Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Žáci hříšného spasitele vyčkávali Apokalypsu, uhořeli v obklíčení FBI

Seriál   14:42
Zásah proti sektě Davidiánů v roce 1993 je dodnes považován za jednu z nejkontroverznějších akcí americké FBI. Při obléhání ranče u texaského městečka Waco zahynulo celkem 86 lidí. Příběh tragédie vám přinášíme v dalším díle seriálu Sekty, kulty, mesiáši.
Po ofenzivě speciálně upravených tanků pohltily centrum Davidiánů plameny.

Po ofenzivě speciálně upravených tanků pohltily centrum Davidiánů plameny. | foto: Profimedia.cz

Píše se 28. únor 1993. Nad městem Waco v Texasu teprve vychází slunce, stoupenci sekty Davidiánů jsou však již dávno na nohou a oddávají se modlitbám. Pozorně poslouchají svého vůdce Davida Koreshe, kterého místní noviny o den dříve překřtily na Hříšného mesiáše libujícího si ve zbraních a polygamních vztazích se svými oddanými následovnicemi. Právě tento článek odstartoval tragédii, která otřásla Amerikou.

Davidiáni

Sekta Davidiánů vznikla ve 30. letech minulého století jako odnož Adventistů sedmého dne. Jejich základnou byl ranč nedaleko města Waco v Texasu, který Davidiáni pojmenovali Mount Carmel po stejnojmenném pohoří v Izraeli, které je zmíněno i ve Starém zákoně. V roce 1988 se do čela Davidiánů postavil Vernon Howell. Směnil si jméno na David Koresh a prohlásil se mesiášem, který zahájí apokalypsu nevěřícího světa. Příjmení Koresh zvolil podle Kýra II., zakladatele Perské říše a osvoboditele Židů z Babylonského zajetí. Křestní jméno zvolil podle krále Davida.

Koresh všem mužům kromě sebe zakázal požívání alkoholu a jakékoliv sexuální kontakty s ženami. Sám žil v mnohoženství a podle svědectví měl sex i s nezletilými členkami Davidiánů. Jeho cílem bylo zplodit 24 dětí, které by po Apokalypse převzaly vládu nad světem.

Sídlo sekty přejmenoval na Ranč apokalypsy a začal na něm shromažďovat zásoby jídla a velké množství zbraní.

Zdroj: Wikipedia

Americké úřady Koreshe už dlouho podezřívaly, že v sídle sekty shromažďuje nelegálně držené zbraně a obchoduje s nimi. Poslední únorový den zasáhly a poklidnou ranní idylu narušily vozy amerického Státního úřadu pro alkohol, tabák a střelné zbraně (ATF), jehož zásah měl spekulace definitivně potvrdit.

Členové zásahového týmu uzavřeli veškeré přístupové cesty k ranči a pomalu se k němu přibližovali. Na dohled rozhlehlému komplexu se zastavili. Z vozidel ATF vyskákali muži v neprůstřelných vestách, v okolí ranče se rozmístili odstřelovači.

O moment překvapení však členové ATF přišli. Jeden z novinářů směřujících na místo zásahu se zeptal na cestu pošťáka, který byl shodou okolností švagrem Davida Koreshe. Ten okamžitě zalarmoval všechny Davidiány.

Muži na ranči vzali do rukou zbraně a připravovali se na útok, ženy a děti se ukryly. Velitel zásahu se později dozvěděl, že Davidiáni jsou na útok připraveni, přesto dal pokyn k útoku.

Vrtulníky nad Davidiány

Krátce před desátou hodinou ráno začala zásahová jednotka postupovat směrem k ranči. Trpělivě, ve formaci. Absolutní klid narušoval jen štěkot psa. Když se však agenti ATF pokoušeli vylézt na střechu, napjatý klid uťaly první výstřely. Pro Davidiány i členy zásahové jednotky začal boj o život. Agenti se snažili vytrvalou palbou rozbít okna budovy, dovnitř se však nedostali.

V tu chvíli operátoři tísňové linky 911 přijali telefonát ze sídla sekty. Na druhé straně byl Wayne Martin, jeden z Davidiánů, kteří se zbraní v ruce bránili svůj domov. „Je tu asi 75 mužů a střílejí na nás. Řekněte jim, že jsou tady ženy a děti. Odvolejte je. Střílejí na mě! Mám právo se bránit. Začali pálit první,“ žádal Martin operátora. Ten se snažil dovolat velení operace ATF, nikdo však neodpovídal.

David Koresh podle vyšetřovatelů praktikoval mnohoženství.

Vůdce Davidinů David Koresh miloval zbraně.

To už nad komplexem Davidiánů kroužily helikoptéry ATF. Hřmot rotorů přerušovala jen palba mířící na Davidiány. „Jsou tady další vrtulníky. Už letí, slyšíte. To není naše střelba, to střílí oni,“ sdělil operátorovi vyděšený Steve Schneider, který stroje sledoval oknem z centra Mount Carmel. Velitel zásahu později tvrdil, že z vrtulníků na Davidiány nikdo nestřílel z kulometů, ale jen z ručních zbraní.

Ofenziva trvala dvě hodiny, zásahová jednotka však do komplexu nepronikla. Když vyčerpaným policistům došla munice, dal velitel pokyn k ústupu. Zubožení muži nesli v náručích své zraněné kamarády. Po zuby ozbrojení Davidiáni mohli na ustupující agenty zahájit palbu, rozhodli se však, že střílet nebudou.

Nářek umírajících zvířat

Bilance zpackaného zásahu byla krvavá. ATF ztratila čtyři agenty, dalších 19 vyvázlo se zraněním. Na straně Davidiánů nepřežilo pět lidí, tři utrpěli zranění. Byl mezi nimi i David Koresh. Krvavá rána na levém boku ho však neohrožovala na životě.

Odvoz posledních raněných policistů do nemocnice narušil kolem páté hodiny odpoledne výstřel. K zemi se sesunul jeden z Davidiánů vracející se z práce na ranč. Odstřelovač ho zasáhl do hlavy jen několik stovek metrů od sídla Davidiánů.

Sekty, kulty, mesiáši

O pár hodin později se z obležené farmy ozval zraněný vůdce sekty. „Omlouvám se, že někteří z vás byli postřeleni. Když přijdete a útočíte na moje lidi, musím je bránit,“ vysvětloval na zaslaném videu. Další Davidiáni na záznamu prohlásili, že na ranči zůstávají dobrovolně a nikdo je nevězní. Koresh dodal, že jeho lidé z komplexu neodejdou, dokud je k tomu nevyzve sám Bůh.

Neúspěšný zásah ATF odstartoval 51 dnů dlouhé obléhání ranče. Případ převzala FBI a Národní garda, která na místo povolala obrněná vozidla a armádní helikoptéry. Velení operace se proti Davidiánům rozhodlo použít nátlakové techniky. Do oken ranče v noci namířilo silné reflektory, z reproduktorů pouštělo zvuk startujících letadel, nářek umírajících ptáků a trpících zvířat. Stoupenci Koreshe si neměli dopřát ani chvilku spánku. FBI Davidiánům odstřihla také přívod vody a elektřiny.

Koresh během obléhání několikrát vystoupil v místním rozhlase. „Bůh nám pomáhá, chceme média,“ stálo na jednom z transparentů, které Davidiáni vyvěsili z oken. Koresh opakovaně hovořil také s vyjednavačem FBI. „Všichni se tady strašně bojí, nezapalujte nám to tady,“ sdělil mu. „To nikdy neuděláme,“ slíbil vyjednavač. Vzhledem k tomu, co se odehrálo v následujících dnech, se tento slib jeví jako projev velkého cynismu.

Nátlak FBI na část Davidiánů zafungoval. Komplex opustilo několik matek s dětmi a někteří muži. Dospělí okamžitě putovali do vazby.

První útok provedli členové amerického státního úřadu pro alkohol, tabák a...

Koresh hledal východisko ze svízelné situace v rozmluvách s Bohem. Kulisou pro tichou meditaci mu byl řev obrněnců rozjíždějících hroby Davidiánů v okolí ranče a demolujících vše, co jim přišlo do cesty. Čtrnáctého dubna Koresh předstoupil před své věrné a sdělil jim, že podle proroctví, které mu zjevil Bůh, nemusí nikdo z nich zemřít.

Své myšlenky popsal ve spisu nazvaném Dekódování sedmi pečetí a Knihy zjevení. Jednou z jejích myšlenek bylo, že výsledek obléhání, ať už bude jakýkoli, se stane zrcadlem tehdejší společnosti.

Finální útok

Devatenáctého dubna, tedy 51. den obléhání, se měl tento obraz ukázat v plné kráse. Velení FBI v interní komunikaci uvedlo, že Davidiáni z domu nikdy nevyjdou a v krajním případě u nich hrozí i hromadná sebevražda po vzoru stoupenců sekty Chrámu lidu (více o sektě se dočtete zde). Státní zástupkyně Janet Renová proto dala souhlas k ozbrojenému zásahu, který posvětil i prezident Bill Clinton.

Krátce před šestou hodinou ranní se v komplexu Davidiánů rozezněl telefon. FBI Koreshe varovala, že pokud své lidi nevyvede ven, pošle na sídlo sekty tanky. Davidiáni na to nijak nereagovali. Přesně v šest hodin ráno přišel rozkaz a k dřevěným budovám se pomalu rozjela dvojice obrněných vozidel M728 se speciální úpravou pro vypouštění slzného plynu.

Finální útok zahájil nájezd tanků.
Po ofenzivě speciálně upravených tanků pohltily centrum Davidiánů plameny.

Do komplexu na několika místech prorazily velké díry, kterými do budovy vstřikovaly slzný plyn. Transportéry doprovázeli vojáci, kteří soustavně pálili na bránící se Davidiány. Stroje při svém postupu přejely několik vozů a poničily zásobníky s palivem pro zemědělské stroje Davidiánů. Byl to detail, který se podle některých svědků později ukázal jako smrtící.

Nad celou scenérií kroužil letoun s termovizí. Záznam z jeho kamer později prokázal, že obrněná vozidla najížděla i do míst, kde se v budově skrývali lidé. Vojáci střelbou v podstatě znemožnili Davidiánům útěk. Vše v přímém přenosu vysílalo několik televizních stanic včetně CNN.

Smrt v plamenech

Útok pokračoval několik hodin. Davidiáni ozbrojení pouze puškami neměli šanci obrněnce zastavit. Když se stroje konečně daly na ústup, začalo v několika částech ranče hořet. Co požár způsobilo, není dodnes úplně jasné. Na vině mohly být poškozené zásobníky s palivem, poničená elektroinstalace po nájezdu obrněnců nebo vznícený slzný plyn. FBI později tvrdila, že požár založili Davidiáni.

Krátce po dvanácté rančem otřásl výbuch a jednou z budov se prohnala ohnivá koule. Následovaly další výbuchy. Davidiáni se na útěku před plameny srotili v kuchyni, odkud zřejmě chtěli prchnout ven. Neměli však šanci. Zvenčí totiž podle záznamů z termokamer stále přicházela střelba zasahujících agentů.

Krátce po poledni se na místo tragédie přihnali hasiči. Na konci prašné příjezdové cesty přehrazené agenty FBI uviděli ohnivé peklo. V tu chvíli v útrobách hořícího ranče umíraly desítky lidí. Útěk se podařil jen těm nejodvážnějším.

Z centra Davidiánů po požáru nezbylo téměř nic.

Derek Lovelock prchl po střeše. „Když jsem seskočil na zem, viděl jsem, jak se mi na rukách roluje spálená kůže,“ vzpomíná na děsivé okamžiky. Na dochovaných záběrech je vidět, jak stojí s rukama nad hlavou a za ním plameny pohlcují ranč, kde spolu se svými souvěrci vyčkával příchod Boha.

FBI hasiče k požáru pustila až dvacet minut poté, co dorazili na místo. Tou dobou už nebylo koho zachraňovat. V plamenech zahynulo celkem 76 Davidiánů, včetně 21 dětí a dvou těhotných žen. K zemi se pomalu snášela modrobílá vlajka Davidiánů.

Z komplexu nezbylo téměř nic. Vyšetřovatelé a forenzní specialisté na místě našli zohavená těla. Některá byla přejeta tankem, jiná byla pokroucena křečí po zásahu slzným plynem. Asi dvacet mrtvých Davidiánů utrpělo střelná poranění. Mezi mrtvými byl také David Koresh.

Podívejte se na záběry z útoku na sídlo Davidiánů:

Epilog

Po tragédii následoval vleklý soudní spor, který se dostal až do Kongresu. Klíčová měla být výpověď Davidiánů, kteří útok přežili. Kongres hledal odpovědi na to, kdo jako první zahájil palbu při útoku 28. února a zda se Davidiáni mohli při požáru ranče zachránit. Součástí důkazních materiálů byly i záběry z termokamery.

Navzdory důkazům, které nahrávaly Davidiánům, Kongres rozhodl ve prospěch zasahujících členů FBI a Národní gardy. Pět členů sekty odešlo s tresty za zabití příslušníků zásahové jednotky, osm dalších si vyslechlo trest za činy spojené s nelegálním držením zbraní.

Nejvyšším trestem bylo odnětí svobody na 40 let. Policie v komplexu podle vyšetřovacích spisů nalezla asi 150 zbraní včetně AK-47 a osm tisíc kusů munice. Kongres došel k závěru, že ATF, FBI ani Národní garda nepochybily a požár, který srovnal Mount Carmel se zemí, založili Davidiáni.

Místní šerif později na Davidiány vzpomínal jako na spořádané lidi, kteří nikomu nechtěli ublížit. „Byli to dobří lidé. Věřili v něco jiného, než já. Byli ale hodní, vstřícní a vždy upravení a čistí. Měl jsem je rád,“ prohlásil v dokumentárním filmu Waco: The Rules of Engagement.

V troskách ranče se při vyšetřování našel také neporušený vzkaz. Bez dalšího vysvětlování na něm stálo: „Předtím, než nás odsoudíte, zeptejte se sami sebe, zda i vaše životy jsou bez chyby“. Na nekonečných pláních u města Waco dnes stojí jen malá opuštěná kaple.

Přesně dva roky po požáru ve Waco napsala historie k tragédii Davidiánů krvavý epilog. Devatenáctého dubna 1995 vyhodil veterán z války v Perském zálivu Timothy McVeigh do povětří výškovou budovu v Oklahoma City, v jejích troskách zahynulo 168 lidí. McVeigh po svém zatčení uvedl, že teroristický útok byl pomstou za zásah proti Davidiánům a tyranii federální vlády.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za smrt narkomanky žádá rodina přes milion. Je to nemorální, řekl obhájce

18. dubna 2024

Nemorální, ostudné. Takovými slovy označil obhájce ve své závěrečné řeči finanční nároky příbuzných...

Zelenskyj poděkoval USA za „správnou cestu.“ Víc Ukrajinců zemře, hrozí Kreml

20. dubna 2024  20:46,  aktualizováno  22:28

Schválení mnohomiliardové vojenské pomoci Ukrajině americkou Sněmovnou reprezentantů vyvolalo úlevu...

Sněmovna USA schválila po průtazích pomoc Ukrajině, Izraeli i Tchaj-wanu

20. dubna 2024  15:42,  aktualizováno  21:30

Americká Sněmovna reprezentantů dnes schválila čtveřici návrhů zákonů, které zahrnují zahraniční...

Tři scénáře prohry na Ukrajině. Co se očekávalo bez podstatné pomoci

20. dubna 2024  17:01,  aktualizováno  20:24

Ukrajinský boj proti ruskému agresorovi je stále zoufalejší. Armáda má nedostatek dělostřelecké...

Jihočínské moře: Nový výbušný střet na obzoru, „skoroválka“ se rýsuje stranou

20. dubna 2024

Premium O urputných sporech v „horkém“ Jihočínském moři se ve světě až tak moc nemluví. Přitom se jedná o...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...