Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Testy HIV budou prodávat lékárny. Má to svá rizika, varují odborníci

  7:19aktualizováno  1. prosince 19:28
Do českých lékáren míří k volnému prodeji test, který napoví, zda je člověk HIV pozitivní. Podle jeho propagátorů je to vůbec poprvé, kdy se lidé mohou otestovat v soukromí a bez účasti jiných lidí. Někteří odborníci ale varují. Test může vést k falešnému pocitu, že je člověk zdravý. Nebo naopak k unáhleným reakcím na jeho výsledek.

Českou novinku představily mediálně známé tváře. Je součástí osvětové kampaně, která odstartovala ve středu 1. prosince. Právě na toto datum připadá mezinárodní den boje proti AIDS.

Informační kampaň zaštítili mimo jiné modelka Agáta Hanychová, sexuolog Radim Uzel nebo herečka Šárka Ullrichová. Má lidi upozornit, že se mohou testovat v podstatě kdykoliv a kdekoliv. Stačí mít test z lékárny, který se velikostí vejde třeba do menší dámské kabelky.

"Sám vím z vlastní zkušenosti, že ne každému je příjemné jít k lékaři a potom dlouho čekat na výsledek, proto jsem se rozhodl kampaň podpořit," řekl manažer kampaně a filmový producent Petr Jákl.

Mezinárodní boj s AIDS

Den boje s AIDS si připomíná 1. prosince celý svět.

Nyní žije na světě zhruba 33,5 milionu lidí nakažených virem HIV. Nejhůře postiženými zeměmi jsou v celosvětovém měřítku státy na jihu Afriky, kde je mezi dospělými nakažena až čtvrtina populace. Z evropských zemí je situace nejvážnější na Ukrajině a v Rusku. Na Ukrajině mělo v roce 2007 nemoc 1,6 procenta dospělých.

V Česku Státní zdravotní ústav eviduje už 1 493 nakažených virem HIV, z toho u 318 propuklo onemocnění AIDS a 169 z nich už zemřelo.

V loňském roce přibylo v Česku 157 HIV pozitivních, což je největší nárůst v historii. Letos do konce října už testy potvrdily nákazu HIV 149 lidem. Přitom loni touto dobou bylo jen 128 případů nově zjištěné infekce.

Test se do lékáren začne rozvážet na konci tohoto týdne. Jeho cena se bude pohybovat od 400 do 500 korun a pro jeho zakoupení nebude nutný lékařský předpis.

"Je to poprvé, co se bude test s rychlou diagnostikou prodávat. Zatím ho však nemáme," řekl předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Sada umožní, aby se člověk píchl do prstu a krev spolu s dalšími dvěma roztoky nakapal na indikační políčko. Výsledek je jasný během jedné minuty. Pokud jsou na testu dvě tečky, říká, že testovaný má v krvi s 99,97procentní pravděpodobností protilátky proti HIV. Tedy známku toho, že je nakažený tímto virem. Ten se může rozvinout do onemocnění AIDS, které stále patří mezi smrtelná onemocnění.

Rychlost se nemusí vyplatit

Kromě předností má ale test i svá rizika. "Patří jedině do rukou odborníků," domnívá se ředitel Domu světla Miroslav Hlavatý. Pražský Dům světla poskytuje bezplatné testování, poradenství i zázemí nemocným lidem.

Podobně hovoří také ministerstvo zdravotnictví a návod, který je u testu přibalen. "V něm se píše, že s touto sadou by měli zacházet kvalifikovaní pracovníci," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Podle Hlavatého se může stát, že člověk si test udělá hned po bouřlivé noci, při níž měl nechráněný sex. Jenomže tělo si v tak krátké době není schopno vyrobit protilátky, a test proto ukáže, že člověk není nakažen. To ale může být falešný pocit. Lékaři odhadují, že projevy viru lze v těle zaznamenat zhruba po šesti týdnech od rizikového okamžiku.

Hlavatý navíc varuje, že na špatný výsledek při rychlotestování v soukromí zůstává člověk sám, bez možnosti pomoci odborníka. "Měl bych strach ze sebevražedných pokusů," dodal pro Český rozhlas Radiožurnál.

Podle lékaře Davida Jilicha z infekční kliniky nemocnice Na Bulovce podobný princip testování není nový. Dosud ho využívali ale jen zdravotníci, lidé k němu neměli volný přístup. Jilich jeho uvolnění do lékáren vítá, avšak i on má výhrady.

Mezi ně patří například to, že lidé budou brát výsledek testu jako definitivní. Ortel pozitivity přitom může vyřknout pouze lékař na základě klinických testů. Ten také může říci, v jakém stadiu virus je. Test dostupný z lékáren může pouze říci, zda krev člověka reaguje na infekci HIV. "Pokud test reaguje, není možné to označit za nový stav HIV pozitivity," řekl Jilich.

Mezinárodní den boje proti AIDS

Informační kampaň je jednou z mnoha akcí, které ve středu v rámci mezinárodního boje proti AIDS upozorňují na rizika spojená s virem i nemocí.

Například organizace Rozkoš bez rizika, která pomáhá sexuálním pracovnicím, nabízela bezplatné testování na virus HIV. Do 19. hodiny ho využilo 153 lidí. Největší zájem o testování byl v Brně a v Praze. Výsledky testů se lidé dozvědí za týden. Naopak v Českých Budějovicích a v Ostravě je věděli testovaní hned. Všichni si ale mohli oddechnout, testy vir HIV neodhalily.

Letošní den boje proti AIDS vyvrcholí ve čtvrtek ve 20 hodin slavnostním večerem v Betlémské kapli. Čtvrtý ročník mezinárodního koncertu nese už tradiční název Červená stužka a my. Dobrovolné vstupné z koncertu jde ve prospěch Domu světla. Ten je sociálně zdravotním, azylovým a preventivním centrem, které pomáhá přímo lidem nakaženým HIV nebo nemocným AIDS.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Fiala pozval lídry zemí EU do Prahy, budou jednat o pomoci Ukrajině

26. května 2024  10:15

V úterý přijedou do Prahy na pozvání premiéra Petra Fialy lídři některých zemí Evropské unie....

Rusko v noci udeřilo na západě Ukrajiny. Útok na hypermarket má 12 obětí

26. května 2024  7:20,  aktualizováno  9:51

Sledujeme online Počet obětí sobotního ruského vzdušného útoku na hypermarket v ukrajinském městě Charkov vzrostl na...

Vlak u Uherska srazil člověka, doprava byla řízená odklonem

26. května 2024  8:28

Na Pardubicku v neděli ráno vlak srazil a usmrtil člověka. Vlaky na železničním koridoru ve směru...

Zajali jsme několik izraelských vojáků, tvrdí Hamás. Izrael to popřel

26. května 2024  7:38

Bojovníci hnutí Hamás při sobotních bojích v Džabáliji na severu Pásma Gazy zajali izraelské...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...