Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Bitva o důchody a 19 miliard. Ministři hájili postup vlády proti stížnosti ANO

  5:57aktualizováno  17:10
Ústavní soud projednával stížnost ANO na nižší růst penzí od června loňského roku. Vláda důchody zvýšila v průměru o 760 korun, a ne o tisícovku víc. „Na vyšší penze už vznikl nárok,“ míní šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. „Jestli bereme rozpočtovou odpovědnost vážně, museli jsme to udělat,“ hájil postup vlády ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Verdikt zatím nepadl.

Schillerová ráno v Brně řekla, že přichází s plnou důvěrou v Ústavní soud. Vláda podle ní postupovala nepřípustně retroaktivním způsobem. Navíc zneužila stav legislativní nouze, i když věděla s předstihem, že růst cen na přelomu let 2022 a 2023 si vyžádá mimořádnou valorizaci, a mohla tak v rozpočtu připravit na vyšší penze peníze.

„Několik měsíců předem věděli, že je takováto inflace a vznikne tak velký nárok. Mluvil o tom fiskální výhled ministerstva financí z roku 2022, upozorňovala na to Národní rozpočtová rada, v rozpočtu ale byla jedna velká nula,“ uvedla Schillerová.

„K použití legislativního stavu nouze musí být závažný důvod podložený v zákoně a zakotvený v řádném legislativním procesu – v ohrožení státu nebo ve válečném stavu. Je tedy vázané na vážné narušení bezpečnosti narušení republiky,“ prohlásil advokát David Rašovský. U soudu ve sporu zastupuje 71 poslanců hnutí ANO, kteří ústavní stížnost podepsali.

Když vláda prohraje, bude muset stát důchodcům doplatit přes 19 miliard korun

Pokud by soud návrhu ANO vyhověl, musel by stát důchodcům zpětně vyplatit ušlou částku, v průměru zhruba 1 010 korun za každý měsíc od začátku června. Celkem 19,4 miliardy korun za loňský rok.

Postoje a postup vlády při veřejném jednání Ústavního soudu hájil ve středu kromě Jurečky ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS.

„Zděšení a extrémně silný moment přišel 10. února, když jsem uviděl informace z Českého statistického úřadu za leden. Věděl jsem, že pokud by valorizace prošla beze změn, staly by se valorizované částky mandatorními náklady, už by je nešlo vzít zpět. Nedokážu si představit, jaká vláda a jak by to udělala. Navíc jsme byli ve fázi přípravy důchodové reformy, takže jsme to komunikovali otevřeně,řekl Jurečka.

Ústavní soudci se Stanjury opakovaně ptali na to, zda a kdy mohl on a jeho ministerstvo předvídat, že nastanou podmínky pro mimořádnou valorizaci.

„Neočekávali jsme tak veliký skok. Naše ministerské predikce jej nezachytily. Nikdy jsme neříkali, že k valorizaci nepřistoupíme. Ale předchozí valorizace nastávaly za velmi malých rozdílů v indexech i v inflaci. Teď to bylo jinak. Řešili jsme dopady, nikoli pro rok 2023, ale ten dlouhodobý dopad za třicet let, který by přinesl obrovské náklady,“ vysvětloval soudu Stanjura.

Na dotaz soudců uvedl, že systém výpočtu důchodů je velmi komplikovaný a jen málokdo si vlastní důchod je schopný vypočíst sám. „Určitě takoví lidé existují, ale je jich výrazná menšina,“ řekl ministr financí. Podle něj senioři ale obecně vědí, že stát jim v době vysoké inflace pomůže. A to se podle Stanjury stalo, jen jinými nástroji než valorizací.

„Není to výpočet ke kávě.“ Úředníka od Jurečky musel brzdit šéf soudu Baxa

Kromě poradních orgánů a ministrů před Ústavním soudem vystoupili také úředníci ministerstva financí a ministerstva práce a sociálních věcí.

Za Jurečkovo ministerstvo mluvil Jan Přib. Ten soudce překvapil, když přiznal, že na tomtéž místě pracuje už padesát let. Vysvětloval, podobně jako zaměstnanec ministerstva financí, nejrůznější výpočty. Asi čtvrt hodiny na dotaz advokáta Rašovského Přib popisoval, jak se vypočítávají důchody. Až jej předseda Baxa přerušil s poznámkou, že je už dostatečně jasné, o jak složitý mechanismus jde a že „to nejsou výpočty ke kávě“. Na to ale Přib odvětil: „Já jsem ale ještě zdaleka neskončil!“

Ústavní soudci se svědků i odborníků celý den podrobně vyptávali na jednotlivé aspekty rozhodnutí, na fungování systému nebo třeba ekonomické i zahraniční souvislosti. Soudce Pavel Šámal při pokládání dotazů Stanjurovi uznal, že „vláda byla ve velmi složité situaci“.

Ministr financí řekl novinářům, že mu přijde pozoruhodné, že na samotný stav legislativní nouze, v němž se všechno projednávalo, advokát Rašovský v otázkách na svědky vůbec neupozorňoval a neptal se na ně. Plán, co bude dělat, kdyby soud stížnosti opozice vyhověl, vláda nemá. Podle Stanjury je předčasné takový plán chystat.

Kupní síla důchodců nepoklesla, řekl Jurečka

„Vláda se zachovala zodpovědně, nikoli svévolně. Bez přijetí zákona by vznikly velké dopady na rozpočet. Valorizace v nezměněné podobě by znamenala náklady navíc asi 19 milionů korun. V důsledku kumulovaného efektu by to však v dlouhodobém horizontu znamenalo náklady až 400 miliard korun,“ prohlásil u soudu Jurečka.

Kupní síla důchodců podle něj nepoklesla ani v roce 2023, ani po mimořádné valorizaci – oproti kupní síle v roce 2022.

Postup vlády při osekání růstu důchodů hájil i tím, že až do ledna loňského roku neměla vláda potřebnými indexy a oficiálními statistikami prokázané, že inflace vzrostla natolik, aby ke zkrácení valorizace mohla vláda přistoupit.

V závěrečné řeči se podivoval nad obstrukcemi opozice. Vypočítával, kolik při sněmovním jednání padlo faktických poznámek, kolik hodin čistého času se o věci jednalo a kdo podával kolik připomínek. Podle něj to ilustruje, že se o mimořádné valorizaci jednalo dostatečně. „Obstrukce patří k právu poslanců. Ale musí to mít míru. Tady to mělo tendenci destrukční,“ hájil kroky vlády Jurečka.

Před tím čelil otázkám soudce zpravodaje Jana Svatoně a jeho kolegů na to, jak se inflace odrazila na přípravě rozpočtu. „Předpokládali jsme, že mimořádná valorizace nastane. Ale okamžik pro její přijetí nastal až s daty zveřejněnými za leden,“ odvětil ministr.

Vláda své rozhodnutí udělala i kvůli mezigenerační solidaritě, tedy kvůli ohledu na mladší generace. „Z předchozích zkušeností jsme věděli, že mimořádné valorizace více rozevíraly nůžky mezi nejnižšími a nejvyššími důchody. Proto jsme tomu chtěli předejít a mám za to, že se nám to povedlo,“ dodal ministr práce a sociálních věcí.

Soudce Jirsu zajímalo, zda je vláda připravena o důchodové reformě jednat s opozicí

Soudce Jaromír Jirsa se Jurečky zeptal, zda je vláda připravena vyzvat opozici ke konstruktivnímu jednání o skutečné důchodové reformě. „Já se o to snažím,“ reagoval Jurečka. Vláda se podle něj dokáže dohodnout s opozicí na některých dílčích parametrech, na těch nejpodstatnějších ale zatím nikoliv.

Stanjura i Jurečka si před soudem postěžovali, že se ve Sněmovně nedaří přijímat zákony ústavní většinou, za podpory opozice. Podle obou by bylo lepší, aby na klíčových zákonech byla shoda napříč politickými kluby koalice i opozice. Ministři ale tvrdí, že opozice na to neslyší.

Jde o první veřejné jednání pléna Ústavního soudu pod novým předsedou Josefem Baxou. Soud ve středu vyslechl také ekonomické experty.

„Přestože věc má zcela jistě široký sociální a také ekonomický rozměr, projednávání před Ústavním soudem je ale úplně jiná disciplína. Bude tu posuzována ústavnost příslušné legislativy. Proto prosím přítomné o preciznost, ale také věcnost ve svých přednesech,“ vyzval Baxa.

Inflace byla pro všechny překvapivá, řekl předseda Národní rozpočtové rady Hampl

Prvním ze zpovídaných expertů ve středu byl Mojmír Hampl, předseda Národní rozpočtové rady. „Nešlo předem kalkulovat výši důchodcovské inflace v lednu 2023. Inflace obecně v lednu byla pro všechny mimořádně překvapivá. Odhady dělat šly, ale obtížně. Přesně předvídatelná inflace nebyla a odhady se lišily,“ řekl ústavním soudcům Hampl.

Soud si vyslechl také stanoviska České národní banky, konkrétně ředitele měnové sekce Petra Krále. „Všichni jsme v roce 2022 žili v dobré víře, že důchodcovská inflace postupuje stejně jako inflace celková. Nebyl objektivně důvod index životních nákladů důchodců sledovat. A nebyl po tom ani politický apetit,“ řekl Král.

Před Ústavním soudem mluvil i místopředseda Českého statistického úřadu Jaroslav Sixta. Vysvětloval, jak jejich úřad funguje, že nedělá predikce, ale zveřejňuje data za uplynulou dobu. I když jsou takové výstupy označované jako odhad.

Verdikt Ústavního soudu ve středu nepadl. Soud odročil jednání na neurčito. Bude pokračovat neveřejnými debatami soudců. Podle Baxy už má dostatek materiálů, které pro rozhodnutí potřebuje. Všem, kteří do budovy soudu přišli, poděkoval. Třeba i za to, že se všichni chovali důstojně.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Srovnání průzkumů: Lidovcům umřeli voliči, Konečná v eurovolbách sráží ANO

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

Česko čekají teplé dny, budou pokračovat přeháňky i bouřky

27. května 2024  6:01

Přímý přenos Česko čekají v tomto týdnu teplé dny, ale také bouřky a přeháňky. Na některých místech země...

V Česku mizí vesnické obchody. Změní trend chytré prodejny bez prodavaček?

27. května 2024

Premium Za poslední čtyři roky zmizelo téměř čtyři sta vesnických obchodů. Jejich aktuální počet je 11 701,...

Radši Okamura než Fiala, říká Konečná a hájí, proč schovala KSČM do koalice

27. května 2024

„Když se mě zeptáte, jestli Fiala, nebo Babiš, tak prostě Babiš,“ uvedla v rozhovoru pro iDNES.cz...

Nejen Batman zklamal, Bulhaři znovu volí. Hledají mesiáše, tvrdí analytici

27. května 2024

Premium Bulhaři chodí k volbám každou chvíli a pořád žádný výsledek. Na začátku června se v Bulharsku budou...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...