Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Vůdci Tálibánu: veteráni boje proti Sovětům i třicetiletý stratég

  14:20
V čele islamistického hnutí Tálibán, které ovládlo Afghánistán, stojí několik mužů. Jedničkou je dříve neznámý Hajbatulláh Achúndzáda, dvojkou pak vůdce spřízněných teroristů Siradžuddín Hakkání. Kromě generace, která zažila sovětskou invazi do Afghánistánu z 80. let, však nové vedení země spoléhá i na mladou krev. Tu zastupuje asi třicetiletý Muhammad Jakúb.
Bojovníci Tálibánu v Kábulu (16. srpna 2021)

Bojovníci Tálibánu v Kábulu (16. srpna 2021) | foto: Reuters

1 Hajbatulláh Achúndzáda - vůdce Tálibánu

Asi šedesátiletý mulla Hajbatulláh Achúndzáda je vůdcem Tálibánu od května 2016, kdy nahradil Muhammada Mansúra. Ten zahynul při útoku amerického bezpilotního letounu v Pákistánu.

Do té doby byl Achúndzáda téměř neznámý, podle některých zdrojů se spíše zabýval právními a náboženskými otázkami než vojenskými. Podle analytiků měl v čele hnutí symbolickou roli, v posledních letech se mu však podařilo sjednotit do té doby roztříštěné hnutí.

Vůdce Tálibánu Hajbatulláh Achúndzáda (25. května 2016)

Syn muslimského učence a Paštun pochází z jihoafghánského Kandaháru, kolébky Tálibánu v zemi. Po sovětské invazi do Afghánistánu v roce 1979 odešel do pákistánské Kvéty, kde se dál vzdělával. Později se zapojil do odporu proti sovětské armádě v Afghánistánu a od roku 1996 se podílel na vládě Tálibánu v zemi. 

Působil například jako náboženský instruktor v muslimské škole v Kandaháru a později byl soudcem v tálibánských soudech, které se řídily právem šaría. O náboženských otázkách se s Achúndzádou radili i vůdci Tálibánu, mulla Umar i Mansúr. Napsal několik knih.

Získal si přízeň šéfa teroristického hnutí Al-Káida Egypťana Ajmána Zavahrího (nástupce Usámy bin Ládina), který Achúndzádu nazval „emírem věřících“.

Po americké invazi do země v roce 2001 žil nynější vůdce islamistického hnutí údajně dál na jihu Afghánistánu. V neděli Achúndzáda zopakoval, že je „rozhodně pro politické urovnání“ v Afghánistánu.

2 Abdal Ghání Baradar - spoluzakladatel

Třiapadesátiletý mulla Baradar loni vedl jednání Tálibánu a Spojených států v Kataru a za své hnutí podepsal mírovou dohodu, která byla základem pro stažení vojsk USA a dalších zemí Severoatlantické aliance z Afghánistánu.

Život rodáku z jihoafghánské provincie Uzurgán, který vyrostl v Kandaháru, změnila sovětská invaze do Afghánistánu v roce 1979. Zapojil se do bojů proti Sovětům, údajně bojoval po boku mully Umara, pozdějšího vůdce Tálibánu. Jeho manželkou je údajně Umarova sestra, tato informace však není jednoznačně potvrzená.

Spoluzakladatel Tálibánu Abdal Ghání Baradar (15. srpna 2021)

Spekuluje se, že by se Baradar mohl stát novým lídrem Afghánistánu. Na začátku 90. let stál u vzniku Tálibánu, důležitou roli však zřejmě začal hrát až po jeho svržení americko-britskou invazí v roce 2001. Patřil k velitelům hnutí v oblasti Kábulu a působil také v Herátu na západě země.

V roce 2009 poskytl přes e-mail rozhovor americkému týdeníku Newsweek. Uvedl v něm, že mír v Afghánistánu je možný, jen když odejdou všechna zahraniční vojska. 

O rok později ho pákistánská tajná služba ISI při operaci na svém území zajala. Baradar pak strávil osm let ve vězení, propuštěn byl na americkou žádost. Později se stal šéfem politického oddělení Tálibánu se sídlem v Kataru. 

3 Siradžuddín Hakkání - šéf napojené sítě

Údajný zástupce šéfa Tálibánu Siradžuddín Hakkání se narodil v 70. letech v Afghánistánu či Pákistánu a od roku 2018 vede islamistickou síť Hakkání. Tu založil jeho otec Džalaluddín, známý už svým bojem proti sovětské okupaci.

Síť je na Tálibán napojená a po jeho boku v minulých letech bojovala proti vládním silám i vojákům NATO. Podle odhadů má až 15 tisíc bojovníků a udržuje těsné vztahy s Tálibánem i Al-Káidou. 

V době sovětské okupace Afghánistánu se tento klan vyzbrojil s vydatnou podporou americké a pákistánské špionáže. Síť je známá svou nezávislostí, Tálibán ji údajně pověřil boji v horách na východě země.

Podle agentury Reuters se jedná o jednu z nejmocnějších a nejobávanějších povstaleckých skupin v Afghánistánu. Na svědomí má řadu pumových a dalších útoků na afghánské a zahraniční vojáky z posledních let. Podle Američanů se jedná o teroristické hnutí.

V roce 2014 například vyměnil Washington pětici vězňů z amerického Guantánama za vojáka Boweho Bergdahla, kterého unesla a věznila právě síť Hakkání. Bergdahl během svého nasazení v Afghánistánu navíc dezertoval.

Údajná Hakkáního podoba:

4 Muhammad Jakúb - syn zesnulého vůdce

Asi třicetiletý mulla Jakúb je šéfem mocné vojenské komise Tálibánu, která rozhoduje o strategii a taktice bojů proti vládním silám. Paštun Jakúb studoval v pákistánském Karáčí a měl by být druhým zástupcem šéfa hnutí po Hakkáním.

Kvůli svým vazbám na otce, který byl ikonickou postavou hnutí, si Jakúb zachovává značný vliv. Podle některých dalších zdrojů je však spíše symbolický.

Jakúb vyslal do světa audiovzkaz, ve kterém vyzývá šéfy provincií, aby dohlédli na bezpečnost ve svých regionech. Policie má ochránit majetky lidí:

Letos server International Business Times napsal, že hnutí Tálibán v roce 2020 získalo 1,6 miliardy dolarů, které podstatně přispěly k jeho válečnému úsilí v Afghánistánu. Měly pocházet zejména z obchodu s drogami, z těžby surovin i z darů. A zdroje příjmů Tálibánu měl odhalit právě mulla Jakúb.

Údajná Jakúbova podoba:

Autoři: ,

Proč se v řešení migrace neinspirujeme Austrálií? Jde o menší množství, říká expert

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....