Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stres z přijímaček a převisu žene část dětí na střední školy do zahraničí

  19:00
Devět let snah a učení mohou zkazit dva dny přijímacích zkoušek na střední školu. Přestože deváťák může mít vysoké skóre, nemusí se dostat na vysněnou vzdělávací instituci. I když Cermat uklidňuje, že míst je dost, ne o všech druzích škol se to v některých městech dá říct. Rodiče tak pro děti často volí zahraniční studium nebo na něj své ratolesti posílají v průběhu střední.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Jednotné testy od Cermatu jsou nedodělkem, který pro studenty znamená více stresu. Ten je znásoben tlakem rodičů z důvodu nedostatečné kapacity škol. Testy jsou zaměřené jednostranně, bez respektu k poruchám učení. Navíc z důvodu převisu počtu dětí si školy, které mají dobré reference, nastavily vícekolová přijímací řízení,“ popisuje matka deváťáka Martina Nimčová.

Vysvětluje, že přijímací zkoušky jejího syna byly pro celou rodinu velkým stresem, když se mi snažili pomoci, aby se na vysněnou školu dostal. „Stres nás nakonec přesvědčil, že je to celé jeden velký nesmysl a rozhodli jsme se zkusit zahraniční školy,“ přiznává.

Míst na středních je dost, říká Cermat. S přihláškami žáci taktizují

Nakonec se mladík na podzim loňského roku na střední školu do Spojených států amerických dostal a tamní vzdělávací systém si nemůže vynachválit. „Jeho zpětná vazba je, že je na americké střední škole mnohem lepší komunikace i atmosféra. Je to podporující prostředí s jasnými pravidly a propracovaným celodenním programem,“ těší Nimčová.

Americké přijímací řízení je lehčí

Touha po zlepšení angličtiny a poznání nového přivedla do Spojených států i studentku Viktorii Klimkovou. Původně váhala mezi Amerikou a Velkou Británií. Přestože musela zvládnout byrokratické kolečko – žádost o víza, úřední překlad vysvědčení a další, přiznává, že přijímací proces jako takový byl poměrně jednoduchý.

„Bylo to snazší než jsem čekala. Ale je to do velké míry díky agentuře, která mě vedla a zabezpečovala celý proces. Podmínky přijetí jsou na každé škole trochu jiné, ta moje vyžadovala dvě až tři doporučení od tuzemských učitelů, úřední překlad vysvědčení a absolvovala jsem pohovor v angličtině,“ vyjmenovává Klimková, co musela splnit.

Zvažujete možnost zahraničního studia pro své dítě?

celkem hlasů: 538
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 17. března 2023. Anketa je uzavřena.

Ujišťuje ale, že se případní zájemci o zahraniční studium nemusí ničeho obávat, a to ani pohovoru v angličtině. „Oni vědí, že tam jdete i proto, abyste se v angličtině zdokonalili.“

Pochvaluje si ale i samotný vzdělávací systém, který je podle ní oproti tomu našemu výrazně napřed. Student má možnost větší volby předmětů a jejich obtížnosti, vybírat obvykle může až ze sta předmětů. „Kromě toho mají školy velký výběr mimoškolních aktivit. Jde o sporty, tanec, hudbu a další umění, ale i například o robotiku nebo IT,“ vyjmenovává.

Stipendia či závodní vzdělávání. Firmy hledají studenty, nejlepším nabízí práci

Líbí se jí také, že školní rok není rozdělen na dvě pololetí, ale tři trimestry, přičemž styl výuky je zaměřený více na diskuzi a argumentaci, kritické myšlení nebo rozvoj prezentačních a komunikačních dovedností. Přesto nelze paušalizovat nastavení jednotlivých škol, liší se totiž stát od státu, nesmí být ale v rozporu s ústavou a federálními zákony.

Teorie není důležitá, hlavně znát věci prakticky

Ve státě New York nastoupila na Ross School bývalá deváťačka Viki Tůmová a stejně jako její vrstevníci ani ona si nemůže tamní vzdělávání vynachválit. Přiznává, že původně se jí do zahraničí nechtělo, protože se dostala na pražské jazykové gymnázium, nakonec ji ale přesvědčili a ona na rok vycestovala.

„Na gymnáziu jsem byla spokojená a neuměla si představit, že se rozloučím se všemi kamarády a odjedu někam, kde nikoho neznám. Není to navíc levná záležitost, ale díky úspěšným přijímacím pohovorům mi škola poskytla významné stipendium,“ říká Tůmová.

Po osobních zkušenostech s oběma vzdělávacími systémy přemítá, že jsou si na hony vzdálené a nemají snad nic společného. „Studenti (na americké škole, kde Tůmová studovala pozn. red.) nedostávají známky, ale ze všech předmětů musí na konci každého trimestru vykazovat úspěšnost alespoň sedmdesát procent. Taky si sami volíte předměty, což mi vyhovuje. Největší rozdíl ale vidím v tom, že vás škola učí kromě teorie i praxi. Například v předmětu fotografie nemusíte znát teorii clony, ale musíte ji umět správně nastavit,“ přidává zážitky ze svých hodin.

Uvolní stres a pomáhá k seznámení. Alkohol ke studiu patří, shodují se studenti

V Česku existuje celá řada firem, které se specializují na proces přijímacích zkoušek a vyslání studentů do zahraničí. Jednou z nich je i Education.cz, a její ředitelka Lucia Klimková popisuje, že snaha odejít do ciziny může být pro mnoho mladých lidí přínosná v mnoha oblastech.

„Může to být možností pro ty, kteří se nejsou ochotni smířit s tím, že se na jimi vybraný typ školy nedostali kvůli kapacitě. Zároveň není nutné absolvovat cizojazyčnou školku nebo bilingvní základní školu jako přípravu,“ vysvětluje Klimková s tím, že například na amerických školách mají připravený podpůrný jazykový program pro zahraniční studenty, pokud ho potřebují.

„Na střední školy v zahraničí obvykle studenti neskládají jednotný test, ale škola chce studenta trochu poznat. Zjistit jeho zájmy, aby mohla posoudit, jestli si mohou vzájemně přinést nějakou hodnotu. Studenti mohou napsat motivační dopis nebo esej na zadané téma, absolvují pohovor a dokládají doporučení od učitelů a vysvědčení. Jde o kompletní posouzení, ne o jeden standardizovaný test, který musí deváťáci složit pod velkým tlakem,“ uzavírá ředitelka.

Přestože je zahraniční studium přínosné a mladým lidem kromě zlepšení jazykových dovedností může pomoci i s navázáním kontaktů nebo získáním dalších zkušeností, jde o drahou záležitost.

Student sice může školu požádat o stipendium, na které automaticky nárok nemá, ale ani to mu nepokryje všechny náklady. Ty se v závislosti na výběru agentury a jejich balíčku mohou pohybovat okolo 242 až 469 tisíc korun za školní rok.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...