Vyplnit, nebo nevyplnit formulář při sčítání? O tom diskutují čtenáři iDNES.cz pod články o rozsáhlém statistickém zjišťování vůbec nejčastěji. Zákon o sčítání lidu, domů a bytů ale hovoří jasně: je to povinné. A pamatuje i na ty, kdo by dotazník sice vyplnili, ale nikoli pravdivě.
Pokud někdo informace dodá nepřesně, neúplně nebo vůbec, mohou s ním úřady zahájit správní řízení a potrestat ho pokutou až 10 tisíc korun. Až stotisícová pokuta hrozí sčítacím komisařům, kteří budou roznášet a sbírat formuláře, pokud je ztratí nebo informace z nich zneužijí.
Firmám, které spravují nemovitosti a povinnosti při sčítání domů a bytů by porušily ve velkém, mohou úřady uložit sankci až 200 tisíc korun.
první pokuty za sčítáníSankce provázejí sčítání odjakživa. Při sčítání lidu v roce 1869 mohl ten, kdo odmítl poskytnout údaje nebo je poskytl nepravdivě, dostat pokutu v rozmezí 1 až 20 zlatých nebo být odsouzen až na čtyři týdny do vězení. Jen pro představu, měsíční plat úředníka nebo lépe placeného dělníka se pohyboval kolem 25 až 30 zlatých. |
O tom, zda trest skutečně padne a v jaké bude výši, rozhodnou obecní nebo městské úřady a magistráty.
Trest určí správní řízení
"Pokud nám statistický úřad předá informaci, že zákon nebyl naplněn, musíme zahájit správní řízení," popsala mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.
Úřady ale chtějí prohřešky posuzovat individuálně. "Určitě budeme přihlížet k závažným důvodům," řekla mluvčí plzeňského magistrátu Edita Laštovková.
"Je velmi moudré, že rozhodnutí je právě na obci, protože ta nejlépe ví, v jaké životní či sociální situaci se daný člověk nachází," domnívá se mluvčí projektu sčítání Ondřej Kubala. Podle něj může někoho sčítání zastihnout třeba těsně po úmrtí blízkého člověka. "V takový okamžik určitě nemá nikdo myšlenky na vyplňování dotazníku," dodal Kubala.
Český statistický úřad, který má celé sčítání na starosti, už nyní zdůrazňuje, že pokutami lidem nehodlá nijak vyhrožovat. Místo toho chce trpělivě vysvětlovat, proč je důležité se sečíst. Třeba proto, že to státu může přinést velké peníze, nebo je o ně naopak připravit.
"Málokdo ví, že podle dat ze sčítání 2011 bude Evropská unie rozdělovat peníze, za které se u nás opravují silnice, chodníky, staví kanalizace a podobně," popisuje Kubala. Země, která dodá nekompletní či nekvalitní data, proto může přijít o desítky milionů eur.
Pokuty pro veřejné buřiče
Informace ze sčítání slouží například také pro plánování dopravní obslužnosti, tedy kde a kdy budou jezdit vlaky, autobusy nebo tramvaje. Obcím zase napovědí, kde jsou potřeba v nejbližších letech nové školky nebo další školní třídy.
proč se nesčítajíHlavními důvody, proč se někteří lidé neúčastní sčítání, jsou: - dlouhodobý pobyt v zahraničí - nelegální pobyt cizince v České republice - vyhýbání se jakékoliv evidenci |
Těch bude zřejmě minimum. Při posledním sčítání, tedy před devíti lety, byl jen zlomek lidí, kteří zjišťování tvrdošíjně odmítali.
Sčítání bojkotovalo jen 365 z deseti milionů lidí
Statistikové odhadují, že v ČR sčítání zatím mělo více než 98procentní úspěšnost, což je podle Růžkové mimořádně příznivý výsledek.
"Pouze 261 osob odmítlo na vyzvání sčítacího komisaře vyplnit sčítací tiskopisy za svoji osobu, případně svoji rodinu. Dále 76 osob odmítlo na vyzvání sčítacího komisaře doplnit chybějící údaje a 28 opravit údaje prokazatelně nepravdivé," vyjmenovala Jiřina Růžková, která na Českém statistickém úřadu řídila sčítání v letech 1991 a 2001.
Mezi odpůrce sčítání v roce 2011 patří například Bronislav Šimoník z Brna. "Je zbytečné, nákladné a zachází za hranici únosnosti zejména dotazy na majetek nebo vybavení domácnosti," domnívá se a zvažuje vyplnění dotazníku.
Podle statistického úřadu ale na vybavení domácnosti až na jednu výjimku, dotaz na počítač s internetem, příští rok nedojde. "Otázky na vybavenost domácnosti se objevovaly ve sčítáních v minulém století. Data tehdy sloužila jednak pro plánované hospodářství a jednak šlo o ukazatel životní úrovně. Dnes už nic takového ve formulářích nenajdete," vysvětlil Kubala.
sčítání neplatí pro diplomatySčítání se dotkne prakticky všech lidí, kteří budou mezi 25. a 26. březnem 2011 v České republice. Tedy obyvatel, cizinců s trvalým či přechodným pobytem i bez něj. Jedinou výjimkou jsou diplomaté zahraničních zemí a domy, byty ve vlastnictví jiných států. Naopak čeští diplomaté v zahraničí se sečíst musí. ZDE se podívejte na formuláře, které se budou vyplňovat. Sčítají se také cizinci, kteří tu jsou pracovně nebo na dovolené. Ti ale neodpovídají na všechny otázky, dostávají zkrácenou verzi dotazníku. Sčítat se budou i děti. Za ně údaje vyplní rodiče nebo opatrovníci. Domovní listy budou vyplňovat firmy, které vlastní domy a byty. Rozhodným okamžikem sčítání je půlnoc z 25. na 26. března. Co to znamená? Do dotazníku se budou uvádět všechny náležitosti, které jsou platné k 25. březnu. Pokud se například 26. března narodí v jednu hodinu ráno dítě, nebylo v rozhodný okamžik ještě na světě a sčítání se ho netýká. Pokud se ale narodí 25. března před půlnocí, rodiče už musí tuto radostnou událost do sčítacích formulářů uvést. |