V severoněmeckém přístavu se Kurdové v úterý střetli se salafisty, tedy vyznavači puristického a tradicionalistického výkladu islámu. Není zřejmě, kdo násilí začal, nechyběly však nože, mačety a kovové tyče. Čtrnáct lidí bylo zraněno. Po policistech, kteří se snažili situaci uklidnit, lidé podle Deutsche Welle házeli kameny.
„Měl jsem pocit, že žijeme v Hamburkistánu. Nálada byla velmi, velmi výbušná,“ řekl týdeníku Spiegel představený hamburské mešity Daniel Badin. „Žijeme v právním státě a odsuzujeme jakoukoli formu násilí,“ dodal.
Islámský státMUNICE: Islámský stát používá i střelivo z Česka NÁLETY: Američané sypou bomby na Irák a Sýrii HYBÁŠKOVÁ: Západ se neumí rychle rozhodnout VRAŽDY NOVINÁŘŮ: Islamisté nás zasáhnou přímo v obýváku VYRABUJ A PANUJ: Kde berou džihádisté peníze? ŠÉF ISLAMISTŮ: Z malého fotbalisty vyrostl mozek džihádu DŽIHÁD NA SÍTI: Islamisté ukazují popravy i koťátka |
Protesty a potyčky pokračovaly i v následujících dnech. Ve čtvrtek již policisté napočítali celkem zhruba 2 400 lidí ve Stuttgartu, Mannheimu a Karlsruhe.
V samotném Hamburku policie dočasně zadržela 46 lidí, osmnáct jich skončilo ve vazbě, uvedl list Die Zeit. Policisté také zabavili několik zbraní a použili i vodní děla.
Válku v ulicích radikálové chtějí
V Německu žijí podle odhadů čtyři miliony muslimů. Přistěhovalců kurdského původu v zemi bydlí přibližně milion. V německých médiích se objevují spekulace, kam až mohou pouliční půtky dojít, pokud Německo neučiní nějaké větší kroky na pomoc Kurdům v Sýrii.
Předseda německé rady muslimů Aiman Mazyek se obává, aby se blízkovýchodní konflikt v menší podobě nepřenesl i do Německa. „Musíme udělat všechno pro to, abychom zabránili nenávistné zástupné válce v našich ulicích, protože to je to, co radikálové chtějí,“ řekl Spiegelu Mazyek.
Tlak však zatím dále stoupá. Ve čtvrtek zhruba dvacet Kurdů a jejich německých příznivců obsadilo mnichovskou centrálu bavorské lidové strany CSU. Požadují tvrdší postup mezinárodního společenství proti Islámskému státu a větší tlak na Turecko.
„Symbolicky jsme obsadili zemskou centrálu CSU, samozřejmě nenásilně,“ uvedl podle listu Die Zeit mluvčí demonstrantů Kerem Schamberfer. Kurdové také požadují, aby Německo zrušilo zákaz turecké Kurdské strany pracujících (PKK).
Kurdové v tomto týdnu zorganizovali řadu protestních akcí i v Haagu, Vídni, Bernu, Paříži, Kodani, Berlíně a Stockholmu. V Bruselu skupina asi 150 aktivistů dokonce vnikla do budovy Evropského parlamentu.
V Turecku protesty přerostly v nepokoje, při nichž přišlo o život již 31 lidí a dalších 360 bylo zraněno. Podle tureckého ministra vnitra je mezi raněnými i 139 policistů.