Sociální demokraté nejsou lepší než my, brání ODS Miroslava Němcová

  12:57
Miroslava Němcová to dotáhla nejvýš ze všech žen v ODS: čtyři roky byla místopředsedkyní strany, je místopředsedkyní Sněmovny od roku 2002 a nyní volebním lídrem Vysočiny. ODS má podle ní to nejhorší už za sebou. A rozhodně neni horší než ČSSD. "Vždyť ten spolek kolem Paroubka, Tvrdíka a tak dále je šílený," říká.

Zvnějšku se ODS zmítá v krizi - zevnitř taky?
Chtěla bych být optimistou a říci, že to nejhorší už máme za sebou. Neprošli jsme pěknými týdny ani měsíci, ale snad je to pryč.

Takže víra tvá tě uzdravila? Nebo proč být optimistou?
Vidím nějaké pohyby, které mi dávají naději. Z toho, co vidím na Vysočině, se mi zdá, že se lidé dostávají z apatie a získávají elán.

Z vedení vaší strany máte pocit, že ví, kam a jak dál?
Potěšilo mne, že jsme dali dohromady ekonomický tým, který bez ohledu na jakýkoliv populismus na rovinu řekne, v jaké jsme situaci a co je s tím možné dělat.

Miroslava němcová

Narodila se 17. listopadu 1952 v Novém Městě na Moravě, je vdaná a má jednoho syna

Od roku 1972 pracovala jako odborná referentka pro Český statistický úřad a o dvacet let později se stala majitelkou knihkupectví ve Žďáru nad Sázavou.

Do ODS vstoupila v roce 1992, byla členkou zastupitelstva a Rady města Žďár nad Sázavou. Do Poslanecké sněmovny byla poprvé zvolena v roce 1998, kdy se také stala místopředsedkyní poslaneckého klubu ODS a stínovou ministryní kultury. Působila v mnoha výborech, mimo jiné v rozpočtovém a volebním.

Roku 2002 se ujala funkce místopředsedkyně Sněmovny a do roku 2006 byla i místopředsedkyní ODS. Od roku 2006 je 1. místopředsedkyní Poslanecké sněmovny.

Nervozitu ve vedení ODS necítíte?
Sama ji cítím, bylo by s podivem, aby ji vedení necítilo. Není nakročeno k žádnému jistému vítězství, situace není jednoduchá.

Říkáte to hodně optimisticky - spíš je nakročeno k prohře.
Jak bych mohla jít dál, kdybych si řekla, že je vše prohráno?

Přestože Mirek s Pavlem teď zakopali válečnou sekeru, mám z toho divný pocit, jako by se rozhodli v zájmu voleb krýt levárny.
Rozumím vám. Ale proti tomu jde teze politologů, že rozhádaná strana nemá šanci.

Pojďme vzít ty hlavní chlapce od vás popořádku. Obraz Mirka Topolánka u veřejnosti je zhruba takový: hysterik, který ve vzteku opustí Poslaneckou sněmovnu. Rád mluví o průhlednosti, ale dodnes nevíme, čí byla toskánská vila, ve které trávil dovolenou. Co si o něm myslíte?
Jeho odchod ze Sněmovny byla chyba, toskánská dovolená byla chyba, řekla jsem mu to.

Věříte, že neví, čí je vila, ve které trávil dovolenou?
Ano, nejsem paranoidní. Ví, jaká je na něm zodpovědnost, jak po něm média jdou a že lhaní by mělo katastrofické důsledky. Musím věřit.

První místopředseda Vodrážka, který je sice sympatický, ale o jeho autoritě i charizmatu kolují vtipy, stejně jako o jeho takzvané specializaci na ekologii. Váš pocit z něj?
Nechci známkovat své kolegy. Bylo by to nekolegiální a nefér. Byl řádně zvolen kongresem, ale zkušenosti z vysoké politiky mu chybí a je to vidět.

Místopředseda Ivan Langer, váš volební stratég, který se sám přiznal k lobbování za jednu firmu u banky, a šéf Topolánek o něm prohlásí, že je mediálně poškozen - což je jen mírný výraz pro to, co se o něm napsalo.
Ovládá dobře technologii moci.

Máte v něj důvěru?
Asi není důležité, jestli já v něj mám důvěru.

Lídr Ústeckého kraje, ve kterém už jsem dávno ztratila přehled o tom, kolik vlastní velrybářů, pouhých pár dní před odchodem z ministerstva podepíše kontrakt na půl miliardy pro jednoho operátora. Co si myslíte o místopředsedovi Gandalovičovi?
Určitě to byl nestandardní krok, který nemohl prospět ani jemu, ani ODS. Neschvaluji to.

Sociální demokraté nejsou lepší než my, nevěřím tomu!

Co si má počít volič, který si takhle zjednodušeně projede vaše vedení?
Každý má nějakého lídra ve svém kraji, u kterého si může říct, zda mu věří. Druhá otázka je programová. Můžu nebo nemusím mít někoho ráda, ale měla bych především vědět, co nabízí za cestu do budoucnosti.

A když volič opáčí: mně je jedno, co nabízejí. Protože vím, že toho stejně udělají čtvrtinu. A zadruhé - když je země proteklá korupcí, proč by mně mělo záležet na tom, co mají psáno v programu?
Teď jste se dotkla asi toho nejdůležitějšího - zda někdo věří v to, že může mít zástupce, kteří odbourají korupci. Že je možné mít stát, který se chová férově: nebude mít předražené dálnice a vybrané daně použije smysluplně. Pokud se nám nepodaří přesvědčit lidi, že směřujeme k tomuto cíli, je všechno špatně. Musíme se o to poprat.

Ale jak se chcete prát, má-li třeba pražská radnice pod vedením ODS pověst, kterou má?
Ale přece sociální demokraté nejsou lepší než my, nevěřím tomu! Vždyť ten spolek kolem Paroubka, Tvrdíka a tak dále je šílený.

Až tady bude sedět Jiří Paroubek, což zatím s díky odmítá, budu s ním mluvit o sociální demokracii - ale teď mluvíme o ODS.
Jistě, ale nemám už k tomu co říct.

Jak moc váš hlas ve vedení ODS znamená? Zajímá z vedení vůbec někoho, co si právě vy jako bývalá místopředsedkyně myslíte?
To se musíte zeptat jich.

Kdy naposledy se vás někdo z chlapců ve vedení zeptal na názor?
Nevzpomenu si.

Není to zvláštní? Historicky nejvýše postavená žena v ODS - místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, bývalá místopředsedkyně strany, lídryně v kraji - a ono je to nezajímá?
…Tak… asi je to zvláštní. Asi se bez mého názoru obejdou. Ale fakt nechci, aby to znělo zhrzeně.

Pod ženami v ODS si představím především vás, Lucii Talmanovou a Ivanu Řápkovou. Viděla jste za svoji dvanáctiletou kariéru v ODS ženu, která by byla schopna stranu vést?
Těžko říct, protože ony tu příležitost nikdy nedostaly.

Ale taková příležitost se nedostává, o tu se musí bojovat.
Podívejte se na předsedu vlády - kdo by do Jana Fischera dříve řekl, že bude dobrým premiérem? Nikdo jej neznal. Takže ano, myslím, že ženy, které by to zvládly, v ODS jsou. Eva Dundáčková je první jméno, které mne napadlo. Některé starostky - rázné, sebevědomé dámy, které by na to určitě měly.

Když otevřete vaše webové stránky a kliknete na Naši lidé - vylítne fotka vedení: šest mužů v tmavých oblecích a kravatách, kteří mají pospojované ruce zřejmě na znamení jednoty. Proč bych měla věřit partě, která ženu mezi sebe nepustila?
Myslím, že dělají velkou chybu a doplatí na ni.

Když začne žena politickou kariéru v ODS, tak vlastně o jejím postupu po partajním žebříčku rozhodují většinově muži. Což byl i váš případ v roce 2006, kdy vás nezvolili znovu místopředsedkyní. Je to tak?
Víte, ale dostávám spoustu dopisů od mužů, kteří mi drží palce. Nemohu říci, že v ODS jsou muži, kteří nevnímají a nevidí, že polovina společnosti jsou ženy. Fakt, že je ODS více mužská strana…

…ne, ona je většinově mužská, to je přesnější.
Tak jo. Ale jsou tam i muži, kteří by si přáli ženy na vysokých pozicích. Nechci vypadat jako uražená feministka, protože jí nejsem.

očima tachecí

Upravená a elegantní jako vždy. Milá a zcela neagresivní jako vždy. Tiše odhodlaná jako vždy. Přesto v něčem jiná: Miroslava Němcová měla během rozhovoru o poznání unavenější oči a o poznání méně stranického sebevědomí než v letech minulých. V hlavě se jí toho honí zjevně tisíckrát víc, než kolik je ochotna na novinářský mikrofon říct. Takový vnitřní souboj mezi loajalitou k vlastní straně a chutí nazývat věci pravými jmény jsem už dlouho neviděla. Přesto řekla dost a hlavně: nejsou to politická klišé. Vždy, když s ní mluvím, přemýšlím o tom, co asi mezi vlčáky ve vedení ODS musela zažít a jak si s tím vším se svojí vrozenou slušností poradila. Už v tom mám jasněji: Miroslava Němcová nebojuje tam, kde se nedá vyhrát, a hlídá si svůj píseček, kterým je dnes její volební kraj. Její síla je v zarputilosti, výdrži a slušnosti. Uvidíme, na co ta síla do budoucna stačí.

Nebudu se ptát, kolik jich je. Můžeme tomu říkat skleněný strop?
Ne, to je moc silný výraz. Podívejte, já pořád vyzývám ženy, aby šly do ODS.

Ta výzva by měla znít asi takhle: ženy, pojďte se angažovat ve straně, kde muži rozhodnou, kam až se dostanete?
Ne, já se prostě bráním vidět ODS tak, že muži stojí u nějakého síta a rozhodují. Vidím je jako členy ODS, ne jakého jsou pohlaví. I kdybych vzala tu vaši tezi, pojďte projít sítem, kde rozhodují muži, tak je to pořád lepší než chtít dosazovat paní Borůvkovou nebo Brožovou, protože mají krásné oči.

Skoro všichni politici se obhajují nakonec tím, že soupeř je ještě horší - to je skoro úsměvné.
Řekněme si pravdu: ani jedna ze dvou velkých stran nevyužívá potenciálu žen dobře, ale to, co dělá sociální demokracie, je ještě šílenější, když vymýšlí pouze maskoty a hezkou tvář.

To není pouze, ale taky. Mně třeba hejtmanky Emmerová a Vaňhová jako maskoti fakt nepřipadají.
Mluvila jsem o kandidátkách do Sněmovny.

Mám pocit, že v této zemi někdo stále dokola a schválně dezinterpretuje pojem kvóta. Nikdo nikdy nechtěl strany nutit, koho mají mít v parlamentu, ale šlo o uvažovanou povinnost ženy na kandidátkách nabídnout a volič nechť rozhodne. Proč ne touto cestou?
Do jisté míry tahle cesta existuje. Protože na kandidátkách třeba na dvacátém nebo sedmém místě ty ženy jsou a pomocí preferenčních hlasů je volič může posunout dopředu. Tohle byl případ třeba kolegyní Páralové a Horníkové.

Myslíte, že by byla Lucie Talmanová dobrou senátorkou?
Proč by neměla být?

Třeba - abych použila slova Pavla Béma - aby nešlo o prodloužení luxusní mateřské dovolené.
K těmto výrokům se vůbec nebudu vyjadřovat. Má zkušenosti z poslanecké práce a určitě by je mohla zúročit.

A kdo je pro vás jako osobnost důvěryhodnější: Lucie Talmanová, nebo Bedřich Moldan?
Každý je úplně jiný, srovnávat je nelze.

Bylo mi trochu záhadou, proč ODS nechala Bedřicha Moldana odejít k TOP 09 a diskuse o tomto typu výměny vůbec připustila.
Tento senátní obvod částečně spadá pod Vysočinu, takže jsem se informovala. Kolegové na Havlíčskobrodsku mi řekli, že senátor Moldan se tam skoro neukazoval. Připustili, že si ho váží pro jeho vědecké renomé s tím, že pro ODS má určitě klady. Ale z pohledu místního to zase tak jisté není. Já to vidím jako ztrátu.

Má primátorka Řápková před sebou ještě tak hvězdnou budoucnost v ODS, jak to vypadalo?
Myslím si, že ne. Je na rozhodnutí severočeského regionu, jestli a na jakém místě kandidátky zůstane.

V ODS nepatříte k oblíbencům vedení. Naopak Mirek Topolánek se do vás občas obuje, myslíte si, že máte po volbách šanci být například znovu místopředsedkyní Sněmovny, nebo počítáte spíš s řadovou poslankyní?
Já toužím, aby ODS vyhrála, a jestli nevyhraje, je jedno, čím budu.

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Navalného vyprovodila hudba z Terminátora. Přišly tisíce Rusů, zastrašování navzdory

1. března 2024  6:26,  aktualizováno  14:53

Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám a byla převezena na nedaleký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Modlitební jízda. Po zásahu domu v Petrohradu vyrazili hodnostáři žehnat

5. března 2024  7:17

Po sobotní explozi bezpilotního letounu v druhém největším ruském městě gubernátor Petrohradu...

Jednoznačná výhra. Trump před superúterým porazil Haleyovou v Severní Dakotě

5. března 2024  6:55

Bývalý americký prezident Donald Trump zvýšil náskok na svou jedinou soupeřku v klání o...

Násilnosti na Haiti pokračují. Gangy se pokusily ovládnout i mezinárodní letiště

5. března 2024  6:24

Skupiny ozbrojených zločinců se v pondělí pokusily získat kontrolu nad mezinárodním letištěm v...

Týká se to všech žen. Katalánské lékárny rozdávají menstruační potřeby zdarma

5. března 2024  6:18

Španělský region Katalánsko začal v lékárnách zdarma poskytovat menstruační pomůcky určené k...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Okouzlil mě v uniformě pilota a sbalil na Bali, říká Vondráčková o manželovi

Helena Vondráčková (76) zavzpomínala na první seznámení se svým manželem Martinem Michalem (64), kdy ji okouzlil v...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...