Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Záhadná Toyen. Netradiční malířka, která o sobě mluvila v mužském rodě

Seriál   19:29
Za pseudonymem Toyen se ukrývá nejznámější představitelka československé meziválečné avantgardy Marie Čermínová, jejíž tvorba je oceňována u nás i v zahraničí. To dokládá i loňská rekordní dražba, kdy za jeden z jejích obrazů nový majitel zaplatil 78,7 milionu korun. Malířka s řadou tajemství přitom žila skromně, dlouho bydlela v levném hotelu v milované Paříži, kam nadobro odjela krátce před únorem 1948.

Toyen | foto: ČTK

Česká malířka a grafička Marie Čermínová se narodila se 21. září 1902 na Smíchově. O jejím dětství a dospívání toho příliš známo není, svůj svět si totiž už od mládí přísně střežila. Ona sama prohlašovala, že žádnou rodinu nikdy neměla a nemá, čímž se chtěla oprostit od své minulosti. Už v šestnácti letech opustila svou „symbolickou“ rodinu a postavila se na vlastní nohy, když začala pracovat v továrně na výrobu mýdla na pražském Žižkově.

Její umělecká duše však toužila po malování. Nakonec tedy v roce 1919 nastoupila na Uměleckoprůmyslovou školu. Studium však po třech letech předčasně ukončuje a odjíždí na léto k Jadranu, kde se seznamuje se svým celoživotním spolupracovníkem a přítelem Jindřichem Štýrským.

Rok 1923: Zrození jména Toyen a připojení k Devětsilu

Právě společně s malířem, básníkem a fotografem Jindřichem Štyrským se Marie Čermínová v roce 1923 připojila k avantgardnímu sdružení mladé české generace, a to k Uměleckému svazu Devětsil, který byl orientován kolem výtvarníka a teoretika umění Karla Teigeho.

Konstantin Biebl s přáteli avantgardisty (zleva Konstantin Biebl, Toyen, Marie...

Konstantin Biebl s přáteli avantgardisty (zleva Konstantin Biebl, Toyen, Marie Bieblová, Vítězslav Nezval, sedící Vladislav Vančura)

Tato skupina podporovala levicové umění, které podle ní mělo být přístupné všem společenským vrstvám. Vedle Jaroslava Seiferta, Vladislava Vančury, Vítězslava Nezvala, Jiří Wolkera a dalších, byla Toyen jedinou ženou, která v uskupení působila. V roce 1923, kdy v Devětsilu probíhala názorová transformace, se konala i výstava Bazar moderního umění. Tam Toyen vystavovala svých sedm, převážně kubistických obrazů.

Ve stejném roce začala Čermínová používat i svůj pseudonym Toyen. Dosud se vedou spory o tom, kdo jej vymyslel. Nejčastěji je autorství připisováno spisovateli Jaroslavu Seifertovi. Další verze pochází od Karla Teigeho nebo Bohuslava Brouka. Ten například vysvětlil slovo Toyen jako „to je on“, což odůvodnil i jejím stylizováním se do mužské role.

Inspirativní ženy

„Právě tak jako neměla v lásce své vlastní příjmení, neměla ráda ani svůj ženský rod. Hovořila jen v rodě mužském. Bylo nám to zprvu trochu nezvyklé a groteskní, ale časem jsme si zvykli,“ vzpomínal na ni Seifert.

Jméno Toyen si Čermínová nechala zapsat také do dokladů. Odmítala totiž přijmout tehdejší pojetí ženské role, což bylo v prvorepublikové Praze šokující. Sama sebe brala jako rovnou mužům, nejen ve svém umění, ale i ve svém osobním životě. „Za mých studentských let nenosívaly ještě ženy tak běžně kalhoty jako dnes. Děvče, které se zřejmě vracelo domů, mělo hrubé štruksové kalhoty, chlapeckou manšestrovou blůzu a na hlavě sklopený klobouk, jaký nosívali kopáči. Na nohou měla nevzhledné střevíce,“ vykresluje Toyen ve svých vzpomínkách Seifert.

Paříž jako nová kapitola života i díla

Roku 1925 odjela Toyen se Štýrským do Paříže, kde následujícího roku vyhlásili vlastní směr s názvem artificialismus. Ten představoval jakousi lyrickou a zasněnou abstrakci. Umělci se ve Francii spřátelili s významnými osobnosti z tamního surrealistického okruhu, se kterými Toyen spolupracovala i poté, co se rozhodla v Paříži po druhé světové válce usadit.

Po svém návratu do Prahy se Toyen začala klonit k surrealistickému umění, což vyvrcholilo v roce 1935, kdy byla založena Skupina surrealista v Československu, v níž se sama Toyen angažovala. Provokativní a buřičtí surrealisté otevírali svou mysl fantazii a nechávali své myšlenky, sny a představy volně plynout. Ve stejném roce přijel do Prahy také sám zakladatel uměleckého směru André Breton a Paul Eluard, se kterými Toyen úzce spolupracovala. Právě jejich návštěva pro ni znamenala počátek jejich dlouholetého přátelství a vzájemné inspirace.

Česká surrealistická skupina, 1935, Karlovy Vary (André Breton, Jacqueline

Česká surrealistická skupina, 1935, Karlovy Vary (André Breton, Jacqueline Breton, Karel Teige, Jindřich Štyrský, Toyen, Paul Eluard).

Za okupace malířka tvořila ve své garsonce v Krásově ulici na Žižkově. Na rozdíl od jiných se během války surrealismu, který byl nacisty považován za zvrhlé umění, nezřekla. Roku 1942 ji však postihla velká ztráta v podobě smrti jejího dlouholetého přítele Štýrského. Po válce Toyen krátce vystavovala, nicméně atmosféra ve společnosti začala houstnout, a malířka se v předtuše očekávaného komunistického převratu rozhodla pro odchod do milované Paříže. Z Československa do Francie odešla v roce 1947 a zůstala až do své smrti.

Obětovala raději sebe. „Teta“ Moravcová byla výraznou postavou odboje

Ve Francii navázala na úspěšnou předválečnou spolupráci se surrealistickou skupinou sdruženou okolo Bretona. Stala se uznávanou autoritou, o čemž svědčí i to, že sám Breton ji po své smrti přenechal svůj ateliér. Úmrtím hlavního teoretika surrealistického umění se však skupina začíná rozpadat, v roce 1969 je úplně rozpuštěna. Tradičně konané schůzky umělců v kavárnách byly pro Toyen, která jinak na veřejnosti působila velice plaše a introvertně, důležitou součástí jejího života. Tuto skutečnost proto Toyen nesla velmi těžce. Posledních 10 let života prožila o samotě jen s pár nejbližšími.

Její obrazy se dnes prodávají za desítky milionů

Domů se malířka už nikdy nepodívala, zemřela 9. listopadu 1980 v Paříži. Neutuchající zájem o její osobnost však dokazují současné ceny jejích děl.

Piková dáma od Toyen se prodala za rekordních 78 650 000 korun. Stala se tak...

Piková dáma od Toyen se prodala za rekordních 78 650 000 korun. Stala se tak nejdražším obrazem vydraženým v Česku.

Obraz s názvem Spící se v roce 2009 prodal za vyvolávací cenu 20 milionů korun a dlouhých osm let držel titul nejdražšího malířčina díla. Vedle Kupky byla Toyen až do roku také 2016 jediným českým autorem, jehož dílo v aukci pokořilo hranici 20 milionů korun. Velkoformátové Šero v pralese z roku 1929 bylo dokonce vydraženo za šestatřicet milionů včetně aukční provize. Minulý rok se obraz Piková dáma prodal za 78,7 milionu korun a stal se tak nejdražším obrazem vydraženým v Česku.

Tyto astronomické částky jen dokazují, že Toyen právem patří mezi nejvýznamnější a nejsvobodnější tvůrčí osobnosti umělecké avantgardy první poloviny 20. století.

Inspirativní ženy

Seriál iDNES.cz

Inspirativní ženy, které se rozhodl představit projekt portálu iDNES.cz, jsou silné, pevné v názorech a jdou si za svým. Jsou vidět a slyšet ve veřejném prostoru nebo se dokázaly prosadit bez větší mediální pozornosti. Mají ale dostatek možností všechny? Ptáme se na témata, která o úspěchu mohou rozhodovat - píle, platové podmínky, rodina, ale i diskriminace, sexuální obtěžování stejně tak jako férovost a rovnost. Otevřené rozhovory jsou základem našeho projektu. Statistika je neúprosná, pořád je jen zlomek rodin, ve kterých jde na rodičovskou dovolenou muž. Tedy je rodina v dnešní době překážkou a jak skloubit děti a kariéru, kterou muž většinou přerušit nemusí? Každý si musí najít odpověď sám, ale pevně věříme, že vás Inspirativní ženy bez ohledu na pohlaví zaujmou.

Hlavní zdroje:
SRP, Karel a BREGANTOVÁ Polana. Toyen.
SKOPCOVÁ, Petra. Pocta Toyen.
Osudové ženy: Toyen. Pořad ČRo.
PIORECKÁ, Kateřina. Praha avantgardní: literární průvodce metropolí v letech 1918-1938. 
SEIFERT, Jaroslav. Všecky krásy světa: příběhy a vzpomínky. 

Karolina Světlá přetavila osobní tragédii v prózu a zkušenosti v pomoc

Karolína Světlá

Seriál Psala jako v transu až do úplného vyčerpání a s myšlenkami o emancipaci předběhla velké světové...

Prala se s gestapáky, řvala na soudce. Odbojářku Bernáškovou sťali gilotinou

Inka Bernášková

Hitler vás vede do zkázy. Vaše Říše dříve či později bude sražena na kolena. Československá...

Jesenská milovala svobodu. Křídla nezávislosti jí ustřihli až nacisté

Milena Jesenská

Seriál Spisovatelka, novinářka, překladatelka, feministka, osobnost, vlastenka, filozofka, milující matka,...

Je hrozné stát proti člověku, který vás porodil, říká pěstounka a Žena roku

Soutěž Žena roku 2020

Dva své sourozence nenechala v dětském domově a vzala si je k sobě do pěstounské péče. Kromě toho...

Dětství strávila na útěku. Pak se z Madlenky stala nejmocnější žena USA

Madeleine Albrightová

VIDEO Seriál Narodila se jako Marie Jana Korbelová, volali na ni ovšem spíš Madlenko. A svět ji zná jako...

Babiš: Důkazy jsou přesvědčivé. Bylo by lepší, kdyby Zeman osobně reagoval

  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Česko se rozhodlo vyhostit z ruské ambasády desítky dalších lidí

Česko vyhostí většinu zaměstnanců ruského velvyslanectví, oznámil ve čtvrtek ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Rusko se...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruské agenty odhalily kamery. Munice měla explodovat až v Bulharsku

Dva ruské agenty, kteří se den před výbuchem pohybovali v muničním skladu ve Vrběticích, pomohly rozpoznat kamery....

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

V Česku roste množství odpadu. Lidé více třídí, přibývají však černé skládky

Premium V Česku přibývá odpadků na veřejných prostranstvích. Harampádí i vysloužilé spotřebiče se na mnoha místech povalují v...

Lidé prezidenta hodnotí stále hůře. Nejčastěji by za nástupce chtěli Ebena

Hodnocení prezidenta Miloše Zemana se opět zhoršilo, podle respondentů STEM/MARK ztrácí zájem o problémy občanů....

Poslanci chtějí po Plagovi, aby letos umožnil studentům úřední maturitu

Poslanci žádají ministra školství Roberta Plagu, aby interním předpisem ministerstva školství vydaným nejpozději do 28....

Policisté vynášeli informace o prošetřovaných podnikatelích. Hrozí jim 10 let

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky z rozsáhlého úniku informací za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...