SESTRA V HOSPICI: Smrt nemusí být truchlivá, věřícím se neumírá snáz

  19:49
Jezdí domů k nevyléčitelně nemocným v poslední fázi života. Pomáhá jim od bolesti, jejich blízkým s přípravou na okamžik, kdy naposledy vydechnou. Pro sestru v Domácím hospici Tabita Janu Řezáčovou smrt znamená mír, při prvním setkání s ní cítila úlevu. „Tahle práce se nedělá smrtelně vážně,“ přibližuje v rozhovoru pro seriál iDNES.cz Lidé Česka.
I nevyléčitelně nemocní v závěrečné fázi života potřebují podle Jany Řezáčové...

I nevyléčitelně nemocní v závěrečné fázi života potřebují podle Jany Řezáčové bojovat. Jeden z jejích pacientů si ještě týden před smrtí kupoval pozemek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jak dlouho obvykle trvá pomoc jedné rodině?
Je to velmi rozdílné. Někdy pacient zemře ještě v den přijetí do péče, obvykle však v řádu dnů až týdnů. Několikaměsíční péče je už poměrně výjimečná, rekordmankou je paní, o kterou jsme se starali asi dva roky.

Kolik pacientů máte v péči a jak často k nim vyjíždíte?
Domácí hospic má v péči dvacet pacientů a každá sestra musí znát informace o všech. Sice mám vždy čtyři až šest rodin, ke kterým jezdím primárně, během noční či víkendové služby se však spolu s lékařem v případě akutních obtíží dostanu i do rodin kolegyň. K vážným případům jezdíme i dvakrát denně.

Lidé Česka

seriál iDNES.cz

Lidé Česka

Zapomeňte na politiky, vrcholové sportovce, hvězdy showbyznysu a další celebrity.

Portál iDNES.cz přináší druhou řadu seriálu rozhovorů s mediálně neznámými lidmi.

Po 60 vydaných dílech a roční pauze jsme opět pečlivě vytipovali reprezentanty profesních či zájmových skupin napříč Českem a během roku zveřejníme další desítky interview, ve kterých zprostředkujeme radosti i starosti zpovídaných.

Motto projektu zní:
Každý má co říci

Máte zajímavý tip na dalšího hosta našeho seriálu?
Napište nám na na adresu: lideceska@idnes.cz

S kolika rodinami jste za rok a půl svého působení v domácím hospici přišla do kontaktu?
Byla jsem zhruba u dvou třetin ze 170 pacientů, které za uplynulý rok doprovodil ke konci života. Pacienty máme i za Brnem, což je obtížnější zejména pro kolegyni, která nemá řidičák a musí hromadnou dopravou.

Co je náplní vaší práce v domácím hospici?
Podávám léky, infuze, starám se o různé hadičky. Plus doprovázím rodinu k okamžiku smrti pacienta. Dřív nebylo možné, aby o vážně nemocné v závěrečném stádiu života rodina doma pečovala, museli být bezpodmínečně v nemocnici. S odbornou pomocí domácího hospice je to možné.

Spousta lidí by asi zhodnotila práci s umírajícími jako depresivní. Jak ji vnímáte vy?
Často se setkávám s názorem, že je to strašné, jak mohu zvládat být neustále součástí něčích nejemocionálnějších chvílí. Fungujeme však opačně než akutní medicína, kde vyčerpání všech léčebných možností znamená prohru. Pacienta přijímáme s tím, že s nemocí se už nedá nic dělat. Můžeme mu ulevit od bolestí, nevolností a když v klidu zemře v kruhu své rodiny, je to pro nás úspěch. Vidíme vděčnost příbuzných a víme, že práce má smysl.

Stane se, že si s rodinou neporozumíte?
Zřídka nastanou případy, kdy je potřeba vyměnit sestru. Stalo se mi to asi dvakrát, že jsem stále něco nabízela, snažila se, ale odezva nepřicházela. Když nevíme přesně, s kým se v rodině bavit, kdo je hlavní pečující, který má vědět, kdy se podávaly léky, je to těžké. Když rodina navzdory doporučením nechá hlavní péči na polodementním manželovi, musíme to respektovat.

Vzděláním jste všeobecná sestra, proč jste upřednostnila práci v hospici před službou v nemocnici?
Původním vzděláním jsem biochemička, ale nemohla jsem najít práci v oboru a podřadná práce v továrně mi nedávala smysl, takže jsem si doplnila vzdělání jako všeobecná sestra. Na ortopedické JIP jsem vydržela čtvrt roku a vrátila se do hospice, kde jsem už během studia „zdravky“ pracovala jako ošetřovatelka. Ještě předtím jsem jako dobrovolník předčítala pacientům hospice v Rajhradě.

Vzpomínáte si na vaše první setkání se smrtí?
Poprvé jsem viděla zemřelého na lůžkovém hospici a cítila jsem úlevu, že to není tak strašné, jak si to člověk představuje. Měla jsem z toho obavy, přemítala jsem, jak bude tělo vypadat, ale člověk je pořád stejný, jen nedýchá.

Cítí úlevu i pozůstalí?
Velmi často nám v rodinách říkají, že z toho měli strach a přitom na okamžiku smrti nic strašného není.

Jak často jste přítomná přímo u úmrtí pacienta? Rodina vám zavolá třeba uprostřed noci, že se zřejmě blíží poslední minuty, ať dorazíte?
Pokud se stav pacienta náhle zhorší, volají nám, ať přijedeme. Za těchto okolností tam obvykle jsme i v okamžiku smrti, ale je to spíš menší procento případů. Záleží však na rodině. Pokud je vícečlenná, většinou zvládnou doprovázení až do konce v rodinném kruhu a volají nás až po úmrtí.

Pláčete v práci někdy?
Jsou to vážná témata, vážné stavy a velmi emocionálně vypjaté situace, ale tahle práce se nedělá smrtelně vážně. V našem týmu, jehož součástí je i sociální pracovnice a psychoterapeutka, je i hodně smyslu pro humor. Když se sejdeme a předáváme si informace, není nouze o vtípky. Jsme taková rodina, a to mě na tom baví.

Mluvit o smrti, je v české společnosti stále docela potíž. Starý či nemocný člověk by třeba i chtěl, ale často ho příbuzní odbudou, ať nemaluje čerta na zeď, že tady bude do sta.
Bohužel. I z toho důvodu je naše práce z poloviny o zdravotních úkonech a z poloviny o komunikaci s pacientem a rodinou. Když už vidíme, že pacient má před sebou poslední hodiny či dny, vysvětlíme rodině, co se děje, proč, na co se mají připravit a pomáháme dořešit také praktické záležitosti.

Umírají i naštvaní pacienti. A není to špatně

Co pro vás samotnou slovo smrt znamená? Musí být nutně truchlivá?
Smrt pro mě znamená mír, dobojováno. Není to zásadně smutek, většinou ani radost, ale najdou se i radostné momenty – úleva pečujících, že to zvládli a dotyčný už se netrápí, je veliká. S jednou rodinou jsme se nasmáli tak, že jsem si namohla mimické svaly.

Jak se to seběhlo?
V období Velikonoc jsem doprovázela velkou rodinu se spoustou dětí a zvířat. Pána jsme oblékli do trampského oblečení včetně košile s domovenkami a do kapsy jsme mu vložili cigarety. S příbuznými, ze kterých spadla obrovská tíže, jsme dvě hodiny čekání na pohřební službu seděli v kroužku kolem zemřelého a vzpomínali, co legračního udělal a řekl. Celou dobu jsme se smáli.

Jana Řezáčová

  • Je jí 31 let, bydlí v Blažovicích na Brněnsku.
  • V domácím hospici Tabita, který je službou Hospice sv. Alžběty v Brně, pracuje rok a půl.
  • Vystudovala biochemii, už tou dobou působila jako dobrovolnice v hospici v Rajhradě. Nemocným předčítala a trávila s nimi čas.
  • Když nemohla sehnat uplatnění jako biochemička, rozhodla se doplnit si vzdělání v oboru všeobecná sestra.

To asi není příliš časté?
Stává se to zřídka, většina lidí však chce se zemřelým ještě strávit čas, i když už nedýchá a nereaguje, ne za ním zavřít dveře a už ho nevidět. Někdo potřebuje plakat, někdo vzpomínat na to vtipné. Emocionálnější je pak samotný odvoz zemřelého pryč, když si pozůstalí uvědomí, že už je to navždy.

Umocňují ve vás pracovní prožitky obavy ze stáří, nemoci a nesoběstačnosti, nebo naopak přináší jakési smíření?
Někdy mám obavy, jestli a kdy něco přijde, jak to bude probíhat, jestli o mě bude mít kdo pečovat. Na druhou stranu člověk lépe vnímá, co je a není v životě důležité. Když řeší nějakou hloupost, rychle se přistihne. Člověk opravdu musí chtít tuto práci dělat, není to povolání, které se dělá pro peníze.

Povídáte si s umírajícími? Stěžují si, nebo jsou naopak většinou vyrovnaní?
Je to individuální. Od debaty o jídle se mnohdy dostaneme k tomu, čeho se bojí, co by ještě chtěli stihnout, udělat, komu něco říct a s kým se setkat. Občas se otevřou a řeknou nám víc než svojí rodině, protože se ji snaží chránit.

Co si obvykle přejí?
Někdo se chce dožít vysvědčení vnuka, jiný Vánoc nebo narozenin. Většinou jsou to nějaké milníky. Měli jsme pacientku, která cítila, že se nedožije padesátin, tak oslavila ve velkém 49 let. Nedávno jsem měla rodinu, kde se nestýkali se synem, neměli na něj kontakt a do smrti se setkání dořešit nepodařilo. Měla jsem dobrý pocit, že pak přijel alespoň na pohřeb.

Předchozí díly:

V Austrálii provedli studii rozhovorů s umírajícími, ptali se jich, co by dělali v životě jinak. Většina řekla, že by v životě méně pracovali, že to nestojí za to, a více se věnovali rodině a přátelům. Hovoří o tom i vaši klienti?
Sami o něčem podobném zpravidla mluvit nezačnou a já se jich na to neptám. Nevzpomínám si, že by někdo litoval života promarněného prací, nebo že by si vyčítal, že měl něco dělat jinak. Spíš chtějí něco dokončit – jedna pacientka chtěla třeba dopsat knihu. Po dokončení toho, k čemu se upínají, obvykle následuje brzký odchod.

Potřebuje člověk tečku za svým životem?
Řada lidí potřebuje bojovat. Nedávno jsem měla mladého pacienta ročník 1975, který si ještě týden před smrtí kupoval pozemek. Potřeboval být činný až do konce, nevzdat se. Všichni nedojdou smíření, umírají pacienti naštvaní a nemyslím si, že je to špatně. Každý máme originální život a stejně tak smrt.

Co když po zemřelém zůstanou jako pozůstalí rodiče?
To je asi to nejtěžší. Když rodič vidí umírat své dítě, ať je mu deset nebo čtyřicet, vždy je to hodně náročné.

Trápí umírající chyby, které v životě udělali?
Někdo vzpomíná, že někomu ublížil a i sama rodina někdy mluví o tom, kdy se umírajícímu nezachovali dobře, nebo on k nim, ale není to náš denní chleba. K filozofickým otázkám se dostáváme spíš okrajově a nemocný musí sám chtít.

Hospicovou péči brzdí špatné úhrady pojišťoven

Jak se liší umírání věřícího a bezvěrce?
Sama jsem věřící a nemyslím si, že by se věřícímu umíralo zásadně snáz. Řekla bych, že mají víc nadějí, že se ještě setkají. I věřící se však často smrti a toho, co přijde po ní, bojí a nechtějí umřít.

Věříte v život po smrti?
Věřím, že se setkám se svými drahými, kteří tu se mnou už nejsou. A nadneseně, že bude odměněno a potrestáno to, co na světě nebylo. Svět ze zásady není spravedlivý a spravedlnost musí být někde jinde.

Žijeme v době, kdy je naprostá většina lidí pohřbena bez obřadu. Souvisí to s vírou?
Souvisí to hlavně se vztahy v rodině. Za svou kariéru v hospici jsem se setkala jen dvakrát s případem, že rodina chtěla kvůli penězům zpopelnění bez obřadu. Lezl mi mráz po zádech, když zemřelou z domu odváželi a věděla jsem, že už ji nic nečeká, že tohle je vlastně pohřeb. Jinak i nevěřící – obzvlášť, když se dopečují do konce – potřebují rituál rozloučení zažít.

Moje místo v Česku

odpovídají všichni hosté seriálu

Každý odněkud je. Někde se narodí, někde je doma. Říká se, že ta nejdůležitější místa v mysli a srdci člověka mohou být maximálně dvě. Jaká jsou ta vaše?

Pocházím z Blažovic kousek od Brna, kde doteď žiji, protože mi přirostly k srdci. Jinak ráda jezdím do Zlatých Hor na poutní místo Maria Hilf.

Je většina rodin, které o vážně nemocné pečují doma, věřící?
Nedokážu to odhadnout, spíš to kopíruje rozložení věřících ve společnosti. Dobré vztahy jsou často i v nevěřících rodinách.

Jak často se pozůstalí nechovají uctivě? Setkala jste se s tím, že se někdy začnou přetahovat o majetek už nad smrtelnou postelí?
Někteří jsou pragmatičtí a neprojevují city, nezapláčou. Když je někdo naopak přehraně emocionální, hystericky pláče, omdlívá, je to pro nás velmi náročné. Máme o ně strach a přemítáme, jak udělat, aby dokázali žít dál, zvládli to, aby si nechtěli něco udělat. Po čase se je snažíme kontaktovat, aby nám to mohli dopovědět. Potřebují slyšet, že to ještě bude bolet a potrvá to.

Je něco, co je na českém zdravotnictví a systému špatně? Jak by se dala paliativní péče zlepšit?
Každý den narážíme na úhrady ze strany zdravotních pojišťoven, které nám neplatí tolik, aby to pokrylo naše náklady, jsme vlastně pořád v minusu. Od toho se odvíjí platy a vzdělávání sester. Finanční nastavení je špatné a hospic takto nemůže fungovat bez problémů. To je nejzásadnější problém, proč se domácí hospicová péče nemůže pořádně rozvíjet.

V čem je problém s pojišťovnami?
Nemůžeme si to nakódovat, jak bychom potřebovaly. Dostáváme peníze jen za čas návštěvy a podání léků, ale to paliativní, tu nadstavbu nad klasickou domácí péči, nemáme pojišťovně jak vykázat. Paliativní lékař si v domácím prostředí vydělá desetinu svého platu, má však alespoň třeba kód na rozhovor s rodinou, nás sestry platí výkonově jen jako „obyčejnou“ domácí péči.

VZP má pilotní program, díky němuž se zjistilo, že domácí péče je levnější, než kdyby pacient byl v lůžkovém zařízení. Ostatní pojišťovny se zatím drží zpátky, ale třeba časem zákonodárci do úhradové vyhlášky protlačí, aby se platil den péče domácího hospice a už to nebyla výkonová platba.

Jak obtížné je zaučit sestru v tomto oboru?
Velmi, lékaři mohou mít atestaci z paliativní péče, ale aby sestra mohla provádět některé lékařské úkony, musí mít certifikované kurzy. Vzdělání není zastřešené a po škole není připravená na všechno, s čím se setká. Během přípravy na povolání sestry jsme v domácí péči měly týden praxe.

Když děti obdivují masové vrahy. Expertka varuje před glorifikací násilí

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a herečka, která zesnula v neděli 6. dubna, si přála obřad jen v komorním kruhu pozvaných. Dát poslední...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

Premium

Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze základen po celém kontinentu v následujících měsících stáhnout až deset tisíc vojáků. Nejde však jen...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru v Praze poté, co si zpěvák Dan Bárta vážně poškodil sluch. Pokud by nyní vystupoval, hrozily by mu...

Nic takového jsem neviděl! První Američan na orbitě vyfotil „vesmírné světlušky“

Snímek, který při prvním americkém pilotovaném orbitálním letu zachytil John Glenn, má do technické dokonalosti daleko. Je spíše abstraktním výjevem s nádechem tajemna, přesto se stal součástí...

23. dubna 2025

Trochu nepohodlný žhář. Guvernéra, který je Žid, chtěl v Pensylvánii upálit kvůli Gaze

Premium

Několik dnů po zatčení žháře, který zapálil rezidenci pensylvánského guvernéra i s jeho spící manželkou a čtyřmi dětmi, držely úřady v tajnosti motivy činu. I když je znaly. A tím se začal psát úplně...

23. dubna 2025

OBRAZEM: Ruší a hyzdí památky. Čtenáři sdílejí své zkušenosti s výdejními boxy

V českých městech stojí tisíce výdejních boxů. Ne vždy se je ale podaří umístit ideálně. Na jednom místě jich je často několik najednou, občas blokují parkovací místa či hyzdí kulturní památky....

23. dubna 2025

Řídí peníze na sport, sobě přihrál statisíce. Člen sportovní agentury ve střetu zájmů

Premium

Místopředseda Národní sportovní agentury, která rozděluje peníze na veškerý sport v zemi, Ivo Jebousek dostával v minulosti zakázky pro své firmy od pražského magistrátu, kde byl členem sportovní...

23. dubna 2025

Každý mrak nad fotovoltaikou se počítá. Ve hře jsou miliony denně

Premium

Skupina odborníků ČEZ Prodej sleduje numerické předpovědi počasí, data ze satelitů a další vstupy, které vkládá do svých matematických modelů. Vše je propojené s obchodováním elektřiny na...

23. dubna 2025

V ruské Vladimirské oblasti vybuchla munice. Explozi zapříčinil požár

Ve vojenském útvaru v ruské Vladimirské oblasti explodovala munice. Podle ministerstva obrany výbuch způsobil požár po porušení bezpečnostních předpisů. Úřady evakuovaly několik vesnic v Kiržačském...

22. dubna 2025,  aktualizováno  22:33

Medveděv označil Haška za rusofoba. Dej si pozor při přecházení silnice, vzkázal mu

Ruský exprezident a místopředseda ruské bezpečností rady Dmitrij Medveděv se opět ostře vyjádřil na adresu bývalého reprezentačního hokejového brankáře Dominika Haška. Označil ho za rusofoba a...

22. dubna 2025  22:30

Ukrajina míří na důležité jednání o příměří. USA zvažují ústupky Rusku

Sledujeme online

Na středeční jednání o Ukrajině v Londýně vyšlou Spojené státy místo ministra Marca Rubia vyslance Keitha Kellogga. Podle prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského má ukrajinská delegace mandát k...

22. dubna 2025  21:58

Turek ustupuje. Zanechte hranaté výzvy, napsal po kritice fanouškům

Europoslanec Filip Turek po silné kritice vyzval své fanoušky, aby zanechali „hranaté výzvy“ a přestali mu posílat fotky, jak jezdí rychle po dálnicích. Politika, který se dříve chlubil snímkem s...

22. dubna 2025  16:14,  aktualizováno  21:48

Transženy budou muset na pány. Britské politiky potěšil verdikt Nejvyššího soudu

Britský premiér Keir Starmer přivítal rozhodnutí britského Nejvyššího soudu, který rozhodl, že zákon o rovnosti pohlaví definuje ženu jako osobu, jež se narodila jako biologická žena. Podle něj...

22. dubna 2025  21:41

Pistácií je nedostatek. Jejich zásoby se tenčí kvůli trendu dubajské čokolády

Internetový trend v podobě oblíbené dubajské čokolády, který vznikl na sociální síti TikTok, vyvolal na mezinárodních trzích nedostatek pistácií. Upozornil na to deník The Guardian. Čokoláda plněná...

22. dubna 2025  21:29

Místo vězení má být víc finančních trestů, pěstovat konopí nebude trestné

Poslanci projednávali reformu trestního práva. Od změny si ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS slibuje, že uleví přetíženým věznicím a sníží výdaje státu. Vláda prosazuje změnu, která umožní...

22. dubna 2025  5:50,  aktualizováno  21:25