Dům v Carmoně nedaleko Sevilly prošel renovací už v roce 2019, v pondělí však odborníci z univerzity v Córdobě zveřejnili studii popisující obsah nalezené urny. „Když ji archeologové otevřeli, skoro jsme ztuhli. Bylo to velmi překvapivé,“ líčí vedoucí studie José Rafael Ruiz Arrebola pro CNN.
Nádoba byla součástí šestice uren uložených v hrobce, kterou její vlastníci vyhloubili do skály. „Musíte ocenit občanského ducha majitelů domu, kteří okamžitě zavolali na archeologické oddělení města. Archeologové si rychle uvědomili, že hrobka je neuvěřitelně neobvyklá, protože nebyla vykradena ani vyrabována. Římané byli hrdí, a to i po smrti. Nad hrobkami stavěli pomníky, jako třeba věže, aby na ně lidé viděli. Chtěli zůstat v paměti lidí,“ vysvětluje.
Poklady Mariboru. Nejstarší vinnou révu světa zachránila partyzánská akce![]() |
Každá urna obsahovala zpopelněné kostní ostatky jednoho jedince a na dvou urnách se dochovala i jména zesnulých: Hispanae a Senicio. Už loni odborníci v hrobce objevili křišťálovou lahvičku, která obsahovala dva tisíce let starý římský parfém s vůní pačule. Kromě nádob tam byl i zlatý prsten a další předměty naznačující, že zde ležela bohatá rodina.
A v jedné konkrétní urně pak kromě ostatků muže a spálené slonoviny, o níž se předpokládá, že pochází z pohřební hranice, bylo asi 4,5 litru načervenalé tekutiny. Chemická analýza prokázala, že jde o víno. To se přitom obvykle velmi rychle odpařuje a má nestabilní složení, upozorňuje expert. „Což znamená, že je téměř nemožné najít to, co jsme našli my,“ dodává s tím, že urna byla hermeticky uzavřena, což zázračnému nálezu napomohlo.
Navzdory barvě tekutiny však další testy ukázaly, že v nádobě není červené, ale bílé víno. Neobsahovalo totiž žádnou kyselinu syringovou, která se podle Ruize Arreboly nachází pouze v červeném víně. Za změnou barvy stojí následné chemické reakce.
Víno se také podobá ročníkům dodnes vyráběným na jihu Španělska, podle deníku The Guardian je to víno typu sherry. Ruiz Arrebola teď chce zjistit, kterému současnému vínu se to z doby Římanů nejvíce podobá.
Dosud nejstarší víno v tekutém stavu registrují v Německu. V roce 1867 jej nalezli nedaleko Špýru a podle odhadů by mohlo být zhruba 1 700 let staré – The Guardian uvádí rok 325 našeho letopočtu. U této rarity se neprovedly chemické analýzy a španělští vědci se domnívají, že se tak rekord přesune k nim.