ANALÝZA: Lukašenko se přepočítal. EU cestovku pro migranty ukončila

  12:40
Lukašenko prohrál. EU a Polsko vyhrály. Ačkoli role Evropské unie ve vyhrocené situaci na polsko-běloruských hranicích nebyla na první pohled příliš viditelná, bylo to její zapojení, které jednoznačně pomohlo zamezit prohlubování krize, shodují se experti v analýze Ivy Fialové a Radka Motzkeho z projektu České zájmy v EU.
Polská pohraniční stráž nedaleko hraničního přechodu Kuznica - Bruzgi (6....

Polská pohraniční stráž nedaleko hraničního přechodu Kuznica - Bruzgi (6. prosince 2021) | foto: KACPER PEMPELReuters

Klíčová byla hlavně jednání se zeměmi původu migrantů a s těmi, přes které migranti cestují. Polsko samotné by takovou sílu nemělo. Nyní už probíhají návraty migrantů – a to jak z polského území za pomoci evropské agentury Frontex, tak z Běloruska díky jednání mimo jiné s Irákem.

Nebývalá jednota evropských lídrů v krizi, kterou vyvolal běloruský prezident Alexandr Lukašenko na polsko-běloruské hranici zneužíváním migrantů k hybridnímu útoku na Polsko, a také soustředěné jednání zástupců Evropské komise se zeměmi, odkud migranti pocházejí a přes které cestují, zásadně přispěly k řešení situace. 

Polsko samo si ve střežení evropské hranice vedlo dobře, bez síly EU v zádech by však krize trvala mnohem déle. Evropa měla reagovat rychleji a flexibilněji, i když samotná pomoc se zastavením letů proběhla ze strany Komise velmi rychle. Na cestě ke sjednocení postupu v migrační i návratové politice je ještě mnoho překážek – řešit je budou i Češi během svého předsednictví v Radě EU v polovině roku 2022.

Velmi sugestivní video od polského premiéra: 

Experti se shodují na tom, že intervence Bruselu byla na místě. Podle nich bylo správné, že blokaci migračních letů vyjednávala Evropská komise, nikoli postižené členské země. 

„Evropská unie tím demonstruje svoji pomoc členským státům. Řeší bezpečnostní otázku, která má unijní rozměr, a to jak z hlediska domácích zájmů řady členských států EU, tak i z hlediska potřeby formulovat společnou politiku vůči aktérům vně EU,“ uvedl profesor Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity.

I když se EU v této krizi ukázala jako relativně jednotná, podle bezpečnostního experta Tomáše Chlebečka by měl být plně harmonizovaný a koordinovaný postup vůči všem bezpečnostním hrozbám dávno naprostou samozřejmostí. 

„To se ovšem v praxi dlouhodobě neděje (...). Přístup Evropy je stále beznadějně pomalý, výhradně reaktivní (nikoli proaktivní) a poznamenaný rozdílnými pozicemi Evropské komise a členských států,“ uvedl.

11. listopadu 2021

Zapojení běloruských cestovek

Různé cestovní agentury na Blízkém východě ve spolupráci s běloruskými turistickými operátory od letošního léta dovezly do země desítky tisíc migrantů na turistická víza ze zemí, jako je Irák, Afghánistán, Sýrie a další. 

Tisíce z nich bylo pak převezeno až na evropskou hranici s Polskem, kde je pravděpodobně běloruští vojáci nutili k přechodu – ačkoli na protější straně stáli polští vojáci. Hovoří se o tom, že v nehostinných lesích v hraničním pásmu v mrazu zahynuly desítky lidí. 

„Všichni si chtějí vydělat.“ Běloruska líčí, jak funguje transport migrantů

Jak informovala světová média, některé agentury si z organizování přechodů udělaly výnosný byznys – migranti uváděli, že je cesta do běloruského Minsku stála mezi 1 250 a 4 000 dolary. A agentury vydělávaly i na samotných hromadných vízových žádostech. 

Nátlak se týkal i Litvy, jejíž hranice teď už pomáhá hlídat přes 100 důstojníků jednotek rychlého nasazení evropské agentury Frontex. Polsku zase pomáhají estonští a britští vojáci a zapojit se mají i Češi. 

„Zahraniční vojenská podpora polských jednotek ze strany dalších členských států EU a NATO (Velká Británie, Estonsko nebo ČR) je zcela na místě, ale podstatou jejich mise by měla být výhradně ochrana hranic a související logistické funkce, nikoli aktivní nasazení proti organizované ilegální migraci z běloruského území,“ dodává k tomu Chlebeček.

Že šlo o řízený hybridní útok, ukazuje řada důkazů. Počet nelegálních vstupů do Litvy v roce 2021 je více než padesátkrát vyšší než v roce 2020. Polsko a Lotyšsko rovněž zaznamenaly obrovský nárůst nelegálních přechodů hranic z Běloruska. Kromě popsané účasti běloruských cestovních kanceláří na převozech lidí do země se v lesích u hranic našly palubní vstupenky a další důkazy. 

Evropská unie na Bělorusko uvaluje postupné sankce od října 2020. V souvislosti s krizí je ale ještě zpřísnila – v režimu sankcí je v současnosti celkem 183 osob a 26 subjektů, včetně Lukašenka a jeho rodiny.

Nejvíce pomohlo zastavení letů a repatriace

Nejviditelnější výsledky v krizi přinesla vedle sankcí i listopadová tour komisaře Margaritise Schinase po Blízkém východě, kdy Komise společně s národními diplomaciemi vyvinula úspěšný tlak na třetí země (především země původu migrantů a země tranzitní), aby zastavily nebo omezily lety a znemožnily lidem, kteří se mohou následně stát nástrojem Lukašenkova režimu, na paluby letadel vůbec nastoupit. 

Koordinovaná akce, ve které EU předkládala nejvyšším představitelům dotčených zemí důkazy o instrumentalizaci migrantů, přinesla „ovoce“. Dopravci z Iráku, Turecka, Libanonu a Uzbekistánu zastavili prodej jednosměrných letenek do Minsku pro občany zemí, jako jsou Irák, Sýrie, Jemen, Libye, Libanon a Afghánistán. 

„V dané situaci mají řešit problémy členské státy v součinnosti s Evropskou komisí. V případě běloruské hraniční krize byla tato spolupráce překvapivě účinná. Kromě běloruské státní společnosti Belavia a syrské Cham Wings, na které 2. prosince Unie uvalila sankce, se ostatní aerolinky či národní regulátoři rozhodli během listopadu pozastavit prodej jednosměrných letenek do Minsku,“ vysvětluje Vít Novotný, seniorní analytik a expert na migraci z bruselského Wilfried Martens Centre for European Studies.

„Komisi lze vytknout jediné, a to dosti pomalou reakci v jednání se společnostmi. Jakmile se však do jednání vložil místopředseda Komise Margaritis Schinas, prodeje letenek se téměř zastavily,” dodává.

Výsledky jsou vidět i ve zvyšujícím se počtu návratů. Zatímco po dohodě s Irákem již země z Běloruska repatriovala tisíce svých občanů, na samotném polském území působí evropská agentura Frontex, která také začala, na žádost polské vlády, vypravovat lety s lidmi, kteří hranice překročili a jimž v zemi nebyl udělen azyl. 

„Poláci původně Frontex vůbec zapojovat nechtěli – a ani jej nakonec na hranicích nezapojili. Nicméně pomoci s návraty využili samozřejmě rádi. Tak je to v Polsku poměrně typické. Země se tváří, že EU nepotřebuje, bez pomoci by to ale nemusela zvládnout,“ říká Vít Dostál, expert na Polsko a ředitel Asociace pro mezinárodní otázky.

Do zahraničních médií navíc pronikla zpráva, že agentura letos vykáže rekordní počty navrácených osob z Evropy. Souvisí to s navyšováním kapacit a kompetencí agentury v této oblasti, která se ovšem neobejde bez kritiky.

Frontex čelí za návraty kritice

Ozývají se hlasy, že Frontex deportuje migranty do zemí původu, kde mohou být vystaveni nelidskému zacházení. Podle Tomáše Chlebečka je to však jen špička ledovce.Ještě problematičtější bylo prokázané ilegální vytlačování člunů s uprchlíky z řeckých výsostných vod do tureckých,“uvedl. 

Problém však nespočívá ani tak ve fungování Frontexu, jako spíše v dosavadním nepříliš jednotném postupu členských zemí EU vůči vnějším hrozbám. Vít Novotný naopak výtky vůči praktikám Frontexu považuje za neoprávněné. 

„Za všech okolností to jsou orgány členských států, kdo jednotlivcům vydává příkazy k opuštění země. Frontex poskytuje organizační a logistickou pomoc, o návratech ale sám nerozhoduje. I tak jsou repatriace do zemí, které by pro daného občana byly nebezpečné, velmi vzácné. Orgány hostujícího unijního státu vždy zkoumají, zda je domovská země nebezpečná pro konkrétního jednotlivce. Pokud tomu tak je, není vyhoštěn,” říká Novotný.

Shrnutí posledních událostí

Evropská komise společně s národními diplomaciemi vyvinula úspěšný tlak na to, aby letečtí dopravci z Iráku, Turecka, Libanonu a Uzbekistánu zastavili prodej jednosměrných letenek do Minsku pro občany zemí, jako jsou Irák, Sýrie, Jemen, Libye, Libanon a Afghanistán. Tím přerušila hlavní cesty, kterými se migranti dostávali do Běloruska, odkud byli dováženi na hranice s Polskem a Litvou.

Na žádost Litvy pomáhá chránit její hranice přes 100 důstojníků jednotek rychlého nasazení evropské agentury Frontex. Polsko tuto pomoc odmítlo. Místo toho zapojilo do ochrany své hranice estonské a britské vojáky. Připravuje se nasazení českých vojáků.

Začaly probíhat návraty migrantů. A to jak ze samotného Běloruska, díky jednáním EU se zeměmi původu (např. s Irákem), tak i ze samotného Polska. To požádalo o pomoc s návraty nelegálních migrantů agenturu Frontex. Několik letů již bylo úspěšně vypraveno, další se připravují.

Do médií unikla zpráva, že Frontex v první polovině tohoto roku deportoval z celé EU rekordní množství migrantů (přes 8 000). Objevuje se ale i kritika, že migranty navrací do zemí, kde budou vystaveni nelidskému zacházení.

Autor:

Izraelsko-palestinský konflikt

Palestinští ozbrojenci z Pásma Gazy 7.10. zahájili rozsáhlý útok na Izrael. Vypálili nejméně stovky raket a zároveň do Izraele vyslali komanda.

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Navalného vyprovodila hudba z Terminátora. Přišly tisíce Rusů, zastrašování navzdory

1. března 2024  6:26,  aktualizováno  14:53

Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám a byla převezena na nedaleký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Američané už shazují Gaze z letadel pomoc, Izrael podpořil návrh příměří

3. března 2024  10:12

Sledujeme online Americká armáda v sobotu nad Pásmem Gazy shodila ze tří letadel první dodávku humanitární pomoci...

Teodora čeká zlá budoucnost, bude mít trvalý hlad i skoliózu. Rodiče hledají lék

3. března 2024

Zamykání jídla a důsledná organizace stravování. Taková budoucnost pravděpodobně čeká rodinu...

Ruská protivzdušná obrana nad Krymem zničila 38 ukrajinských dronů

3. března 2024  7:05

Sledujeme online Ruská protivzdušná obrana nad Krymem v noci na neděli zničila 38 ukrajinských bezpilotních letounů,...

Hudební podhoubí etiopské metropole. Jak heavy metal ovládl Addis Abebu

3. března 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Addis Abeba je hlučné místo a rocková muzika je v nerovném hlukovém souboji s církevními hodnostáři...

Nový byt 2+kk v OV, 37 m2
Nový byt 2+kk v OV, 37 m2

Jiřího z Poděbrad, Hranice - Hranice I-Město, okres Přerov
2 670 000 Kč

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...