Seznamky tiše účtují nechtěné členství. Místo lásky potkáte spíš exekutora

  12:57
Některé seznamky účtují tisíce korun za členství, které automaticky prodlužují. Jedním z případů je i Antonín K. z Přerova, který při hledání na internetu narazil na seznamku Be2. Ta láká na registraci zdarma. Založil si účet, jenže brzy zjistil, že dokud nezaplatí, nemá šanci se seznámit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Antonín z Přerova se zaregistroval loni v listopadu. Z placených variant zvolil tu, kterou provozovatel Be2 označuje za „nejpopulárnější a nejlepší na vyzkoušení“. Zaplatil 149 korun za jeden měsíc a čekal. „Přišly čtyři nabídky na seznámení, ale pokus o písemný kontakt byl vždy bezvýsledný,“ říká. 

Po měsíci rezignoval a na seznamku zapomněl. Ta se však letos v lednu připomněla sama. Poslala mu upomínku na 2247 korun, navýšenou o 280 korun za manipulační poplatek. „V případě, že se Vám nepodaří uhradit dlužnou částku v plné výši nebo překročíte platební lhůtu, budeme nuceni odevzdat Váš případ externí společnosti pro vymáhání dlužných pohledávek,“ pohrozila seznamka.

Antonín zjistil, že měsíční placené členství za 149 korun mu bylo automaticky prodlouženo o další tři měsíce za 2247 korun. Okamžitě se rozhodl členství ukončit a výpověď poslal na e-mail zákaznického servisu uvedený na webu společnosti.

Druhý den napsala žena z oddělení pohledávek, že včas nezrušil placené měsíční členství, proto bylo prodlouženo, jak stojí ve všeobecných obchodních podmínkách.

V těch je také uvedeno, že výpověď musí zaslat písemně na adresu firmy v Lucembursku. „To je nepřiměřený požadavek,“ upozorňuje mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. Když se smlouva uzavírá kliknutím na webu, musí se podle něj také kliknutím zrušit.

Právě to namítal Antonín ve výpovědi. Odpověď však nepřicházela a on nakonec zaplatil. Hned den nato dorazilo oznámení, že členství nebude dál prodlužováno a že nyní již může svůj profil deaktivovat.

Vypečené seznamky

Be2 není jediná taková seznamka, podobných je víc a všechny fungují na principu automatického prodlužování placeného členství. Zákazníci si stěžují, že je na to nikdo dopředu pořádně neupozornil. Česká obchodní inspekce varuje před pochybnými praktikami.

„Těch případů je hodně, denně nám volá tak pět lidí kvůli seznamkám,“ říká Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra ČR, jež spadá pod Českou obchodní inspekci. „Většina z nich jsou muži a skoro všichni si stěžují na automatické prodlužování placeného členství,“ dodává.

Evropské spotřebitelské centrum upozorňuje, že zmínka o automatickém prodlužování jen ve všeobecných obchodních podmínkách nestačí. „Aby bylo platné, je nutné, aby provozovatel portálu o tom informoval dostatečně srozumitelně, jasně a viditelně ještě před uzavřením smlouvy,“ zdůrazňuje Tichota.

Be2 o něm informuje na webu pod nabídkou plateb, je ale o poznání slabším písmem a oznámení, že prodloužení na tři měsíce stojí 2247 korun, je uvedeno až pod platebním formulářem.

Seznamka tvrdí, že je všechno v pořádku. „Součástí platebního procesu je transparentní informování o podrobnostech předplatného. Uživatelé mohou výpověď podat kdykoliv, a to prostřednictvím výpovědního formuláře zaslaného jako přílohy e-mailu, dopisu či faxu. Uvedený postup je běžnou praxí a nejsme si vědomi, že by byl pro klienty problematický,“ dorazilo v e-mailu podepsaném anonymně jako „Be2 zákaznický servis“.

Ve všeobecných podmínkách však Be2 uvádí, že „výpověď musí být zaslána na adresu 13 rue du Commerce, L-1351 Luxemburg“.

 Proč vůbec automaticky prodlužuje placené členství? „Předplacené služby, které klientům nabízíme, mohou využívat bez přerušení tak dlouho, jak si přejí, respektive potřebují,“ píše zákaznický servis.

Antonín přišel o peníze, známost nenašel. Na print screenu obrazovky, který si pořídil, je vidět, že převážná část komunikace se ženami se omezila jen na oznámení automatu, že některá z dam „vložil(a) fotku“, jiná by „chtěl(a) vidět“ tu jeho a jiná si „prohlédl(a) jeho profil“. 

Rady: Jak nenaletět při placení seznamky

● Při výběru seznamky na internetu si nejprve projděte recenze.

● Při ukončování členství si pořizujte dokumentaci, nejlépe print screeny obrazovky nebo fotky na mobil.

● Jen pouhé smazání profilu na seznamce nestačí, zbavujete se služby, platit za ni ale musíte.

● Když uzavíráte smlouvu kliknutím na webu, musíte mít možnost ji také kliknutím vypovědět. Pokud pošlete dopis, jedině doporučeně.

● E-maily s provozovatelem seznamky nikdy nemažte.

● O případném sporu může rozhodnout jedině soud. Evropské spotřebitelské centrum ale neví o jediném případu, kdy by seznamka vymáhala po klientech peníze soudně.

Zdroj: Evropské spotřebitelské centrum

Falešné profily nejsou výjimkou

Reportér MF DNES si seznamku Be2 vyzkoušel. Založil profil, který se má zobrazovat potenciálním nápadnicím. Z nabízených variant o sobě sdělil, že je plešatým, tlustým, afroamerickým novinářem měřícím méně než 140 centimetrů, který nejí, má „jinou“ barvou očí a do kolonky „O mně“ napsal: „Pozor! Tohle je podvod.“

Přesto během několika minut přilákal pozornost údajné 43leté Katky z Děčína, milovnice techna a jízdy na koni, o níž bylo na profilu napsáno, že je vysokoškolsky vzdělanou dělnicí v truhlárně.

Zpráva, která reportérovi MF DNES přišla z jejího profilu, se nedala zobrazit bez zaplacení. A aby provozovatelé seznamky podpořili zvědavost a touhu, upozornili, že bez platby bude Katčina zpráva uchovaná jen 24 hodin.

Prémiové členství stojí 149 korun za jeden měsíc, nebo 399 korun měsíčně se závazkem platit celý rok, nebo 549 korun za měsíc s aktivací na půl roku. A to vše se automaticky prodlužuje o stejnou délku, pokud klient do čtyř dnů před koncem období smlouvu nevypoví.

Reportér nezaplatil. Denně pak dostával oznámení, že mu některá z žen posílá zprávu, denně počítač jako návnadu generoval profily žen, jež by mohly být ideálními protějšky podle shodných parametrů z profilů. Bez zaplacení se reportér nedozvěděl, kdo ho navštívil, nemohl číst zprávy ani je psát.

Zmíněný profil vysokoškolsky vzdělané dělnice v truhlárně vypadá pochybně. Stejně jako profil ženy podepsané jako Jakub, ženou mát být i 44letý kuchař Jan.

Seznamka vylučuje, že by šlo o falešné profily: „Naše společnost a náš produkt nevyužívají profily vytvořené počítačem nebo jiný způsob, jak „animovat“ naše uživatele. Na manuální kontrolu a zamítání profilových fotografií, které nesplňují naše podmínky, a na včasné reagování na stížnosti uživatelů v případě, že si všimli podezřelého profilu, vynakládáme velké úsilí.“

Podobných seznamek je v Česku víc. „Těch problematických je deset až patnáct,“ říká Tichota. Placené členství automaticky prodlužuje také Academic Singles, jež je odnoží Be2, seznamka Žhavé noci, registrovaná na Britských Panenských ostrovech nebo eDarling, s níž se podle Ondřeje Tichoty již podařilo vyjednat, aby upozornění na prodlužované členství bylo zřetelnější a zasíláno klientům s předstihem.

S panem Babišem si vykáme, na pivo nechodíme, říká Havlíček

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Otec mu chtěl zlomit ruku, nedokázal to. Karel Kučera padl při obraně Bachmutu

27. února 2024

Premium Každý den končí stejně. Z práce domů a pak na hřbitov v Tuchlovicích na Kladensku. Zapálit svíčku a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Syn europoslankyně vydělával na dlužnících, trest za podvod soud snížil

29. února 2024  12:34

Olomoucký vrchní soud ve čtvrtek snížil z šesti na pět let trest pětačtyřicetiletému Janu Šojdrovi...

Driftařům hrozí desítky pokut v Jičíně i v Praze, tam zablokovali Nuselský most

29. února 2024  12:21

Jičínská městská policie prošetřuje v souvislosti s víkendovým nočním driftováním na Valdštejnově...

Mrtvolu jsem našel, už jsem jich našel asi osm, tvrdí obžalovaný z vraždy

29. února 2024  12:20

Výslechem obžalovaného Davida Kučery pokračuje dnes u pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci...

V průmyslové zóně v Chebu unikl oxid uhličitý, hasiči evakuují lidi z podniků

29. února 2024  12:04,  aktualizováno  12:05

V průmyslové zóně Dolní Dvory v Chebu uniká z cisterny ve větším množství oxid uhličitý. Je...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Menzelová pomáhá nemocnému Víznerovi. Byl bys hrdý, vzkázala manželovi

Olga Menzelová (46) poslala prostřednictvím Instagramu dojemný vzkaz svému zesnulému muži Jiřímu Menzelovi k jeho...