Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Švejnar: Nepojedu zpátky do USA, protože budu prezidentem

  11:17
Jan Švejnar se zpočátku zdál být outsiderem v boji o křeslo prezidenta. Nakonec však z kampaně udělal vyrovnanou bitvu. Jak dopadne u volitelů?
Jel bych do Číny, přímočaré kontakty se musí udržovat, říká Jan Švejnar

Jel bych do Číny, přímočaré kontakty se musí udržovat, říká Jan Švejnar | foto: Dan MaternaMF DNES

Prezidentské volby

Pane profesore, poprvé u nás před prezidentskou volbou zažíváme náznak nějaké kampaně. Pořád si myslíte, že jste nepřecenil své síly, když jste do toho šel?
Ne. Mám reálnou šanci vyhrát a věřím, že i vyhraji. Vnesli jsme do českých poměrů i nový styl prezidentské politiky, nového ducha, otevřenost v diskusi. To má odezvu u značné části veřejnosti. O tom svědčí mnohé průzkumy, které se obrátily v můj prospěch.

Jenže v závěru kampaně vás u toho zastihly věci, které jste zřejmě nečekal. Například v pátek jste zveřejnil informace o kontaktech vašeho otce s komunistickou StB. Ani to vás neodradilo?
Nečekal jsem, že budu muset něco podobného řešit. Ale samozřejmě jsem všeobecně předpokládal kritiku mé osoby, protože částečně žiji tady a částečně v cizině.

Česká politická scéna se vyznačuje častou a velkou nekulturností. Překvapilo vás něco v tomto směru?
Naopak! Byl jsem překvapen, jak kulturně jsem byl přijat všemi kluby jak ve Sněmovně, tak v Senátu.

Kulturně? Vždyť senátoři ODS s vámi v podstatě nepromluvili, vůbec na nic se vás nezeptali.
Dobře, ale férové bylo, že mě přijali korektně, i když diskuse nebyla. Jinde byla naopak diskuse zajímavá. Hodně jsem se při tom dozvěděl o názorech převládajících v české politice.

Překvapil vás v něčem váš protikandidát Václav Klaus?
Nejvíce tím, že nebyl ochoten jít se mnou do debaty.

Jan ŠvejnarOn ale říká, že do ní nakonec šel, že jste se setkali v Senátu.
Jenže to bylo jen slyšení a diskuse byla omezená. Pro politickou kulturu i pro národ jako takový by bylo žádoucí, kdyby se kandidáti viděli tváří v tvář a vedli diskusi třeba na půdě veřejnoprávní televize.

Jenže jeho argumentaci se dá rozumět v tom, že by vás tou debatou pomohl zviditelnit. Proč by to dělal?
Chápu. To však říkal v době, kdy měl u veřejnosti vysoké preference, ale dnes jsou vyrovnané, či dokonce v můj prospěch. Teď bych naopak já mohl říkat: proč bych měl diskusí pomáhat jemu, když mám lepší preference.

Průzkum neprůzkum, prezidenta volí 281 poslanců a senátorů. Bylo by překvapení, kdybyste získal nějaké hlasy od ODS. Jak vidíte svoje šance, že by nějací občanští demokraté zaškrtli na volebním lístku jméno Jan Švejnar?
Očekávám, že by se to mohlo stát. Mnozí z nich mi sdělili, že jsem důstojným kandidátem. A cítí, že jsem férový a že by se jim se mnou dobře pracovalo.

Kdo z ODS vám to říkal?
To vám nemohu říci.

A není to jen vaše blufování?
Ne, ale opravdu nemohu ta jména prozradit. Shodli jsme se ale například ve víře v trh a na silném sociálním cítění. Podobných lidí je v ODS řada. Je u nich možné získat hlasy, protože i oni vědí, že je potřeba některé věci změnit. Navíc pro ODS by to bylo výhodné, protože by přišel prezident skutečně nadstranický.

Jste i teď těsně před volbou pořád přesvědčený, že hlava státu má být všeobjímající člověk, který není politicky vyhraněný? To je přece ve světě zcela běžné.
To, že mě podporují různé strany, neznamená, že nejsem politicky vyhraněný a že nemám jasné názory. Takovou situaci se pouze snaží navodit moji protivníci.

Také jsem měl pocit, že někdy příliš ustupujete tlaku a požadavkům komunistů či sociálních demokratů.
Opravdu ne. Pořád třeba zdůrazňuji potřebu tržního hospodářství tam, kde dobře funguje. Dokonce tam jdu občas dál než mnozí ekonomové z pravé části politického spektra. Odvažuji se říci, že v České republice jsem nejvíce protržním ekonomem vůbec. To se netluče s tím, že vytvořený velký koláč máme rozdělovat s velkým ohledem na sociální cítění. Opakuji to léta a nevím, v čem bych v tom nadbíhal levicovým stranám.

Proč jste tedy minulý týden říkal, že byste nepodepsal ten velký reformní balík? Vždyť když tolik sám argumentujete průzkumy, většina české veřejnosti nějaké reformy naopak chce.
Já ale říkám, že prezident měl ten balík ovlivnit při jeho přípravě. Pak by se mohl s těmi reformami více ztotožnit.

Jan ŠvejnarTo má prezident skutečně dělat? Že by takto zasahoval do činnosti vlády a parlamentu?
Může to dělat. Nechtěl bych vůbec vést boj s vládou či s komorami parlamentu. Naopak. Ale prezident by měl přinášet důležité myšlenky a podněty. Reformy jsou takovou důležitou oblastí, kde by se to hodilo.

Myslíte si, že by strany mohly takovou „intervenci“ přijmout?
Určitě. Proč ne? Byla by to diskuse o myšlenkách. Pokud jde o podpis balíku reformních zákonů, tak například rovná daň z příjmu s tak velkou řadou výjimek není vůbec ideální řešení.

Ten balík je ale velkým kompromisem, ani ministr financí Miroslav Kalousek nechtěl tolik výjimek.
Vždycky je to hledání kompromisu. Jde mi o to, že reformy mohou být rozhodnutím na dlouhou dobu. Pokud prezident vidí, že to může mít obrovské dlouhodobé dopady, tak by se měl k tomu vyslovit.

Také jste říkal, že kdyby se po volbách nepodařilo sestavit vládu šéfovi vítězné strany, dal byste šanci v pořadí druhé straně. To Václav Klaus po volbách 2006 neudělal. Možná i proto, že to vypadalo, že ani Jiří Paroubek by ji nesestavil. Má se skutečně postupovat pouze mechanicky podle výsledků?
Pokud má někdo nulové šance na sestavení vlády, tak by nemělo význam pověřit někoho jejím sestavením. Když ta možnost není nulová, tak je férové dát další pokus druhé straně v pořadí.

Více než deset let jsou u nás vlády slabé, nebo existuje opoziční smlouva či kabinet s přeběhlíky. Měl by se podle vás změnit volební systém? Třeba na většinový?
Jedním z řešení by mohl být bonus pro vítěze v počtu mandátů, jaký znají v Itálii, když jsou výsledky pořád těsné. Náš proporční systém je ale tak zaběhaný, že jít na většinový by teď způsobilo příliš velké zemětřesení.

Politické strany léta slibovaly přímou volbu prezidenta. Nakonec nic. Jak mají lidé politikům věřit?
Strany mají v tomto příliš krátkodobé cíle. Na mnoha setkáních s občany jsem poznal, jak moc lidem záleží na tom, kdo je jejich prezidentem. Proto jsem pro přímou volbu.

Podívejme se teď na samotný výkon funkce prezidenta. Ten český je obdařen až mocnářskou pravomocí – uděluje milosti. Václav Klaus jich dal 195, v průměru za rok méně než Václav Havel. Jak byste v tom postupoval vy? Mělo by se s tímto nástrojem moci šetřit, či nikoli?
Nejde o počet. Hlava státu by neměla zasahovat tam, kde soudy vykonaly dobrou práci. Velmi respektuji nezávislou justici. Na druhé straně je to určitá výsada, ale i určitá pojistka proti možným omylům.

Jan ŠvejnarVděčným tématem pro média a veřejnost je udělování vyznamenání. Prezidenti bývají vystavováni různým tlakům a někdy jsou obviňováni, že to dali i jim blízkým lidem. Jak byste to pojal vy?
Dával bych je lidem, kteří se zasloužili o stát či vykonali ve svém oboru něco velmi výjimečného. Tady je na místě velká výběrovost a někteří lidé by neměli cítit křivdu, že nedostali vyznamenání. Vždycky v tom určitá subjektivita byla, je a bude.

Prezident sice u nás nemá moc velké pravomoci, ale například podepisuje mezinárodní smlouvy. Také se berou vážně jeho názory na zahraniční politiku. Naši spojenci jsou v EU a v NATO. Ale měli bychom se i v rámci těchto seskupení více orientovat na některé země?
Spojenci mohou být různí, podle toho, o jaký problém se jedná. Příkladem může být spolupráce se zeměmi Visegrádu, protože mají v Evropské unii podobné výchozí podmínky. Tyto státy by například společně mohly intenzivněji vystupovat proti diskriminaci na trhu práce v některých starých členských zemích EU. Vždy hledejme společný zájem a tím si vytvářejme spojence.

Po desetiletí jsme měli napjaté vztahy s Německem. V poslední době se to hodně zlepšilo. Jak to vidíte vy?
Ano, máme unikátní příležitost výborně spolupracovat s Německem, stejně jako s dalšími sousedními zeměmi.

Spory však panují ohledně spolupráce s Ruskem a Čínou, kde demokracie ještě nevítězí. Václav Havel vždy odmítal jet do Pekingu, jeho nástupce jel, a hned několikrát. Vy byste tam jel?
Jel bych do Číny, přímočaré kontakty se musí udržovat. Jako prezident bych se tam kriticky vyjádřil k těm oblastem, ve kterých se neshodneme. Bojkot od malé země ale není možný a je kontraproduktivní.

Zatím jste i občanem USA. To je náš prvořadý spojenec, i když módní vlna antiamerikanismu už zasáhla naplno i Česko. Jak se máme podle vás chovat k tomuto hegemonovi současného světa?
Amerika je silný spojenec, ale v současnosti prochází určitou vnitřní katarzí. George Bush za dvě funkční období Spojené státy hodně poznamenal. Ať už bude prezidentem Hillary Clintonová, Barack Obama, nebo John McCain, myslím si, že Amerika se vrátí k většímu multilateralismu a intenzivnější diskusi s ostatními spojenci. Ale zkusme se trochu vžít do situace v USA a představme si, že by podobnou silou disponovala Francie či Velká Británie. Byly by problémy ve světě menší, či větší?

Já bych řekl, že v případě Francie velké, ale to nemá být předmětem rozboru. Když jsem hovořil o tom, že máte i americké občanství, teď se objevila pochybnost, že jste české občanství mohl v roce 2001 získat neoprávněně. Jak to je?
Miroslav Macek na svém blogu podal mylnou informaci. Nemá pravdu, získal jsem opět to české na základě zákona o navrácení občanství. Vše je v pořádku. Je to pouze snaha o moji diskreditaci.

Ve své kampani jste často hovořil o budoucím postavení Česka ve světě. Kdysi Karel Havlíček Borovský z Brixenu napsal: „My jen tenkráte máme naději proraziti, budeme-li my, tj. naše strana, dosti možní v penězích. To je hlavní základ celé politiky a svobody.“ Lze to chápat i tak, že jako malá země se můžeme prosadit, jenom když budeme ekonomicky silní a sebevědomí?
Malé země to nemají jednoduché. Ale existují dobré příklady malých velmi úspěšných zemí – například Singapur či Irsko. My k tomu máme předpoklady, ale musíme si vytvořit lepší strategii, jak postupovat. Ještě nám v tomto případě ale chybí koncepce.

Jan ŠvejnarProč?
Hodně se orientujeme na vnitřní scénu. Jako prezident bych chtěl na toto téma navést diskusi a přinést zkušenosti ze světa.

V souvislosti s naší budoucností a Evropou se před volbou prezidenta hodně diskutovalo také o přijetí či nepřijetí eura. Vy byste byl pro rychlejší přijetí než prezident Václav Klaus. Myslíte si, že už je to pro nás skutečně výhodné, že už nastal ten pravý čas?
Dobrý ekonom bere též v úvahu rozhodování v nejistotě a v tom Václav Klaus není silný. Znamená to, že berete v úvahu rizika, že děláte věci na základě pravděpodobností. Já zdůrazňuji, že může dojít k finanční krizi a že můžeme být vykolejeni. Bez našeho zavinění může dojít k velkým výkyvům ve směnném kurzu. Malé a střední firmy, které vyvážejí hlavně do eurozóny, by tím byly vážně poškozené. Rozhodnutí o přijetí eura by mělo přijít rychle.

Prezident jmenuje i členy bankovní rady České národní banky a ta loni vstup do Evropské měnové unie nedoporučila.
Ale podívejte se, co vydávala před lety. Naznačovala, že jsme připraveni. Je to ale čistě politické rozhodnutí. Přitom ekonomická situace je lepší. Problémem je, že dva členové bankovní rady – Robert Holman a Pavel Řežábek – se zapletli do prezidentské kampaně a kritizovali moje postoje. To je velmi nebezpečné, že se vměšují do politiky.

Vláda chce v době českého předsednictví EU přijít příští rok s tématem Evropa bez bariér a zaměřit se třeba na snížení počtu regulací. V tom byste si mohl s vládou rozumět, ne?
Ano. V tom bychom si rozuměli. Myslím, že více než oni teď s Václavem Klausem. Současný prezident postavil mezi nás a Evropu svoje vlastní negativní bariéry. To je první věc, kterou musíme odstranit.

Vy jste byl vlastně poprvé až v posledních týdnech konfrontován s českými médii. Jak jste to vnímal? Protože naši politici si pořád na novináře stěžují.
Jsem v tomto prvotřídní hroch...

... no, postavou ne.
Myslím to tak, že novináři byli tvrdí a šli na tělo, nečekal jsem to ani horší, ani lepší. Očekával jsem ale větší symetrii. Stávající prezident dostal více prostoru, byla mu přikládána od médií větší důležitost, měl prostě počáteční výhody. V tomto by měli mít kandidáti od novinářů rovnější podmínky. Tak je tomu třeba ve Spojených státech.

V této příloze jste symetrický prostor dostali. Na závěr: Kdybyste ve volbě neuspěl, vrátíte se zpět do Ameriky?
Neuvažuji o tom, letenku nemám objednanou. Protože vyhraji.

Někteří lidé vás už předem vyzývají, abyste se v případě prohry zapojil do stranické politiky. Uvažujete o něčem takovém?
Ne. Neuvažuji.

Václav Klaus před pěti lety řekl, že když prohraje, pojede druhý den lyžovat do Pece pod Sněžkou. Vy sice tvrdíte, že vyhrajete, ale kdyby ne, co lyže? Také je máte rád.
Plánuji lyže i v případě výhry.

Jen abyste se pak s Václavem Klausem nepotkali na vleku.
Já očekávám, že on po prohře udělá to, co slíbil minulý týden v Senátu – že zasedne ve svém Centru pro ekonomiku a politiku.

. Co také řekl

O prezidentských milostech: "Nejde o počet... Velmi respektuji nezávislou justici. Na druhé straně je to určitá výsada, ale i pojistka proti možným omylům."

O vyznamenáních: "Dával bych je lidem, kteří se zasloužili o stát či vykonali ve svém oboru něco velmi výjimečného. Tady je na místě velká výběrovost."

O euru: "Zdůrazňuji, že může dojít k finanční krizi a že můžeme být vykolejeni. Může dojít k velkým výkyvům ve směnném kurzu. Malé a střední firmy, které vyvážejí hlavně do eurozóny, by tím byly vážně poškozené. Rozhodnutí o přijetí eura by mělo přijít rychle."

O roli prezidenta: "Prezident může zasahovat do činnosti vlády. Přinášet důležité myšlenky a podněty. Reformy jsou takovou důležitou oblastí, kde by se to hodilo."

O vztahu k USA: "Amerika je silný spojenec, ale v současnosti prochází katarzí. George Bush za dvě funkční období USA hodně poznamenal."

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik tolik, že se jejich cena...