Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vůdci Tálibánu: veteráni boje proti Sovětům i třicetiletý stratég

  14:20
V čele islamistického hnutí Tálibán, které ovládlo Afghánistán, stojí několik mužů. Jedničkou je dříve neznámý Hajbatulláh Achúndzáda, dvojkou pak vůdce spřízněných teroristů Siradžuddín Hakkání. Kromě generace, která zažila sovětskou invazi do Afghánistánu z 80. let, však nové vedení země spoléhá i na mladou krev. Tu zastupuje asi třicetiletý Muhammad Jakúb.
Bojovníci Tálibánu v Kábulu (16. srpna 2021)

Bojovníci Tálibánu v Kábulu (16. srpna 2021) | foto: Reuters

1 Hajbatulláh Achúndzáda - vůdce Tálibánu

Asi šedesátiletý mulla Hajbatulláh Achúndzáda je vůdcem Tálibánu od května 2016, kdy nahradil Muhammada Mansúra. Ten zahynul při útoku amerického bezpilotního letounu v Pákistánu.

Do té doby byl Achúndzáda téměř neznámý, podle některých zdrojů se spíše zabýval právními a náboženskými otázkami než vojenskými. Podle analytiků měl v čele hnutí symbolickou roli, v posledních letech se mu však podařilo sjednotit do té doby roztříštěné hnutí.

Vůdce Tálibánu Hajbatulláh Achúndzáda (25. května 2016)

Syn muslimského učence a Paštun pochází z jihoafghánského Kandaháru, kolébky Tálibánu v zemi. Po sovětské invazi do Afghánistánu v roce 1979 odešel do pákistánské Kvéty, kde se dál vzdělával. Později se zapojil do odporu proti sovětské armádě v Afghánistánu a od roku 1996 se podílel na vládě Tálibánu v zemi. 

Působil například jako náboženský instruktor v muslimské škole v Kandaháru a později byl soudcem v tálibánských soudech, které se řídily právem šaría. O náboženských otázkách se s Achúndzádou radili i vůdci Tálibánu, mulla Umar i Mansúr. Napsal několik knih.

Získal si přízeň šéfa teroristického hnutí Al-Káida Egypťana Ajmána Zavahrího (nástupce Usámy bin Ládina), který Achúndzádu nazval „emírem věřících“.

Po americké invazi do země v roce 2001 žil nynější vůdce islamistického hnutí údajně dál na jihu Afghánistánu. V neděli Achúndzáda zopakoval, že je „rozhodně pro politické urovnání“ v Afghánistánu.

2 Abdal Ghání Baradar - spoluzakladatel

Třiapadesátiletý mulla Baradar loni vedl jednání Tálibánu a Spojených států v Kataru a za své hnutí podepsal mírovou dohodu, která byla základem pro stažení vojsk USA a dalších zemí Severoatlantické aliance z Afghánistánu.

Život rodáku z jihoafghánské provincie Uzurgán, který vyrostl v Kandaháru, změnila sovětská invaze do Afghánistánu v roce 1979. Zapojil se do bojů proti Sovětům, údajně bojoval po boku mully Umara, pozdějšího vůdce Tálibánu. Jeho manželkou je údajně Umarova sestra, tato informace však není jednoznačně potvrzená.

Spoluzakladatel Tálibánu Abdal Ghání Baradar (15. srpna 2021)

Spekuluje se, že by se Baradar mohl stát novým lídrem Afghánistánu. Na začátku 90. let stál u vzniku Tálibánu, důležitou roli však zřejmě začal hrát až po jeho svržení americko-britskou invazí v roce 2001. Patřil k velitelům hnutí v oblasti Kábulu a působil také v Herátu na západě země.

V roce 2009 poskytl přes e-mail rozhovor americkému týdeníku Newsweek. Uvedl v něm, že mír v Afghánistánu je možný, jen když odejdou všechna zahraniční vojska. 

O rok později ho pákistánská tajná služba ISI při operaci na svém území zajala. Baradar pak strávil osm let ve vězení, propuštěn byl na americkou žádost. Později se stal šéfem politického oddělení Tálibánu se sídlem v Kataru. 

3 Siradžuddín Hakkání - šéf napojené sítě

Údajný zástupce šéfa Tálibánu Siradžuddín Hakkání se narodil v 70. letech v Afghánistánu či Pákistánu a od roku 2018 vede islamistickou síť Hakkání. Tu založil jeho otec Džalaluddín, známý už svým bojem proti sovětské okupaci.

Síť je na Tálibán napojená a po jeho boku v minulých letech bojovala proti vládním silám i vojákům NATO. Podle odhadů má až 15 tisíc bojovníků a udržuje těsné vztahy s Tálibánem i Al-Káidou. 

V době sovětské okupace Afghánistánu se tento klan vyzbrojil s vydatnou podporou americké a pákistánské špionáže. Síť je známá svou nezávislostí, Tálibán ji údajně pověřil boji v horách na východě země.

Podle agentury Reuters se jedná o jednu z nejmocnějších a nejobávanějších povstaleckých skupin v Afghánistánu. Na svědomí má řadu pumových a dalších útoků na afghánské a zahraniční vojáky z posledních let. Podle Američanů se jedná o teroristické hnutí.

V roce 2014 například vyměnil Washington pětici vězňů z amerického Guantánama za vojáka Boweho Bergdahla, kterého unesla a věznila právě síť Hakkání. Bergdahl během svého nasazení v Afghánistánu navíc dezertoval.

Údajná Hakkáního podoba:

4 Muhammad Jakúb - syn zesnulého vůdce

Asi třicetiletý mulla Jakúb je šéfem mocné vojenské komise Tálibánu, která rozhoduje o strategii a taktice bojů proti vládním silám. Paštun Jakúb studoval v pákistánském Karáčí a měl by být druhým zástupcem šéfa hnutí po Hakkáním.

Kvůli svým vazbám na otce, který byl ikonickou postavou hnutí, si Jakúb zachovává značný vliv. Podle některých dalších zdrojů je však spíše symbolický.

Jakúb vyslal do světa audiovzkaz, ve kterém vyzývá šéfy provincií, aby dohlédli na bezpečnost ve svých regionech. Policie má ochránit majetky lidí:

Letos server International Business Times napsal, že hnutí Tálibán v roce 2020 získalo 1,6 miliardy dolarů, které podstatně přispěly k jeho válečnému úsilí v Afghánistánu. Měly pocházet zejména z obchodu s drogami, z těžby surovin i z darů. A zdroje příjmů Tálibánu měl odhalit právě mulla Jakúb.

Údajná Jakúbova podoba:

Autoři: ,

Válka mi zbystřila smysly, poznám směr letadla podle zvuku, říká Stomatová

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

KOMENTÁŘ: Proč v Česku prudce klesá spotřeba piva? Mladí nechtějí, staří nemohou

19. června 2024

Premium Spotřeba piva loni prudce klesla, ukázaly statistiky pivovarníků. Navíc je to trend už roky. Lidé...

Miláček a aktivista, hlasujte proti. Kovářová grilovala adepta na ústavního soudce

19. června 2024  8:53,  aktualizováno  12:54

Přímý přenos Senátoři rozhodují o tom, zda se právník a sociolog Jiří Přibáň a Tomáš Langášek z Nejvyššího...

Teenageři ve Francii brutálně znásilnili dvanáctiletou dívku. Za to, že je Židovka

19. června 2024  11:56,  aktualizováno  12:41

Ve Francii byli v pondělí zatčeni tři teenageři kvůli brutálnímu znásilnění dvanáctileté dívky. Dva...

Pomůžeme si v případě napadení, dohodl Kim s Putinem. Návštěva začala objetím

19. června 2024  7:06,  aktualizováno  12:41

Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un se dohodli na prohloubení vztahů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...