Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Ukázka budoucnosti Afghánistánu. Město po týdnu přešlo na halal i burky

  17:56
Tálibán dobyl 8. srpna severoafghánský Kundúz, jenž Tálibánu vzdoroval několik týdnů a po bojích byl v troskách. Byly tam stržené dráty elektrického vedení, chyběla pitná voda, v ulicích se povaloval odpad. Pracovníci správy města, kteří dříve takové problémy řešili, se ze strachu před Tálibánem ukryli ve svých domovech. Ten je však pomocí teroru rychle donutil poslouchat.

Tálibánci dobyli město Kundúz na severu Afghánistánu. (9. srpna 2021) | foto: AP

Tálibán dosadil do města nového starostu Gula Mohammada Eljáse, jenž se snažil obyvatele přimět k návratu do práce, avšak i v dalších dnech zůstala většina kanceláří města prázdná. 

Eljás se začal znepokojovat a musel přitvrdit. Bojovníci Tálibánu začali obcházet adresy a vyhledávat absentéry, na kontrolní stanoviště ve městě postavili stovky ozbrojených mužů. 

Na zdi u vchodu do nemocnice se objevil příkaz: „Zaměstnanci se musejí vrátit do práce, jinak je Tálibán potrestá.“ To, co prožívá Kundúz, možná čeká v budoucnu i zbytek Afghánistánu.

Ani po několika dnech se Tálibánu nepodařilo zlákat úředníky k návratu do práce, takže sáhl k teroru, tvrdí občané, které se podařilo telefonicky dostihnout. „Bojím se. Nevím, co udělají. Musíme se na ně usmívat, protože se bojíme. V hloubi duše jsme nešťastní,“ řekl jeden z nich.

Tálibán tu nezačal rabovat

Úředníkovi Atíkalláhovi Omarchílovi člen Tálibánu zavolal tři dny po dobytí města a řekl mu, aby šel do práce, protože s ním chce mluvit starosta. Omarchíl byl doma ode dne, kdy se armáda začala stahovat. 

Zažil podobnou situaci dvakrát, v letech 2015 a 2016, kdy Tálibán Kundúz nakrátko dobyl. Tehdy byl ale vždy s pomocí amerického letectva přinucen odejít. Tentokrát vojáci kapitulovali, předali své zbraně i auta, takže bylo jasné, že záchrana se nekoná.

Tálibánci dobyli město Kundúz na severu Afghánistánu. (8. srpna 2021)

Když Omarchíl vstoupil na radnici, zjistil, že rozsáhlý objekt zůstal nepoškozený. Vládní vozy, auta na svážení odpadu i počítače byly tam, kde byly před vstupem bojovníků Tálibánu, známých tím, že dobytá města rabují.

Ze zdí však zmizely portréty prezidenta Ašrafa Ghaního a na jejich místo Tálibán zavěsil své vlajky. Omarchíl se připojil k osmi kolegům z radnice a jednomu z velitelů Tálibánu Eljásovi, který prohlásil, že je nový starosta.

Tento mladý muž s plnovousem všechny ujistil, že se Tálibán na nich nebude mstít, a apeloval na návrat do práce, což zlepší morálku ostatních.

Všem dal své telefonní číslo s pokynem, aby mu zavolali, kdyby měli s bojovníky problém. „Dobyli jsme město a chceme lidem zajistit základní služby,“ řekl Eljás.

Tálibán unesl bývalého tlumočníka Čechů. Je zbitý, ale živý a skrývá se

Během schůzky přišel na radnici jeden obchodník a chtěl mluvit se starostou. V bojích byl jeho stánek podobně jako v případě většiny jeho kolegů zničen. 

Obchodníci nyní chtěli, aby jim Tálibán zaručil, že se mohou v bezpečí vrátit do svých obchodů a zbylé zboží odvézt a ochránit před zloději. Eljás nejen souhlasil, ale nabídl i úhradu nákladů za taxi a autobusové jízdné, které obchodníci utratí při záchraně svého majetku.

Všichni mají strach

Eljás pak vyjednával s dalšími členy správy, po státní kanalizační a vodní společnosti chtěl, aby obnovila dodávky vody. Když mu ředitel řekl, že je nejprve třeba opravit elektrické vedení, nařídil šéfovi odboru energetiky, aby donutil své lidi vrátit se do práce. 

Totéž přikázal nový šéf odboru zdravotnictví místní nemocnici. Bojovníci zajistili vodu zdravotníkům a nabídli 500 afghání (130 korun) všem strážcům nemocnice na úhradu večeře.

Letadlo přivezlo z Afghánistánu evakuované Čechy i se spolupracovníky

Věci se daly trochu do pohybu, auta začala odklízet odpadky, elektrikáři opravovali vedení. Klid ale nezavládl. Obchody zůstaly zavřené, majitelé odvezli zboží domů. Tálibán rozestavěl hlídky, občané se stále báli náletů a nevycházeli odpoledne ven.

„Lidé se bojí, jestli někdo říká, že jsou šťastní, lže. Všichni mají strach, co bude dál,“ řekl zaměstnanec odboru zdravotnictví.

Zdravotnice zamířily do práce v burkách

Do konce týdne se mnohé z obav potvrdily. Členové Tálibánu v nemocnici pořídili seznam telefonních čísel a adres zaměstnanců a začali je obvolávat s pokynem, aby se vrátili do práce. 

Jednoho telefonát zastihl v Kábulu. Nasedl do autobusu o půlnoci a do nemocnice v Kundúzu šel hned po příjezdu. Ozbrojenci tam dělali registraci přítomných. Ženy ze strachu přišly do práce v burkách a v nich pracovaly na ošetřovně i chirurgickém sále. 

Tálibán chce plně převzít vládu v Afghánistánu, prezident Ghaní opustil zemi

„Jejich Tálibánu ozbrojení lidé jsou před nemocnicí i na jejím dvoře, se zbraní v rukách přijíždějí i zranění členové Tálibánu,“ sdělil tento nemocniční zaměstnanec.

Eljás svolal na radnici další schůzi ve středu a tentokrát měl po boku ozbrojence. Pracovníci tiskového oddělení dostali pokyn zůstat doma a stejně tak ženy zaměstnané ve správě. 

Eljás vyhlásil zákaz prodej alkoholu a mražených kuřat, která neodpovídají zásadám islámské tradice halál. Do Kundúzu se podle všeho vrátila striktní pravidla, jaká Tálibán hlásal za své minulé vlády Afghánistánu.

Autoři: ,

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

Sněžení zastavilo dopravu i dodávky elektřiny. Dálnici D3 ucpaly kamiony

Husté sněžení komplikovalo úterní ranní dopravu ve velké části Jihočeského kraje a středních Čech. Dálnice D3 směrem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bidenův nebinární náměstek kradl na letišti kufr. Hrozí mu až pět let vězení

Premium První nebinární osoba Sam Brinton na vysokém postu v americké vládě končí, protože ukradla na letišti kufr jedné...

„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství

Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové v šoku. Útok na letiště hluboko v týlu obnažil jejich bezbrannost

Sledujeme online Útoky na letecké základny u Saratova a v Rjazani, které způsobily škody na strategických bombardérech, vyvolaly v...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Trumpova firma se dopustila daňových podvodů, rozhodl newyorský soud

Aktualizujeme Firma bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, The Trump Organization, byla v úterý u soudu v New Yorku shledána...

Rozdělené USA. Republikáni chtějí mír, i kdyby měla Ukrajina ztratit území

Většina Američanů nadále podporuje zasílání zbraní a ekonomické pomoci Ukrajině. Vyplývá to z nového průzkumu veřejného...

Trump si jako prezident tajně půjčil miliony dolarů od firmy se zájmy v KLDR

Donald Trump podle informací listu Forbes nepřiznal půjčku ve výši 19,8 milionu dolarů, v přepočtu 462 milionů Kč. Tu...

Modrá kulička. Před 50 lety pořídilo Apollo 17 ikonickou fotografii Země

Před 50 lety vznikla jedna z nejikoničtějších fotografií naší planety. Jejím autorem je posádka Apolla 17, pořídila ji...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...