Trikolóra přitahuje, Klause podporují i exministr a poradce prezidenta

  12:12aktualizováno  12:12
Hnutí Trikolóra, jehož vznik ohlásil před dvěma měsíci Václav Klaus mladší, už má přes 8 tisíc zaregistrovaných příznivců, ze kterých se zhruba po roce mohou stát členové. A jsou mezi nimi i velmi zajímavá jména. Sázka na konzervativnost a „akcent na zdravý rozum“ přitahují i bývalého ministra školství Josefa Dobeše a exšéfa diplomacie a poradce prezidenta Zemana Jana Kohouta.

Exministr školství Josef Dobeš. (12. dubna 2012, Praha) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Myšlenky Trikolóry se mi líbí. Jsem konzervativní člověk a čekám na vznik konzervativní strany. Proto vítám její vznik,“ řekl Deníku N Josef Dobeš, který byl mezi lety 2010-2012 ve vládě Petra Nečase ministrem školství. 

Dobeš je mezi registrovanými příznivci Trikolory i proto, že mu konzervativní strana s podporou rodiny v Česku chybí. „Mám čtyři děti, moje hlavní hodnota je vychovat je tak, aby z nich byli slušní lidé. A pokud půjde Trikolóra v tomto duchu, nezpronevěří se konzervativní zásadě a podpoří rodiny s dětmi, rád to budu podporovat,“ říká.

Fotogalerie

Ve Slaném, kde v současnosti žije a stará se o fotbalovou akademii, plánuje nalákat do Trikolory i další občany. Návrat do vysoké politiky však odmítá. Tvrdí, že chtěl pouze podpořit myšlenku, kandidovat nemá chuť. „Nehledám stranu, kde bych chtěl zakotvit, abych udělal restart. Tyhle věci jsem si už v minulosti užil,“ řekl Deníku N.

Josef Dobeš stál u zrodu Věcí veřejných, mezi lety 2010-2012 byl ministrem školství. Provedl kontroverzní reformu vysokého školství, která v akademické obci vyvolala protesty, když se obávali osekávání svobod. Tehdejší prezident Václav Klaus starší se Dobeše zastal a dokonce jej označil jako nejlepšího ministra školství od roku 1989.  Dobeš však nakonec na funkci rezignoval, oficiálně kvůli škrtům na ministerstvu.

Kohout zpátky na scénu?

Trikolóru podporuje také šéf diplomacie z dob Fischerovy, a později i Rusnokovy vlády Jan Kohout. Deníku N napsal, že ho kromě ideových pilířů oslovil především „akcent na zdravý rozum“. 

„Své zkušenosti z mnoha let v diplomacii a zahraniční politice jsem připraven hnutí nabídnout a angažovat se při prosazování jeho programu podle potřeb i možností,“ tvrdí Kohout, o kterém se v roce 2005 spekulovalo i jako o možném nástupci Stanislava Grosse v čele vlády, nakonec se však premiérem stal Jiří Paroubek. O pět let později neuspěl ani ve volbách do Senátu. 

V roce 2011 se Kohout podílel na vzniku Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce a byl dokonce i v jejím čele. V současnosti zastává pozici prezidenta pražského institutu Nové hedvábné stezky, kde figurují i expremiér Petr Nečas nebo majitel TV Barrandov Jaromír Soukup. Blízký vztah má Kohout k prezidentu Miloši Zemanovi, je na seznamu jeho oficiálních poradců.

Trikolóra natruc ODS

Hnutí Trikolóra založil teprve letos v červnu Václav Klaus mladší, který byl v polovině března vyloučen z ODS za „dlouhodobé poškozování dobrého jména ODS“. Předseda strany Petr Fiala mu také vyčetl, že otevřeně podporuje vystoupení ČR z Evropské unie nebo to, že zpochybňuje účast vojáků Armády České republiky ve vojenských misích.

Mezi cíli Trikolóry má být podle Klause například to, aby si Česká republika  vyjednala s Evropskou unií trvalou výjimku z eura a zachovala českou korunu. Soustředit se chce na volby do Sněmovny v roce 2021, o kandidatuře v krajských volbách rozhodne hnutí na podzim. 

Spolupracovat s hnutím Trikolóra mají podle informací MF DNES i například kardiochirurg Jan Pirk, lékař a bývalý poslanec ODS Boris Šťastný, ekonomka Markéta Šichtařová, šéf Madety Jan Teplý starší, nebo Michal Semín, který se angažuje v ultrakonzervativním uskupení Akce D.O.S.T. Jakýmsi „garantem hnutí pro oblast zahraničí“ je exprezident Václav Klaus. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz