Izraelský guru měl harém oddaných služek, ovulaci mu hlásily esemeskou

Seriál   12:39aktualizováno  12:39
Goel Ratzon se dlouhé roky mohl cítit jako pán tvorstva. Ve svém osobním harému měl přes dvě desítky žen, které ho absolutně zbožňovaly. Podivuhodný příběh izraelského léčitele a samozvaného kabalisty vám přinášíme v dalším díle seriálu Sekty, kulty, mesiáši.

Izraelský léčitel Goel Ratzon na snímku z dokumentu Etched in My Body. | foto: youtube.com

Ulicemi Tel Avivu prochází postarší muž s vizáží šamana. Husté sněhobílé vlasy mu splývají s plnovousem stejné barvy. Míří do jednoho ze svých tří bytů. Když otevře dveře, s úsměvem na rtech ho vítá pětice žen a hlouček malých dětí, které padají na kolena a charismatickému muži líbají nohy.

Muž všechny ženy líbá, usazuje se do křesla a na mobilním telefonu si čte zprávu, kterou mu další žena oznamuje, že právě ovuluje a že se k ní má co nejdříve dostavit. Muž s vizáží čaroděje si zprávu s úsměvem přečte, přičemž se nechá obsluhovat mlčícími ženami.

Tato scéna by mohla budit dojem spokojené, byť náboženskými pravidly svázané rodiny. Řada detailů tu však budí podezření. Pokorné ženy mají například na rukou vytetovanou podobiznu člověka, který se nápadně podobá vládci domácnosti.

„Mám všechno, co ženy chtějí“

Charismatickým mužem z předchozí scény je Goel Ratzon (Goel ve volném překladu z hebrejštiny znamená Spasitel), vůdce jednoho z nejpodivnějších kultů v novodobé historii Izraele. Svým šarmem uhranul celkem 23 žen a zplodil nejméně 30 dětí - on sám při výpovědi tvrdil, že je šedesátinásobným otcem.

Sekty, kulty, mesiáši

Svůj osobní harém si hýčkal dlouhé roky. Ženy lákal na své charisma, znalosti hypnózy a údajné nadpřirozené schopnosti. „Mám všechno, co ženy chtějí. Nechci se vychloubat, ale je to tak,“ svěřil se v reportáži zveřejněné v roce 2009.

Ženy na jeho umění slyšely. Mnohé se později svěřily, že bez svého vůdce by nemohly žít, připomíná server Cult Education Institute. „On je ten Mesiáš, na kterého všichni čekají,“ tvrdily. „Jakmile se mu zadíváte do očí, začne k vám vysílat signály,“ popsala jeho hypnotické schopnosti jedna z oveček jménem Efrat.

Podle sousedů byly Ratzonovy družky vždy velmi tiché a odtažité. „Nikdy nám neřekly ani ahoj a vždycky odvracely zrak, když procházely kolem. Snažily se žít v co největší izolaci. O děti se ale podle všeho staraly dobře,“ popsal jeden z tehdejších sousedů.

Jedna z žen pravidelně odvážela starší děti do školy, další zůstávaly doma s těmi nejmenšími. Když se je rozhodl poctít návštěvou sám Ratzon, vypadal u toho podle sousedů jako král. „Běhaly kolem něj a nosily mu tašky, oblečení a dokonce i stěhovaly nábytek,“ vyprávěl soused.

Ratzon později tvrdil, že žádnou ze svých žen nedržel u sebe násilím, nechával je chodit do zaměstnání a ony se vždy bez odmlouvání vrátily.

Tvrdá pravidla

Úřady měly dlouho podezření, že v Ratzonových bytech není vše v pořádku, zasáhnout však nemohly. Bělovlasý guru si žádnou ze svých žen oficiálně nevzal za manželku a policie ho tak nemohla stíhat pro polygamii, která je v Izraeli zakázaná. Ani jeho děti ve škole nejevily žádné známky zanedbávání.

Až v červnu 2009 se Ratzonova dlouho budovaná utopie začala rozpadat. Policie tehdy obdržela anonymní telefonát, v němž neznámá žena tvrdila, že ji Ratzon drží proti její vůli. Úřady rozjely masivní vyšetřování, do kterého se zapojilo na 150 policistů a sociálních pracovníků. Mnozí z nich pracovali v přestrojení a měli za úkol infiltrovat Ratzonův harém.

V lednu 2010 po sedmi měsících vyšetřování provedla policie zátah a Ratzon putoval do vazby. Policisté z trojice bytů osvobodila 23 žen a desítky dětí. Ty se zprvu bouřily a nechápaly, proč by měl jejich milovaný spasitel trpět. Pravda vyšla najevo při soudním procesu, během něhož některé ženy podrobně popsaly roky v zajetí.

Izraelský léčitel Goel Ratzon s jednou ze svých žen na snímku z dokumentu...
Izraelský léčitel Goel Ratzon na snímku z dokumentu Etched in My Body.

Příslušnice Ratzonova harému se musely řídit přísnými pravidly. Pokud je porušily, čekala je pokuta v přepočtu asi 14 tisíc korun. Žádná z jeho žen se nesměla bavit s žádnými jinými muži, ani kdyby to byl její bratr. Ven vycházely jen ve střídmých šatech, které odhalovaly co nejméně z jejich těla - to bylo vyhrazeno jejich guruovi.

Ženy si spolu nesměly povídat, pokud se nacházely mimo obývací pokoj. Zapovězené byly jakékoliv hádky a rvačky. Pokud bylo potřeba vykonat nějakou práci, nesměl nikdo odpočívat. Ratzon své ovečky trestal i za to, že se posadily na schody. „Jsem jako stát - také musím dodržovat své principy, řád a zákony,“ vysvětlil Ratzon novinářům z izraelské televize Channel 10 v roce 2009.

Proč by se jakákoli žena dobrovolně upsala k takovému životu? Ratzon moc dobře věděl, že svým ovečkám musí zprvu ukázat vlídnou tvář a nabídnout jim cestu k lepšímu životu. Tak to ostatně dělal i nechvalně proslulý kazatel Jim Jones, které v roce 1978 v guayanské džungli donutil k sebevraždě více než 900 lidí (více o Jonesovi zde).

Řád pro rozpadající se život mladých žen

Sílu Ratzonova šarmu dobře ilustruje příběh dívky jménem Adina. Po povinné vojenské službě (v Izraeli ji musí absolvovat i ženy) si přes dva roky užívala bujarého nočního života v Tel Avivu. Postupem času ji začaly trápit noční můry a proto vyhledala léčitele, kterého jí představila její známá. Nebyl jím nikdo jiný než Ratzon. Upřeně se na ni podíval a zeptal se ji, zda ji někdy v minulosti znásilnili.

„Řekla jsem mu, že ne, ale že se o to pokoušeli,“ vzpomínala po čase Adina. Ratzon ji odpověděl: „Mohu tě zachránit, protože pokud by tě znásilnili, vzali by ti duši.“ Během společných sezení ji coby „zkušený léčitel“ začal zkoumat. Adina se ho během jednoho sezení zeptala, koho si jednou vezme za manžela a Ratzon odvětil, že svého vyvoleného pozná přímo v jeho bytě. O pár týdnů později mu Adina vyznala lásku.

Fotogalerie

Netrvalo dlouho a přidala se k dalším ženám žijícím v harému stříbrovlasého léčitele. Když do bytu jednoho dne vtrhla její matka, zjistila, že Adina je těhotná. Rodiče na ni zanevřeli a Adina se s nimi usmířila až u smrtelné postele svého otce. I přesto Ratzonovi dál zůstávala věrná.

Příběhy ostatních žen, které Ratzon uhranul, jsou velmi podobné. Spojuje je komplikované dospívání, psychické problémy, alkohol a drogy. Jedna z nich například byla od mládí velmi nemocná, přišla o všechny vlasy a ve škole se kvůli tomu stala terčem posměchu. Ratzon ji přijal a ona se do něj po pár týdnech bezhlavě zamilovala. Po jeho doteku toužily i nezletilé dívky, šedovlasý mystik je nikdy neodmítal.

Některé ženy ve svém obdivu k Ratzonovi nepolevily ani po jeho zadržení. „Nikdo nezažil takovou lásku, jakou jsme zažívaly my. Prožila jsem si mnoho předtím, než se o mě začal starat Ratzon. Lidé si myslí, že nás věznil a že jsme byly nějaké chudé popelky. Nechápou, že jsme žily v hlubokém lidství a respektu,“ sdělila novinářům jedna z žen.

Policie přitom podmínky v Ratzonových bytech popsala jako tragické. „Když jsem vstoupil do jednoho z těch bytů, byl jsem šokován tím, co jsem viděl. Ta špína byla hrozná, člověk se nemohl nikam hnout aby do něčeho nenarazil. Byl to třípokojový byt a žilo v něm deset žen a 17 dětí,“ uvedl jeden z vyšetřovatelů.

Kabala, Tóra a léčitelství

Veřejnost dlouho spekulovala, na čem Ratzon zakládal své učení. Podle vyšetřovatelů se jednalo o kombinaci léčitelství a kabaly. Údajně také pobýval v Indii, kde se naučil umění hypnózy.

Kabala

Židovský náboženský směr, podle kterého se má člověk oprostit od všedních starostí a zcela se oddat službě Bohu, studiu a naplňování Božích přikázání (Tóry). Součástí kabaly jsou meditační a mystické praktiky, které se původně předávaly ústně. Později vznikly většinou anonymní spisy o kabale, nejstarší z nich v 7. století. Týkaly se stvoření světa, výkladu bible, morálky, filozofie a obsahovaly také návody k uskutečnění zázraků ve jménu Božím. Kabalu je možné rozdělit na kabalistickou teorii, resp. filosofii doplněnou starými legendami, obsaženou v knihách Jesira a Sohar, a na kabalistickou praxi popsanou v četných dalších magických rukopisech.

Sisyfos.cz

Sám Ratzon v roce 2000 novinářům prozradil, že k němu sestoupila duše, která mu sdělila, že v budoucnu mu bude zjeveno tajemství Tóry a on už nikdy nebude muset pracovat. To se mu později díky zástupu milujících služebnic skutečně podařilo.

Pouto mezi Ratzonem a jeho milenkami bylo extrémně pevné. Mnohé se dokonce pokusily spáchat sebevraždu ve chvíli, kdy s nimi nebyl jejich mesiáš spokojený. Některé spolykaly prášky, jiné si podřezaly zápěstí. Vždy se však jednalo spíše o pokus, jak na sebe upoutat pozornost.

Jinak poklidné soužití s okolím narušovaly pouze občasné potyčky se sousedy, kteří si dovolili šedovlasého gurua pomlouvat. Spory sousedé zaznamenali také ve chvílích, kdy se zoufalí rodiče pokoušeli přemluvit zfanatizované dívky k návratu domů.

Jednou ze svědkyň o životě v Ratzonových harémech se stala dnes 24letá dívka Ella (není to její pravé jméno). Do jednoho z Ratzonových bytů ji ve věku pěti let spolu se dvěma sestrami přivedla její matka, která léčitele bezmezně uctívala. V 16 letech jí uspořádala narozeninovou oslavu, na které Ratzon Elle navlékl zásnubní prsten.

Krátce potom si ji vzal při soukromém obřadu za ženu, pochopitelně bez vědomí úřadů. Ella na sebe byla pyšná. Na krk si nechala vytetovat Ratzonovo jméno, na rameno jeho podobiznu. Po tři roky byla svému daleko staršímu manželovi oddanou ženou.

Podívejte se na trailer k dokumentu Etched in My Body, který o Ratzonovi natočila izraelská dokumentaristka Nili Talová:

Útěk a následky

V devatenácti letech se jí však život sevřený pravidly začal zajídat. Přemýšlela o tom, že by ze spárů Ratzona prchla. „Začal mi připadat nechutný. Nemohla jsem vystát ten jeho zápach,“ svěřila se novinářům. Ostatní ženy si však změny v jejím chování všimly a začaly ji tlačit do těhotenství.

„Jednoho dne se mi podařilo odejít dřív z práce. Zašla jsem si ke gynekologovi. Chtěla jsem, aby mi napsal antikoncepci. Tu jsem pak brala, aniž by si toho někdo všiml,“ popsala svůj tajný boj proti zbytku harému. Ve 22 letech se rozhodla definitivně odejít. Žena, u které pracovala, ji pomohla sehnat dočasné bydlení a Ella s Ratzonem přerušila veškeré styky. Spatřila ho až v televizi v den, kdy ho policie zadržela.

Sekty, kulty, mesiáši

Na sklonku října roku 2014 si Ratzon vyslechl trest třiceti let vězení. Pro ženy a jejich děti, které mnoho let ovládal, však trápení neskončilo.

„Pořád se ptají, kde mají bratry a sestry,“ popsala jedna z žen, jak se se svobodou vypořádávají její potomci. „Je to těžké, protože jsme byly zvyklé žít jako rodina. Goel nám třeba najal autobus a organizoval výlety po celé zemi. Děti teď chtějí vědět, kde je jejich otec. Odpovídám jim, že i dobří lidé občas dělají špatné věci a že doufám, že se k nám jednou vrátí,“ dodala.

Ženy, které v područí Ratzona vydržely až do zásahu policie, se po vysvobození mohly spolehnout na pomoc úřadů. Pečovali o ně sociální pracovníci, dostaly i finanční příspěvky na odstranění tetování.

Ty, které z harému prchly dříve, však zůstaly stranou zájmu. „Ostatní dostaly ubytování, práci, lékařskou péči a zdarma jim odstranili tetování. Mně ale nic takového nenabídli,“ postěžovala si před několika lety Ella.

„Byla jsem v tom domě od svých pěti let. Neměla jsem žádnou svobodu. Teď mě kvůli mému tetování vyhodili z práce. Řekli mi, že s takovým tetováním pro mě nemají žádné pracovní místo. Zákazníci se totiž při pohledu na něj pohoršovali. Chtěla bych začít nový život,“ dodala.

Předloni v říjnu soud v Tel Avivu poslal Ratzona za znásilnění a další sexuální delikty na 30 let za mříže. Obžalobě se podařilo dokázat, že charismatický léčitel zneužil nejméně šest žen, většina z nich byla v době zločinu nezletilá. Obvinění ze zotročování byl zproštěn.

Ratzonovi je dnes 66 let a zbytek života zřejmě stráví za mřížemi. Řada jeho bývalých milenek na něj stále s láskou vzpomíná, jiné už jeho kouzlo zlomily a snaží se vyrovnat s léty strávenými v jeho harému.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Česko pomůže chudým matkám. Venezuelským, v Kolumbii, slíbil Petříček

Česká republika podpoří dvě centra pro nejchudší matky s dětmi, které uprchly z krizí zmítané Venezuely. Na Twitteru to...

Trumpová je trofejní manželka a horší první dáma než Obamová, tvrdí kniha

Melania Trumpová je trofejní manželka, která kvůli kariéře opustila školu a změnila jméno. Práci první dámy Spojených...

Mysli na svou rodinu. Čína vyhrožuje evropským a americkým Ujgurům

Čína nepostihuje příslušníky ujgurské minority pouze na svém území. Její příslušníci v Evropě a USA tvrdí, že je čínské...

Najdete na iDNES.cz