Podle armádního velení název Inherent Resolve „odráží neochvějné odhodlání a hluboké závazky Spojených států a jeho spojenců zničit IS, který pro region i mezinárodní společenství představuje hrozbu“. Jméno podle mluvčího Pentagonu vybral sám šéf generálního štábu USA Martin Dempsey.
Islámský státMUNICE: Islámský stát používá i střelivo z Česka DAJR AZ-ZAUR: Islamisté zničili památník genocidy Arménů NÁLETY: Američané sypou bomby na Irák a Sýrii VRAŽDA: Islamisté sťali britského taxikáře HYBÁŠKOVÁ: Západ se neumí rychle rozhodnout VRAŽDY NOVINÁŘŮ: Islamisté nás zasáhnou přímo v obýváku VYRABUJ A PANUJ: Kde berou džihádisté peníze? ŠÉF ISLAMISTŮ: Z malého fotbalisty vyrostl mozek džihádu DŽIHÁD NA SÍTI: Islamisté ukazují popravy i koťátka |
Podle komentátorů nepříliš dramatické jméno odráží přístup prezidenta Baracka Obamy. Mnozí jméno srovnávají s názvy předchozích amerických kampaní, například operací Pouštní bouře, při které mezinárodní koalice vyhnala z Kuvajtu irácké okupační vojsko. „Bytostné odhodlání“ se jeví poněkud mdle, podotýká agentura AP.
„Je to takové nijaké“
Americké vojenské operace běžně dostávají oficiální jména. Kromě administrativního usnadnění mají názvy operací také získat podporu veřejnosti pro zahraniční mise armády. „Bytostné odhodlání“ však komentátoři za příliš inspirativní nepovažují.
„Zní to osaměle, dlouze a dokonce i smutně,“ píše Wall Street Journal. „Nevyvolává to moc důvěry. Vlastně to zní téměř zkroušeně.“
„Když je to odhodlání bytostné, proč musí být v názvu?“ reagoval na Twitteru James Downie z deníku Washington Post.
S chválou nového názvu nepřispěchalo ani americké ministerstvo obrany. Tiskový mluvčí Pentagonu John Kirby agentuře AP řekl, že americké velení název probíralo s koaličními partnery a „zdálo se, že jej schvalují.“ Podle listu Wall Street Journal však již Pentagon název „Bytostné odhodlání“ jednou odmítl. „Je takový nijaký,“ řekl listu jeden z důstojníků už 3. října.
Dlouhé čekání na oficiální jméno operace mnohé Američany inspirovalo k tomu, aby vymysleli poněkud ironické a pro armádu samozřejmě nepřijatelné varianty. Mezi ty nejpopulárnější patří operace Těžká volba, Irácký restart, Pouštní zdržovačka či Baracking Bad.
Líbí se vám název vojenské operace proti Islámskému státu?
Boje o Kobani pokračují
Bojovníci kurdských milic YPG, které už měsíc brání město Kobani na severu Sýrie před radikálními islamisty, znovu vstoupili do východních a jihovýchodních částí města. IS nyní prý ovládá už jen pětinu Kobani, ještě nedávno se přitom mluvilo až o čtyřiceti procentech.
„Letecké údery spojenců proti IS jsou v posledních dnech mnohem efektivnější,“ uvedl zástupce Kurdů v obléhaném městě Idris Nasín. „Stále ale potřebujeme další nálety a také zbraně a střelivo, abychom s džihádisty mohli bojovat na zemi,“ dodal.
Spojené státy ve středu uvedly, že v předchozích dvou dnech podnikly u Kobani 18 leteckých úderů, které zabily nejméně 32 radikálů. Kobani je poslední baštou Kurdů na severu Sýrie. V jeho okolí islamisté ovládají asi 300 vesnic. Pokud by město padlo, ovládl by IS souvislý pás pohraničí od severovýchodního cípu Sýrie až po Aleppo.
Turci mezitím dál pracují na plánech zřízení bezpečné zóny pro uprchlíky. Premiér Ahmet Davutoglu oznámil, že by na syrském území v blízkosti tureckých hranic mělo vzniknout zón hned několik, a to v okolí měst Idlib, Aleppo, Džarábulus, Kobani a Hasaká. Pro tento návrh však Turecko zatím získalo výslovnou podporu jen od Francie.
Podle organizace Minority Rights Group International (MRG) na území Iráku letos v důsledku bojů zahynulo více než 12 tisíc civilistů. Za prvních devět měsíců letošního roku se ve srovnání s loňskem počet mrtvých civilistů v Iráku téměř zdvojnásobil. Podle MRG od ledna do září 2013 zemřelo při násilnostech 6676 civilistů, letos je civilních obětí zatím 12 618. Převážná část obětí vražd, únosů a sexuálního násilí patřila menšinám: jezídské, křesťanské nebo turkmenské.