Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Paniku na letišti v Kábulu klidní vojáci, zastřelili dva ozbrojence

  7:22aktualizováno  18:34
Spojené státy posílají do Afghánistánu dalších tisíc vojáků, mají pomoct obnovit provoz kábulského letiště. To v pondělí americká armáda uzavřela, aby uvolnila letištní plochu, kterou zaplavili afghánští civilisté. Dva z nich při pokusu o útěk spadli z boční strany letadla a zahynuli. Vojáci kvůli panice začali střílet do vzduchu, později zastřelili dva ozbrojence.

Nejméně dva Afghánci, kteří se pokusili opustit Kábul, údajně zahynuli. Byli zachycení na vnější straně amerického vojenského letounu, z výšky spadli na zem.

Na videonahrávce zveřejněné afghánskou zpravodajskou agenturou Asvaka News je vidět, jak z letounu po startu z kábulského mezinárodního letiště padají dva nezřetelné objekty. „Video ukazuje, jak z letadla spadnou dva lidé na obytné domy,“ komentovala agentura jedenáctisekundovou nahrávku, která již zaznamenala více než milion zhlédnutí.

„Místní lidé z blízkosti kábulského letišti tvrdí, že viděli mladíky, kteří se neudrželi kol letadla a spadli na obytné domy. Jeden ze svědků uvedl, že při dopadu obětí na zem bylo slyšet hlasitý, děsivý zvuk,“ napsala agentura na Twitteru.

Mluvčí americké diplomacie Ned Price uvedl, že po obvodu letištního areálu v Afghánistánu jsou rozmístěné americké jednotky. Britský ministr obrany Ben Wallace řekl, že vojenská část letiště je zabezpečená.

V areálu letiště v Kábulu se nachází tisíce Afghánců, kteří chtějí vycestovat ze země. Podle agentury DPA se v Kábulu rozšířila fáma, že z Afghánistánu bude evakuován každý, kdo se dostaví na letiště.

Agentura Reuters s odvoláním na svědky napsala, že na letišti zahynulo nejméně pět lidí. Jeden ze svědků řekl, že viděl odvážet autem pět bezvládných těl. Další svědek prohlásil, že není jasné, zda oběti zemřely v tlačenici, nebo je zabila střelba. 

Lidé se živelně snaží nastoupit do přistavených letadel.(16. srpna 2021)

Lidé se totiž živelně snažily nastoupit do přistavených letadel. Aby uvolnili letištní plochu, snažili se američtí vojáci v pondělí ráno zahnat Afghánce varovnou palbou do vzduchu.

„Je to naše letiště, díváme se, jak jsou evakuováni diplomaté, zatímco my setrváváme v naprosté nejistotě,“ řekl stanici Al-Džazíra jeden z Afghánců.

Podle amerických představitelů je provoz na letišti omezen jen na lety určené pro evakuaci zahraničních diplomatů, zaměstnanců a místních spolupracovníků ambasád.

Vedení letiště v pondělí ráno uvedlo, že komerční lety z Kábulu jsou zrušené. Afghánce vyzvalo, aby se nesnažili dostat do areálu. Mnohé letecké společnosti upravily trasu svých linek tak, aby se vyhnuly afghánskému vzdušnému prostoru.

Afghánské ministerstvo obrany pak v pondělí odpoledne informovalo, že jedno z vojenských letadel, které se vzneslo z místního letiště, sestřelila uzbecká protivzdušná obrana. Jeho pilot se katapultoval a se zraněním nehodu přežil.

Vlády více než 60 zemí světa ve společném prohlášení vyzvaly k pokračování provozu na afghánských letištích, silnicích a hraničních přechodech, tak aby místní i cizinci mohli Afghánistán za „zhoršující se bezpečnostní situace“ opustit.

Mezi 66 zeměmi, které se k prohlášení připojily, je uvedené i Česko, Slovensko, Německo, Británie, Katar nebo Japonsko.

„Afgháncům a mezinárodním občanům, kteří tak chtějí učinit, musí být umožněno odcestovat, takže silnice, letiště a hraniční přechody musí zůstat otevřené a musí být zachován klid,“ píše se v krátkém komuniké.

Tálibán již před uzavřením mezinárodního letiště pro komerční lety obsadil všechny pozemní hraniční přechody. Dostat se za hranice Afghánistánu je tak pro obyčejné Afghánce v tuto chvíli velmi složité.

V pondělí navíc hnutí oznámilo, že obsadilo mezinárodní letiště v Kandaháru. Na místě se vzdalo několik tisíc příslušníků afghánských speciálních sil, sdělil podle zpravodajského serveru BBC News Tálibán. Druhé největší afghánské město Kandahár, které se nachází na jihu země, Tálibán obsadil již minulý týden.

Více než 90 procent státních budov v Afghánistánu je pod kontrolou Tálibánu a odnikud nejsou hlášeny boje, uvedl představitel hnutí. 

Představitel Tálibánu uvedl, že v Kábulu má hnutí pod kontrolou téměř všechna hlavní kontrolní stanoviště. Bojovníci přitom dostali rozkaz, že nesmí ublížit žádnému civilistovi a musí Afgháncům umožnit návrat ke každodenním aktivitám. Ulice v centru Kábulu byly v pondělí ráno převážně prázdné a většina lidí se ukrývala ve svých domovech.

Islamistické hnutí, které v minulosti nechvalně proslulo násilnostmi, se nyní snaží ukázat mírnější tvář a tvrdí, že bude respektovat práva žen a bude chránit cizince i Afghánce. Obavy o osud žen a dívek pod vládou Tálibánu vyjádřil v neděli mimo jiné generální tajemník OSN António Guterres.

Chceme udržovat vztahy, líčí Tálibán

Mluvčí radikálů v pondělí v rozhovoru s televizí Al-Džazíra uvedl, že Tálibán nechce být izolován a přeje si udržovat vztahy s mezinárodním společenstvím. Mimo jiné také prohlásil, že „válka“ v asijské zemi skončila a že hnutí je připraveno vést dialog o obavách zahraničních vlád.

Washington kvůli rychlému postupu Tálibánu oznámil, že do dvou dnů se počet vojáků podporujících evakuační operace zvýší na šest tisíc. Americké jednotky prý budou mít na starosti i řízení letového provozu.

„Budeme ze země přesouvat tisíce amerických občanů, kteří měli bydliště v Afghánistánu, jakož i lokálně zaměstnávaný personál americké mise v Kábulu a jejich rodiny a další obzvláště ohrožené afghánské občany,“ citovala CNN z prohlášení ministerstev zahraničí a obrany USA.

Přesun lidí ze své ambasády na kábulské letiště USA dokončily v pondělí.„Můžeme potvrdit, že bezpečná evakuace všech pracovníků ambasády je nyní završena. Veškerý personál ambasády se nachází na půdě Mezinárodního letiště Hamída Karzáího,“ uvedl mluvčí Price.

Evakuace amerického velvyslanectví začala v neděli ráno, zatímco se Kábul nacházel v obležení Tálibánu, který přebírá kontrolu nad celým Afghánistánem. V neděli pak bojovníci islámského radikálního hnutí obsazovali hlavní město, zatímco vrtulníky přenášely zaměstnance ambasády na mezinárodní letiště.

Německo buduje vzdušný most

V překotné evakuaci svých občanů i afghánských pracovníků z Kábulu pokračují i další západní země. Británie dělá vše pro to, aby evakuoval britské občany a Afghánce, kteří s Británií spolupracovali. Cílem Spojeného království je denně evakuovat 1 200 až 1 500 lidí.

„Uznávám, že Tálibán má nad zemí kontrolu. Myslím tím, že nemusíte být politologové, abyste viděli, kde si stojíme,“ řekl v pondělí Wallace, podle něhož se ale nedávno stažené vojenské síly Británie a NATO do Afghánistánu nevrátí.

Letadlo přivezlo z Afghánistánu evakuované Čechy i se spolupracovníky

Afghánistán v noci na pondělí opustili také první pracovníci německé ambasády, stalo se tak na palubě amerického letounu.  Další evakuaci bude organizovat německá armáda. Do Kábulu ráno odletěl z dolnosaského Wunstorfu vojenský letoun A400M s výsadkáři.

Německo chce vybudovat letecký most mezi Afghánistánem a Uzbekistánem, pomocí kterého plánuje evakuovat ze země své občany a také afghánské spolupracovníky. V uzbeckém Taškentu  vzniká ústřední bod, přes který bude Německo své občany z Afghánistánu přepravovat.

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová řekla, že první francouzská letecká evakuace by měla být hotová ještě  v pondělí. Evakuovány budou desítky francouzských občanů včetně diplomatických zaměstnanců.

Prioritou Francie je „evakuovat své občany, evakuovat personál, který zemi poskytl významné služby svou každodenní pomocí a také udělat maximum pro ochranu lidí, kteří brání práva, lidská práva, novináře, umělce, všechny ty, kteří jsou oddáni těmto hodnotám, které bráníme po celém světě,“ uvedla Parlyová.

Švýcarsko oznámilo, že z Kábulu evakuovalo tři zaměstnance rozvojové agentury. „Jsou na cestě do Švýcarska,“ oznámil švýcarský ministr zahraničí Ignazio Cassis . „Tvrdě za těch nejtěžších podmínek pracujeme na tom, abychom evakuovaly místní pracovníky,“ dodal Cassis.

Na letišti v Kábulu čekají na evakuaci i všichni zaměstnanci Španělska, a to jak španělští občané, tak Afghánci, oznámil dnes španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska.

Z Kábulu se do Prahy v pondělí ráno vrátilo vojenské letadlo s první skupinou 46 Čechů a afghánských spolupracovníků s rodinami. České evakuační lety mají pokračovat, kolik jich je v plánu ale čeští političtí zástupci neuvedli. 

Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval svého nástupce Joea Bidena k rezignaci poté, co afghánský Tálibán s nečekanou rychlostí ovládl celou zemi. Současnou situaci označil za „ostudu“.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

Česko vyzývá EU, aby omezilo ruské diplomaty. Špionománie, hrozí Kreml odvetou

17. června 2024  22:20

Pokud EU omezí pohyb ruských diplomatů, přijme Moskva odvetná opatření. Vyplývá to z vyjádření...

Německá policie odvezla migranty do Polska, Varšava žádá vysvětlení

17. června 2024

Varšava chce po Berlínu vysvětlení poté, co německá policie převezla skupinu pěti migrantů na...

Nečistý boj o trampské kempy na Kokořínsku: úřad tajně uzavřel dohodu

17. června 2024

Premium České vědecké kapacity se zastaly existence nelegálních trampských tábořišť v CHKO Kokořínsko. Nyní...

Na ochranu sportovců v Česku nikdo nedohlíží, říká zakladatelka iniciativy

17. června 2024  19:48

V zahraničí dohlíží na bezpečnost sportovců tzv. Safeguarding Officeři. Chrání je před obtěžováním...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...