Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pláč, úzkosti, sebevražedné sklony. Poporodní deprese potká každou pátou ženu

  14:32
Od nastávajících matek se očekává neutuchající nadšení z narození potomka. Jenže čísla ukazují, že každá pátá žena zažije poporodní depresi. Až tři čtvrtiny žen pak v takovém případě nevyhledají odbornou pomoc. „V Česku před sebou máme ještě spoustu práce, aby péče s duševními obtížemi v těhotenství nebo po porodu byla opravdu dostatečná,“ říká Kristýna Hrdličková, psycholožka z Centra perinatálního duševního zdraví. Pomoci by ale mohla i nová aplikace.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Asi měsíc po porodu jsem začala cítit, že něco není v pořádku. Kombinace nulového spánku, vyčerpání a ubrečeného miminka způsobila, že jsem začala cítit, že už ho nedokážu utěšit a už ani nechci,“ vypráví pro iDNES.cz sedmadvacetiletá Šárka, která porodila první dítě téměř před rokem.

Perinatální deprese

Mezi příznaky patří skleslá nálada, ztráta zájmu o dříve oblíbené aktivity, a také neschopnost negativní a smutné pocity odklonit něčím příjemným.

Objevuje se velké vyčerpání, zpomalené tempo nebo pocit, jako by vnější svět byl za jakousi mlhou. Časté jsou i obtíže se spánkem.

Mezi další příznaky patří obtíže v soustředění a v rozhodování, pocity bezcennosti nebo viny, nespokojenost, podrážděnost, zvýšená nebo naopak snížená chuť k jídlu

„Pokud obtíže přetrvávají dva týdny, doporučuji vyhledat odborníka. Stejně tak je vhodné vyhledat odborníka, pokud se objeví strach, že by žena mohla ublížit sobě nebo svému miminku, nebo pokud se objeví myšlenky na sebevraždu,“ doplňuje Kristýna Hrdličková.

„Jeho pláč mi drásal nervy, chtěla jsem utéct, nechtěla jsem už být, a když brečel, tak jsem měla pocit, že udělám něco sobě i jemu. Byl to hrozný pocit zoufalství, naštvanosti a strachu ze sebe samotné. Každou chvíli pláč a úzkosti, při nichž jsem měla pocit, že se nemůžu téměř ani nadechnout,“ pokračuje Šárka.

„A po všech těch hrozných pocitech, kdy jsem ho nechtěla a už jsem si říkala, že s ním hodím o zem, přišly šílené výčitky, jak mě něco takového mohlo vůbec napadnout,“ svěřuje mi Šárka svou zkušenost s prvním mateřstvím a perinatální depresí.

A zdaleka není jediná. Podle posledních průzkumů Národního ústavu pro duševní zdraví (NUDZ) zažije v období těhotenství a po porodu nějaké příznaky duševní nepohody každá pátá žena.

„Období těhotenství a po porodu přináší kromě hezkých chvil mnohdy také stres, obavy, vyčerpání. Do určité míry je poklesla nálada nebo zvýšená přecitlivělost normální a většina žen se s nimi v tomto citlivém období potká. Někdy jsou však obtíže vážnější a mohou se překlenout až do deprese či jiných závažnějších obtíží. Ty v prenatálním období mohou potkat až 15 procent žen,“ přitakává Hrdličková.

Jedna z posledních studií, jíž publikovali vědci z Institutu environmentální medicíny ve Stockholmu, navíc dokazuje, že následky perinatálních depresí mohou být velmi závažné. V kohortové studii sledovali vědci po dobu osmnácti let 952 061 matek s klinicky diagnostikovanou perinatální depresí. Ukázalo se, že, oproti matkám, které perinatální depresí neprošly, mají až třikrát vyšší riziko sebevražedného chování.

Nebát se a říct si o pomoc

Včas zachycené potíže dnes dokážou odborníci řešit. „V prosbě o pomoc určitě není žádná slabost,“ zdůrazňuje Hrdličková, podle níž se nedá říct, že by některé obtíže byly málo vážné na to, aby se s nimi žena svěřila. A v první fázi hned nemusí jít o pomoc odborníka.

„Doporučuji se svěřit někomu blízkému, komu žena důvěřuje, ať už partnerovi, rodině, kamarádce. Může rovněž kontaktovat svépomocné skupiny anebo využít pomoci od takzvaných peer konzultantek. To jsou ženy, které si prošly podobnými obtížemi, a mohou proto ženě nabídnout pomocnou ruku,“ doplňuje psycholožka. Takovou službu u nás zajišťuje například organizace Úsměv mámy.

Deprese v těhotenství vede k předčasnému stárnutí dětí, odhalila studie

Zájem blízkých, jako možnou pomoc, potvrdila i Šárka. Svoje problémy sice řešila i s psychoterapeutkou a na psychiatrii, musela také na nějaký čas začít užívat antidepresiva, prášky na spaní a prášky na úzkosti. „Nejvíce mi ale pomohla podpora okolí. To, že jsem na to nebyla sama, a že se mnou nějakou dobu zůstal partner doma,“ vzpomíná Šárka.

V případě závažnějších, neustupujících nebo se prohlubujících obtíží však pomoc blízkých stačit nemusí. Je na místě kontaktovat odbornou psychologickou nebo psychiatrickou pomoc.

„V rámci centra perinatálního duševního zdraví v NUDZ pracujeme právě i s odborníky v péči o duševní zdraví a snažíme se je vzdělávat v nejnovějších poznatcích a postupech péče o ženy v perinatálním období. Například dnes již víme, že řada psychofarmakologických léčiv je bezpečná k užívání i během těhotenství a kojení. Odborník dokáže posoudit, jaká forma péče je pro ženu vhodná a doporučit jí nejlepší postup,“ uzavírá Hrdličková.

Výzva pro tuzemské porodnictví

Jenže pomoci se každé ženě nedostane, a ne každá si o ni řekne. Až 75 procent českých žen na mateřské nebo rodičovské dovolené nevyhledá odbornou pomoc, i když zažívají příznaky duševních poruch.

Zároveň je velkým tématem poporodní péče už v samotných porodnicích. „Péče o duševní zdraví byla už po porodu téměř nijaká. V porodnici nikoho moc nezajímalo, jak se cítím, proč brečím... každý mi jen řekl, že to jsou prostě hormony. Bylo to vlastně dost velké tabu,“ popisuje Šárka svou zkušenost.

A do jisté míry to potvrzuje i Hrdličková. „V Česku před sebou máme ještě spoustu práce, aby péče s duševními obtížemi v těhotenství nebo po porodu byla opravdu dostatečná,“ říká psycholožka.

Můžeme se podle ní inspirovat v zahraničí. „Tam například screening perinatálních duševních obtíží probíhá plošně u všech žen na kontrole u lékaře, nebo tam existují tzv. Mother-Baby jednotky, kde může být v případě potřeby žena hospitalizována i se svým miminkem. V Česku tato možnost bohužel není,“ dodává Hrdličková.

Centrum perinatálního duševního zdraví se ale o osvětu a destigmatizaci této problematiky snaží. Již 25 porodnic napříč Českem se zapojilo do programu včasného zachycení duševních obtíží po porodu. Tyto porodnice nabízí pacientkám na oddělení šestinedělí vyplnění krátkého dotazníku, který dokáže případné obtíže včas zachytit.

Pomoci by pak mohla i nová aplikace Kogito, kterou vyvinuli vědci z Národního ústavu duševního zdraví ve spolupráci s organizací Úsměv Mámy. Díky spolupráci s organizací Česko.Digital nyní vzniká její druhá verze.

„Po vyplnění dotazníků, na které dostane uživatelka ihned zpětnou vazbu, se jí otevře Cesta z úzkosti nebo Cesta z deprese. V této cestě, která má každá 5 etap, prochází uživatelka metodami kognitivně-behaviorální terapie (KBT), procvičuje relaxace a také plní úkoly, aby mohla procházet od jednodušších metod k těm složitějším,“ popisuje lékař Antonín Šebela z Národního ústavu duševního zdraví. Nová verze aplikace by měla být dostupná v průběhu příštího roku.

10. srpna 2021

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Česko musí platit ženě za údajné sexuální napadení knězem, rozhodl Evropský soud

20. června 2024  18:53

Češka, kterou sexuálně napadl a znásilnil její kněz, má podle Evropského soudu pro lidská práva...

Komentátor Schmarcz se po extempore se Šlachtou dočkal vyhazovu z televize

20. června 2024  18:42

Televizní stanice CNN Prima NEWS ukončila spolupráci s komentátorem Martinem Schmarczem. Ten se při...

Zázračný nález. Ve španělské hrobce bylo dodnes tekuté víno z dob Římanů

20. června 2024  18:33

Dva tisíce let staré víno stále v tekuté formě objevili archeologové na jihu Španělska. Skoro pět...

„Nad jeleny asi bděl anděl strážný.“ Zoo sčítá škody a obává se dalších bouřek

20. června 2024  15:37,  aktualizováno  18:15

Přes osmdesát lidí dnes v ostravské zoo odstraňuje následky ničivé bouřky. Ta ve středu večer...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...