Štěpánek po protestech, že chce zničit ČT, vzdal kandidaturu do mediální rady

  11:29aktualizováno  13:46
Kandidatura dlouholetého kritika České televize Petra Štěpánka do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání rozčílila opozici, rozladila koaliční sociální demokraty a Štěpánek se nakonec kandidatury sám vzdal, když ho na jednání poslaneckého klubu ANO nepodpořili i někteří členové klubu, který ho původně navrhl.

Kandidát do Rady pro rozhlasové a vysílání za hnutí ANO Petr Štěpánek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

„Z debaty vyplynulo, že nemá stoprocentní podporu v klubu,“ přiznal šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Poté mu Štěpánek oznámil, že kandidovat vůbec nebude. Podle něj ANO ustoupilo tlaku lobby České televize.

„My jsme považovali pana Štěpánka za odborníka v této oblasti,“ vysvětloval Faltýnek proč ho původně ANO nominovalo.

„Jak si vládní strana se zodpovědností za tento stát může dovolit navrhnout člověka, který chce podminovat Kavčí hory, sídlo České televize a snad je vyhodit do povětří?“ uvedl před tím ve Sněmovně šéf poslanců STAN Jan Farský. Kandidatura Štěpánka vadila i TOP 09, lidovcům i ČSSD.

Fotogalerie

„Pokud Petr Štěpánek v minulosti veřejně publikoval názor, že po dnešku nezbývá než zopakovat, že Česká televize je zločinecká organizace, jež nám za naše vlastní peníze vymývá mozky a Kavčí hory podminovat a zmáčknout knoflík, tak je to něco, co je pro mě úplně nepochopitelné,“ řekl úterý v Farský.

Dalšími navrženými kandidáty do mediální rady jsou právnička Olga Ulrichová za Piráty a bývalý náměstek ministra kultury Patrik Košický za KDU-ČSL, ale podle šéfa poslanců KSČM Pavla Kováčika je třeba po rezignaci Štěpánka „znovu posoudit situaci“ a celá volba by měla být odložena. Také podle SPD Tomia Okamury není ani jeden z obou zbylých kandidátů volitelný.

TOP 09 i lidovci požadují, aby volba člena rady byla veřejná

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil ještě před Štěpánkovou rezignací na kandidaturu navrhl, aby volba do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání byla veřejná, aby se podle něj ukázalo, kdo vlastně Štěpánka podporuje. Štěpánka navrhlo do rady vládní hnutí ANO, ale v úterý při jednání klubu se proti tomu postavil i premiér Andrej Babiš. Volba se měla uskutečnit ve středu po poledni.

Kdo je Štěpánek

Rocker, který v roce 1989 v Hradci Králové spoluzaložil Občanské fórum a o dva roky později ODS. V roce 1994 byl tiskovým tajemníkem předsedy vlády Václava Klause, v letech 1994 – 2003 členem a místopředsedou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. V roce 2016 vystoupil z ODS a založil Alternativu pro Českou republiku, ve které byl předsedou i prvním místopředsedou. V roce 2017 hnutí opustil. Kandidoval v senátních volbách 2016 v Pardubicích, neuspěl v prvním kole.

„Petr Štěpánek není nezávislá osoba. Hnutí ANO chce touto nominací destabilizovat velkou mediální radu,“ protestoval proti nominaci Štěpánka předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Vyzval hnutí ANO, ať jeho nominaci stáhne. Rovněž lidovci budou požadovat, aby volba člena rady byla veřejná.

Rovněž vládní sociální demokraté oznámili, že kandidáta ANO do velké mediální rady nebudou podporovat. „Pro nás Petr Štěpánek není důvěryhodná osoba,“ řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

V pondělí večer proti nominaci Štěpánka protestovaly na Malostranském náměstí v Praze u Sněmovny asi dvě stovky lidí. „Petr Štěpánek je nezpůsobilý, není nestranný, jeho nominace sleduje jediný cíl - rozložit mediální radu a napomoci zničení nezávislosti České televize,“ uvedli na demonstraci pořadatelé protestu. Poslancům adresovali otevřený dopis.

Radu tvoří 13 členů, které na návrh Sněmovny jmenuje a odvolává premiér. Nyní se bude v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání  obsazovat místo po Miladě Richterové, které končí šestiletý mandát začátkem října.

Nominaci Štěpánka, který byl už v minulosti členem velké mediální rady i jejím místopředsedou, kritizovali zástupci šestice iniciativ a profesních svazů. Mezi nimi byli předsedové Syndikátu novinářů Adam Černý, Českého centra PEN klubu Jiří Dědeček a Českého filmového a televizního svazu FITES Martin Vadas.

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Senátor Valenta převádí majetek a média do svěřenského fondu

Majitel společnosti Synot a senátor Ivo Valenta.

Senátor Ivo Valenta převádí majetek do svěřenského fondu. Rozhodl se tak kvůli dědickému uspořádání majetku. Valentovi...

Předsedou rady ČTK radní opět zvolili Miroslava Augustina

Staronovým předsedou rady ČTK se v pondělí stal Miroslav Augustin, který funkci zastával poslední rok. Na postu...

Retro bylo loni nejsledovanější hudební stanicí v Praze

Hudební televizní stanice Retro podle měření Asociace televizních organizací v roce 2018 nejvíce sledovali diváci v...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz