V noci na pondělí záchranáři u libyjských břehů z moře vyzdvihli dalších 800 migrantů, kteří k Itálii plují v lodi neziskové organizace Sea Watch. Ani tuto loď nechce Salvini do italských přístavů pustit. „A dost. Záchrana života je sice povinnost, ale udělat z Itálie obrovský uprchlický tábor nikoli. Itálie už nebude dál přikyvovat a poslouchat,“ napsal na Facebooku Salvini.
„Dnes operuje u libyjských břehů loď Sea Watch 3. Patří německé neziskové organizaci a pluje pod holandskou vlajkou. Poněkolikáté nabere migranty a chce je samo sebou dopravit do Itálie. Německá organizace, holandská vlajka, Malta nic nedělá, Francie migranty odmítá a Evropě je to jedno,“ dodal šéf protiimigrační strany Liga.
Už v neděli nemohla v Itálii přistát loď Aquarius s 629 migranty na palubě. „Malta nikoho nepřijímá. Francie lidi na hranici posílá zpět, Španělsko chrání svou hranici se zbraněmi... Ode dneška bude Itálie také říkat „ne“ obchodování s lidmi a byznysu nelegální imigrace,“ uvedl Salvini v neděli na Facebooku. Na Twitteru pak napsal, že jeho cílem je zajistit klidný život mladým migrantům v Africe. Prohlášení doplnil hashtagem, „uzavřeme přístavy“.
Barcelona a Valencie nabízejí pomoc
Loď Aquarius spravuje charitativní organizace SOS Mediterranée. V plavidle je podle sdělení organizace 629 migrantů, včetně 123 nezletilců bez doprovodu, 11 dalších dětí a sedm těhotných žen. Charita uvedla, že migranti, kteří pocházejí převážně ze subsaharské Afriky, se nalodili při šesti záchranných operacích u libyjského pobřeží. Několik set migrantů zachránila v sobotu v noci italská pobřežní stráž, která je dopravila na loď.
Plavidlo je dosud v mezinárodních vodách mezi Maltou a Itálií a nemá kde přistát. Itálie a Malta musí umožnit „okamžité vylodění“ migrantů, uvedla OSN.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes obě země vyzval, aby umožnily okamžité vylodění migrantů. Evropská komise vybídla Řím a Valettu, aby se v první řadě soustředily na uprchlíky na palubě
Peníze berete, ale běžence přijímat nechcete, vyčítá Česku italský exministr |
lodi.
„Mluvíme tu o lidech... prioritou italských a maltských úřadů by mělo být zajistit jim péči, kterou potřebují,“ uvedl na tiskové konferenci mluvčí EK Margaritis Schinas. „Vyzýváme všechny zúčastněné k rychlému řešení, aby lidé na lodi Aquarius mohli být co nejdříve vyloděni,“ dodal.
Na lodi docházejí zásoby a lidé potřebují rychle pomoci. Širší problémy, například jak se státy mají dělit o odpovědnost, se dají řešit později, uvedl UNHCR a oba státy vyzval, aby politiku odložily stranou.
Přijmout loď Aquarius nabídli starostové dvou španělských měst Barcelony a Valencie. Starostka katalánské metropole Barcelony Ada Colauová vyzvala nového španělského premiéra Pedra Sáncheze, aby přehodnotil migrační politiku svého předchůdce a loď s více než 600 migranty přijal.
„Barcelona je připravena pomoci svým přístavem a svými obyvateli,“ řekla dnes Colauová. Starosta Valencie Joan Ribó uvedl, že městská rada zahájila s valencijskou autonomní vládou kroky k možnému přijetí lodi Aquarius ve valencijském přístavu.
Salviniho první zkouška
Salvini podle nejmenovaného zdroje poslal dopis vládě na Maltě, v němž ji požádal, aby loď Aquarius přijala. Malta uvedla, že záchranné operace se uskutečnily v mezinárodních vodách u Libye a koordinovala je Itálie.
Zdůraznila přitom, že případ tak nespadá do její kompetence a že bude nadále respektovat mezinárodní právo. Malta, kde žije méně než půl milionu obyvatel, dále poukázala na to, že už tak přijala více migrantů na hlavu než Itálie.
Salvini vlétl do první ligy, bije se za kvóty a masové deportace |
Rozhodnutí nového italského ministra vnitra, který je zároveň šéfem krajně pravicové Ligy, souvisí s jeho slibem voličům, že zastaví příchod migrantů do Itálie. V uplynulých pěti letech se do Itálie lodí z Afriky dostalo 600 000 migrantů. V posledních dnech se ale zvýšil počet záchranných operací ve Středozemním moři, což představovalo první zkoušku pro Salviniho.
Salviniho protiimigrační Liga chce prosadit masové deportace migrantů, kteří v Itálii žijí bez patřičných dokumentů. Salvini učinil z migrace jedno z hlavních témat předvolební kampaně. Ligu, dříve spíše marginální stranu, v březnu volilo přes 17 procent italských voličů, a nakonec sestavila vládu s protestním Hnutí pěti hvězd.
„Chceme vyslat jasný signál,“ komentoval zavření přístavů poslanec Ligy Nicola Molteni. „Buďto se (uprchlíkům) otevřou i další přístavy - na mysli mám Barcelonu, Marseille a Maltu - a nebo bude blokáda pokračovat,“ dodal. Uzavření přístavů má podle něj popíchnout EU, která podle Ligy Itálii během migrační krize nijak nepomáhá.