Zemřel bojovník proti apartheidu a bývalý prezident JAR Nelson Mandela

  22:49aktualizováno  6. prosince 0:33
V 95 letech zemřel bojovník proti apartheidu a první černošský prezident Jihoafrické republiky Nelson Mandela. Smutnou zprávu oznámil obyvatelům JAR i celému světu současný prezident Jacob Zuma. Odešel náš největší syn, řekl národu.

"Jihoafričané, náš milovaný Nelson Rohlihlahla Mandela, zakládající prezident našeho demokratického národa, odešel," řekl Zuma na tiskové konferenci, kterou přenášela televize.

"Náš lid přišel o svého otce. Přestože jsme věděli, že tento den jednou nastane, nic nemůže zmenšit naši hlubokou ztrátu. Svým neúnavným bojem za svobodu si vydobyl respekt světa. Jeho skromnost, vášeň a lidskost si získala lásku lidí," dodal. 

"Ať Mandelova duše odpočívá v pokoji, Bůh žehnej Africe," prohlásil prezident. Jihoafričané podle něj přišli o "největšího syna"

Mandelova smrt

Mandela se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními obtížemi. Konkrétně trpěl opakovanou infekcí plic. V posledních pěti měsících byl jeho stav kritický. Poslední měsíce však pobýval ve svém domě v Johannesburgu, v kruhu své rodiny, kde se mu dostávalo i intenzivní lékařské péče.

Tam také podle jihoafrického prezidenta zemřel. Poklidně, ve 20:50 místního času (19:50 SEČ). Zuma rovněž oznámil, že Mandelovi bude vystrojen státní pohřeb a národní vlajky budou v pátek staženy na půl žerdi. Jeho tělo poputuje do márnice v hlavním městě Pretorii.

Pohřben bude nejspíše příští sobotu, ve svém rodišti Qunu na jihovýchodě Jihoafrické republiky. Dá se očekávat, že na státní pohřeb se všemi poctami se sjedou státníci z celého světa.

Přeměnil Jihoafrickou republiku, truchlí i svět

Ti okamžitě začali bývalému prezidentovi vzdávat hold. "Díky své zarputilé důstojnost a neochvějné ochotě obětovat vlastní svobodu pro svobodu druhých přeměnil Jihoafrickou republiku a vyvolal v nás všech pohnutí," řekl americký prezident Barack Obama v přímém televizním přenosu v Bílém domě (více o reakcích státníků čtěte zde).

Fotogalerie

Mandela je na celém světě uctíván jako státník i vůdce boje proti nadvládě bělošské menšiny v Jihoafrické republice. V roce 1993 dostal společně s posledním bělošským prezidentem země Willemem de Klerkem Nobelovu cenu míru. Nobelův výbor je ocenil za to, že se jim podařilo usmířit černošské a bělošské obyvatelstvo, byť země v té době neměla daleko k občanské válce.

Jeho vítězství v prezidentských volbách z roku 1994 znamenalo definitivní konec režimu apartheidu. Mandela hlasování vyhrál čtyři roky poté, co byl propuštěn z vězení, kde strávil 27 let za boj proti rasistickému režimu. V čele JAR zůstal do roku 1999. Byť mohl znovu kandidovat, rozhodl se z vrcholné politiky odejít.

Od roku 2004 se prakticky už ani neukazoval na veřejnosti a poslední rok měl velké zdravotní problémy. Několikrát skončil v nemocnici. Loni v prosinci mu lékaři odstranili žlučový kámen. Kvůli selhání ledvin byl na dialýze. Poté dostal infekci dýchacích cest. Už v červnu byl Mandelův stav kritický a musel být napojován na dýchací přístroje.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Saúdská ofenzíva v PR. Do čela velvyslanectví v USA posílá ženu

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán, podezřelý z odpovědnosti za vraždu...

Saúdská Arábie jmenovala svoji první velvyslankyni. Působit bude ve Spojených státech, kde nahradí syna současného...

Venezuela před erupcí. Madurovi zbíhají vojáci, u hranic se střílí do lidí

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Ve Venezuele v posledních dnech houstne atmosféra. Začali zbíhat první vojáci venezuelské armády dosud věrné...

Uvěznili otce v Číně. Dceru vydírali s pomocí švédské velvyslankyně

Švédská velvyslankyně v Čínské lidové republice Anna Linstedtová na fotografii...

Švédsko vyšetřuje svou velvyslankyni v Číně poté, co zprostředkovala sérii setkání mezi dcerou uvězněného spisovatele...

Najdete na iDNES.cz