Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mandela bojoval proti apartheidu. Jeho stranu roky podporoval Sovětský svaz

  8:14
Nejslavnější vězeň černé Afriky, Nelson Mandela, strávil ve vězení dlouhých 27 let, přesto po propuštění nemyslel na pomstu a nabídl mír. Ačkoli proti jednomu z nejrepresivnějších režimů světa, jihoafrickému apartheidu, bojoval i násilnými metodami, dokázal se násilí vzdát. Mandela, první černošský prezident JAR, se narodil právě před 100 lety.

Mandela, který se již za svého života stal legendou, odstranil v čele jihoafrických černochů v 90. letech spolu s tehdejším prezidentem Frederikem de Klerkem tamní rasistický režim. Oba za to dostali Nobelovu cenu za mír. Prezidentem JAR se stal po prvních vícerasových volbách v dubnu 1994, kdy se velkou měrou zasloužil o přechod k demokracii a usmíření ve společnosti a byl jím až do roku 1999.

Apartheid a JAR

Apartheid je dnes mezinárodně uznávaný zločin. Ještě před 30 lety se přitom jednalo o oficiální ideologii v zemi, které Nelson Mandela zasvětil svůj život. 

Jedná se o rasovou segregaci, o státem podporovanou nadvládu jedné rasové skupiny nad jinou. 

Oficiálně termín poprvé veřejně použil na jaře 1917 Jan Smuts, respektovaný jihoafrický filozof, generál, politik původně hájící afrikánské postoje, později premiér Jihoafrické unie.

Emotivní Mandela apartheid poslal ve své zemi na propadliště dějin. 

Jeho největší radostí bylo naslouchat Händelově nebo Čajkovského hudbě a pozorovat přitom západ slunce, předal v červnu 1999 jako jeden z mála státníků černého kontinentu dobrovolně moc svému nástupci, Thabu Mbekimu.

Po odchodu z prezidentské funkce se Mandela, který se podle vlastních slov často inspiroval filozofií nenásilí Mahátmy Gándhího, věnoval nadační činnosti, často se ale též angažoval v různých konfliktech: představil mírový plán pro Blízký východ, jako prostředník působil v mírovém procesu v Burundi či kritizoval americký vpád do Iráku.

Podpora ze Sovětského svazu

Jako hlava JAR věnoval Mandela mnoho energie zejména snahám o sjednocení a odpuštění, ale i o zlepšení životních podmínek obyvatel. Stál u zrodu demokratické ústavy a zasadil se o nastartování hospodářské reformy.

Snažil se také urovnávat vnitroafrické spory (Kongo, Angola), ale některé aktivity se nesetkaly s jasným souhlasem: trnem v oku Západu byly zejména jeho vztahy s Kubou, Sýrií, Íránem či Libyí, kde ovšem Mandela dosáhl výrazného úspěchu v případu Lockerbie. Někdy byl též kritizován za malou efektivitu své vlády v boji proti AIDS v JAR, což po odchodu z funkce přiznal a začal se v tom více angažovat.

Mandela, kterého bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová nazvala „jedním z největších gigantů století“, byl v únoru 1992 ještě jako šéf ANC na soukromé návštěvě Československa. Sešel se tehdy s premiérem Mariánem Čalfou a prezidentem Václavem Havlem.

V celém Mandelově životě i vývoji „jeho“ Afrického národního kongresu (ANC) se promítlo bipolární rozdělení světa a následný pád komunistických režimů. Kongres byl dlouhá léta podporován Sovětským svazem a nevyhnul se metodám teroru a sabotáží (zajímavostí je, že Kongres USA jej až v červnu 2008 vyřadil ze seznamu teroristů). V roce 1968 ANC kupříkladu přivítal agresi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Samotný Mandela byl apartheidním režimem nazýván teroristou. Po převzetí moci v roce 1994 však ANC socialistickou cestu opustil.

V době, kdy se narodil Mandela, se pojem apartheid poprvé uchytil jako politický pojem:

Pozoruhodné osudy budoucího prezidenta

Nelson Rolihlahla (v jazyce Tembu „ten, který vyvolává rozbroje“) Mandela se narodil 18. července 1918 ve vesnici Mvezo v Transkei (dnešní Východní Kapsko) jako nejstarší syn náčelníka kmene Tembu, náležejícího ke Xhosům. Základní a střední vzdělání získal na misijních školách, v letech 1938-1940 studoval umělecký směr na černošské univerzitě ve Fort Hare, ze které ho pro organizování studentské stávky vyloučili.

Po odchodu do Johannesburgu si vydělával jako policista a dozorce v jednom z transvaalských zlatých dolů. Studium práv dokončil dálkově v roce 1942 na Witwatersrandské univerzitě a členem ANC se stal v roce 1944. V roce 1952 si v Johannesburgu společně s Oliverem Tambem otevřel první černošskou advokátní kancelář v JAR. O devět let později mu však úřady odňaly právo provozovat advokacii vzhledem k jeho politickým aktivitám.

Po masakru v Sharpevillu v březnu 1960 byl vyhlášen v zemi výjimečný stav a zakázána činnost ANC. Mandela několikrát vybídl premiéra Hendrika Verwoerda k vytvoření vlády národní dohody, která by vypracovala demokratickou ústavu, nedostal však odpověď. O rok později se stal jedním z šéfů ANC a podílel se na založení vojenské odnože ANC pod názvem Umkhonto we Sizwe (Kopí národa), jež ukončila období nenásilného boje ANC. Podstoupil vojenský výcvik v Alžírsku.

Odsouzen na doživotí

V srpnu 1962 byl spolu s dalšími vůdci ANC zatčen a odsouzen k pěti letům vězení, v dalším procesu Rivonia byl 12. června 1964 odsouzen za údajnou velezradu a sabotáže na doživotí. Vězněn byl na ostrově Robben u Kapského Města a od dubna 1982 v lepší věznici Pollsmoor. Jeho dlouhé věznění (v různých káznicích strávil celkem 27 let, šest měsíců a šest dní) vzbudilo protestní akce v celém světě.

Po nástupu de Klerka do funkce prezidenta v roce 1989 byl Mandela v únoru 1990 - v 72 letech - propuštěn na svobodu a v červenci 1991 stanul v čele ANC. Mandela kongres přeměnil z bojové organizace v silnou politickou stranu a veřejně se zřekl ozbrojeného boje.

Trable v soukromém životě

První Mandelovo manželství skončilo rozvodem v roce 1957. Podruhé se oženil v roce 1958 s Winnií Madikizelovou, která v době jeho věznění soustavně budovala jeho image bojovníka za práva černého lidu, ale koncem osmé dekády byla iniciátorkou krvavého násilí proti tzv. zrádcům. Od dubna 1992 nežili ve společné domácnosti a manželství bylo v březnu 1996 rozvedeno.

V prvním manželství měl Mandela čtyři děti, z druhého má dvě dcery. Potřetí se oženil v den svých 80. narozenin v roce 1998 s vdovou po mosambickém prezidentovi Graçou Machelovou. Mandela zemřel 5. prosince 2013 ve věku 95 let.

Mandela, který obdržel více než 100 různých ocenění (v Československu například v roce 1988 Řád přátelství), se stal inspirací mnoha umělcům. Valné shromáždění OSN vyhlásilo v listopadu 2009 18. červenec (den jeho narození) Mezinárodním dnem Nelsona Mandely.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho zastupovala. Freund byl známý především rolemi obětí v českých kriminálkách, ale objevil se také ve známé...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

Sledujeme online

Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na Ukrajině a obnovení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. Napsala to v noci na čtvrtek agentura Reuters s...

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

Premium

Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně desátý největší pivovar v Česku. Daří se mu, meziročně měl rekordní výstav. Jenže Bernard se zároveň...

Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“ hovořili o Ukrajině, oznámil Kreml. Putin souhlasil se zastavením útoků na energetickou infrastrukturu...

Při požáru osady na Slovensku zemřelo pět lidí. Čtyři z nich byly děti

Při požáru provizorních příbytků v obci Velký Šariš na východě Slovenska zemřelo v sobotu večer pět lidí. Mezi oběti jsou čtyři děti, uvedla televize Markíza. Podle místního starosty se požár...

20. března 2025  7:46

Zelenskyj doufá, že Trump přijede na Ukrajinu. Mezitím dostal další F-16

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj příští týden navštíví Francii. Se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem si podle svých slov volá každý den. Zelenskyj také řekl, že Ukrajina...

20. března 2025  7:02

Trumpův plán s migranty nevychází, Guantanamo zeje prázdnotou a vojáky pošlou domů

Americké ministerstvo obrany chystá snížení počtu vojáků na základně Guantánamo až na polovinu. Informovala o tom agentura AP, podle níž návrat části ze zhruba 900 vojáků připravuje v době, kdy se...

20. března 2025  6:46

Policista brutálně zaklekl dívku před klubem. Žalobce navrhuje podmínku

Obvodní soud pro Prahu 5 dnes pokračuje v projednávání případu brutálního zakleknutí dívky a zmlácení pětice dalších ve smíchovském klubu Phenomen z loňského února. Bývalého policistu Tomáše Strnada...

20. března 2025  6:39

Začátek jara přinese teplo a slunečno. Příští týden přibudou přeháňky

Přímý přenos

První den astronomického jara bude teplý a slunečný. Zbytek týdne se teploty udrží vysoko a každý den vystoupají na přibližně 15 °C. V noci pak klesnou asi na 6 °C. Od soboty začne postupně přibývat...

20. března 2025  6:30

Osvoboďme i Peterkovou. Svoboda slova se spíš omezovala, míní ústavní právník

Ústavní soud v úterý zrušil rozsudek nad aktivistou Ladislavem Vrabelem za jeho výrok, že Česko zaútočí jadernými zbraněmi na Rusko. Tribunál konstatoval, že demokracie musí ustát i „šíření...

20. března 2025  6:18

Slunce na první jarní den zapadá rychleji. Kdy přesně začne jaro a nastane rovnodennost?

Jaro letos stejně jako v jedenácti předchozích letech začíná už 20. března, nikoli 21. března, jak se učilo a stále učí ve školách. Může za to kalendář a rychlost, s jakou se Země pohybuje kolem...

20. března 2025  6:17

Nechceme asfaltový ráj! O nové silnici diskutovaly v Turnově stovky lidí

Stovky lidí přišly ve středu večer diskutovat do turnovského kulturního centra o nové podobě silnice, která povede Českým rájem. V naplněném sále převažovali odpůrci stavby, někteří s sebou měli...

20. března 2025  6:05

Převody jednotek, nezbytná dovednost nejen u přijímaček. Vyzkoušejte se

Premium

Není špatné si umět spočítat, jak dlouho nám bude trvat cesta z výletu domů nebo kolik litrů barvy spotřebujeme na vymalování bytu. V obou případech – a mnoha dalších – potřebujeme ovládat převody...

20. března 2025

Reforma, či hazard? Odblokování německé dluhové brzdy může být riskantní sázkou

Premium

Psala se polovina listopadu, kampaň k únorovým parlamentním volbám byla v plném proudu, když byl šéf později vítězné strany křesťanských demokratů (CDU) Friedrich Merz dotázán, zda je možné...

20. března 2025

Budinský uplácel i podřízené v Motole, za mlčení. Policie chystá obvinění dalších lidí

Premium

Policie už zná odpověď na klíčovou otázku od samotné razie v Motole: jak to, že systém úplatků v největší české nemocnici mohl fungovat podle policie tolik let a jak to, že nyní vše prasklo?

20. března 2025

České firmy už zkoumají, jak posílit výrobu v USA, říká šéf exportní pojišťovny

Premium

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) jde do zemí, kam se komerční pojišťovny již neodváží. Podle předsedy představenstva a generálního ředitele Davida Havlíčka EGAP kryje riziko...

20. března 2025