Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Obětovala raději sebe. „Teta“ Moravcová byla výraznou postavou odboje

Seriál   17:56
V době vrcholící Heydrichiády se rodina Moravcových výrazně podílela na likvidaci nenáviděného zastupujícího říšského protektora. Zaplatili za to životem. Marie Moravcová, které parašutisté přezdívali „teta", si raději vzala život, než aby parašutisty či další spolupracovníky z domácího odboje prozradila.

Marie Moravcová se svými syny Vlastimilem (vlevo) a Miroslavem (vpravo) . | foto: VHÚ

Marie Moravcová se narodila 25. srpna 1898 na pražském Žižkově, kde i celý život bydlela. V lednu 1918 se provdala za o 11 let staršího železničáře Aloise Moravce. Narodili se jim dva synové - Miroslav a Vlastimil, kterém  nikdo neřekl jinak než Áťa. Oba se stejně jako rodiče zapojili do protinacistického odboje. 

Do odboje se Moravcová zapojila v podstatě už od počátku války. Jako dobrovolná sestra působila v Československém červeném kříži. Ten byl nacistům trnem v oku, proto ho brzy rozpustili. Pomáhala i lidem, kteří po Mnichovu utíkali z československého pohraničí. Pak už byl to byl pouze krok k tomu, aby naplno vstoupila do odboje.

Sehrála důležitou roli v operaci Anthropoid. Ve spolupráci s učitelem Jan Zelenkou-Hajským a dalšími bojovníky proti nacismu vytvořili zázemí pro parašutisty, kteří se nad Protektorátem Čechy a Morava vysadili mezi prosincem 1941 a červnem 1942. Jejich úkolem bylo provést atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

„V jeho přípravě hrála nezastupitelnou roli,“ řekl pro iDNES.cz vojenský historik Eduard Stehlík.

Byt manželů Moravcových na pražském Žižkově v Biskupcově ulici se stal kontaktním místem Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří později úspěšný atentát provedli. Moravcová se o výsadkáře starala. Prala jim, vařila, sháněla potraviny, vyřizovala vzkazy. „Vytvořila jim prakticky domovské prostředí,“ řekl Stehlík. A parašutisté i proto jí říkali „teta Marie“.

Manželé Marie Moravcová a Alois Moravec na nedatované společné fotografii z...

Manželé Marie Moravcová a Alois Moravec na nedatované společné fotografii z lázeňského pobytu.

V žižkovském konspiračním bytě po deset dní bydlel i Josef Valčík z výsadku SILVER A. Ubytoval tu dokonce svého německého ovčáka Moulu a kanárka. U Moravců se však nějakou dobu ukrýval i Karel Čurda, příslušník výsadku Out Distance, který byl nakonec tím, kdo členy operace Anthropoid prozradil a udal i samotnou Moravcovou.

Úspěšná likvidace zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, 27. května 1942, rozpoutal nacistický teror. Kromě hromadného zatýkání se Němci pomstili na Lidicích a Ležákách. 

Gestapo za dveřmi

Jen několik dnů předtím, než před bytem Moravcových stálo komando gestapa, dostala Marie v Pardubicích od odbojářů Hany a Václava Krupkových ampulku s jedem. Už tehdy se bála prozrazení.

„Od samého počátku si uvědomovala, že nasazuje vlastní život. Věděla, že než bude popravena, bude pravděpodobně vystavena mučení a skončí na popravišti. Dopředu byla připravená obětovat svůj život, než aby při mučení promluvila a byla vystavena zradě svých přátel,“ řekl Stehlík.

Inspirativní ženy

Se svými obavami se svěřila Alfrédu Bartošovi, veliteli výsadku SILVER A, který se tehdy v Pardubicích pohyboval. O sebevražednou ampulku ho požádala. Bartoš pak přiměl Krupkovou, aby Moravcové dala svou. „Teta“ si jed ukryla do brože, kterou nosila na krku.

Osudnou se rodině Moravcových stala noc na 17. června 1942. Činžovní dům, ve kterém na Žižkově bydlela, gestapáci pod vedením kriminálního inspektora Oskara Fleischera obklíčili s úderem čtvrté hodiny ráno. Pak komando vtrhlo do bytu, kde našlo jen Aloise a Marii. Ta dokázala přesvědčit jednoho z gestapáků, aby ji nechal jít na toaletu. Pak neváhala. Než aby riskovala mučení a prozrazení úkrytu výsadkářů, zvolila smrt. Rozlomila ampulku s cyankáli a její obsah polkla.

Na Moravcové je fascinující, jak moc se děsila toho, že zklame. „Bála se toho natolik, že obětovala svůj vlastní život. Celou dobu žila v obrovském strachu, pochybovala o sobě samotné a ze strachu že by prozradila, radši zemřela. Její sebeobětování byla oběť pro nás všechny a je to důvod, proč bychom o ní měli mluvit,“ uvedl Stehlík. 

„Její odvaha byla neskutečná. Dělala toto všechno i s ohledem na to, že byla matkou. Vychovala dva syny, oba dva položili život za Československou republiku,“ dodal historik.

Áťu gestapáci krutě mučili

Moravcová byla pohřbena na hřbitově v Ďáblicích v hromadném hrobě společně s dalšími Čechy, kteří hrdinně bojovali proti okupantům. Ještě předtím však nacisté využili její ostatky k hrůznosti, nad kterou se tají tech.

Áťa byl za protektorátu vlastně ještě dítě, i tak se ale ukázal jako platný člen odboje. Fungoval třeba jako spojka parašutistů z operace Anthropoid. Částečně se podílel i na samotném atentátu. Právě jeho jízdní kolo totiž osudného dne použil Gabčík.

Když gestapo zatklo Áťovy rodiče, nebyl v Praze. Nedozvěděl se proto ani to, že jeho matka už nežije. Domů přijel kvůli fingovanému telegramu, podle něhož Moravcová těžce onemocněla. Nacisté ho okamžitě zatkli.

Neúnavně bojovala za práva žen, nakonec Plamínkovou popravili nacisté

Áťa musel hodiny přežívat kruté mučení. O jeho hrdinství svědčí fakt, že přestože se v rukou gestapa ocitl 17. června 1942 ráno, úkryt parašitustů v kostele v Resslově ulici prozradil až před půlnocí. A to teprve potom, co mu gestapáci ukázali uříznutou hlavu jeho maminky.

Zlomeného Áťu pak v poutech přivedli před dobytou kryptu Chrámu svatých Cyrila a Metoděje, kde před tím probíhal dlouhý boj mezi po zuby ozbrojenými německými vojáky a parašutisty. Tady pak Áťa musel těla mrtvých atentátníku a jejich kompliců identifikovat. Válku nepřežil. Spolu s jeho otcem Aloisem byl ještě v říjnu 1942 popraven v koncentračním táboře Mauthausen.

Starší Áťův bratr, Miroslav, byl za války československým letcem v řadách britského Královského letectva (Royal Air Force), zemřel během spojenecké invaze v Normandii, 7. června 1944, při havárii Spitfiru krátce po startu na bojový let.

„Vzala na sebe tu největší námahu“

Sám SS-Hauptsturmführer Heinz Pannwitz ve své závěrečné zprávě po vyšetřování atentátu otevřeně vyjádřil obdiv ženám, které parašutistům pomáhaly.

„V nejednom případě jsou nositeli ilegální činnosti manželky odbojářů. Jde o fanatické Češky, které se s vášnivou zavilostí věnovaly péči o atentátníky,“ psal Pannwitz vůdci Adolfu Hitlerovi. Zmínil se i o samotné Moravcové. „Vzala na sebe tu největší námahu, aby byl úkol atentátníků doveden k úspěchu,“ uvedl. A dodal, že vše, co dělala, činila s vědomím hrozícího trestu smrti.

„Je to příklad tvrdosti a obětování, kdy Češi sledují své ilegální cíle,“ konstatoval Pannwitz o operaci Anthropoid.

Inspirativní ženy

Seriál iDNES.cz

Inspirativní ženy, které se rozhodl představit projekt portálu iDNES.cz, jsou silné, pevné v názorech a jdou si za svým. Jsou vidět a slyšet ve veřejném prostoru nebo se dokázaly prosadit bez větší mediální pozornosti. Mají ale dostatek možností všechny? Ptáme se na témata, která o úspěchu mohou rozhodovat - píle, platové podmínky, rodina, ale i diskriminace, sexuální obtěžování stejně tak jako férovost a rovnost. Otevřené rozhovory jsou základem našeho projektu. Statistika je neúprosná, pořád je jen zlomek rodin, ve kterých jde na rodičovskou dovolenou muž. Tedy je rodina v dnešní době překážkou a jak skloubit děti a kariéru, kterou muž většinou přerušit nemusí? Každý si musí najít odpověď sám, ale pevně věříme, že vás Inspirativní ženy bez ohledu na pohlaví zaujmou.

Zdroje:

  • Osudové ženy: Marie Moravcová. Pořad ČRo.
  • Paměť národa: „Teta“ Moravcová raději spolkla jed, než aby promluvila. Místa Paměti národa.
  • Moravcové jako symbol okupace. Pořad ČT.
  • Jiří Padevět: Průvodce protektorátní Prahou: místa – události – lidé.
Autor:

Svou hudbou učarovala světu. Dirigentka Kaprálová zemřela náhle v 25 letech

Tak vypadala Vitka, když dirigovala brněnský rozhlasový orchestr.

Seriál Dožila se pouhých pětadvaceti let, přesto se temperamentní a ambiciózní Vítězslava Kaprálová...

První dáma z chudé dělnické rodiny. Olga byla pro Havla hlasem selského rozumu

Olga Havlová (na snímku z poloviny 90. let dvacátého století)

VIDEO Státní oficiality a zdvořilostní fráze byly pro upřímnou Olgu Havlovou v roli první dámy utrpením....

Legenda módy i filmu. Hana Podolská šila pro první dámu i Adinu Mandlovou

Fotografie Hany Podolské

Seriál Cílevědomá a ambiciózní, kreativní i pečlivá. Taková byla Hana Podolská, často označovaná jako...

Pokrokovou Charlotte Masarykovou národ miloval. Přijala jeho duši, psali o ní

Manželé Tomáš a Charlotta Masarykovi ve Valašském Meziříčí na snímku z roku 1905

VIDEO Seriál Osudové setkání v Rakousku tehdy sedmadvacetileté Američance Charlotte Garrigue změnilo život....

Dětství strávila na útěku. Pak se z Madlenky stala nejmocnější žena USA

Madeleine Albrightová

VIDEO Seriál Narodila se jako Marie Jana Korbelová, volali na ni ovšem spíš Madlenko. A svět ji zná jako...

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První země hlásí 100 % očkovaných. Dávku mají všichni od 3 let věku

Spojené arabské emiráty oznámily, že v zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19 už sto procent z těch, kdo...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Útočník z úřadu vlády měl u sebe plynovou zbraň a nože, potvrdila policie

Policie v pátek potvrdila, že útočník z úřadu vlády byl vyzbrojený plynovou zbraní a noži. O incidentu, který se stal...

V první vlně jsme zavřeli vše, teď zvládáme i necovidovou péči, říká šéf VFN

Rozstřel Rozdíl mezi začátkem pandemie a současným stavem jsou podle ředitele Všeobecné fakultní nemocnice vědomosti a...

Jako na houpačce. Přibylo 18 tisíc nakažených, číslo R je opět pod 1

Sledujeme online Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek...

Povinné očkování lidí nad 60 let nebude, Anticovid tým nové vlády ho odmítl

Proti povinnému očkování lidí nad 60 let se postavil Anticovid tým příští vlády Petra Fialy. V první řadě je potřeba...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...