Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

  13:58aktualizováno  15:42
Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít si naši zemi zpátky,“ zdůraznil syn bývalého prezidenta. Českou republiku by si podle něj měli vzít zpátky lidé, kteří pracují, vychovávají děti a platí daně. „Chceme bránit konzervativní hodnoty a zdravý rozum,“ řekl Klaus.

„Rodina, která se skládá z táty, mámy a dětí, je ta rodina, kterou chceme hájit ,“ doplnila Klause mladšího poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková, která opustila ODS a přidala se k novému hnutí.

Ctíme evropské, neafrické a nearabské hodnoty, řekl Klaus

„Skutečně nás zajímá mnohem víc Jaroslav Novák z Pelhřimova než lachtan na Antarktidě. Co se týče Evropské unie, já jenom řeknu jednu věc: my naprosto ctíme evropské hodnoty ve smyslu neafrické a nearabské,“ uvedl také Klaus mladší, s nímž se ODS rozešla.

Popsal, co je podle něj obrana normálního světa. „Například si nemyslíme, že savci mají 27 pohlaví podle toho, jak se cítí, a že máme takové bludy učit děti ve školách. Nemyslíme si, že evropskou potažmo světovou průmyslovou politiku má určovat šestnáctiletá puberťačka ze Švédska s nějakými diagnostikovanými psychickými poruchami,“ řekl s narážkou na švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou.

Fotogalerie

Moderátor, herec Marek Vašut, přečetl zdravici dvou senátorů - Jaroslava Zemana zvoleného za ODS na Jablonecku a senátory Iva Valenty, majitele sázkového holdingu Synot, který byl do horní komory parlamentu zvolen na Uherskohradišťsku.

Václav Klaus mladší odpověděl vyhýbavě na otázky iDNES.cz, zda bude jeho hnutí kandidovat už příští rok v krajských volbách, i se kterými stranami chce spolupracovat a se kterými naopak spolupráci vylučuje.

Soustředit se chce na volby do Sněmovny, které by se měly konat na podzim 2021. O kandidatuře v krajských volbách rozhodne nové hnutí na podzim. „Náš vztah ke krajům je negativní. Myslíme si, že jsou to jenom průtokové ohřívače peněz daňových poplatníků a nemají žádný smysl,“ prohlásil Klaus mladší.

Trikolóra je pro českou korunu a pro výjimku z přijetí eura

Nové hnutí Trikolóra chce, aby si Česká republika vyjednala s Evropskou unií trvalou výjimku z eura a zachovalo si českou korunu. 

Klaus mladší byl z ODS vyloučen v polovině března. „Václav Klaus mladší svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozuje dobré jméno ODS a dělá to i přesto, že byl několikrát varován, poté co dostal něco, co jsme nazvali žlutou kartou,“ řekl po jednání výkonné rady šéf strany Petr Fiala.

Vyčetl Klausovi mladšímu, že otevřeně podporuje vystoupení České republiky z Evropské unie nebo to, že zpochybňuje účast vojáků Armády České republiky ve vojenských misích a že podporoval kandidáta SPD Ladislava Jakla v loňských senátních volbách.

Majerová Zahradníková, která rovněž stojí u zrodu nového hnutí, ukončila členství v ODS na vlastní žádost. Před tím nepodpořila, když se občanští demokraté rozhodli dostat Klause z čela školského výboru. To se jim podařilo až napodruhé, když Sněmovna Klause na žádost ODS zcela odvolala z výboru.

Poslanec potvrdil, že jeho otec, exprezident Václav Klaus, má být  „garantem pro oblast zahraničí“. Spolupracovat s hnutím Trikolóra mají podle informací MF DNES i například kardiochirurg Jan Pirk, lékař a bývalý poslanec ODS Boris Šťastný, ekonomka Markéta Šichtařová či šéf Madety Jan Teplý starší. 

Minulý týden občanští demokraté v Šestajovicích u Prahy rozpustili stranickou buňku s tím, že chtějí pokračovat v Klausově nové straně. Podle tiskové zprávy přivedla členy místního sdružení k tomuto kroku dlouhodobá nespokojenost s tím, že se ODS pod vedením Fialy podle nich posouvá do politického středu.

Na představení projektu Klause mladšího dorazili například právník a bývalý poslanec Zdeněk Koudelka, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása či bývalý ředitel Institutu sv. Josefa Michal Semín, který se angažuje v ultrakonzervativním uskupení Akce D.O.S.T a nyní se ve Sněmovně uchází o pozici v Radě ČTK. „Učili jsme spolu na gymnáziu, jsme kamarádi a mezi Akcí D.O.S.T a Václavem Klausem mladším je dlouhodobá spolupráce a názorová blízkost,“ řekl iDNES.cz Semín.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Další z rubriky

Dvakrát do jednoho místa neudeří. Devět největších mýtů o bouřkách

Čárové blesky.

Víkend v Česku poznamenávají silné bouřky. Blesky a vítr představují velké nebezpečí, jemuž je možno se vyhnout, pokud...

Většina teplotních rekordů neodolala, v Řeži naměřili skoro 35 stupňů

Turisté i Pražané se chladí díky kropícímu vozu na Hradčanském náměstí v Praze...

Osmdesát procent stanic v Česku zaznamenalo v sobotu nové teplotní rekordy. Nejtepleji bylo ve středočeské Řeži, kde...

Lidé chtějí stále víc. Vylézt Sněžku se necení, Everest ano, říká psycholog

Psycholog Tomáš Vašák

Vylézt na Sněžku? To se už necení. Everest ano, výstup na nejvyšší horu světa totiž znamená prestiž a obrovskou dávku...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz