Ufonský guru vyhlásil evakuaci Země, desítky lidí navedl k sebevraždě

Seriál   17:48aktualizováno  17:48
V roce 1997 otřásla Amerikou zpráva o masové sebevraždě 39 členů sekty Nebeská brána. „Nemůžeme se dočkat,“ oznámil z posledního videa bývalý učitel hudby a vůdce sekty Marshall Applewhite. Příběh jeho hnutí vám přinášíme v dalším díle seriálu Sekty, kulty, mesiáši.

Marshall Herff Applewhite zvaný „Do“, zakladatel sekty Nebeská brána. (27. 3. 1997) | foto: Profimedia.cz

Odchod z tohoto světa si společenství Nebeská brána naplánovalo ve velkém stylu. Během tří březnových dnů v sídle sekty v kalifornském San Diegu dobrovolně odešlo ze života celkem 39 lidí.

Všichni zemřeli stejně. Oblékli si černé uniformy s trojúhelníkovými nášivkami na levém rukávu, na kterých bylo zobrazeno zapadající slunce, název sekty a slova „Odcházející tým“. Obuli si zbrusu nové boty Nike a do kapsy si dali několik drobných. Proč měli na sobě právě toto? Nikdo neví.

Fotogalerie

Koroner v jejich tělech objevil stopy alkoholu, léků na uklidnění a bolest. Členové sekty tento koktejl rozmíchaný v džusu zapili vodkou, poté si nasadili plastikové sáčky na hlavu a čekali na smrt. Některým z nich možná další členové sekty pomáhali držet sáčky na hlavě. Umírali postupně a ti, kteří ještě žili, uklízeli po svých chladnoucích druzích.

Těla objevil jeden z bývalých členů sekty, který se o plánované sebevraždě dozvěděl. Když vtrhl do domu, bylo už pozdě. Dům plný těl otřásl i zkušeným policistou ze San Diega: „Nebylo to jen šokující, ale pro mě osobně skoro nereálné.“

Pro média a veřejnost to byla masová sebevražda, pro členy sekty to byl návrat do dalekého vesmíru, odkud věřili, že pochází. Američanům to vysvětlil zakladatel sekty Marshall Applewhite ve videu, které se svými stoupenci natočil krátce před smrtí.

„Do“ se v posledním videu loučí se světem:

„Jsme tak vzrušení, že nevíme, co máme dělat. Nemůžeme se dočkat,“ říká Applewhite na záznamu a neskrývá své nadšení. Také jeho žáci mají na tváři široké úsměvy. „Je to poslední šance evakuovat Zemi než přijde její recyklace,“ vysvětluje holohlavý guru, proč je třeba odejít z tohoto světa.

Ti a Do

Nebeská brána byla náboženské hnutí, které dokázalo přesvědčit své stoupence, že sebevražda není smrt, ale postup do vyšších vesmírných dimenzí obývaných vyššími bytostmi. „I když je to tady dobré, vím, že tam to bude minimálně dvakrát lepší,“ svěřila se jedna z členek sekty. „Proč bychom měli čekat na shledání se spasitelem?“ ptal se jiný stoupenec sekty.

Modlitba Nebeské brány

 • Chtěl bych vědět víc, než vím.
 • Chtěl bych mít větší kontrolu nad svým vozidlem (sekta tak nazývala lidské tělo, pozn. red).
 • Chtěl bych se povznést nad věci, které mě rozptylují a vážou mě k tomuto světu.
 • Existuje místo v mé hlavě.
 • Nyní se soustředím na toto místo.
 • Nyní cítím, jak začíná ožívat a být aktivní.
 • Soustředím se na něj. Cítím, kde je.
 • Všechna moje energie míří na tento průchod vyšší úrovně.
 • Jak toto místo přijme všechnu mou energii, pomáhá měnit chemii ve mně.
 • Cítím sílu té energie.
 • Cítím klid té energie.
 • Cítím, jak mám svou chemii pod kontrolou.
 • Necítím frustraci ani strach.
 • Cítím jen klidnou, silnou energii.
 • Jakmile pocítím silnější kontrolu a znalost, rychle ji přijmu, bez ohledu na svou slabost.
 • Můj potenciál pro růst je neomezený.
 • Rapidně se měním.
 • Růst mi byl nabídnut a já si ho zvolil.
 • Cítím a slyším, jak bod ožívá!
 • Změna! Vůz,
 • Změna! chemie,
 • Budu se toho držet, dokud budu sedět a nestane se víc!

Zdroj: ZELLER, B.: Heaven ́s Gate, America ́s UFO Religion (2014)

Hnutí založil učitel hudby Marshall Herff Applewhite za pomoci Bonnie Lu Nettlesové v roce 1972. Své občanská jména však v rámci sekty nepoužívali. Říkali si „Bu“ a „Kuk“, „Guinea“ a „Pig“ (v angličtině je Guinea Pig výraz pro morče pozn. red.) a především „Ti“ a „Do“ nebo „Dvojice“.

Oba pocházeli z naprosto rozdílných poměrů. Nettlesová se od dětství zajímala o astrologii a UFO, ale až do svých 51 let žila normální život s manželem a čtyřmi dětmi. Po setkání s Applewhitem se však rozhodla všechno opustit a hledat nový svět.

Applewhite vzešel z mnohem konzervativnějšího prostředí. Vyrůstal jako hluboce věřící křesťan v Texasu, vystudoval filozofii a na magisterském studiu se začal věnovat hudbě. Krátce po promoci se oženil a měl dvě děti, o pár let později se však rozvedl. Živil se jako učitel hudební výchovy a komponoval.

S Nettlesovou se potkal v roce 1972 v nemocnici, kde pracovala jako sestřička. „Bylo to jako bychom byli vedeni silami vyššími než jsme my,“ uvedla později v jednom rozhovoru dvojice, k jejímuž hnutí se během prvních čtyř let přidaly stovky následovníků.

Apokalypsa a ufoni

Základem jejich učení se stala Bible. Ti a Do vybrali 26 veršů z Nového zákona, přičemž se soustředili na pasáže popisující Ježíšovo zmrtvýchvstání. Nejvíce je fascinovalo Zjevení svatého Jana, ve kterém je vylíčena Apokalypsa. „Ale dám moc dvěma svým svědkům, kteří budou prorokovat tisíc dvě stě šedesát dní, oblečeni pytlovinou,“ píše se v 11. kapitole Zjevení. Applewhite s Nettlesovou nepochybovali, že těmi dvěma svědky jsou právě oni.

Na biblické základy Nettlesová naroubovala prvky ufologie a astrologie. Členům sekty sestavovala rozbory dat narození a na základě toho určila, že Applewhite je bytost z jiného světa a nový mesiáš. Když v roce 1985 zemřela, Applewhite z učení Nebeské brány vesmírné lodě a mimozemšťany částečně vypustil a zaměřil se na „duševní růst“.

„Členové hnutí hledali, jak přesáhnout svou lidskost. Snažili se sami sebe dehumanizovat a stát se mimozemskou nebeskou bytostí,“ vysvětluje ve své knize Heaven ́s Gate, America ́s UFO Religion americký religionista Benjamin Zeller.

Přestože členové Nebeské brány svým vůdcům říkali Dvojice, Applewhite a Nettlesová v osobním životě nikdy nebyli partneři. Sdíleli nadšení pro spiritualitu, ale nic víc. Někteří bývalí členové později uváděli, že Applewhite byl pravděpodobně skrytý homosexuál.

V sídle sekty byl vystaven obraz mimozemšťana, který měl být vzorem vytouženého vyššího stupně bytí. Přesnější popis mimozemských bytostí však nikdo neznal. „Těla vyšších bytostí jsou bezpohlavní a velmi příjemná na pohled,“ popsal jeden z členů sekty jménem Jwnody. Možná proto někteří muži včetně Applewhitea podstoupili kastraci, jak později odhalila pitva.

Tvrdá askeze

Sekta byla na své členy velice tvrdá a vedla je k tvrdé askezi. Proti pravidlům byly všechny činnosti, které by je rozptylovaly od jejich „mise“ - postup na vyšší stupeň bytí. Členové sekty museli opustit svoji původní práci, nesměli udržovat jakékoliv vztahy, měli zakázaný sex, alkohol, drogy i jakékoliv jiné požitky. Ženy nenosily žádné šperky nebo make-up. Všichni se měli stát bytostmi bez emocí a pudů.

Sekty, kulty, mesiáši

Aby se vůbec mohli k sektě přidat, museli se prakticky vzdát své identity. „Nečtěte noviny, nesledujte televizi, nevolejte rodičům, nenavštěvujte staré přátele, neberte stopaře. Jiná pravidla byla zase vytvořená, aby eliminovala staré zvyky a identitu: Přestaňte s drogami, změňte si jméno, oholte bradku, zbavte se oblečení a šperků, které vás symbolizují. Žádný sex, žádné přátelství s ostatními lidmi, žádná socializování na lidské úrovni,“ shrnuje pravidla sekty sociolog Robert Balch, který se do ní v 70. letech na nějaký čas infiltroval.

Následovníci sekty odhodili i své rodné jméno a dostali nové, které sestávalo vždy ze tří vybraných písmen, spojovací samohlásky „o“ a koncovky „dy“. Když tak Applewhite v posledním videu vyjmenovává své žáky, zaznívají podivná jména jako Jwnody, Denody či Janody.

Každý den museli žáci dodržovat pevně stanovený řád. Studovali tarotové karty, krystaly, jógu, ufologii či „práci s energií“. Všichni drželi stejné diety, pečovali o společnou domácnost a stejně se oblékali. Kromě cvičení byly součástí pravidel například různé diety, které Do ještě s oblibou měnil.

„Prošli jsme mnoha testy, které zahrnovaly úplný půst, kdy jsme směli pít jen vodu, jindy zase jen džus, striktně vegetariánské diety, kdy jsme dlouhou dobu jedli jen zeleninu, ovocno-zeleninové diety nebo zase jen ovocné,“ vypovídá ve studii z pera Winstona Davise z Kalifornské univerzity jeden z členů sekty. „Drželi jsme tolik diet, že jsme vyčerpali knihy o dietách,“ dodává.

Celý dokument o sektě Nebeská brána můžete zhlédnout zde:

Na ocasu komety

Podle expertů stála sekta na základech vymývání mozku a její členové byli oddaní svému vůdci. „Nešlo jen o to, že nám vymývali mozek. My jsme je prosili, aby nám ho vymývali,“ uvedla bývalá členka Nebeské brány jménem Lee Ann.

Posledním a nezbytným krokem přeměny ve vyšší bytost byla sebevražda. Některá média později uváděla, že Applewhite finále své ezoterické kariéry koordinoval s průletem Hale-Boppovy komety kolem Země. Členové sekty prý věřili, že za kometou letí vesmírná loď, která je odveze do světa vyšších bytostí. Podle religionisty Benjamina Zellera je však takové tvrzení přehnané.

Masová sebevražda tehdy otřásla Amerikou a ještě dlouhé týdny plnila přední stránky novin a televizní obrazovky. Řada pozůstalých se dodnes domnívá, že to, co se 26. března 1997 v San Diegu stalo, nebyla ani transformace ve vyšší bytosti, ani sebevražda. „Stále si myslíme, že to byla jedna sebevražda a 38 vražd,“ vzpomínali v dokumentu o sektě manželé Maederovi, kteří tehdy přišli o svou sedmadvacetiletou dceru Gail.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Brit odletěl z Prahy do Newcastlu na cizí pas. Letiště o tom nic neví

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní cestě z Prahy....

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Babiš a Trump budou mluvit o obchodu, energetice či kyberhrozbách

Bílý dům, Washington

Bílý dům oficiálně potvrdil návštěvu Andreje Babiše. Český premiér s manželkou se s americkým prezidentem Donaldem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz