Senátor Dryml poslal policii na hejtmana Martínka, kolegu z ČSSD

  10:14aktualizováno  10:14
Pardubický hejtman Radko Martínek čelí rozsáhlému trestnímu oznámení. Překvapivé je, že ho na něj v době blížících se krajských voleb podal jeho kolega z ČSSD, senátor Vladimír Dryml. Martínka podezírá z korupčního jednání v souvislosti s rozdělováním peněz z Evropské unie.

Vladimír Dryml (na snímku vpravo) viní Radko Martínka z korupce při rozdělování dotací. | foto: Koláž - iDNES.cz

"Uvedenou věcí se skutečně zabýváme, kdy je ve stádiu šetření," uvedl Jaroslav Ibehej, mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality.

Na rozdělování dotací má Martínek vliv jako šéf Regionální rady Severovýchod, která rozhoduje o penězích pro Pardubický, Královéhradecký a Liberecký kraj. Senátor ale zároveň policii pobídl, aby prošetřila podle něj podivné hospodaření Pardubické krajské nemocnice (viz rámeček).

Martínek vyšel vstříc Chrenkovi, tvrdí senátor

Vladimír Dryml podal trestní oznámení už v lednu, ale v březnu jej dál rozšířil. Mimo jiné i kvůli dění v pardubické nemocnici a údajnému spojení Martínka a majitele zdravotnického koncernu Agel ocelářského Tomáše Chrenka. Jeho společnost v minulých měsících ovládla kardiologii.
"Mám informace o některých možných dohodách mezi hejtmanem a panem Chrenkem. Nejdříve hejtman Martínek nechtěl podporovat kardiocentrum, a když to změnilo majitele, tak dotace ve výši několika desítek milionů tam jde, a nikdo proti tomu nic nemá," uvedl Vladimír Dryml.
"Je to absolutní lež. O těchto záležitostech nerozhoduji já, ale příslušné orgány. Navíc jsem byl loni téměř půl roku nemocný. Prioritní byla naše snaha, abychom dostali lukrativní obory zpátky do nemocnice," uvedl Martínek s tím, že nové smlouvy znamenají výrazné vylepšení pro nemocnici.

Dryml upozornil policii i na velké ztráty v hospodaření pardubické nemocnice a ptá se, zda nemocnice neporušila zákon, když nepodala návrh na zahájení insolvenčního řízení. "Martínek byl informován o hospodaření nemocnice a neučinil žádné kroky, které by zabránily porušení zákona," píše Dryml v trestním oznámení.
V nemocnici se také podle něj odehrávaly zbytečné nákupy diagnostických přístrojů. "Nepodezírám ho, že by nevěděl, o čem hovoří. Takže to mohu nazvat jako pomluvu. Je zcela evidentní, že přístroje jsou pro nemocnici zcela klíčové a jejich výhodnost je zcela jednoznačná," tvrdí hejtman.

"Probíhá vyšetřování, spolupracujeme s policií, dáváme veškeré podklady, které policie v této věci žádá. Jsem přesvědčen, že je všechno v pořádku," reagoval Radko Martínek.

Vladimír Dryml je přesvědčen, že hejtman v mnoha případech ovlivňoval výběr projektů, které dostaly peníze z Evropské unie.

"Vadí mi, jak se hospodaří s evropskými penězi. Pokud kolega Radko Martínek kšeftuje s posty na kandidátce výměnou za evropské dotace, tak se mi to nelíbí, to přece tak nemá být, a přece se to v případě autobusového nádraží Lázně Bohdaneč jednoznačně stalo," uvedl senátor Vladimír Dryml.

Dryml se opírá o tajně pořízené nahrávky bývalého krajského místopředsedy strany Miroslava Petržílka, který o výměně dotace pro nádraží v Bohdanči za volitelné místo mluvil (více o tom čtěte zde).

Místostarosta Lázní Bohdaneč Zdeněk Gilar poté MF DNES potvrdil, že hejtman Radko Martínek slíbil přihrát do Lázní Bohdaneč evropskou dotaci za to, že Gilar přenechá místo na kandidátce do parlamentu Václavu Neubauerovi. Pak svá slova Gilar zase odvolal. Martínek podobný obchod již v minulosti kategoricky popřel.

Drymlovi vadí peníze pro letiště i nemocnici

Dryml hejtmana podezírá, že ovlivnil rozdělování evropských dotací tak, aby sportovní letiště v Moravské Třebové dostalo 51 milionů korun. Podle něj je to přemrštěná částka.

"Je to pomluva. Hodnocení projektů v evropských fondech má přesná pravidla, která se dodržují. Pokud projekt nedostane příslušný počet bodů, tak se nemůže o dotaci ucházet," uvedl Martínek.

V trestním oznámení figuruje také dotace z Unie pro společnost Sněžník v Dolní Moravě prozatím ve výši 148 milionů korun, které podle Drymla předcházely "podivné výkupy pozemků".

Senátor na způsob rozdělování dotací upozornil Brusel, který podle něj provede kontrolu.

Chtěl se stát hejtmanem, tvrdí o žalujícím Martínek

Radko Martínek si ale myslí, že za celým oznámením je něco jiného, než Drymlova snaha řešit nepravosti.

"On takové věci, jak jsem zjistil, dělá často. Je to jeho nějaký naturel," uvedl Martínek. Drymlovi, mimo jiné také řediteli soukromé nemocnice ve Vrchlabí, podle něj vadilo, že o evropské dotace se nemohly přihlásit soukromé nemocnice, ale peníze šly jen krajským.

To Dryml potvrzuje. "Správně ty peníze měl mít šanci získat každý, kdo poskytuje veřejnou službu," říká.

Martínek ví ještě o jednom důvodu: "Doslechl jsem se, že měl tendenci se ucházet o místo hejtmana v Pardubickém kraji." To ale Dryml popírá: "Jsem z Hradeckého kraje, nevím, proč bych měl mít zájem být hejtmanem. To by mě musela ČSSD požádat."

Za trestním oznámením patrně stojí i vnitrostranické boje uvnitř ČSSD v Pardubickém kraji, kde se po sérii afér na post lídra do krajských voleb dostal Martínkův poradce a současný krajský radní Martin Netolický, kterému je teprve devětadvacet let. Je veřejným tajemstvím, že lídrem kandidátky se chtěl stát současný náměstek hejtmana Jan Tichý.

Sám Dryml tvrdí, že nezkušený Netolický na post lídra nepatří. "Je to špatně ne pro Drymla, ale pro obyvatele Pardubického kraje," uvedl.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

Setkání u ohně. Zeman a Schwarzenberg zapálili Masarykovu vatru

Prezident Miloš Zeman a bývalý ministr zahraničních věcí a čestný předseda TOP...

Prezident Miloš Zeman v sobotu na počest 82. výročí úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka...

Českou vesnicí roku 2019 se stala Lipová na Děčínsku

Kostel svatého Šimona a Judy v Lipové na Děčínsku, která byla 14. září 2019 v...

Na přehlídce Jarmark venkova byla vesnicí roku 2019 vyhlášena obec Lipová na Děčínsku v Ústeckém kraji. Druhá se...

Šest miliard navrch a dost. Víc zdravotnictví nedostane, říká Vojtěch

Briefing po jednání krizového štábu proti kolapsu zdravotnictví s ministrem...

Premiér Andrej Babiš v pátek oznámil, že z rezerv pojišťoven by do českého zdravotnictví nad rámec úhradové vyhlášky...

Najdete na iDNES.cz