Ježíšovi hippies lovili věřící na sex, vůdce uctívali hanbatými snímky

Seriál   19:10aktualizováno  19:10
Šedesátá léta přála volné lásce a spirituální revoluci. Právě na těchto kořenech vyrostla v USA sekta Děti boží, jejíž členové věřili, že s Ježíšem se mohou spojit skrze sex. Nevyhýbali se při tom ani prostituci a zneužívání dětí. Jejich příběh přinášíme v dalším díle seriálu iDNES.cz Sekty, kulty, mesiáši.

Ukázka z publikace Příběh Davidita, která se stala jedním z důkazů o zneužívání dětí v sektě Davida Berga. | foto: xfamily.org

Noah Thomson nikdy nedostal na vybranou, jestli chce do sekty vstoupit. Stejně jako mnoho jiných se do ní už narodil.

Jeho otec jednoho dne narazil při surfování na kalifornské pláži na skupinu rozevlátých křesťanů, kteří mu zjevili, že změní svět skrze lásku, zahráli mu na kytaru a slíbili osvícení skrze Ježíše. Ještě ten den se k nim přidal a s dívkou, kterou v hnutí poznal, se odstěhoval do Brazílie. Postupem času s ní měl jedenáct dětí.

Tady pohádka končí. Thomsonovy děti vyrůstaly v uzavřené komunitě, která s vnějším světem komunikovala jen velmi zřídka, musely dodržovat přísné regule a měly omezený kontakt se svými biologickými rodiči. Ty ve výchově nahradily takzvané chůvy, které měly na starosti celé skupiny dětí a své svěřence také často zneužívaly.

Sekty, kulty, mesiáši

„Lehli jste si nazí do postele s chůvou, převalovali jste se a pak k tomu došlo,“ vzpomíná Noah ve svém dokumentu Děti boží: Ztracené a nalezené (celý dokument můžete zhlédnout v angličtině zde). Sílu opustit sektu našel až v osmnácti letech. „Jediné, čeho lituju je, že jsem neodešel dřív,” dodává.

Ježíšovi hippies

Sektu Děti boží založil v Kalifornii v roce 1968 David Berg, syn švédského přistěhovalce a evangelické kazatelky. Zdá se, že to byla právě matka, kdo předurčil budoucí kariéru Davida Berga.

Virginia Bergová byla v mládí ateistka a vymetala univerzitní večírky, pak ale jednoho dne ochrnula při nehodě a pět let zůstala upoutaná na lůžko. Když se postupem času uzdravila, prohlásila to za boží zázrak a dala se na dráhu protestantské kazatelky. Mladý David jí dělal řidiče, asistenta a během jejích kázání řídil kostelní sbor.

Když přišel s vlastním křesťanským učením, slavil okamžitý úspěch. Byla šedesátá léta, americká mládež vyznávala ideály hippies a Berg si svými slovy o spáse skrze lásku, blížící se apokalypse USA a spirituální revoluci proti „systému“ získal stovky chápavých učedníků. Netrvalo dlouho a samolepky Dětí božích se začaly objevovat i v Evropě.

Deset let po svém vzniku měla sekta 130 komunit po celém světě. David Berg si postupem času začal říkat Mojžíš David, Král David, Otec David, Taťka, nebo prostě Mo.

„Ježíšovy šlapky“

Sekta Děti boží se do dějin religionistiky zapsala především díky svému volnému pojetí sexuálních vztahů mezi členy sekty. Berg v počátku sice razil celibát, později však své učení přehodnotil a pořídil si druhou manželku. O obě se dělil s ostatními členy sekty. Hájil i homosexuální vztahy, skupinový sex a incest.

V roce 1973 začala Bergova manželka spát s cizími muži, které tak lanařila ke vstupu do sekty. Bergovi se její nápad zalíbil a přetvořil ho v novou praxi známou jako „flirty fishing“ neboli „koketní rybaření“. Členky jeho hnutí chodily do barů a nočních podniků, kde se seznamovaly s muži a skrze své půvaby je rekrutovaly do sekty. V některých případech k tomu dokonce využívaly eskortní agentury a peníze za sex odevzdávaly vedení sekty.

Děti boží své učení o volné lásce často šířily prostřednictvím komiksů.
Zakladatel sekty Děti boží David Berg na archivní fotce.
Děti boží své učení o volné lásce často šířily prostřednictvím komiksů.

Média tyto sexuální misionářky překřtila na „Ježíšovy šlapky”, podle Berga však na tom nebylo nic závadného. Výzkumník Bill Bainbridge došel k závěru, že Bergovy rybářky měly v letech 1974 až 1987 pohlavní styk s 223 989 lidmi. Nutno podotknout, že na lov nevěřících vyráželi i mužští členové sekty.

Vzpoura Taťkova následníka

V důsledku „koketního rybaření“ se do konce roku 1981 narodily asi tři stovky dětí. V sektě se jim říkalo „Ježíšovy děti“ a podle Berga měly být od narození naplněné štěstím. Příběh Rickyho Rodrigueze tomu však neodpovídá.

Rodriguez byl plodem dovolenkového rybaření Bergovy manželky Karen Zerbyové zvané „Matka Marie“. Berg ho neoficiálně adoptoval, dal mu jméno Davidito a viděl v něm svého budoucího nástupce. V roce 1982 sekta vydala publikaci nazvanou „Příběh Davidita”, ve které byl sedmiletý chlapec zobrazen na velmi choulostivých fotografiích. Na některých leží nahý se svou chůvou v posteli, jinde jí sahá na prsa.

Ricky Rodriguez se Bergovým následníkem nestal a v roce 2001 sektu opustil. Postupně v něm kvasila frustrace ze sexuálního zneužívání v dětství a v roce 2005 se rozhodl, že se pomstí. „Moje vlastní matka. Ta ďábelská malá coura. Jak můžete tohle dělat dětem? Jak můžete tohle dělat a v klidu v noci spát?“ ptal se Rodriguez na znepokojivém videu.

„Mám potřebu se pomstít. Potřebu spravedlnosti, protože takhle už dál nemůžu,“ říká na videu třicetiletý muž obklopený zbraněmi. Den poté vylákal na večeři svoji bývalou „chůvu“ Angelu Smithovou. Odvedl ji k sobě do bytu, kde ji mučil a nakonec ubodal. Poté odjel do města Blythe na jihu Kalifornie, kde se zastřelil.

Pro svou matku chystal Rodriguez největší trest. Snil, že ji upálí v jejím domě. Nedokázal ji však najít, a tak se spokojil se smrtí Angely.

Video, které před vraždou Angely Smithové natočil Ricky Rodriguez:

„Jen pohled na Něj tě vzrušuje“

Podle některých bývalých členů sekty byl Rodriguez šílený. I kdyby měli pravdu, jeho svědectví o zneužívání dětí není jediné. Rickyho kamarádka z dětství Davida Kelleyová se v roce jeho smrti svěřila, že ji zneužil sám David Berg.

„Přišel k nám v noci. Vytáhl nás z postele. Byl opilý a chtěl, abychom se s ním vyspaly. Bylo nám jen deset nebo jedenáct let,“ popsala traumatický zážitek. Nejhorší podle ní byla reakce matky. „Potrestala nás. Potrestala nás za to, že jsme s ním nechtěly spát, když byl opilý,“ vzpomínala pro časopis Rolling Stone.

Podobnou zkušenost má i Bergova vnučka Merry. Plavovlasou holčičku si Taťka vyhlédl, když jí bylo jedenáct let. „Dal mi stříbrný prstýnek a řekl, že si mě tímto bere,“ svěřila se po letech. Členové sekty Bergovi sami posílali záběry žen masturbujících pro vůdce sekty nebo nahých holčiček lascivně tančících před kamerou.

Ukázka z publikace Má rybička, která se stala jedním z důkazů o zneužívání dětí...
Ukázka z publikace Příběh Davidita, která se stala jedním z důkazů o zneužívání...


Sám Berg se na veřejnosti objevoval málokdy a své ovečky dirigoval skrze takzvané Moovy dopisy. Některé se týkaly spojení s Bohem, různých podob lásky nebo Ježíše jako spasitele. Jiné se týkaly přímo sexu.

„Nevíš proč, ale jen pohled na Něj tě vzrušuje! Nedokážeš vysvětlit, proč tě rozpaluje. Vědecky nechápeš, jak se s tebou může milovat ani proč tě to dělá tak šťastnou. Jen si užíváš to - a Jeho - a jsi šťastná! Na čem jiném záleží? Co víc bys mohla chtít?“ píše se v jednom z jeho poselství nazvaném Sexuální práce. „Nesnaž se Ho pochopit - Jen Ho nech vstoupit! - Budeš Ho milovat! On na tebe působí! - A to je všechno, co potřebuješ vědět!“ pokračuje Berg v jednom z dopisů.

Celkem jich sepsal asi 3 000. Kromě promiskuity v nich hlásal i blížící se apokalypsu (neúspěšně ji předvídal například v roce 1974, kdy ji podle něj měla způsobit Kohoutkova kometa), nebo odpor vůči Židům a černochům.

Tři tisíce členů v 90 zemích

Berg zemřel v roce 1994 a od té doby se jeho náboženské hnutí značně proměnilo. Dnes nese název The Family International a v jeho čele stojí jeho vdova Karen Zerbyová. Postelový rybolov i zneužívání dětí je minulostí.

„Když se vedení dozvědělo, že do sexuálních vztahů s dospělými bylo zataženo pár dětí, vydalo poselství, skrze každý pochopí, že jde o přestupek trestaný exkomunikací,“ uvádí v knize Sekty kulty a alternativní náboženství mluvčí The Family International ve Spojeném království Rachel Scottová.

Fotogalerie

Volné partnerské vztahy v hnutí značně poznamenala hrozba AIDS. Homosexuální styk je zapovězen, nováčci musí projít testovacími fázemi a počkat půl roku, než se mohou zapojit do sexuálních vztahů uvnitř sekty.

Členové hnutí žijí v autonomních jednotkách zvaných Domov. Po vstupu do sekty opustí svůj původní život, majetek odevzdají komunitě, starají se o chod domácnosti, šíří víru a snaží se získat nové členy. Ve zbylém čase se věnují charitě. Hnutí žije především z desátků odevzdávaných členy sekty, sponzorských darů a prodeje svých tiskovin.

Stoupenci The Family International dnes působí jako oddaní věřící, kteří se od ostatních protestantů liší jen tím, že mají poněkud volnější sexuální vztahy. Na svých stránkách tvrdí, že hnutím od jeho založení prošlo více než 35 tisíc lidí a dnes má asi tři tisíce členů v 90 zemích.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Rozruch v britském parlamentu. Od Mayové i Corbyna odcházejí poslanci

Poslanec Chuka Umunna na tiskové konferenci oznamuje, že vystupuje z...

Velká Británie možná stojí na okraji radikální proměny svého tuhého politického systému. Poslanci z řad...

Islamistka z Alabamy není naše občanka, tvrdí Pompeo. Pravdu však nemá

Ministr zahraničí Spojených států amerických Mike Pompeo při oficiální návštěvě...

Americká členka Islámského státu Hoda Muthanová nemá americké občanství a nemá tak nárok na návrat do USA. Oznámil to...

Papuánci hledají 284 luxusních aut. Zmizela po prvním summitu v zemi

Maserati Quattroporte

Papua-Nová Guinea stále pátrá po 284 drahých vozech, které si pořídila kvůli listopadovému Summitu zemí Rady pro...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz