Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Asadova hra o přežití s ruskou pomocí

  14:47
Ruský vojenský zásah v Sýrii otevřel novou kapitolu syrské občanské války a dal novou naději na přežití Bašáru Asadovi - démonizovanému syrskému diktátorovi, kterému přes nečekanou výdrž a odolnost již začaly docházet síly. Asad se znovu stává klíčovou osobností konfliktu, píše v komentáři pro iDNES.cz Jiří Weigl.

Autoritářský prezident Sýrie Bašár Asad během rozhovoru s BBC (9. února 2015). | foto: Reuters

Pro pozorovatele bez hlubších znalostí reálií arabského světa musí být překvapivé, proč právě Bašár Asad jako jediný mezi autoritativními arabskými vládci přežil, proč byl schopen vzdorovat vlně „barevných“ revolucí takzvaného Arabského jara, která se před čtyřmi roky přelila ze Severní Afriky do Sýrie, a proč do dnešních dnů dokázal tvrdě odolávat v krvavé a brutální občanské válce.

Hlavní příčinou je specifická struktura hluboce rozdělené syrské společnosti. Sýrie na rozdíl od Egypta či Tuniska byla vždy a je i dnes pestrou mozaikou různých etnik a náboženství se silnými vazbami do zahraničí a s hlubokou a výbušnou historií jejich vzájemných vztahů. Pokusy překonat tuto vnitřní roztříštěnost země panarabským nacionalismem se nezdařily. Socialistická strana arabské obrody (Baath) založená po druhé světové válce syrskými křesťanskými a sunnitskými intelektuály si kladla za cíl spojení všech arabských zemí v jednom státě.

Jiří Weigl

Jiří Weigl, kancléř prezidenta republiky Václava Klause

Vystudoval ekonomiku zahraničního obchodu na Vysoké škole ekonomické v Praze a arabistiku na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1990 - 1998 působil po boku Václava Klause jako poradce na ministerstvu financí a šéf poradců na úřadu Vlády ČR. V období let 2000 - 2003 pracoval jako výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku a v roce 2003 byl jmenován vedoucím Kanceláře prezidenta republiky. Od roku 2013 je výkonným ředitelem Institutu Václava Klause.

Její ideologie ovlivnila národní a protikoloniální hnutí v celém arabském světě a inspirovala četné neúspěšné pokusy o sjednocování arabských zemí. Od šedesátých let strana Baath vládla v Sýrii a později v Iráku, ale obě frakce se rychle a definitivně znepřátelily. Když se vlády v Sýrii v roce 1971 zmocnil otec dnešního prezidenta alavitský generál Háfiz Asad, strana Baath na svůj původní panarabský program rezignovala a asadovský režim se stal v duchu tradice reprezentantem protežovaných náboženských minorit alavitů, křesťanů a drúzů proti utlačované sunnitské většině. To klanu Asadů dává pevnou mocenskou oporu.

Asad není Mubarak

Projevilo se to i v dnešní občanské válce. Asad není (někdejší egyptský prezident Husní, pozn. red.) Mubarak. Není to běžný diktátor, který musí být svržen, jak nám naše média a západní politici neustále opakují. Nelze jej jako jiné snadno odstranit nějakými demonstracemi. Jeho síla je v tom, že za ním pevně stojí obyvatelstvo z náboženských menšin, které dosud vládly a jimž nyní jde o existenci. Bojí se násilí a vraždění sunnitských islamistických extremistů a tento strach dává jejich odporu vysokou morálku. Proto Asad na rozdíl od jiných přežil, proto má za sebou oddané síly stále schopné za něho, a tím i za sebe, bojovat.

A má i mocné spojence v zahraničí. Logika arabsko-izraelského konfliktu a inspirace evropským socialismem přivedla asadovský klan k úzké a dlouhodobé spolupráci se Sovětským svazem a později Ruskem, jež má na syrském území svou jedinou námořní základnu v zahraničí. Historické náboženské vazby pak vytvářejí spojenectví se šíitským Íránem - dnes regionální velmocí s vysokými politickými ambicemi. V bezprostředním sousedství je to zejména šíitský libanonský Hizballáh, který na Asadově straně již delší dobu otevřeně bojuje.

Háfiz i Bašár Asadové byli schopni tak dlouho politicky přežívat u moci i proto, že vždy byli velmi pragmatickými politiky, kteří ve složitých politických hrách a intrikách na Blízkém východě dovedli na jedné straně obratně manévrovat a uzavírat kompromisy, na straně druhé neváhali s orientální brutalitou likvidovat své politické protivníky, byla-li k tomu příležitost (například masakr islamistického povstání v Hamá v roce 1982). Sýrie zkrátka nebyla pro „barevnou“ revoluci vhodný terén.

Nová šance na přežití

Rusové v Sýrii

Omylem Západu je, že dosud tyto souvislosti nechtěl vidět a hnal Asada a síly, které za ním stojí, do kouta. Že odmítal jakákoliv jednání s nimi a vydával je na milost a nemilost islamistickým fanatikům, kteří mezi tím protiasadovskou opozici zcela ovládli.

To, že západní velmoci dopustily, aby se na syrském území etabloval teroristický Islámský stát a stal se hlavní silou této opozice, je tragickou chybou, která opozici zdiskreditovala. Brutalita islamistů překonala zločiny vládních vojsk a dnes lze těžko držet obrázek syrské občanské války jako souboj dobra se zlem či boj lidu za demokracii a lidská práva, jak se nám některá média a politici stále snaží namlouvat.

Islamistická hrozba ospravedlnila ruský zásah v Asadův prospěch a ten dnes syrskému diktátorovi dává novou šanci k přežití. S ruským letectvem a íránskými pozemními jednotkami za zády získává novou vojenskou sílu, zatímco masová migrace syrských uprchlíků do Evropy zvyšuje tlak na nalezení urychleného ukončení syrské krize.

A to znamená vyřešit problém, jak budou válečným vražděním znepřátelené syrské komunity dále koexistovat a kdo ochrání menšiny. Ty dosud pevně stojící za Asadem přehlížet nelze. Proto také výzvy k odstranění Asada samy o sobě žádné řešení krize nepředstavují.

Skončí Asad pod ruskou ochranou?

Sýrie dnes stojí před dilematem - buď se podaří překonat rozpory a animozity uvnitř země a mezi velmocemi na mezinárodní scéně a upřímně hledat národní usmíření pod mezinárodní patronací, nebo jinak země směřuje k neodvratnému rozpadu podobně jako sousední Irák.

V takovém případě má Asad velkou šanci zachovat svou moc jako vládce alavitského státu na pobřeží pod ruskou ochranou. Pouze v prvním případě lze doufat i v relativně rychlé řešení problému běženců, v případě další eskalace bojů a trvalého rozpadu země uprchlická vlna dále nekontrolovatelně poroste. To budou nakonec výsledky tragického „Arabského jara“ v Sýrii.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Poslední mrazivá noc. Od pátku se bude oteplovat, v neděli se vrátí letní teploty

25. dubna 2024  6:32

Ve čtvrtek budou ještě teploty podprůměrné a na horách může sněžit. V pátek ráno dokonce hrozí na...

Rusko vyrábí víc zbraní, než potřebuje na Ukrajině, varoval německý ministr

25. dubna 2024  6:13

Rusko podle odhadů německého ministra obrany Borise Pistoriuse už vyrábí více zbraní a munice než...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

ANALÝZA: Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...