Štěpánek po protestech, že chce zničit ČT, vzdal kandidaturu do mediální rady

  11:29aktualizováno  13:46
Kandidatura dlouholetého kritika České televize Petra Štěpánka do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání rozčílila opozici, rozladila koaliční sociální demokraty a Štěpánek se nakonec kandidatury sám vzdal, když ho na jednání poslaneckého klubu ANO nepodpořili i někteří členové klubu, který ho původně navrhl.

Kandidát do Rady pro rozhlasové a vysílání za hnutí ANO Petr Štěpánek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

„Z debaty vyplynulo, že nemá stoprocentní podporu v klubu,“ přiznal šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Poté mu Štěpánek oznámil, že kandidovat vůbec nebude. Podle něj ANO ustoupilo tlaku lobby České televize.

„My jsme považovali pana Štěpánka za odborníka v této oblasti,“ vysvětloval Faltýnek proč ho původně ANO nominovalo.

„Jak si vládní strana se zodpovědností za tento stát může dovolit navrhnout člověka, který chce podminovat Kavčí hory, sídlo České televize a snad je vyhodit do povětří?“ uvedl před tím ve Sněmovně šéf poslanců STAN Jan Farský. Kandidatura Štěpánka vadila i TOP 09, lidovcům i ČSSD.

Fotogalerie

„Pokud Petr Štěpánek v minulosti veřejně publikoval názor, že po dnešku nezbývá než zopakovat, že Česká televize je zločinecká organizace, jež nám za naše vlastní peníze vymývá mozky a Kavčí hory podminovat a zmáčknout knoflík, tak je to něco, co je pro mě úplně nepochopitelné,“ řekl úterý v Farský.

Dalšími navrženými kandidáty do mediální rady jsou právnička Olga Ulrichová za Piráty a bývalý náměstek ministra kultury Patrik Košický za KDU-ČSL, ale podle šéfa poslanců KSČM Pavla Kováčika je třeba po rezignaci Štěpánka „znovu posoudit situaci“ a celá volba by měla být odložena. Také podle SPD Tomia Okamury není ani jeden z obou zbylých kandidátů volitelný.

TOP 09 i lidovci požadují, aby volba člena rady byla veřejná

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil ještě před Štěpánkovou rezignací na kandidaturu navrhl, aby volba do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání byla veřejná, aby se podle něj ukázalo, kdo vlastně Štěpánka podporuje. Štěpánka navrhlo do rady vládní hnutí ANO, ale v úterý při jednání klubu se proti tomu postavil i premiér Andrej Babiš. Volba se měla uskutečnit ve středu po poledni.

Kdo je Štěpánek

Rocker, který v roce 1989 v Hradci Králové spoluzaložil Občanské fórum a o dva roky později ODS. V roce 1994 byl tiskovým tajemníkem předsedy vlády Václava Klause, v letech 1994 – 2003 členem a místopředsedou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. V roce 2016 vystoupil z ODS a založil Alternativu pro Českou republiku, ve které byl předsedou i prvním místopředsedou. V roce 2017 hnutí opustil. Kandidoval v senátních volbách 2016 v Pardubicích, neuspěl v prvním kole.

„Petr Štěpánek není nezávislá osoba. Hnutí ANO chce touto nominací destabilizovat velkou mediální radu,“ protestoval proti nominaci Štěpánka předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Vyzval hnutí ANO, ať jeho nominaci stáhne. Rovněž lidovci budou požadovat, aby volba člena rady byla veřejná.

Rovněž vládní sociální demokraté oznámili, že kandidáta ANO do velké mediální rady nebudou podporovat. „Pro nás Petr Štěpánek není důvěryhodná osoba,“ řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

V pondělí večer proti nominaci Štěpánka protestovaly na Malostranském náměstí v Praze u Sněmovny asi dvě stovky lidí. „Petr Štěpánek je nezpůsobilý, není nestranný, jeho nominace sleduje jediný cíl - rozložit mediální radu a napomoci zničení nezávislosti České televize,“ uvedli na demonstraci pořadatelé protestu. Poslancům adresovali otevřený dopis.

Radu tvoří 13 členů, které na návrh Sněmovny jmenuje a odvolává premiér. Nyní se bude v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání  obsazovat místo po Miladě Richterové, které končí šestiletý mandát začátkem října.

Nominaci Štěpánka, který byl už v minulosti členem velké mediální rady i jejím místopředsedou, kritizovali zástupci šestice iniciativ a profesních svazů. Mezi nimi byli předsedové Syndikátu novinářů Adam Černý, Českého centra PEN klubu Jiří Dědeček a Českého filmového a televizního svazu FITES Martin Vadas.

Turecko je důležitý partner, ale dnes do EU nepatří, řekla Charanzová

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Webový přenos hokejového utkání vyprovokoval hackery, zaútočili na web ČT

Čeští hokejisté (v bílém) se brání švýcarskému náporu.

Web České televize se v úterý stal terčem internetových útoků, které omezily jeho funkčnost. Hlavním cílem útočníků byl...

Zpravodajství ČT24 obohacují komiksy, mají přilákat mladší generaci

Budova České televize na pražských Kavčích horách (ilustrační snímek)

Redakce zpravodajství České televize přichází s komiksy. Ty vznikají na základě reportáží odvysílaných v pořadech...

Společnosti Jaromíra Soukupa navýšily kapitál. Na 110 a 486 milionů

Jaromír Soukup

Jaromír Soukup a čínská společnost China International Group Corporation Limited navýšili základní kapitál firem Médea...

Najdete na iDNES.cz