Redakce iDNES.cz přináší čtenářům možnost otestovat své dovednosti v dnešním matematickém testu, který psali i sami deváťáci. U každé otázky navíc naleznete i výsledek, které pro iDNES.cz zpracoval učitel matematiky Matěj Rašovský z pražské ZŠ Bohumila Hrabala.
Níže si můžete zkusit i test z českého jazyka a literatury, který taktéž obsahuje výsledky. Ty pro redakci zpracoval učitel českého jazyka, který si nepřál být jmenován.
Na úlohy z matematiky měli žáci sedmdesát minut, na češtinu šedesát minut. Mnoho z dětí přitom čeká již v pátek druhé kolo přijímacích zkoušek - Cermat pak na školy pošle lepší z obou výsledků.
Letošní přijímačky jsou kvalitní, shodují se učitelé. Spokojení jsou i deváťáci![]() |
Jenomže řada škol, Prahu nevyjímaje, hlásí malé kapacity pro první ročníky, a tak stejně jako loni i letos někteří premianti zažijí odmítnutí. Například Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium v Praze si z těchto důvodů chystá pro své uchazeče vícekolové přijímací řízení.
„Máme 658 studentů ve dvaceti třídách. Na obor informační technologie máme 90 míst, ale 359 zájemců. Na třicet míst na gymnáziu se nám letos hlásilo 148 studentů,“ říká ředitel školy Radko Sáblík. Uchazeči proto „musí poslat životopis, portfolio své práce, poté je čekají naše testy a na závěr ústní pohovor,“ popisuje ředitel.
Balaš přemýšlí nad změnou přijímaček
Zatímco prozatím musí každoročně děti v posledním ročníku základní školy skládat přijímací zkoušky, aby se dostaly na vysněné školy, navrhuje ministr školství Vladimír Balaš nový model. Podle něj by mohli deváťáci dělat testy v rámci svých škol, ty střední by si pak vybíraly podle dosažených výsledků.
Hlásí se letos vaše dítě na střední školu?
Novinářům svoji myšlenku předestřel koncem minulého roku. „Zabýváme se tím, že bychom chtěli testovat v deváté třídě všechny děti, nejen ty, které se hlásí na střední školu. To by mohlo mnohé z dětí, které si nevěří, přivést k tomu, že mají na to, aby střední školu studovaly,“ uvedl ministr.
Dodal, že by to pro tyto děti mohla být i vstupenka na střední školu. „Že bychom třeba tímto způsobem obešli přijímací řízení na střední školy a ty by si mohly vybírat studenty právě podle toho, jak uspějí v tomto testu v deváté třídě,“ uvedl Balaš.
Míst na středních je dost, říká Cermat. S přihláškami žáci taktizují![]() |