„Pořád nemůžu uvěřit, že se to všechno doopravdy děje ... Jsem si jistý, že touhle dobou už víte o tom, že tu začíná docela přituhovat,“ píše šestadvacetiletý Peter Kassig rodičům v dopise. Ten se k nim dostal jen několik málo měsíců předtím, než jej na snímku s popravou britského humanitárního pracovníka Alana Henninga radikálové z Islámského státu označili za další oběť (více o tom zde). Jakou cestou se k nim dopis dostal, rodina nezveřejnila.
„První měsíce jsem hodně brečel, teď už ale trochu méně. Strachuju se o tebe, mámu a kamarády,“ vzkazuje Kassig ze zajetí svému otci a jedním dechem jej ujišťuje, že on sám je v pořádku. „Po fyzické stránce jsem dost pohublý, ale nehladovím a nemám žádná fyzická zranění. Jsem drsňák a pořád mladý, což je plus,“ ujišťuje.
„Po psychické stránce jsem si ale jistý, že je to ta nejhorší věc, jakou si člověk může projít, všechen ten stres a strach je neuvěřitelný. Snažím se s tím ale vyrovnat, jak nejlépe dovedu,“ líčí. S ostatními zajatci se snaží zabavit a nerezignovat. „Nejsem sám. Mám přátele, smějeme se spolu, hrajeme šachy, dáváme si kvízy, abychom zůstali ve formě, a sdílíme své příběhy a sny o domově a našich nejbližších,“ nastiňuje obrázek každodenní reality v zajetí sunnitských islamistů.
Je pár věcí, které bych měl říct, než odejdu
Přestože Kassig podle svých slov neztrácí naději na propuštění, dobře si uvědomuje, že každá minuta může být tou poslední. „Doufám, že tohle všechno bude mít šťastný konec, ale do poslední chvíle se může cokoliv zvrtnout, a jestliže je to ten případ, pak si myslím, že je čas říct pár věcí, které bych měl říct, než odejdu,“ píše rodičům v dopise.
„Chci, abyste věděli o tom, jaké to tu je a čím jsem si prošel, přímo ode mě, takže nebudete muset tápat, hádat nebo si domýšlet (to je často mnohem horší než skutečnost),“ cituje list International Business Times útržky z dopisu, které zveřejnili Kassigovi.
Ti o svém jediném synovi neměli dlouhé měsíce žádné zprávy - až do června, kdy obdrželi tento dopis. Na pokyn únosců jeho zmizení drželi v tajnosti i před přáteli a známými. Svého syna spatřili na televizních obrazovkách počátkem října, když jeho smrtí pohrozil Islámský stát, pokud Spojené státy se svými spojenci nepřestanou s nálety na pozice islamistů.
Touha pomáhat„Nejsem doktor, nejsem zdravotní sestra, ale jsem chlap, který může uklidit obvazy, umýt pacienty, vyměnit bandáže, prostě trochu lidem zlepšit život,“ říkal před dvěma lety Kassig, když zakládal neziskovou organizaci. |
Kassig zmizel před rokem, přesně 1. října na cestě do východosyrského města Dajr az-Zaur. Prostřednictvím nevládní organizace, kterou sám založil koncem roku 2012 po návratu z Iráku, kde sloužil jako voják, tam jel rozdávat humanitární pomoc.
O tom, že byl zajat, se jeho rodiče dozvěděli krátce po osudných událostech po telefonu. „Bylo to Peterovo číslo a já jsem si pomyslel ‚Volá Peter!‘, ale když jsem to zvedl, nepoznal jsem jeho hlas. Dotyčný se představil a my jsme se dozvěděli, že (Peter) byl zajat,“ popsal stanici CBS Kassigův otec.
Právě k němu se zajatý Američan v dopise často obrací. „Neboj se, tati, pokud půjdu k zemi, tak nebudu myslet na nic jiného než na to, o čem vím, že je to pravda. To, že ty a máma mě máte radši než cokoliv jiného na světě,“ vzkazuje Kassig v dopise. „Říkají nám, že jste na nás zanevřeli a že se o nás nezajímáte. My ale samozřejmě víme, že děláte všechno, co můžete a ještě mnohem víc.“
Chceme s vámi mluvit, vzkazuje zoufalá matka vůdci islamistů
A přesně to také Ed a Paula Kassigovi dělají. Prakticky okamžitě po zveřejnění videa s hrozbou smrti jejich jediného syna rozjeli rozsáhlou akci na jeho záchranu. „Děláme vše pro to, abychom zajistili jeho propuštění. Stevenova rodina (americký novinář Steven Sotloff byl popraven islamisty jako druhý v pořadí, pozn. red.) to držela v tajemství a on byl popraven,“ vysvětluje na televizních obrazovkách Kassigův otec, proč prolomili mlčení o únosu svého syna.
Společně se svou ženou mimo jiné apeloval na únosce v krátkém videu umístěném na internet, aby jejich syna propustili. „Oslovili jsme naši vládu, aby změnila svůj postup, ale stejně jako náš syn máme nad vládou USA stejnou kontrolu, jako vy na příchod úsvitu,“ namítal na videu otec zadržovaného Američana.
Kassigova matka pak před několika dny dokonce adresovala dopis samotnému vůdci Islámského státu Abú Bakru Bagdádímu (více o něm zde). „Pokouším se spojit s Islámským státem ohledně osudu mého syna. Jsem stará žena a Abdul Rahmán (podle rodiny Kassig konvertoval k islámu a přijal toto jméno, pozn. red.) je mé jediné dítě,“ píše Paula Kassigová v krátkém vzkazu umístěném na Twitteru. „Můj manžel a já jsme v tom sami za sebe, bez jakékoli pomoci ze strany vlády. Chtěli bychom s vámi mluvit. Jak vás můžeme kontaktovat?“ obrací se na vůdce radikálů Kassigova matka.
Na dotaz, zda si myslí, že její apel někdo vyslyší, odpovídá, že netuší. „Nevím, ale musím to zkusit, protože potřebuju vědět, že jsem udělala všechno, co je v mých silách,“ říká zkroušeným hlasem v rozhovoru pro stanici CBS.
Islámský stát se stal hrozbou pro západní novináře:
4. října 2014 |