Jsi komunista a terorista, spílali mu na Západě. Teď je Mandela hrdina

  16:19aktualizováno  16:19
Pohled na postavu Nelsona Mandely nebyl vždy tak jednoznačný jako dnes. Místo hrdiny boje proti apartheidu ho představitelé Západu označovali za nebezpečného komunistu nebo dokonce teroristu. Americká CIA ho vymazala ze seznamu nepřátel státu až v roce 2008.

Svět truchlí kvůli smrti Nelsona Mandely a státníci se trumfují v tesknějších výrocích. Podle britského premiéra Davida Camerona "zhaslo ve světě velké světlo". Bývalý americký prezident Bill Clinton zase prohlásil: "Všichni žijeme v lepším světě díky životu, který žil Madiba."

Jejich předchůdci by oslavné proslovy adresované prvnímu černošskému prezidentovi Jihoafrické republiky asi vůbec nechápali. Vždyť pro ně byl, alespoň dle jejich výroků, nepřítel Západu a zapálený obdivovatel Sovětského svazu.

Margaret Thatcherová o Mandelovi na začátku 80. let mluvila jako o komunistickém teroristovi a podporovala boj proti jeho Africkému národnímu kongresu (ANC). Prezident USA Ronald Reagan ho zase nechal zapsat na oficiální seznam teroristů.

Sověti v boji za lidská práva

V době studené války totiž rasistický režim v JAR platil za hlavního spojence Západu v Africe. Američané se báli, že do strategicky významné země bohaté na nerostné suroviny proniknou Sověti.

Mandelova smrt

Pro Američany proto bylo žádoucí podporovat apartheid. Reagan dokonce o rasistickém režimu prohlásil: "Je nezbytný k zachování svobodného světa." A prominentní kongresman (a později jeden z hlavních stoupenců útoku na Irák) Dick Cheney hlasoval v Kongresu proti rezoluci, která žádala propuštění Mandely z vězení.

Na straně ANC pevně stála Moskva. Ačkoliv Sověti doma sami hrubě potlačovali lidská práva, v Jihoafrické republice pomáhali opozičnímu hnutí svrhnout jiný nedemokratický režim. Jihoafričtí komunisté patřili mezi hlavní spojence ANC a SSSR dodávalo hnutí finance.

Castro jako zdroj inspirace

Některé dokumenty dokonce naznačují, že členem komunistické strany byl v 50. letech i Mandela, on sám to však až do smrti popíral. Rudé nálepky se ovšem dlouho nemohl zbavit. Není ostatně divu. Ještě v roce 1991, kdy byl už uznávaným bojovníkem proti apartheidu, nazval Fidela Castra "zdrojem inspirace pro všechny lidí, kteří milují svobodu".

Mandelův osud také připomíná, jak tenká hranice je mezi pojmy "bojovník za svobodu" a "terorista". To druhé označení si na Západě vysloužil díky tomu, že organizoval sabotáže a partyzánské operace proti vojenským cílům režimu. ANC navíc během bouřlivých let přerodu nedokázal zabránit v násilných útocích proti vládním jednotkám či konkurenční černošské Straně svobody Inkatha (IFP).

Obrazem: V žaláři, se ženami, v rodné vsi

JEDNO Z POSLEDNÍCH VEŘEJNÝCH VYSTOUPENÍ. Nelson Mandela se svou třetí manželkou...
SETKÁNÍ LEGENDÁRNÍCH POSTAV. Papež Jan Pavel II. navštívil během své cesty po...
ZA MŘÍŽEMI. Vůdce Afrického národního kongresu byl odsouzen k doživotnímu...
PRVNÍ VŠERASOVÉ VOLBY. Mandela se během prvních demokratických voleb v JAR v...

Přesto po svém nástupu k moci dokázal v JAR položit základy demokratické společnosti a pragmaticky smýšlející Západ ho po pádu sovětského bloku, když už se vlivů komunistů nemusel obávat, přijal mezi sebe.

Některé neshody přesto přetrvaly. Mandela tvrdě kritizoval americkou invazi do Iráku, když odmítl idealistické zdůvodnění George Bushe. Vždyť s americkým bojem za svobodu měl sám své zkušenosti. "Všechno, co v Iráku chtějí, je ropa," vzpomíná na jeho kritiku server thedailybeast.com.

Cheney, který ani dnes nelituje svého hlasu proti Mandelovu osvobození, pak prohlásil: "Jeho antiamerikanismus a podpora Saddáma Husajna není žádným překvapením. Vždycky tíhl ke komunismu a oceňoval teroristy."

Američané s ostudou vyškrtli Mandelovo jméno ze seznamu teroristů až v roce 2008. Do té doby musel mít laureát Nobelovy ceny míru k cestě do Ameriky vždy zvláštní povolení Washingtonu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Vybral si dívku, unesl ji, její rodiče zastřelil. Muž v USA dostal doživotí

Únosce a vrah Jake Patterson u soudu v USA (27.března 2019)

Dalo by se to přirovnat k námluvám z doby kamenné. Dívka se mu hodně líbila a tak se rozhodl, že ji unese. Její rodiče...

VIDEO: Karaoke jako zbraň propagandy. Číňané oslavují obchodní válku s USA

Karaoke jako zbraň propagandy. V Číně vznikla píseň o obchodní válce s USA

V Číně vznikla propagandistická píseň o obchodní válce s USA. Tamní vláda ji využívá jako nástroj upevnění moci Číny a...

Obavy z raketových testů KLDR Trump nemá. Kim dodrží své sliby, je si jistý

Americký prezident Donald Trump hodnotí schůzku s vůdcem KLDR Kim Čong-unem v...

Americký prezident Donald Trump v neděli odmítl obavy ohledně nedávných severokorejských raketových testů. Vůdce KLDR...

Najdete na iDNES.cz