Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

  13:58aktualizováno  15:42
Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít si naši zemi zpátky,“ zdůraznil syn bývalého prezidenta. Českou republiku by si podle něj měli vzít zpátky lidé, kteří pracují, vychovávají děti a platí daně. „Chceme bránit konzervativní hodnoty a zdravý rozum,“ řekl Klaus.

„Rodina, která se skládá z táty, mámy a dětí, je ta rodina, kterou chceme hájit ,“ doplnila Klause mladšího poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková, která opustila ODS a přidala se k novému hnutí.

Ctíme evropské, neafrické a nearabské hodnoty, řekl Klaus

„Skutečně nás zajímá mnohem víc Jaroslav Novák z Pelhřimova než lachtan na Antarktidě. Co se týče Evropské unie, já jenom řeknu jednu věc: my naprosto ctíme evropské hodnoty ve smyslu neafrické a nearabské,“ uvedl také Klaus mladší, s nímž se ODS rozešla.

Popsal, co je podle něj obrana normálního světa. „Například si nemyslíme, že savci mají 27 pohlaví podle toho, jak se cítí, a že máme takové bludy učit děti ve školách. Nemyslíme si, že evropskou potažmo světovou průmyslovou politiku má určovat šestnáctiletá puberťačka ze Švédska s nějakými diagnostikovanými psychickými poruchami,“ řekl s narážkou na švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou.

Fotogalerie

Moderátor, herec Marek Vašut, přečetl zdravici dvou senátorů - Jaroslava Zemana zvoleného za ODS na Jablonecku a senátory Iva Valenty, majitele sázkového holdingu Synot, který byl do horní komory parlamentu zvolen na Uherskohradišťsku.

Václav Klaus mladší odpověděl vyhýbavě na otázky iDNES.cz, zda bude jeho hnutí kandidovat už příští rok v krajských volbách, i se kterými stranami chce spolupracovat a se kterými naopak spolupráci vylučuje.

Soustředit se chce na volby do Sněmovny, které by se měly konat na podzim 2021. O kandidatuře v krajských volbách rozhodne nové hnutí na podzim. „Náš vztah ke krajům je negativní. Myslíme si, že jsou to jenom průtokové ohřívače peněz daňových poplatníků a nemají žádný smysl,“ prohlásil Klaus mladší.

Trikolóra je pro českou korunu a pro výjimku z přijetí eura

Nové hnutí Trikolóra chce, aby si Česká republika vyjednala s Evropskou unií trvalou výjimku z eura a zachovalo si českou korunu. 

Klaus mladší byl z ODS vyloučen v polovině března. „Václav Klaus mladší svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozuje dobré jméno ODS a dělá to i přesto, že byl několikrát varován, poté co dostal něco, co jsme nazvali žlutou kartou,“ řekl po jednání výkonné rady šéf strany Petr Fiala.

Vyčetl Klausovi mladšímu, že otevřeně podporuje vystoupení České republiky z Evropské unie nebo to, že zpochybňuje účast vojáků Armády České republiky ve vojenských misích a že podporoval kandidáta SPD Ladislava Jakla v loňských senátních volbách.

Majerová Zahradníková, která rovněž stojí u zrodu nového hnutí, ukončila členství v ODS na vlastní žádost. Před tím nepodpořila, když se občanští demokraté rozhodli dostat Klause z čela školského výboru. To se jim podařilo až napodruhé, když Sněmovna Klause na žádost ODS zcela odvolala z výboru.

Poslanec potvrdil, že jeho otec, exprezident Václav Klaus, má být  „garantem pro oblast zahraničí“. Spolupracovat s hnutím Trikolóra mají podle informací MF DNES i například kardiochirurg Jan Pirk, lékař a bývalý poslanec ODS Boris Šťastný, ekonomka Markéta Šichtařová či šéf Madety Jan Teplý starší. 

Minulý týden občanští demokraté v Šestajovicích u Prahy rozpustili stranickou buňku s tím, že chtějí pokračovat v Klausově nové straně. Podle tiskové zprávy přivedla členy místního sdružení k tomuto kroku dlouhodobá nespokojenost s tím, že se ODS pod vedením Fialy podle nich posouvá do politického středu.

Na představení projektu Klause mladšího dorazili například právník a bývalý poslanec Zdeněk Koudelka, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása či bývalý ředitel Institutu sv. Josefa Michal Semín, který se angažuje v ultrakonzervativním uskupení Akce D.O.S.T a nyní se ve Sněmovně uchází o pozici v Radě ČTK. „Učili jsme spolu na gymnáziu, jsme kamarádi a mezi Akcí D.O.S.T a Václavem Klausem mladším je dlouhodobá spolupráce a názorová blízkost,“ řekl iDNES.cz Semín.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Po návratu do Iráku by mě zabili. V Česku jsem skončil omylem, říká migrant

Saeed byl nelegální uprchlíkem. Do České republiky přišel z Iráku. (4.7.2019)

Bylo mu teprve dvacet, když se rozhodl opustit rodnou zem a odejít z Iráku. Mosul tehdy ovládl Islámský stát a jemu...

Konec lesů, jak je známe. V některých krajích už ani nejsou smrky k těžbě

Zdevastované lesy v okolí Želivky. Tmavou barvu mají usychající borovice.

České lesy čelí největší dosavadní kalamitě. Mohou za to smrkové monokultury, ale i státní dotace. Dříve husté lesy,...

ODS chce spolupráci s dalšími stranami v boji proti ANO, Piráti nevidí důvod

Tisková konference ODS před jednáním Poslanecké sněmovny, na snímku předseda...

Předseda ODS Petr Fiala chce před parlamentními volbami v roce 2021 jednat o spolupráci se stranami, které patří do...

Najdete na iDNES.cz