Sobota 15. května 2021, svátek má Žofie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. května 2021 Žofie

Začal jsem používat invalidní vozík, zařazuji se mezi vozíčkáře, řekl Zeman

  10:38aktualizováno  12:08
Prezident Miloš Zeman věděl o odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného o den dřív než sám šéf resortu. Prezident také dodal, že v důsledku neuropatie, kterou trpí, začal používat invalidní křeslo. Dodal, že nedávno zesnulý podnikatel Petr Kellner dostane Řád bílého lva. Uvedl to v neděli v rozhovoru pro Blesk.cz. Přivítal rovněž potvrzení Jana Hamáčka v čele ČSSD.

Prezident Miloš Zeman hovoří po jmenování Petra Arenbergera ministrem zdravotnictví. (7. dubna 2021) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Řekl bych, že je to především záležitost ministerského předsedy. Na druhé straně nemám důvod být nespokojen,“ uvedl Zeman k výměně ministra zdravotnictví. Podle svých slov se o výměně Jana Blatného dozvěděl zhruba o dva dny předtím než ministr, který uvedl, že se tak stalo z médií.

„Premiér (Andrej Babiš) řekl, že nechystá odvolání v březnu. A k odvolání došlo v dubnu, to je vše,“ komentoval Zeman Babišovo dřívější vyjádření.

Dodal, že plně respektuje jeho kompetence. „Na druhé straně prezident, jako každý občan, má právo vyjádřit výhrady k některým ministrům,“ dodal. Jeho výhrady k Blatnému byly kvůli zatím neschválené ruské vakcíně Sputnik V.

Lidé, o nichž se mluvilo

Zeman kritizoval Blatného za to, že čekal na stanovisko Evropské lékové agentury (EMA), která je podle něj velmi pomalá a dříve podle jeho slov schválila léky, které musely být kvůli negativním vedlejším účinkům staženy z oběhu. 

„Pokud vakcínu schválí národní registrační orgán, v našem případě SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv, pozn.red.), bude to dostačující,“ řekl. Odkázal se také na průzkum MF DNES, podle kterého by se zhruba 46 procent dosud nenaočkovaných lidí Sputnikem naočkovat nechalo.

Raději ruský Sputnik než čekat měsíce. Zájem Čechů o vakcínu je překvapivý

„Jde o rychlost, každý den umírají další a další lidé. Kdyby tady bylo dost vakcín, proč bych bojoval za Sputnik, za Sinopharm? Všichni uznávají, že vakcín je nedostatek. Můžete dělat mrtvého brouka a čekat na EMU, nebo aktivně pracovat, aby se snížil počet zemřelých,“ uvedl prezident.

Zeman dříve kritizoval také ředitelku SÚKLU Irenu Storovou, která vakcínu Sputnik rovněž odmítá. Podle svých slov doporučoval Arenbergerovi, aby s ní promluvil, označil to však za jeho věc.

„Klidně se nechám přeočkovat, buď Pfizerem nebo Sputnikem. Váhal bych, kdybych si to mohl vybrat, což asi nebudu moci, u jiných vakcín. Ale u těchto dvou ne,“ prohlásil také. Druhou dávku vakcíny Pfizer dostal prezident v únoru.

Arenberger se krví nezaručil

S novým ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem se prezident sešel den před jeho jmenováním. „Na Hradě v mé kanceláři,“ uvedl. Dodal, že jednání vedl se zvláštním zřetelem na vakcinaci. Arenberger se zaručil, že nedostatek očkovacích látek nebude příčinou úmrtí stovek nebo tisíců lidí. „Je mi lhostejné, jakou vakcínou to bude, i když taková AstraZeneca je předmětem pochybností a firma nedodržuje dodávky,“ konstatoval. 

Arenberger má podle něj pracovat tak, aby očkovacích látek bylo co nejvíc. „Nepíchl se do prstu a nezaručil se krví,“ glosoval Zeman.

K odvolání ministra školství Roberta Plagy, o kterém se spekulovalo, uvedl, že proti Plagovi nic nemá. „Pokud pan premiér uvažoval o jeho odvolání, což je možné, buď tu věc nedotáhl do konce, nebo si ji na poslední chvíli rozmyslel.“

Ohledně Plagy měl údajně volnější informace typu, že se o tom uvažuje. „Jestli ho chtěl (Babiš) odvolat, mohu usuzovat z některých náznaků. Nechtěl bych diskreditovat pana premiéra, že bych mluvil o konkrétních náznacích. Nemusel jsem ho odvolat, protože pan premiér zvážil změnu názoru, to se každému občas stane,“ okomentoval.

Prezident se také vyjádřil také k tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

„Domnívám se, že nad tím může být určitý konkurenční boj některých firem. Není pravda, že jsem agent Rosatomu nebo Sputniku. Pokud jde o dostavbu jaderných bloků, doplnil bych, že nejde jen o Dukovany, ale i o Temelín, opakuji jednoduchý názor, že v zájmu ČR a nikoho jiného je, abychom dostali nejvýhodnější nabídku, od kohokoliv,“ vyjádřil se s tím, že ruskou účast podporuje. Dodal, že čím více uchazečů se bude účastnit, tím větší je naděje na levnější nabídku.

„Rozhodl jsem se přesunout na vozík“

Zeman míní, že označením novinářů jako „hyen“ nepřestřelil. „Nikdy jsem se tím netajil, říkám to téměř 30 let, co jsem v politice,“ řekl. „Kdybych mohl mluvit o dalším příkladu hyenismu, Česká televize kdysi s velkým potěšením natáčela, jak mě vleče moje ochranka. Uznávám, že pro hyenistické novináře to byla velká lahůdka, komerční televize byly slušnější.“

V této souvislosti dodal, že se rozhodl přesunout na vozík a nevidí na tom nic špatného. „Vozíkem se pohybuji občas v Lánech, občas na Hradě, považuji to za pohodlné,“ řekl s tím, že pokud bude výročí 28. října, přijede do Vladislavského sálu na vozíku a vozíčkáře pozdraví. „Stav mých nohou není uspokojivý,“ přiznal. 

Zemanovy hyeny. Je to projev nejhlubšího úpadku, řekl Vystrčil

Epidemie skončí díky vakcinaci, ne opatřením

„Chápu, že lidi jsou otrávení, já jsem také otrávený,“ řekl dále Zeman. Podle jeho prognózy epidemie skončí v září díky vakcinaci, ne díky ochranným opatřením. „Právě proto bojuji, aby bylo vakcín co nejvíc a prognóza mi vyšla.“

„Automaticky předpokládám, že s rostoucím počtem proočkovaných, se snižuje riziko infikování a zejména riziko úmrtí,“ řekl. Tempo očkování považuje za pomalé, příčina však není ve zdravotnickém personálu, ale nedostatku vakcín. „Místo žvanění, které jsem často svědkem, je třeba pracovat, aby vakcín bylo dost.“

Arenberger chce kontakty jen do dvou lidí. I bez nouzového stavu to prý jde

„Když ministr (Arenberger) zakazuje shromáždění, jedná v souladu s pandemickým zákonem a zdravým rozumem,“ doplnil ohledně plánovaného omezení shromažďování, které Arenberger plánuje vládě navrhnout v pondělí. Pokud je ministr přesvědčen, že jedná správně, opatření by Zeman riskoval i navzdory tomu, že by mohlo čelit ústavní žalobě.

Hamáček odvedl kus poctivé práce

Prezident také kvitoval znovuzvolení Jana Hamáčka šéfem ČSSD. „Odvedl velký kus poctivé práce jako ministr vnitra i šéf Ústředního krizového státu. Zasloužil se o republiku, a kdo se zaslouží o republiku, měl by být významným funkcionářem,“ vyjádřil se. U jiných kandidátů takové kvality neshledal, ačkoli ocenil Kateřinu Valachovou.

Hamáček vede ČSSD. Petříček ve vedení končí, nemá jisté místo ve vládě

Za Hamáčkovy zásluhy zmínil program Antivirus, který podle něj Česku pomohl. „Kdyby sociální demokracie odešla do opozice, nebyly by předčasné volby, ale ČSSD by se ocitla v houštině několikaprocentních trpaslíků, a neměla by možnost prosadit cokoli ze svého programu.“

Vyjádřil se také o možném odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Podotkl, že podle koaliční smlouvy právě předseda ČSSD navrhuje jmenování nebo odvolání v rámci pěti ministrů za sociální demokracii, kam patří jak kultura, tak zahraničí. 

„Když (Hamáček odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka) navrhne, půjde to k premiérovi, který to navrhne mně. Pokud by k těmto změnám došlo, nebudu ten, kdo by oddaloval případné odvolání pana ministra Petříčka,“ řekl.

Novelu volebního zákona vetovat nebude

Prezident dodal, že nebude vetovat novelu volebního zákona a po schválení Parlamentem ji podepíše.

„Senát je oslněn jedinou možností, kdy jeho názor nelze přehlasovat Sněmovnou, a bude tam cpát korespondenční volbu,“ dodal s tím, že je odpůrce této možnosti. Jak poznamenal, tento postup se neosvědčil ani v zahraniční. 

„Přál bych si, aby lidé zdravým rozumem, ať už budou volit jakoukoli stranu, volili pouze ty kandidáty, kteří už v životě něco dokázali. Nechat se dát na milost a nemilost amatérům, je něco jako nechat se operovat od lékaře, který nedostudoval medicínu.“

Petr Kellner dostane Řád bílého lva

Při pádu vrtulníku na Aljašce zemřel podnikatel a miliardář Petr Kellner

V závěru pořadu prezident oznámil, že nedávno tragicky zesnulému miliardáři a a podnikateli Petru Kellnerovi udělí Řád bílého lva. „Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam,“ uzavřel prezident.

„Znal jsem Petra Kellnera poměrně dobře, tykali jsme si. Považoval jsem ho nejenom za nejúspěšnějšího českého podnikatele, ale i za člověka, který prospěl České republice, což nemůže být jedno a totéž. Bakala ani Kožený České republice neprospěli,“ vyjádřil se. Dodal, že jeho smrt je mu nesmírně líto.

Petr Kellner zemřel při havárii vrtulníku na Aljašce: 

29. března 2021

Autor:
  • Nejčtenější

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku

Více než 130 000 lidí se podepsalo pod otevřený dopis, který francouzskou vládu varuje před ústupky islamistům a...

Babiš ohlásil registrace pro 45leté, odborníci mu vyčítají změnu v očkování

Premiér Andrej Babiš v pondělí požádá Radu pro zdravotní rizika, aby otevřela registraci k očkování proti covidu-19 pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Nikdy není vhodná doba, říká Pavel Zeman. O rezignaci uvažoval delší dobu

Desetiletá funkční doba je dlouhá, o rezignaci jsem uvažoval už delší dobu, přiznává nejvyšší státní zástupce Pavel...

Resort školství nesouhlasí s podmínkami pro konání škol v přírodě

Ministerstvo školství obdrželo od ministerstva zdravotnictví návrh podmínek pro konání škol v přírodě. S jeho obsahem...

Pavel Zeman hledá nové výzvy, jeho vztah s ministryní nehodnotím, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš není schopen vyhodnotit, jak významnou roli v odchodu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana...

Na podporu Izraele vyvěsil vlajku Hrad, vláda i ministerstvo zahraničí

Izrael čelí nehoráznému a barbarskému útoku, řekl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek. Vlajku na podporu tradičnímu...

5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie
5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie

Dochází vám nápady, co s miminkem nebo batolátkem podnikat? Máme pro vás tipy, které zaručeně vykouzlí pořádný úsměv na tvářích. A také víme, které...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...