Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Nejsme žádný trucpodnik ODS, říká o Trikolóře její šéf Václav Klaus mladší

  17:58aktualizováno  17:58
Hnutí Trikolóra čeká první sněm. Václav Klaus odmítá, že by mohli držet vládu ANO, pokud by z ní odešla ČSSD, jak se spekulovalo při nedávné krizi. Po volbách prý může být vše jinak. V rozhovoru pro MF DNES také mluví o preferencích strany nebo o tom, zda se strana příští rok zúčastní krajských voleb.

Václav Klaus mladší na jednání školského výboru Poslanecké sněmovny (3. dubna 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pamatuji si, jak váš otec viděl poprvé naživo jednoho kolegu novináře, jehož texty přitom četl. Změřil si ho od hlavy k patě a řekl: „Tak to jste vy, ten XY. No, nic moc!“ Neplatí zatím totéž i o vašem hnutí Trikolóra?
Tak já nevím. Začátkem června jsem byl sám, poté přišla ještě jedna zrzavá poslankyně, pak nás bylo devět a nesli jsme na ministerstvo vnitra žádost o registraci. Pak jsme oznámili vznik hnutí, teď máme deset tisíc registrovaných příznivců, asi patnáct tisíc darů na transparentním účtu, Trikolóra je ve všech krajích, v průzkumech veřejného mínění se blížíme pětiprocentní hranici. Přesto, že ustavující sněm je až zítra. Nenávist našich oponentů je dost silná, takže nás určitě zaznamenali. Když jdu po ulici, mám pocit, že máme spíš blíž k jedenácti procentům než ke čtyřem. Čili říkat „nic moc“, sám sebe hodnotit je vždycky blbý, takže to nechám někomu jinému.

Řada lidí asi očekávala, že vám třeba čísla v průzkumech vyletí mnohem výš než na čtyři procenta, která vám teď přisoudil Phoenix research, ne?
Kdo to čekal? Zatím čelíme tomu, že třeba moje působení je pro lidi známější než název Trikolóra. Na tom budeme muset pořádně makat. Já jsem žádné očekávání, že budeme mít 23 procent týden po vzniku, neměl. Jestli ho někdo měl, nevím. Máme ale zhruba stejně jako další čtyři pět stran, které za sebou mají dvacet let existence, mediální oddělení, sekretariáty, členstvo, starosty a podobně. Takže bych to zase tak černě neviděl.

Z průzkumů se zdá, že část voličů odčerpáváte komunistům a SPD. Komunisti si na to dokonce stěžují. Má podle vás pravicová strana cílit na takové voliče?
Trikolóra není strana pravicová. Má tři programové pilíře. Prostřední pilíř „Bohatství vzniká z práce“ by se asi jako pravicový mohl označit. Nicméně to, co jste řekl v otázce – odkud přicházejí jací voliči – jsou, s prominutím, nesmysly. Podle našeho průzkumu jich nejvíc pochází z nevoličů. A další nejpočetnější skupiny jsou voliči ODS a ANO. Říkat, že to je z SPD nebo KSČM, je spíš zkratka lidí, kteří nám chtějí uškodit. Na druhé straně, my se ucházíme o všechny voliče, na čele to napsané nemají.

Když říkáte, že nejste pravicová strana, musí se váš otec vztekat, ne? Vy jste se pravice vzdal?
Žádné pravice jsem se nevzdal, ale teď je to posunuté tak, že jsou lidé, kteří jsou na straně svobody – na straně těch, kteří pracují, vychovávají děti, platí daně. A řada nových ideových témat – třeba ta mladá slečna, co jí ukradli dětství – nejsou obecně pravicová nebo levicová. Ten střet silně upadl. Když Trikolóra říká, že bohatství vzniká z práce, je pravicová par excellence. Zároveň jsme hnutí, které se hlásí k národnímu cítění, část našeho programu nazvaná „Braňme normální svět“ je otevřena i řadě lidí, kteří v minulosti volili levici.

Senátor Zeman podpořil Trikoloru. Máme podobný postoj k migrantům, říká

Při zakládání Trikolóry jste vyhlašoval, že brzy můžete mít vlastní poslance, senátory, možná i poslanecký klub. Zatím z toho nic není. Je něco, co nevíme, nebo ten projekt nedopadl?
Nevyhlašoval jsem žádný projekt. Projekt mít poslance a senátory samozřejmě máme, ale napřed musí být nějaké volby.

V červnu jste mluvil o tom, že by se k vám mohli připojit někteří stávající zákonodárci. Konkrétně jste říkal, že vidíte šanci u více než deseti poslanců.
No, tak někteří se k nám upřímně hlásí, někteří třeba ze senátorů budou zítra na sněmu. A je řada dalších lidí, kteří nám vyjadřují sympatie nebo jsou nespokojeni ve stávajících politických stranách. Ale říkám to furt dokola: nemám teď za prioritu vytvořit z odpadlíků poslanecký klub. To byla vždy spíš snaha novinářů zjišťovat, o koho jde. Jestli je to Mališ, Foldyna, támhleten nebo támhleten. My se teď soustředíme na něco jiného. Deset tisíc příznivců je hodně, vytvořili jsme velice podrobný program. Čili se nesoustředím na to, že bych teď chodil na pivo s poslanci a lámal je, aby vystřelili z vlastního klubu a šli k nám. To přijde evolučně samo.

Zastavil bych se u jména Jaroslava Foldyny, kterého se teď neúspěšně pokusili vyloučit z ČSSD. Berete ho jako potenciálního člena Trikolóry? Přece jen jde o člověka, který býval i v rámci ČSSD vždy hodně nalevo...
Heleďte, pan Foldyna je členem ČSSD, jejího poslaneckého klubu a členem vládní většiny. Čili zpravidla hlasuje proti nám, nebo jinak než já. Nebudu dělat rozhovor o sto devadesáti poslancích a říkat, který je mi protivný. Lidsky mám pana Foldynu rád, protože mazanejch týpků, kterým očička hrají a běhá jim v nich kalkulačka, je hodně, ale emotivních lidí, kteří něco myslí upřímně, relativně málo. Pan Foldyna je jedním z nich. V národních otázkách se shodujeme, v odporu vůči nové levici také, v ekonomických otázkách moc ne.

Trikolóra říká, že chce bránit normální svět, svazek muže a ženy

Vládní většina byla donedávna kvůli bizarnímu sporu o obsazení ministerstva kultury vážně ohrožena. Během toho se říkalo, že kdyby ČSSD z vlády odešla, mohl by se Andrej Babiš opřít o nezařazené poslance včetně vás a Zuzany Majerové Zahradníkové z Trikolóry. Zajímá mě, zda si umíte představit, že byste podporoval Babišovu vládu ještě v tomto volebním období?
Zaprvé se ohradím proti tomu „se říkalo“, to jsou takové obraty... No, někdo to asi říkal, ale já ne.

Na druhé straně jste to v té době nijak kategoricky nevyloučil. 
Myslím, že jsem to řekl jasně, a klidně to zopakuji. Nemáme ani dostatek poslanců, ani mandát voličů k dělání jakékoli rekonstrukce vlády. Čili naprosto vylučuji, že bychom se v tomto volebním období zapojili do jakýchkoli rekonstrukcí vlád.

Pokud uspějete za dva roky ve volbách do Sněmovny, můžete stát snadno před rozhodnutím, zda se raději spojit s Babišovým ANO, nebo jestli se přidat na stranu opozice v čele s ODS, která vás vyhodila. Její předseda Petr Fiala vyhlašuje, že chce být příštím premiérem. Co je pro vás nyní přijatelnější?
Trikolóra není žádný trucpodnik vůči ODS, ale politický subjekt, který hájí hodnoty, jež tady podle našeho názoru nikdo jiný nehájí. Chceme zrušit plošnou inkluzi ve školách, snižovat daně, prosadit, že manželství je svazkem jednoho muže a jedné ženy. Prosadit, aby stát neotravoval občany na každém kroku, neotravoval řidiče, aby o kůrovci nerozhodovali nějací aktivisti, ale lesníci. To všechno jsou pro nás strašně důležité věci. Když budeme mít málo hlasů, tak se s námi třeba nebude nikdo bavit. Pokud budeme mít tolik hlasů, aby se s námi počítat muselo, budeme se rozhodovat podle toho, s kým ten program prosadíme. Jinak to, že by byl Petr Fiala premiérem, tomu myslím nevěří ani jeho manželka. Ale budiž.

Nejbližšími volbami před vámi jsou ty krajské a do Senátu na podzim příštího roku. I mezi zakládajícími členy Trikolóry jsou prý rozepře, zda se jich účastnit, protože v nich můžete coby nezavedené hnutí snadno prohrát, což by nebyl dobrý začátek. Jaký na to máte názor vy?
Rozhodnutí, v jakých krajích a s kým kandidovat, uděláme zhruba koncem října. I na základě průzkumu, který máme zadaný. Také na základě situace v jednotlivých regionech, jak tam budeme silní, kolik silných lokálních kandidátů budeme mít. Obecně jsme proti krajům a také k existenci Senátu máme poměrně negativní vztah, takže to samozřejmě nejsou volby, na které bychom se z povahy věci nějak bytostně těšili. Na druhé straně rozhodně v řadě krajů kandidovat budeme, protože nelze nechat schopné lidi rozcvičovat dva roky do sněmovních voleb.

Jak upozornil kolega Miroslav Korecký, ustavující sněm paradoxně pořádáte v brněnském hotelu Cosmopolitan. Nebylo by pro vaše hnutí z jeho podstaty vhodnější, abyste se sešli třeba v Selské jizbě nebo v Českém či Moravském domě?
Četl jsem, že to pan Korecký napsal. Smál jsem se tomu, bylo to vtipné. No, upřímně, v Brně je bývalý hotel Boby, nyní Cosmopolitan, největším hotelem. Nás tam bude k osmi stům lidí, takže nebylo jiné místo, kam bychom se nějak rozumně vešli. Název jsme neřešili.

Hnutí Trikolóra představilo svůj program (4. 9. 2019):

Autor:

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava

V úterý ráno útočník zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Pachatel se před zásahem policie zastřelil. Jedná se o druhý nejtragičtější případ v Česku.


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzal si do hlavy, že ho nikdo nechce léčit, řekl o střelci jeho šéf

Mužem, který střílel v ostravské nemocnici, je pravděpodobně stavební technik Ctirad V. Informaci přinesl Český rozhlas...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

  • Další z rubriky

Kvůli nerovné kampani jdou Strakonice v sobotu znovu volit, kandidátů ubylo

Voliči ve Strakonicích vyrazí v sobotu k urnám. Opakování voleb do zastupitelstva města nařídil Ústavní soud kvůli...

Vzácné sochy opouštějí klášter v Kladrubech, chrání je speciální matrace

Jeden z největších převozů památek v Česku začal v Kladrubech na Tachovsku. Tamní klášter opustilo prvních osm...

Do pátku bude místy sněžit, o víkendu se oteplí až k 10 stupňům

Zatímco ve čtvrtek a v pátek bude místy sněžit, o víkendu převáží déšť. Spolu s ním přijde i oteplení, teploty se...

Na stopu střelce přivedla policii jeho matka. Její informace byly klíčové

Střelce Ctirada Vitáska, který v úterý zabil v nemocnici v Ostravě šest lidí, policisté dopadli několik hodin po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz