Pátek 25. června 2021, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. června 2021 Ivan

Seznamky tiše účtují nechtěné členství. Místo lásky potkáte spíš exekutora

  12:57
Některé seznamky účtují tisíce korun za členství, které automaticky prodlužují. Jedním z případů je i Antonín K. z Přerova, který při hledání na internetu narazil na seznamku Be2. Ta láká na registraci zdarma. Založil si účet, jenže brzy zjistil, že dokud nezaplatí, nemá šanci se seznámit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Antonín z Přerova se zaregistroval loni v listopadu. Z placených variant zvolil tu, kterou provozovatel Be2 označuje za „nejpopulárnější a nejlepší na vyzkoušení“. Zaplatil 149 korun za jeden měsíc a čekal. „Přišly čtyři nabídky na seznámení, ale pokus o písemný kontakt byl vždy bezvýsledný,“ říká. 

Po měsíci rezignoval a na seznamku zapomněl. Ta se však letos v lednu připomněla sama. Poslala mu upomínku na 2247 korun, navýšenou o 280 korun za manipulační poplatek. „V případě, že se Vám nepodaří uhradit dlužnou částku v plné výši nebo překročíte platební lhůtu, budeme nuceni odevzdat Váš případ externí společnosti pro vymáhání dlužných pohledávek,“ pohrozila seznamka.

Antonín zjistil, že měsíční placené členství za 149 korun mu bylo automaticky prodlouženo o další tři měsíce za 2247 korun. Okamžitě se rozhodl členství ukončit a výpověď poslal na e-mail zákaznického servisu uvedený na webu společnosti.
Druhý den napsala žena z oddělení pohledávek, že včas nezrušil placené měsíční členství, proto bylo prodlouženo, jak stojí ve všeobecných obchodních podmínkách.

V těch je také uvedeno, že výpověď musí zaslat písemně na adresu firmy v Lucembursku. „To je nepřiměřený požadavek,“ upozorňuje mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. Když se smlouva uzavírá kliknutím na webu, musí se podle něj také kliknutím zrušit.

Právě to namítal Antonín ve výpovědi. Odpověď však nepřicházela a on nakonec zaplatil. Hned den nato dorazilo oznámení, že členství nebude dál prodlužováno a že nyní již může svůj profil deaktivovat.

Vypečené seznamky

Be2 není jediná taková seznamka, podobných je víc a všechny fungují na principu automatického prodlužování placeného členství. Zákazníci si stěžují, že je na to nikdo dopředu pořádně neupozornil. Česká obchodní inspekce varuje před pochybnými praktikami.

„Těch případů je hodně, denně nám volá tak pět lidí kvůli seznamkám,“ říká Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra ČR, jež spadá pod Českou obchodní inspekci. „Většina z nich jsou muži a skoro všichni si stěžují na automatické prodlužování placeného členství,“ dodává.

Evropské spotřebitelské centrum upozorňuje, že zmínka o automatickém prodlužování jen ve všeobecných obchodních podmínkách nestačí. „Aby bylo platné, je nutné, aby provozovatel portálu o tom informoval dostatečně srozumitelně, jasně a viditelně ještě před uzavřením smlouvy,“ zdůrazňuje Tichota.

Be2 o něm informuje na webu pod nabídkou plateb, je ale o poznání slabším písmem a oznámení, že prodloužení na tři měsíce stojí 2247 korun, je uvedeno až pod platebním formulářem.

Seznamka tvrdí, že je všechno v pořádku. „Součástí platebního procesu je transparentní informování o podrobnostech předplatného. Uživatelé mohou výpověď podat kdykoliv, a to prostřednictvím výpovědního formuláře zaslaného jako přílohy e-mailu, dopisu či faxu. Uvedený postup je běžnou praxí a nejsme si vědomi, že by byl pro klienty problematický,“ dorazilo v e-mailu podepsaném anonymně jako „Be2 zákaznický servis“.

Ve všeobecných podmínkách však Be2 uvádí, že „výpověď musí být zaslána na adresu 13 rue du Commerce, L-1351 Luxemburg“.

 Proč vůbec automaticky prodlužuje placené členství? „Předplacené služby, které klientům nabízíme, mohou využívat bez přerušení tak dlouho, jak si přejí, respektive potřebují,“ píše zákaznický servis.

Antonín přišel o peníze, známost nenašel. Na print screenu obrazovky, který si pořídil, je vidět, že převážná část komunikace se ženami se omezila jen na oznámení automatu, že některá z dam „vložil(a) fotku“, jiná by „chtěl(a) vidět“ tu jeho a jiná si „prohlédl(a) jeho profil“. 

Rady: Jak nenaletět při placení seznamky

● Při výběru seznamky na internetu si nejprve projděte recenze.

● Při ukončování členství si pořizujte dokumentaci, nejlépe print screeny obrazovky nebo fotky na mobil.

● Jen pouhé smazání profilu na seznamce nestačí, zbavujete se služby, platit za ni ale musíte.

● Když uzavíráte smlouvu kliknutím na webu, musíte mít možnost ji také kliknutím vypovědět. Pokud pošlete dopis, jedině doporučeně.

● E-maily s provozovatelem seznamky nikdy nemažte.

● O případném sporu může rozhodnout jedině soud. Evropské spotřebitelské centrum ale neví o jediném případu, kdy by seznamka vymáhala po klientech peníze soudně.

Zdroj: Evropské spotřebitelské centrum

Falešné profily nejsou výjimkou

Reportér MF DNES si seznamku Be2 vyzkoušel. Založil profil, který se má zobrazovat potenciálním nápadnicím. Z nabízených variant o sobě sdělil, že je plešatým, tlustým, afroamerickým novinářem měřícím méně než 140 centimetrů, který nejí, má „jinou“ barvou očí a do kolonky „O mně“ napsal: „Pozor! Tohle je podvod.“

Přesto během několika minut přilákal pozornost údajné 43leté Katky z Děčína, milovnice techna a jízdy na koni, o níž bylo na profilu napsáno, že je vysokoškolsky vzdělanou dělnicí v truhlárně.

Zpráva, která reportérovi MF DNES přišla z jejího profilu, se nedala zobrazit bez zaplacení. A aby provozovatelé seznamky podpořili zvědavost a touhu, upozornili, že bez platby bude Katčina zpráva uchovaná jen 24 hodin.

Prémiové členství stojí 149 korun za jeden měsíc, nebo 399 korun měsíčně se závazkem platit celý rok, nebo 549 korun za měsíc s aktivací na půl roku. A to vše se automaticky prodlužuje o stejnou délku, pokud klient do čtyř dnů před koncem období smlouvu nevypoví.

Reportér nezaplatil. Denně pak dostával oznámení, že mu některá z žen posílá zprávu, denně počítač jako návnadu generoval profily žen, jež by mohly být ideálními protějšky podle shodných parametrů z profilů. Bez zaplacení se reportér nedozvěděl, kdo ho navštívil, nemohl číst zprávy ani je psát.

Zmíněný profil vysokoškolsky vzdělané dělnice v truhlárně vypadá pochybně. Stejně jako profil ženy podepsané jako Jakub, ženou mát být i 44letý kuchař Jan.

Seznamka vylučuje, že by šlo o falešné profily: „Naše společnost a náš produkt nevyužívají profily vytvořené počítačem nebo jiný způsob, jak „animovat“ naše uživatele. Na manuální kontrolu a zamítání profilových fotografií, které nesplňují naše podmínky, a na včasné reagování na stížnosti uživatelů v případě, že si všimli podezřelého profilu, vynakládáme velké úsilí.“

Podobných seznamek je v Česku víc. „Těch problematických je deset až patnáct,“ říká Tichota. Placené členství automaticky prodlužuje také Academic Singles, jež je odnoží Be2, seznamka Žhavé noci, registrovaná na Britských Panenských ostrovech nebo eDarling, s níž se podle Ondřeje Tichoty již podařilo vyjednat, aby upozornění na prodlužované členství bylo zřetelnější a zasíláno klientům s předstihem.

Prasárna a hyenismus. Vyšetřit potřebuje Fischer, ne Zeman, míní Mynář

  • Nejčtenější

Mrtví, zavalení, všude trosky. Sedm obcí na jižní Moravě zpustošilo tornádo

Sledujeme online Jižní Moravu zasáhla silná bouře s krupobitím a tornádem. Největší škody hlásí obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a...

Popadané stromy, zatopené sklepy. Bouřky odřízly 6 tisíc domácností od proudu

Meteorologové varují, že velkou část republiky včetně metropole Prahy zasáhne v úterý přívalový déšť, po kterém mohou...

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Veze mě podivín, bojím se, psala mariňačka. Po čtyřech dnech ji našli mrtvou

Sedím v autě s cizím mužem, doufám, že mě neunese. Takovou zprávu napsala před týdnem své matce do USA...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Bouřky poškodily benzinku, převrátily autobus, zastavily dálnici D2

Bouřky a krupobití zasáhly ve čtvrtek večer Jihomoravský kraj i další části republiky, zejména v jižní polovině. Hasiči...

Jsem s vámi, vzkázal Zeman postiženým tornádem. Ministři slíbili peníze

Na větrnou katastrofu v Jihomoravském kraji zareagovali politici. Na místo již míří vicepremiér a ministr vnitra Jan...

V troskách po tornádu pomohou Golem, USAR tým z Bejrútu i ženisté

Do obcí na Hodonínsku a Břeclavsku, kterými se prohnalo ničivé tornádo, vyrazil již i speciální USAR tým. V první...

Fotbaloví fanoušci vozí ze zahraničí covid. Nechte se testovat, radí Vojtěch

Finští fotbaloví fanoušci, kteří se vracejí ze zápasů evropského fotbalového šampionátu v Rusku, mohou za současný...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Připravte se na epický kolaps, varoval burzovní amatéry slavný investor Burry

Michael Burry, který vydělal miliardy na tzv. internetové horečce nebo úderu poslední finanční krize, ostře zkritizoval...

Hlásí vám Google na mobilu chybu? Nejste sami, na vině je aktualizace

V posledních hodinách se objevilo mnoho případů, kdy uživatelům Androidu neustále systém ukazuje chybovou hlášku, že...