Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Stres z přijímaček a převisu žene část dětí na střední školy do zahraničí

  19:00
Devět let snah a učení mohou zkazit dva dny přijímacích zkoušek na střední školu. Přestože deváťák může mít vysoké skóre, nemusí se dostat na vysněnou vzdělávací instituci. I když Cermat uklidňuje, že míst je dost, ne o všech druzích škol se to v některých městech dá říct. Rodiče tak pro děti často volí zahraniční studium nebo na něj své ratolesti posílají v průběhu střední.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Jednotné testy od Cermatu jsou nedodělkem, který pro studenty znamená více stresu. Ten je znásoben tlakem rodičů z důvodu nedostatečné kapacity škol. Testy jsou zaměřené jednostranně, bez respektu k poruchám učení. Navíc z důvodu převisu počtu dětí si školy, které mají dobré reference, nastavily vícekolová přijímací řízení,“ popisuje matka deváťáka Martina Nimčová.

Vysvětluje, že přijímací zkoušky jejího syna byly pro celou rodinu velkým stresem, když se mi snažili pomoci, aby se na vysněnou školu dostal. „Stres nás nakonec přesvědčil, že je to celé jeden velký nesmysl a rozhodli jsme se zkusit zahraniční školy,“ přiznává.

Míst na středních je dost, říká Cermat. S přihláškami žáci taktizují

Nakonec se mladík na podzim loňského roku na střední školu do Spojených států amerických dostal a tamní vzdělávací systém si nemůže vynachválit. „Jeho zpětná vazba je, že je na americké střední škole mnohem lepší komunikace i atmosféra. Je to podporující prostředí s jasnými pravidly a propracovaným celodenním programem,“ těší Nimčová.

Americké přijímací řízení je lehčí

Touha po zlepšení angličtiny a poznání nového přivedla do Spojených států i studentku Viktorii Klimkovou. Původně váhala mezi Amerikou a Velkou Británií. Přestože musela zvládnout byrokratické kolečko – žádost o víza, úřední překlad vysvědčení a další, přiznává, že přijímací proces jako takový byl poměrně jednoduchý.

„Bylo to snazší než jsem čekala. Ale je to do velké míry díky agentuře, která mě vedla a zabezpečovala celý proces. Podmínky přijetí jsou na každé škole trochu jiné, ta moje vyžadovala dvě až tři doporučení od tuzemských učitelů, úřední překlad vysvědčení a absolvovala jsem pohovor v angličtině,“ vyjmenovává Klimková, co musela splnit.

Zvažujete možnost zahraničního studia pro své dítě?

celkem hlasů: 538
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 17. března 2023. Anketa je uzavřena.

Ujišťuje ale, že se případní zájemci o zahraniční studium nemusí ničeho obávat, a to ani pohovoru v angličtině. „Oni vědí, že tam jdete i proto, abyste se v angličtině zdokonalili.“

Pochvaluje si ale i samotný vzdělávací systém, který je podle ní oproti tomu našemu výrazně napřed. Student má možnost větší volby předmětů a jejich obtížnosti, vybírat obvykle může až ze sta předmětů. „Kromě toho mají školy velký výběr mimoškolních aktivit. Jde o sporty, tanec, hudbu a další umění, ale i například o robotiku nebo IT,“ vyjmenovává.

Stipendia či závodní vzdělávání. Firmy hledají studenty, nejlepším nabízí práci

Líbí se jí také, že školní rok není rozdělen na dvě pololetí, ale tři trimestry, přičemž styl výuky je zaměřený více na diskuzi a argumentaci, kritické myšlení nebo rozvoj prezentačních a komunikačních dovedností. Přesto nelze paušalizovat nastavení jednotlivých škol, liší se totiž stát od státu, nesmí být ale v rozporu s ústavou a federálními zákony.

Teorie není důležitá, hlavně znát věci prakticky

Ve státě New York nastoupila na Ross School bývalá deváťačka Viki Tůmová a stejně jako její vrstevníci ani ona si nemůže tamní vzdělávání vynachválit. Přiznává, že původně se jí do zahraničí nechtělo, protože se dostala na pražské jazykové gymnázium, nakonec ji ale přesvědčili a ona na rok vycestovala.

„Na gymnáziu jsem byla spokojená a neuměla si představit, že se rozloučím se všemi kamarády a odjedu někam, kde nikoho neznám. Není to navíc levná záležitost, ale díky úspěšným přijímacím pohovorům mi škola poskytla významné stipendium,“ říká Tůmová.

Po osobních zkušenostech s oběma vzdělávacími systémy přemítá, že jsou si na hony vzdálené a nemají snad nic společného. „Studenti (na americké škole, kde Tůmová studovala pozn. red.) nedostávají známky, ale ze všech předmětů musí na konci každého trimestru vykazovat úspěšnost alespoň sedmdesát procent. Taky si sami volíte předměty, což mi vyhovuje. Největší rozdíl ale vidím v tom, že vás škola učí kromě teorie i praxi. Například v předmětu fotografie nemusíte znát teorii clony, ale musíte ji umět správně nastavit,“ přidává zážitky ze svých hodin.

Uvolní stres a pomáhá k seznámení. Alkohol ke studiu patří, shodují se studenti

V Česku existuje celá řada firem, které se specializují na proces přijímacích zkoušek a vyslání studentů do zahraničí. Jednou z nich je i Education.cz, a její ředitelka Lucia Klimková popisuje, že snaha odejít do ciziny může být pro mnoho mladých lidí přínosná v mnoha oblastech.

„Může to být možností pro ty, kteří se nejsou ochotni smířit s tím, že se na jimi vybraný typ školy nedostali kvůli kapacitě. Zároveň není nutné absolvovat cizojazyčnou školku nebo bilingvní základní školu jako přípravu,“ vysvětluje Klimková s tím, že například na amerických školách mají připravený podpůrný jazykový program pro zahraniční studenty, pokud ho potřebují.

„Na střední školy v zahraničí obvykle studenti neskládají jednotný test, ale škola chce studenta trochu poznat. Zjistit jeho zájmy, aby mohla posoudit, jestli si mohou vzájemně přinést nějakou hodnotu. Studenti mohou napsat motivační dopis nebo esej na zadané téma, absolvují pohovor a dokládají doporučení od učitelů a vysvědčení. Jde o kompletní posouzení, ne o jeden standardizovaný test, který musí deváťáci složit pod velkým tlakem,“ uzavírá ředitelka.

Přestože je zahraniční studium přínosné a mladým lidem kromě zlepšení jazykových dovedností může pomoci i s navázáním kontaktů nebo získáním dalších zkušeností, jde o drahou záležitost.

Student sice může školu požádat o stipendium, na které automaticky nárok nemá, ale ani to mu nepokryje všechny náklady. Ty se v závislosti na výběru agentury a jejich balíčku mohou pohybovat okolo 242 až 469 tisíc korun za školní rok.

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

Sobotní teploty v Česku dosahovaly až 34 stupňů. Na rekord to ale nestačilo

Až na skoro 34 stupňů Celsia v sobotu odpoledne vystoupaly teploty v Česku. Na překonání rekordů to však kvůli extrémním teplotám z minulosti nestačilo. Vyplývá to z informací Českého...

27. července 2024  17:06

Američané se zhlédli v řepce. Jejich plány může zhatit Trumpův volební triumf

Čím dál více amerických firem sází na produkci řepky olejky. Kromě využití v gastronomii totiž roste globální význam této suroviny i na trhu s pohonnými hmotami. Další rozmach plodiny však momentálně...

27. července 2024

Černochová navštívila Ukrajinu. Uctila památku československých legionářů

Ministryně obrany Jana Černochová na Ukrajině uctila památku československých legionářů a vojáků druhé světové války. Připomněla si také oběti vojáků z českých zemí bojujících v řadách...

27. července 2024

Olympijská babička. Číňanka v barvách Chile debutovala na hrách v 58 letech

Paříž (Od našeho zpravodaje) Vzhledem k jejímu úctyhodnému věku je pochopitelné, že si vysloužila právě tuto přezdívku. Zeng Zhiying, 58leté rodačce z Číny reprezentující Chile, říkají „olympijská babička“. Na hrách v Paříži...

27. července 2024  16:58

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....