůže tedy označovat pouze jednu bytost.

Religionista Tomáš Novotný však v časopise Dingir uvádí, že Raël svůj překlad nikde nevysvětluje a náboženské spisy využívá k tomu, aby vyzněly jako svědectví o setkání s mimozemšťany.

Raëliáni sami sebe považují za ateistické náboženství, protože neuctívají žádného boha. Lidstvo podle nich vytvořila vyspělá mimozemská civilizace za pomoci úpravy DNA. I když poté Elohím nechali lidstvo, aby se vyvíjelo samo, čas od času na Zemi vyslali proroky, aby jej usměrňovali a vychovávali. Nechyběli mezi nimi ani Buddha, Mojžíš, Ježíš nebo Mohamed, kteří lidem předávali učení o nenásilí, lásce a respektu.

Protože lidstvo ještě nebylo dostatečně vyspělé, přisuzovalo veškeré nepochopitelné jevy bohům. Až ve chvíli, kdy lidé vstoupili do věku Vodnáře, jim mohli mimozemšťané sdělit dosud skrývanou pravdu o jejich původu.

Raëliáné jsou přesvědčeni, že jejich teorie o stvoření člověka mimozemskými vědci představuje racionální řešení sporu mezi evolucionisty a kreacionisty. „Tato teorie je kompatibilní s dnešním vědeckým pokrokem, ale i s prastarými učeními, písmy a svědectvími,“ uvádějí na svých stránkách.

Důležitou součástí raëliánské kosmologie je nekonečno. „Subatomární částice jsou samy galaxiemi, které obsahují hvězdy, planety a lidi. Naše vlastní galaxie je jen drobounkou částicí atomu živé bytosti na planetě, obíhající kolem slunce v jiné galaxii,“ vyvsětluje britský novinář specializující se na nová náboženství David V. Barrett.

Sám Raël veří, že od mimozemšťanů dostal dva velké úkoly: rozšířit jejich poselství po celé Zemi a vybudovat ambasádu mimozemské civilizace, na které bude moci lidstvo své stvořitele přivítat.

Ambasáda pro mimozemšťany

Elohím dali Raëlovi seznam požadavků, které musí ambasáda splňovat. Musí stát na neutrálním území a neutrální musí být i okolní vzdušný prostor. Ideální lokalita je Svatá země. Raëliáni proto opakovaně žádají izraelskou vládu, aby jim věnovala pozemek u Jeruzaléma o velikosti 400 hektarů.

Návrh ambasády, kterou by měla navštívit mimozemská civilizace Elohím.

Postavit velvyslanectví pro mimozemšťany není nic snadného. Raëliáni musejí při výstavbě splnit přesné podmínky. Okolí ambasády musí mít plochu alespoň čtyř kilometrů čtverečních, nacházet se musí v zemi s teplým klimatem. Vzdušný prostor nad budovou nesmí být sledován radarem ani vojáky. Všechny země musí oblast ambasády považovat za neutrální území. Její výstavba vyjde na asi 37 milionů dolarů, chybět nebude ani přistávací dráha a bazén.

Vzhledem k tomu, že izraelská vláda požadavky raëliánů dosud nevyslyšela, rozhodli se v posledních letech hledání vhodného místa pro ambasádu rozšířit. Země, která výstavbu velvyslanectví na svém území posvětí, čeká podle raëliánů zářná budoucnost a stane se vědeckým i duchovním centrem lidstva.

Naopak Izrael má prý poslední šanci, aby se ke stavbě ambasády přihlásil. Pokud ji promarní stejně jako před 2000 lety, kdy Židé neuznali Ježíše za svého mesiáše, Izrael bude znovu zničen a jeho obyvatelé se opět rozprchnou po celém světě.

„Před dvěma tisíci lety jste nerozpoznali našeho posla a nebyl to Jeruzalém, nýbrž Řím, kdo zazářil. Nyní máte další šanci, aby to byl znovu Jeruzalém. Pokud ji nepopadnete, naši ambasádu bude hostit jiná země, a vy už nebudete mít žádný nárok na zemi, kterou jsme pro vás vybrali,“ varují raëliáni.

Hnutí se snaží ukázat, že stavbu ufonské ambasády v jiném koutě světa myslí smrtelně vážně. Podle svých slov už kontaktovalo řadu vlád po celém světě, přičemž některé se prý k poskytnutí území staví pozitivně. Zároveň také spustilo internetovou petici na podporu výstavby ambasády, která však zatím příliš úspěšná není. Od roku 2013 ji podepsaly jen tři tisíce lidí.

Sexuální experimenty

Raëliáni sami sebe označují za „neziskovou mezinárodní organizaci, která spojuje lidi všech ras, národů a náboženství“. Hnutí se podle nich nesnaží nikoho přesvědčovat a je jen na lidech samotných, zda se budou o jeho aktivity zajímat. Žádný člen hnutí údajně za svou činnost nepobírá plat, a to ani samotný Raël.

Sekty, kulty, mesiáši

Učení kultu tvoří několik základních složek. Tou nejdůležitější je snaha o uspokojení všech smyslů a následné probuzení mysli, čehož lze dosáhnout pomocí takzvané smyslové meditace. Speciální meditační techniky lidem údajně umožňují lépe poznat sami sebe.

K tomu mají sloužit i sexuální experimenty. Problematika sexuality je pro raëliány zásadní. Staví se proti jakémukoli sexuálnímu omezování, přijímají heterosexuály i homosexuály, podporují monogamní vztahy i polygamii. Sexuální vztahy podle nich vždy zcela závisí na volbě jedince. Podstatné je pouze dosažení uspokojení, na konkrétní cestě k němu už nezáleží.

Pozitivně se hnutí staví i k potratům a rozvodům. Pokud se lidé vyvíjejí každý jiným směrem, není podle raëliánů důvod, aby spolu zůstávali. K dosažení uspokojení navíc manželství není nutné.

Klonováním k nesmrtelnosti

Raëliánské postoje ke světu v mnohém vychází z více než kladného vztahu k vědě. Podporují například vývoj geneticky modifikovaných plodin a propagují myšlenku, aby lidé přenechali veškerou práci robotům. Na počátku nového tisíciletí se také začali angažovat v klonování lidí.

Raël založil společnost Clonaid, která se v roce 2002 pochlubila údajně prvním naklonovaným dítětem. Dostalo jméno Eva. Tou dobou už společnost vedla členka hnutí Brigitte Boisselierová, která v jejím čele stojí dodnes. „Proběhlo to velmi dobře,“ zhodnotila tehdy narození prvního lidského klonu (více čtěte zde).

Clonaid v roce 2003 oznámil narození dalších dvou klonovaných dětí (psali jsme zde a zde). Důvodů pro klonování podle raëliánů existuje několik. Vyklonovat svého potomka by si mohli nejen homosexuální či neplodné páry, ale i rodiče, jejichž dítě zemřelo a oni se s tím nemohou vyrovnat.

Podle Raëla je klonováním dokonce možné dosáhnout nesmrtelnosti. Stárnoucí lidé by si totiž mohli vyklonovat mladé dvojníky, jejichž prostřednictvím by jejich život pokračoval. Celý proces by bylo možné několikrát zopakovat.

V revolučních úspěších odborníků z Clonaidu je však jeden háček. Narození naklonovaného dítěte se nikdy nepodařilo uspokojivě prokázat a většina vědců tvrzení raëliánů odmítá.

Svastika jako symbol

Raëliáni na sebe kromě klonování a pochodů nahoře bez upozorňují svým symbolem - šesticípou hvězdou se svastikou uprostřed.

Symbol raëliánů často vzbuzuje kritiku. Svastiku uprostřed Davidovy hvězdy...

Zatímco v mnoha asijských zemích tím mohou oslovit buddhisty a hinduisty, v Izraeli jim symbol s hákovým křížem ve snaze získat pozemky pro mimozemskou ambasádu spíše škodí. Nejspíš proto raëliáni svastiku ve středu Davidovy hvězdy nahradili vířivým obrazcem.

Svého původního symbolu se však zcela vzdát nehodlají. Dokazuje to incident z července 2014, kdy nad newyorským Coney Islandem přeletělo letadlo s transparentem hlásajícím, že svastika znamená mír a lásku.

„Tím, že má svastika negativní konotace a spojuje se s Hitlerem, pouze uznáváte zrůdnost tohoto muže,“ řekl tehdy mluvčí raëliánů Thomas Kaenzig podle deníku New York Post. Zdůraznil přitom, že symbol se na Zemi dostal před miliony let, a to na vesmírné lodi spolu s našimi předky. „Je velmi důležité ho získat zpět a vysvětlit veřejnosti, že tento symbol má krásný původ,“ dodal.

Nezdá se, že by tyto drobné skandály existenci hnutí ohrožovaly. Od svého založení v roce 1973 se rozšířilo už asi do stovky zemí a podle nejrůznějších odhadů má padesát až osmdesát tisíc členů. Česká pobočka je organizována na Slovensku.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za smrt narkomanky žádá rodina přes milion. Je to nemorální, řekl obhájce

18. dubna 2024

Nemorální, ostudné. Takovými slovy označil obhájce ve své závěrečné řeči finanční nároky příbuzných...

Zelenskyj poděkoval USA za „správnou cestu.“ Víc Ukrajinců zemře, hrozí Kreml

20. dubna 2024  20:46,  aktualizováno  22:48

Schválení mnohomiliardové vojenské pomoci Ukrajině americkou Sněmovnou reprezentantů vyvolalo úlevu...

Sněmovna USA schválila po průtazích pomoc Ukrajině, Izraeli i Tchaj-wanu

20. dubna 2024  15:42,  aktualizováno  21:30

Americká Sněmovna reprezentantů dnes schválila čtveřici návrhů zákonů, které zahrnují zahraniční...

Tři scénáře prohry na Ukrajině. Co se očekávalo bez podstatné pomoci

20. dubna 2024  17:01,  aktualizováno  20:24

Ukrajinský boj proti ruskému agresorovi je stále zoufalejší. Armáda má nedostatek dělostřelecké...

Jihočínské moře: Nový výbušný střet na obzoru, „skoroválka“ se rýsuje stranou

20. dubna 2024

Premium O urputných sporech v „horkém“ Jihočínském moři se ve světě až tak moc nemluví. Přitom se jedná o...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...