Klausova Trikolóra říká, že chce bránit normální svět, svazek muže a ženy

  10:46aktualizováno  12:54
Program nového hnutí Trikolóra představil ve Sněmovně Václav Klaus mladší, kterého na jaře vyloučila ODS, a jeho spolupracovníci. Podle další poslankyně zvolené před dvěma lety za ODS, Zuzany Majerové Zahradníkové, se programu nese v duchu slov braňme normální svět.

„Důsledně trváme na definici manželství jako svazku muže a ženy. Rodinu tvoří otec matka, jejich děti a případně prarodiče či další příbuzní,“ říká garant programu Trikolóry pro resort práce a sociálních věcí Václav Krása, bývalý poslanec za ODS a později i člen Unie svobody.

„Program je stručný, odvážný,“ prohlásil ve středu Klaus mladší. Je podle něj napsán tak, aby mu rozuměla i „paní poštmistrová“.

Podpora rodin s třemi a více dětmi, která nebere dávky

Za prioritu označil snižování daní. „Chceme podpořit třetí dítě do rodiny. Motivovat rodiny, aby měly více dětí,“ řekl.

Fotogalerie

Jednomu z rodičů při péči o dítě do deseti let a v případě péče o tři a více dětí, slibuje Trikolóra úhradu zdravotního a sociálního pojištění, když bude druhý rodič výdělečně činný.

„Rodiče, kteří vychovávají vlastní čtyři a více děti, a neberou žádné dávky, osvobodíme od daně z příjmu,“ píše se v programu nového politického hnutí.

Trikolóra také například chce, aby si Česká republika vyjednala s Evropskou unií trvalou výjimku z eura a zachovalo si českou korunu.

Garantem zahraniční politiky hnutí bude exprezident Klaus

Hnutí Trikolóra také plánuje zrušit ministerstvo pro místní rozvoj, a když bude řešit zahraničně-politické věci, bude mít hlavní slovo bývalý prezident Václav Klaus.

„Nesbíráme každého odpadlíka,“ odvětil na dotaz iDNES.cz, zda se mu podařilo získat nějakou další akvizici mezi poslanci. Dříve totiž řekl, že mezi současnými poslanci je jich více než deset, jimž je program Trikolóry sympatický. Prioritou podle něj není sešikovat sedm, osm odpadlých poslanců.

„Je řada poslanců, kteří s námi často hlasují, nebo mají podobné názory. S těmi se určitě bavíme. Kam se to dostane, já nevím,“ řekl Klaus.

Přestup Foldyny z ČSSD podle Klause Trikolóra zatím neřešila

„Pan Foldyna je určitě jeden z lidí, se kterými z hlediska konzervativnosti a podobných věcí často hlasujeme stejně. Lidsky ho mám rád. Jeho vstup jsme neřešili. Zatím k tomu nedošlo, je členem sociálnědemokratické vládnoucí strany,“ odvětil na otázku iDNES.cz, zda je pravda, že o vstup do Trikolóry se zajímal poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

„My proti demokratické levici nic zásadního nemáme. Až s ním budu mluvit, tak s ním budu mluvit sám a pak asi to půjdeme sdělit novinářům, kdyby z toho něco bylo, ale ne obráceně,“ řekl k Foldynovi zakladatel Trikolóry Klaus mladší.

Ke svým osobním ambicím, zda ho třeba zajímá i příští prezidentská volba, iDNES.cz řekl, že jeho ambicí je prosadit co nejvíce programu. „Mojí ambicí je uspět ve volbách, které budou rozhodovat o předsedovi vlády. Z hlediska toho prezidenta... za prvé bych se musel oženit potřetí, což se mi nechce, protože jsem už dost starý a mám dost věcí, takže to není věc, o které bych přemýšlel,“ uvedl Klaus mladší.

Klaus mladší byl z ODS vyloučen v polovině března. „Václav Klaus mladší svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozuje dobré jméno ODS a dělá to i přesto, že byl několikrát varován, poté co dostal něco, co jsme nazvali žlutou kartou,“ řekl po jednání výkonné rady šéf strany Petr Fiala.

Povolební spolupráci s ODS si Trikolóra umí představit

Zakladatel Trikolóry si ale umí představit povolební spolupráci s ODS. „Samozřejmě si dovedu představit koalici s ODS. Dovedu si představit koalici s kdekým, pokud prosadíme významnou část našeho programu,“ uvedl pro iDNES.cz ve středu Klaus mladší.

„Hnutí Trikolóra nevzniklo jako trucpodnik vůči ODS, mám tam pořád řadu přátel, řada z nich přijde na moje narozeniny. To, že zrovna s některými jejich vrcholnými představiteli nemám asi nejvřelejší vztahy, zvlášť z jejich strany, to je asi pravda, ale na to se nesmím ohlížet. Z hlediska daní a ekonomických věcí je to strana určitě nám nejblíž ve Sněmovně,“ dodal poslanec, kterého občanští demokraté vyloučili.

Mezi lidmi, které Trikolóra přilákala, jsou i bývalý ministr školství Josef Dobeš či bývalý ministr zahraničí a poradce prezidenta Zeman Jan Kohout. Ustavující sněm hnutí se uskuteční v Brně 28. září, tedy v den, kdy má svátek Václav.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Viděli jste karmínové soumraky či rozbřesky? Může za ně sopka z Kuril

V poslední době doprovázejí soumraky i rozbřesky v Česku výrazné červenofialové...

V poslední době doprovázejí soumraky i rozbřesky v Česku výrazné červenofialové barvy. Způsobuje je prach ze sopky na...

Politická šaráda posledních měsíců pokračuje. Politici reagují na Zemana

Miloš Zeman, Týden s prezidentem

Miloš Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov řekl, že by v případě obnovení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše využil...

KOMENTÁŘ: Jak se stal bývalý disident Vondra agentem Putina

Nově zvolený europoslanec za ODS Alexandr Vondra na snímku z května 2019

Europoslanec ODS Alexandr Vondra poskytl rozhovor časopisu Respekt. Následně se na Facebooku kriticky vyjádřil o dnešní...

Plat až 45 tisíc, vláda plní slib učitelům. Lepší vzdělání to nezaručí

ilustrační snímek

Pedagogové budou v roce 2021 brát 45 tisíc hrubého, slíbil před volbami Andrej Babiš. Nyní to vypadá, že vláda je na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz