Mandela bojoval proti apartheidu. Jeho stranu roky podporoval Sovětský svaz

  8:14
Nejslavnější vězeň černé Afriky, Nelson Mandela, strávil ve vězení dlouhých 27 let, přesto po propuštění nemyslel na pomstu a nabídl mír. Ačkoli proti jednomu z nejrepresivnějších režimů světa, jihoafrickému apartheidu, bojoval i násilnými metodami, dokázal se násilí vzdát. Mandela, první černošský prezident JAR, se narodil právě před 100 lety.

Mandela, který se již za svého života stal legendou, odstranil v čele jihoafrických černochů v 90. letech spolu s tehdejším prezidentem Frederikem de Klerkem tamní rasistický režim. Oba za to dostali Nobelovu cenu za mír. Prezidentem JAR se stal po prvních vícerasových volbách v dubnu 1994, kdy se velkou měrou zasloužil o přechod k demokracii a usmíření ve společnosti a byl jím až do roku 1999.

Apartheid a JAR

Apartheid je dnes mezinárodně uznávaný zločin. Ještě před 30 lety se přitom jednalo o oficiální ideologii v zemi, které Nelson Mandela zasvětil svůj život. 

Jedná se o rasovou segregaci, o státem podporovanou nadvládu jedné rasové skupiny nad jinou. 

Oficiálně termín poprvé veřejně použil na jaře 1917 Jan Smuts, respektovaný jihoafrický filozof, generál, politik původně hájící afrikánské postoje, později premiér Jihoafrické unie.

Emotivní Mandela apartheid poslal ve své zemi na propadliště dějin. 

Jeho největší radostí bylo naslouchat Händelově nebo Čajkovského hudbě a pozorovat přitom západ slunce, předal v červnu 1999 jako jeden z mála státníků černého kontinentu dobrovolně moc svému nástupci, Thabu Mbekimu.

Po odchodu z prezidentské funkce se Mandela, který se podle vlastních slov často inspiroval filozofií nenásilí Mahátmy Gándhího, věnoval nadační činnosti, často se ale též angažoval v různých konfliktech: představil mírový plán pro Blízký východ, jako prostředník působil v mírovém procesu v Burundi či kritizoval americký vpád do Iráku.

Podpora ze Sovětského svazu

Jako hlava JAR věnoval Mandela mnoho energie zejména snahám o sjednocení a odpuštění, ale i o zlepšení životních podmínek obyvatel. Stál u zrodu demokratické ústavy a zasadil se o nastartování hospodářské reformy.

Snažil se také urovnávat vnitroafrické spory (Kongo, Angola), ale některé aktivity se nesetkaly s jasným souhlasem: trnem v oku Západu byly zejména jeho vztahy s Kubou, Sýrií, Íránem či Libyí, kde ovšem Mandela dosáhl výrazného úspěchu v případu Lockerbie. Někdy byl též kritizován za malou efektivitu své vlády v boji proti AIDS v JAR, což po odchodu z funkce přiznal a začal se v tom více angažovat.

Mandela, kterého bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová nazvala „jedním z největších gigantů století“, byl v únoru 1992 ještě jako šéf ANC na soukromé návštěvě Československa. Sešel se tehdy s premiérem Mariánem Čalfou a prezidentem Václavem Havlem.

V celém Mandelově životě i vývoji „jeho“ Afrického národního kongresu (ANC) se promítlo bipolární rozdělení světa a následný pád komunistických režimů. Kongres byl dlouhá léta podporován Sovětským svazem a nevyhnul se metodám teroru a sabotáží (zajímavostí je, že Kongres USA jej až v červnu 2008 vyřadil ze seznamu teroristů). V roce 1968 ANC kupříkladu přivítal agresi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Samotný Mandela byl apartheidním režimem nazýván teroristou. Po převzetí moci v roce 1994 však ANC socialistickou cestu opustil.

V době, kdy se narodil Mandela, se pojem apartheid poprvé uchytil jako politický pojem:

Pozoruhodné osudy budoucího prezidenta

Nelson Rolihlahla (v jazyce Tembu „ten, který vyvolává rozbroje“) Mandela se narodil 18. července 1918 ve vesnici Mvezo v Transkei (dnešní Východní Kapsko) jako nejstarší syn náčelníka kmene Tembu, náležejícího ke Xhosům. Základní a střední vzdělání získal na misijních školách, v letech 1938-1940 studoval umělecký směr na černošské univerzitě ve Fort Hare, ze které ho pro organizování studentské stávky vyloučili.

Po odchodu do Johannesburgu si vydělával jako policista a dozorce v jednom z transvaalských zlatých dolů. Studium práv dokončil dálkově v roce 1942 na Witwatersrandské univerzitě a členem ANC se stal v roce 1944. V roce 1952 si v Johannesburgu společně s Oliverem Tambem otevřel první černošskou advokátní kancelář v JAR. O devět let později mu však úřady odňaly právo provozovat advokacii vzhledem k jeho politickým aktivitám.

Po masakru v Sharpevillu v březnu 1960 byl vyhlášen v zemi výjimečný stav a zakázána činnost ANC. Mandela několikrát vybídl premiéra Hendrika Verwoerda k vytvoření vlády národní dohody, která by vypracovala demokratickou ústavu, nedostal však odpověď. O rok později se stal jedním z šéfů ANC a podílel se na založení vojenské odnože ANC pod názvem Umkhonto we Sizwe (Kopí národa), jež ukončila období nenásilného boje ANC. Podstoupil vojenský výcvik v Alžírsku.

Odsouzen na doživotí

V srpnu 1962 byl spolu s dalšími vůdci ANC zatčen a odsouzen k pěti letům vězení, v dalším procesu Rivonia byl 12. června 1964 odsouzen za údajnou velezradu a sabotáže na doživotí. Vězněn byl na ostrově Robben u Kapského Města a od dubna 1982 v lepší věznici Pollsmoor. Jeho dlouhé věznění (v různých káznicích strávil celkem 27 let, šest měsíců a šest dní) vzbudilo protestní akce v celém světě.

Po nástupu de Klerka do funkce prezidenta v roce 1989 byl Mandela v únoru 1990 - v 72 letech - propuštěn na svobodu a v červenci 1991 stanul v čele ANC. Mandela kongres přeměnil z bojové organizace v silnou politickou stranu a veřejně se zřekl ozbrojeného boje.

Trable v soukromém životě

První Mandelovo manželství skončilo rozvodem v roce 1957. Podruhé se oženil v roce 1958 s Winnií Madikizelovou, která v době jeho věznění soustavně budovala jeho image bojovníka za práva černého lidu, ale koncem osmé dekády byla iniciátorkou krvavého násilí proti tzv. zrádcům. Od dubna 1992 nežili ve společné domácnosti a manželství bylo v březnu 1996 rozvedeno.

V prvním manželství měl Mandela čtyři děti, z druhého má dvě dcery. Potřetí se oženil v den svých 80. narozenin v roce 1998 s vdovou po mosambickém prezidentovi Graçou Machelovou. Mandela zemřel 5. prosince 2013 ve věku 95 let.

Mandela, který obdržel více než 100 různých ocenění (v Československu například v roce 1988 Řád přátelství), se stal inspirací mnoha umělcům. Valné shromáždění OSN vyhlásilo v listopadu 2009 18. červenec (den jeho narození) Mezinárodním dnem Nelsona Mandely.

Autoři: ,

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

Sledujeme online

Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo Ukrajina budou příliš ztěžovat uzavření dohody. Dodal také, že se jednání dostala do kritické fáze...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka,“ ohlásil kardinál Kevin Farrell ve vatikánské televizi. Papež...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané místo, kde budou přebývat. Měly přitom potřebné dokumenty ke krátkodobému pobytu. Američané tvrdí, že...

Každý šestý umírá. Pneumokoky zabíjejí neočkované, zájem o vakcínu je však malý

Premium

Dusí se, mají horečky a silné bolesti. Jsou zmatení, ztrácejí vědomí. Každý rok bojuje okolo 600 Čechů s těžkým zápalem plic a dalšími vážnými infekcemi způsobenými pneumokokem. Každý šestý umírá. Je...

25. dubna 2025

Inflace na hotely dopadla silněji než na jiné, zvedají proto ceny

Premium

Hotely v Česku zvedají ceny za ubytování. Přičítají to rostoucím mzdám, dražším potravinám, energiím i externím službám. Ačkoli inflace v loňském roce zpomalila na 2,4 procenta, náklady hotelů rostou...

25. dubna 2025

„Heretický papež přinese rozkol v církvi.“ Ortodoxní kardinál varuje před konkláve

Premium

Pokud měl zesnulý papež František ve vatikánských řadách nějakého neskrývaného nepřítele, byl jím německý kardinál Gerhard Müller. Stoupenec konzervativního křídla před blížící se konkláve varuje, že...

25. dubna 2025

Ukrajinistka: Zelenskyj Trumpův mír s Putinem nepodepíše, je to vlastizrada

Vysíláme

Podle ukrajinistky Lenky Víchové nemůže Volodymyr Zelenskyj přistoupit na mírový plán Donalda Trumpa. V Rozstřelu uvedla, že plán obsahuje pro Ukrajinu nepřijatelné požadavky, jejichž splněním by se...

25. dubna 2025

Jižní Čechy zasáhlo zemětřesení minimálně o síle 3,2. Došlo k tomu opět po roce

V oblasti kolem Mirotic na Písecku došlo k zemětřesení. Podle údajů Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR mělo sílu (magnitudo) minimálně 3,2. Otřesy nastaly krátce po půl osmé večer, škody zatím...

24. dubna 2025  20:25,  aktualizováno  23:09

Kniha i debut roku pro Letnice. Miroslav Hlaučo získal dvě ceny Magnesia Litera

Letošní ročník knižních cen Magnesia Litera zná vítěze. Knihou roku jsou Letnice spisovatele Miroslava Hlauča, vyhlášené rovněž debutem roku. Cenu za prózu si odnesl divadelník Jan Antonín Pitínský,...

24. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  22:42

V Hustopečích vypískali vedení města. Rodiče i učitelé trvají na odvolání ředitele

Nadšené tleskání a radost. Tak na několik vteřin vypadala situace na radnici v Hustopečích na Břeclavsku po tom, co na zasedání zastupitelstva padl návrh, aby se jednalo také o napjaté situaci na...

24. dubna 2025  22:37

Obchodní válkou ničí „značku“ Ameriky, spílá Trumpovi miliardář a jeho sponzor

Nezvykle ostrá slova zazněla na adresu amerického prezidenta Donalda Trumpa od jeho dlouhodobého podporovatele a velkého sponzora Republikánské strany Kena Griffina. Miliardář hlavě státu vyčítá, že...

24. dubna 2025  22:16

Magnesia Litera 2025

Magnesia Litera je ocenění literárních děl, udělované každoročně od roku 2002 Sdružením Litera. Kromě hlavní ceny Kniha roku, porota oceňuje i prózu, poezii, knihu pro děti a mládež, literaturu faktu...

24. dubna 2025

ANO dá trestní oznámení kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení

Poslanci se sešli na mimořádné schůzi k digitalizaci stavebního řízení. Svolat ji nechalo ANO, která dá kvůli zjištěním auditu k digitalizaci trestní oznámení na neznámého pachatele. Po třech...

24. dubna 2025  10:52,  aktualizováno  21:10

Tlačíme na Rusko ohledně dohody, řekl Trump. Příští dny označil za rozhodující

USA vyvíjejí silný tlak na Rusko k uzavření dohody o příměří, která je velmi blízko, ale také Ukrajina musí chtít dosáhnout dohody. Ve čtvrtek to řekl americký prezident Donald Trump po schůzce s...

24. dubna 2025  21:01,  aktualizováno  21:07

Noční útok na Kyjev zabil dvanáct lidí, Rusko použilo raketu vyrobenou v KLDR

Při raketovém úderu na Kyjev ze čtvrteční noci zahynulo nejméně dvanáct lidí a dalších 90 bylo zraněno, mezi nimi je šest dětí. Údery v Kyjevě zasáhly obytné domy a záchranáři stále pátrají po lidech...

24. dubna 2025  6:11,  aktualizováno  20:58
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.