Úterý 29. září 2020, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. září 2020 Michal

Žáci hříšného spasitele vyčkávali Apokalypsu, uhořeli v obklíčení FBI

Seriál   14:42
Zásah proti sektě Davidiánů v roce 1993 je dodnes považován za jednu z nejkontroverznějších akcí americké FBI. Při obléhání ranče u texaského městečka Waco zahynulo celkem 86 lidí. Příběh tragédie vám přinášíme v dalším díle seriálu Sekty, kulty, mesiáši.

Po ofenzivě speciálně upravených tanků pohltily centrum Davidiánů plameny. | foto: Profimedia.cz

Píše se 28. únor 1993. Nad městem Waco v Texasu teprve vychází slunce, stoupenci sekty Davidiánů jsou však již dávno na nohou a oddávají se modlitbám. Pozorně poslouchají svého vůdce Davida Koreshe, kterého místní noviny o den dříve překřtily na Hříšného mesiáše libujícího si ve zbraních a polygamních vztazích se svými oddanými následovnicemi. Právě tento článek odstartoval tragédii, která otřásla Amerikou.

Davidiáni

Sekta Davidiánů vznikla ve 30. letech minulého století jako odnož Adventistů sedmého dne. Jejich základnou byl ranč nedaleko města Waco v Texasu, který Davidiáni pojmenovali Mount Carmel po stejnojmenném pohoří v Izraeli, které je zmíněno i ve Starém zákoně. V roce 1988 se do čela Davidiánů postavil Vernon Howell. Směnil si jméno na David Koresh a prohlásil se mesiášem, který zahájí apokalypsu nevěřícího světa. Příjmení Koresh zvolil podle Kýra II., zakladatele Perské říše a osvoboditele Židů z Babylonského zajetí. Křestní jméno zvolil podle krále Davida.

Koresh všem mužům kromě sebe zakázal požívání alkoholu a jakékoliv sexuální kontakty s ženami. Sám žil v mnohoženství a podle svědectví měl sex i s nezletilými členkami Davidiánů. Jeho cílem bylo zplodit 24 dětí, které by po Apokalypse převzaly vládu nad světem.

Sídlo sekty přejmenoval na Ranč apokalypsy a začal na něm shromažďovat zásoby jídla a velké množství zbraní.

Zdroj: Wikipedia

Americké úřady Koreshe už dlouho podezřívaly, že v sídle sekty shromažďuje nelegálně držené zbraně a obchoduje s nimi. Poslední únorový den zasáhly a poklidnou ranní idylu narušily vozy amerického Státního úřadu pro alkohol, tabák a střelné zbraně (ATF), jehož zásah měl spekulace definitivně potvrdit.

Členové zásahového týmu uzavřeli veškeré přístupové cesty k ranči a pomalu se k němu přibližovali. Na dohled rozhlehlému komplexu se zastavili. Z vozidel ATF vyskákali muži v neprůstřelných vestách, v okolí ranče se rozmístili odstřelovači.

O moment překvapení však členové ATF přišli. Jeden z novinářů směřujících na místo zásahu se zeptal na cestu pošťáka, který byl shodou okolností švagrem Davida Koreshe. Ten okamžitě zalarmoval všechny Davidiány.

Muži na ranči vzali do rukou zbraně a připravovali se na útok, ženy a děti se ukryly. Velitel zásahu se později dozvěděl, že Davidiáni jsou na útok připraveni, přesto dal pokyn k útoku.

Vrtulníky nad Davidiány

Krátce před desátou hodinou ráno začala zásahová jednotka postupovat směrem k ranči. Trpělivě, ve formaci. Absolutní klid narušoval jen štěkot psa. Když se však agenti ATF pokoušeli vylézt na střechu, napjatý klid uťaly první výstřely. Pro Davidiány i členy zásahové jednotky začal boj o život. Agenti se snažili vytrvalou palbou rozbít okna budovy, dovnitř se však nedostali.

V tu chvíli operátoři tísňové linky 911 přijali telefonát ze sídla sekty. Na druhé straně byl Wayne Martin, jeden z Davidiánů, kteří se zbraní v ruce bránili svůj domov. „Je tu asi 75 mužů a střílejí na nás. Řekněte jim, že jsou tady ženy a děti. Odvolejte je. Střílejí na mě! Mám právo se bránit. Začali pálit první,“ žádal Martin operátora. Ten se snažil dovolat velení operace ATF, nikdo však neodpovídal.

David Koresh podle vyšetřovatelů praktikoval mnohoženství.

David Koresh podle vyšetřovatelů praktikoval mnohoženství.

Vůdce Davidinů David Koresh miloval zbraně.

Vůdce Davidinů David Koresh miloval zbraně.

To už nad komplexem Davidiánů kroužily helikoptéry ATF. Hřmot rotorů přerušovala jen palba mířící na Davidiány. „Jsou tady další vrtulníky. Už letí, slyšíte. To není naše střelba, to střílí oni,“ sdělil operátorovi vyděšený Steve Schneider, který stroje sledoval oknem z centra Mount Carmel. Velitel zásahu později tvrdil, že z vrtulníků na Davidiány nikdo nestřílel z kulometů, ale jen z ručních zbraní.

Ofenziva trvala dvě hodiny, zásahová jednotka však do komplexu nepronikla. Když vyčerpaným policistům došla munice, dal velitel pokyn k ústupu. Zubožení muži nesli v náručích své zraněné kamarády. Po zuby ozbrojení Davidiáni mohli na ustupující agenty zahájit palbu, rozhodli se však, že střílet nebudou.

Nářek umírajících zvířat

Bilance zpackaného zásahu byla krvavá. ATF ztratila čtyři agenty, dalších 19 vyvázlo se zraněním. Na straně Davidiánů nepřežilo pět lidí, tři utrpěli zranění. Byl mezi nimi i David Koresh. Krvavá rána na levém boku ho však neohrožovala na životě.

Odvoz posledních raněných policistů do nemocnice narušil kolem páté hodiny odpoledne výstřel. K zemi se sesunul jeden z Davidiánů vracející se z práce na ranč. Odstřelovač ho zasáhl do hlavy jen několik stovek metrů od sídla Davidiánů.

Sekty, kulty, mesiáši

O pár hodin později se z obležené farmy ozval zraněný vůdce sekty. „Omlouvám se, že někteří z vás byli postřeleni. Když přijdete a útočíte na moje lidi, musím je bránit,“ vysvětloval na zaslaném videu. Další Davidiáni na záznamu prohlásili, že na ranči zůstávají dobrovolně a nikdo je nevězní. Koresh dodal, že jeho lidé z komplexu neodejdou, dokud je k tomu nevyzve sám Bůh.

Neúspěšný zásah ATF odstartoval 51 dnů dlouhé obléhání ranče. Případ převzala FBI a Národní garda, která na místo povolala obrněná vozidla a armádní helikoptéry. Velení operace se proti Davidiánům rozhodlo použít nátlakové techniky. Do oken ranče v noci namířilo silné reflektory, z reproduktorů pouštělo zvuk startujících letadel, nářek umírajících ptáků a trpících zvířat. Stoupenci Koreshe si neměli dopřát ani chvilku spánku. FBI Davidiánům odstřihla také přívod vody a elektřiny.

Koresh během obléhání několikrát vystoupil v místním rozhlase. „Bůh nám pomáhá, chceme média,“ stálo na jednom z transparentů, které Davidiáni vyvěsili z oken. Koresh opakovaně hovořil také s vyjednavačem FBI. „Všichni se tady strašně bojí, nezapalujte nám to tady,“ sdělil mu. „To nikdy neuděláme,“ slíbil vyjednavač. Vzhledem k tomu, co se odehrálo v následujících dnech, se tento slib jeví jako projev velkého cynismu.

Nátlak FBI na část Davidiánů zafungoval. Komplex opustilo několik matek s dětmi a někteří muži. Dospělí okamžitě putovali do vazby.

První útok provedli členové amerického státního úřadu pro alkohol, tabák a...

Koresh hledal východisko ze svízelné situace v rozmluvách s Bohem. Kulisou pro tichou meditaci mu byl řev obrněnců rozjíždějících hroby Davidiánů v okolí ranče a demolujících vše, co jim přišlo do cesty. Čtrnáctého dubna Koresh předstoupil před své věrné a sdělil jim, že podle proroctví, které mu zjevil Bůh, nemusí nikdo z nich zemřít.

Své myšlenky popsal ve spisu nazvaném Dekódování sedmi pečetí a Knihy zjevení. Jednou z jejích myšlenek bylo, že výsledek obléhání, ať už bude jakýkoli, se stane zrcadlem tehdejší společnosti.

Finální útok

Devatenáctého dubna, tedy 51. den obléhání, se měl tento obraz ukázat v plné kráse. Velení FBI v interní komunikaci uvedlo, že Davidiáni z domu nikdy nevyjdou a v krajním případě u nich hrozí i hromadná sebevražda po vzoru stoupenců sekty Chrámu lidu (více o sektě se dočtete zde). Státní zástupkyně Janet Renová proto dala souhlas k ozbrojenému zásahu, který posvětil i prezident Bill Clinton.

Krátce před šestou hodinou ranní se v komplexu Davidiánů rozezněl telefon. FBI Koreshe varovala, že pokud své lidi nevyvede ven, pošle na sídlo sekty tanky. Davidiáni na to nijak nereagovali. Přesně v šest hodin ráno přišel rozkaz a k dřevěným budovám se pomalu rozjela dvojice obrněných vozidel M728 se speciální úpravou pro vypouštění slzného plynu.

Finální útok zahájil nájezd tanků.
Po ofenzivě speciálně upravených tanků pohltily centrum Davidiánů plameny.

Do komplexu na několika místech prorazily velké díry, kterými do budovy vstřikovaly slzný plyn. Transportéry doprovázeli vojáci, kteří soustavně pálili na bránící se Davidiány. Stroje při svém postupu přejely několik vozů a poničily zásobníky s palivem pro zemědělské stroje Davidiánů. Byl to detail, který se podle některých svědků později ukázal jako smrtící.

Nad celou scenérií kroužil letoun s termovizí. Záznam z jeho kamer později prokázal, že obrněná vozidla najížděla i do míst, kde se v budově skrývali lidé. Vojáci střelbou v podstatě znemožnili Davidiánům útěk. Vše v přímém přenosu vysílalo několik televizních stanic včetně CNN.

Smrt v plamenech

Útok pokračoval několik hodin. Davidiáni ozbrojení pouze puškami neměli šanci obrněnce zastavit. Když se stroje konečně daly na ústup, začalo v několika částech ranče hořet. Co požár způsobilo, není dodnes úplně jasné. Na vině mohly být poškozené zásobníky s palivem, poničená elektroinstalace po nájezdu obrněnců nebo vznícený slzný plyn. FBI později tvrdila, že požár založili Davidiáni.

Krátce po dvanácté rančem otřásl výbuch a jednou z budov se prohnala ohnivá koule. Následovaly další výbuchy. Davidiáni se na útěku před plameny srotili v kuchyni, odkud zřejmě chtěli prchnout ven. Neměli však šanci. Zvenčí totiž podle záznamů z termokamer stále přicházela střelba zasahujících agentů.

Krátce po poledni se na místo tragédie přihnali hasiči. Na konci prašné příjezdové cesty přehrazené agenty FBI uviděli ohnivé peklo. V tu chvíli v útrobách hořícího ranče umíraly desítky lidí. Útěk se podařil jen těm nejodvážnějším.

Z centra Davidiánů po požáru nezbylo téměř nic.

Derek Lovelock prchl po střeše. „Když jsem seskočil na zem, viděl jsem, jak se mi na rukách roluje spálená kůže,“ vzpomíná na děsivé okamžiky. Na dochovaných záběrech je vidět, jak stojí s rukama nad hlavou a za ním plameny pohlcují ranč, kde spolu se svými souvěrci vyčkával příchod Boha.

FBI hasiče k požáru pustila až dvacet minut poté, co dorazili na místo. Tou dobou už nebylo koho zachraňovat. V plamenech zahynulo celkem 76 Davidiánů, včetně 21 dětí a dvou těhotných žen. K zemi se pomalu snášela modrobílá vlajka Davidiánů.

Z komplexu nezbylo téměř nic. Vyšetřovatelé a forenzní specialisté na místě našli zohavená těla. Některá byla přejeta tankem, jiná byla pokroucena křečí po zásahu slzným plynem. Asi dvacet mrtvých Davidiánů utrpělo střelná poranění. Mezi mrtvými byl také David Koresh.

Podívejte se na záběry z útoku na sídlo Davidiánů:

Epilog

Po tragédii následoval vleklý soudní spor, který se dostal až do Kongresu. Klíčová měla být výpověď Davidiánů, kteří útok přežili. Kongres hledal odpovědi na to, kdo jako první zahájil palbu při útoku 28. února a zda se Davidiáni mohli při požáru ranče zachránit. Součástí důkazních materiálů byly i záběry z termokamery.

Navzdory důkazům, které nahrávaly Davidiánům, Kongres rozhodl ve prospěch zasahujících členů FBI a Národní gardy. Pět členů sekty odešlo s tresty za zabití příslušníků zásahové jednotky, osm dalších si vyslechlo trest za činy spojené s nelegálním držením zbraní.

Nejvyšším trestem bylo odnětí svobody na 40 let. Policie v komplexu podle vyšetřovacích spisů nalezla asi 150 zbraní včetně AK-47 a osm tisíc kusů munice. Kongres došel k závěru, že ATF, FBI ani Národní garda nepochybily a požár, který srovnal Mount Carmel se zemí, založili Davidiáni.

Místní šerif později na Davidiány vzpomínal jako na spořádané lidi, kteří nikomu nechtěli ublížit. „Byli to dobří lidé. Věřili v něco jiného, než já. Byli ale hodní, vstřícní a vždy upravení a čistí. Měl jsem je rád,“ prohlásil v dokumentárním filmu Waco: The Rules of Engagement.

V troskách ranče se při vyšetřování našel také neporušený vzkaz. Bez dalšího vysvětlování na něm stálo: „Předtím, než nás odsoudíte, zeptejte se sami sebe, zda i vaše životy jsou bez chyby“. Na nekonečných pláních u města Waco dnes stojí jen malá opuštěná kaple.

Přesně dva roky po požáru ve Waco napsala historie k tragédii Davidiánů krvavý epilog. Devatenáctého dubna 1995 vyhodil veterán z války v Perském zálivu Timothy McVeigh do povětří výškovou budovu v Oklahoma City, v jejích troskách zahynulo 168 lidí. McVeigh po svém zatčení uvedl, že teroristický útok byl pomstou za zásah proti Davidiánům a tyranii federální vlády.

Rozstřel: Velká obezřetnost před covidem je na místě, vláda skutečně zaspala, řekla Šabatová

  • Nejčtenější

Zápach sava, kašel tuberáka i covidové prsty. Nemocní popsali nákazu

Hlavní příznaky nemoci covid-19 jsou podle ministerstva zdravotnictví dušnost či pocit ztíženého dýchání, suchý kašel a...

V Česku podlehl covidu první lékař, nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Zavře se většina středních škol. Nouzový stav chce Prymula od pondělí

Nouzový stav začne v pondělí a potrvá po vyhlášení vládou po dobu 30 dnů, oznámil v úterý ministr zdravotnictví Roman...

Nebudu se hádat. Šmucler odešel uprostřed debaty s Flegrem o covidu

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra je potřeba šlápnout v covidové epidemii na brzdu. „Hrozí tisíce až...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prymula hrozí omezením rizikových akcí, zavřením barů od 22 hodin i škol

Uzavření středních škol a druhého stupně těch základních, posun zavírací doby barů a restaurací na 22 hodin místo...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Češi budou moci do Saska bez karantény, pouze však na jeden den

Sasko od října umožní vstup Čechům bez nutnosti karantény, pokud jejich pobyt nebude delší než čtyřiadvacet hodin....

Čínská učitelka se pomstila otravou dětí ve školce, dostala trest smrti

Soud v Číně uložil trest smrti učitelce, která otrávila v mateřské škole pětadvacet dětí. Jedno z nich následkům...

Ústavní činitelé odsuzují běloruské násilí, řekl ministr Petříček

Nejvyšší ústavní činitelé se vymezili proti násilí páchanému na běloruských demonstrantech, vývojem v zemi jsou...

Rezignujte, vyzval Orbán Jourovou. Vadí mu „opovržlivé“ výroky o Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval místopředsedkyni Evropské komise Věru Jourovou k odstoupení za to, co označil za...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...