Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Senátor Dryml poslal policii na hejtmana Martínka, kolegu z ČSSD

  10:14
Pardubický hejtman Radko Martínek čelí rozsáhlému trestnímu oznámení. Překvapivé je, že ho na něj v době blížících se krajských voleb podal jeho kolega z ČSSD, senátor Vladimír Dryml. Martínka podezírá z korupčního jednání v souvislosti s rozdělováním peněz z Evropské unie.

Vladimír Dryml (na snímku vpravo) viní Radko Martínka z korupce při rozdělování dotací. | foto: Koláž - iDNES.cz

"Uvedenou věcí se skutečně zabýváme, kdy je ve stádiu šetření," uvedl Jaroslav Ibehej, mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality.

Na rozdělování dotací má Martínek vliv jako šéf Regionální rady Severovýchod, která rozhoduje o penězích pro Pardubický, Královéhradecký a Liberecký kraj. Senátor ale zároveň policii pobídl, aby prošetřila podle něj podivné hospodaření Pardubické krajské nemocnice (viz rámeček).

Martínek vyšel vstříc Chrenkovi, tvrdí senátor

Vladimír Dryml podal trestní oznámení už v lednu, ale v březnu jej dál rozšířil. Mimo jiné i kvůli dění v pardubické nemocnici a údajnému spojení Martínka a majitele zdravotnického koncernu Agel ocelářského Tomáše Chrenka. Jeho společnost v minulých měsících ovládla kardiologii.
"Mám informace o některých možných dohodách mezi hejtmanem a panem Chrenkem. Nejdříve hejtman Martínek nechtěl podporovat kardiocentrum, a když to změnilo majitele, tak dotace ve výši několika desítek milionů tam jde, a nikdo proti tomu nic nemá," uvedl Vladimír Dryml.
"Je to absolutní lež. O těchto záležitostech nerozhoduji já, ale příslušné orgány. Navíc jsem byl loni téměř půl roku nemocný. Prioritní byla naše snaha, abychom dostali lukrativní obory zpátky do nemocnice," uvedl Martínek s tím, že nové smlouvy znamenají výrazné vylepšení pro nemocnici.

Dryml upozornil policii i na velké ztráty v hospodaření pardubické nemocnice a ptá se, zda nemocnice neporušila zákon, když nepodala návrh na zahájení insolvenčního řízení. "Martínek byl informován o hospodaření nemocnice a neučinil žádné kroky, které by zabránily porušení zákona," píše Dryml v trestním oznámení.
V nemocnici se také podle něj odehrávaly zbytečné nákupy diagnostických přístrojů. "Nepodezírám ho, že by nevěděl, o čem hovoří. Takže to mohu nazvat jako pomluvu. Je zcela evidentní, že přístroje jsou pro nemocnici zcela klíčové a jejich výhodnost je zcela jednoznačná," tvrdí hejtman.

"Probíhá vyšetřování, spolupracujeme s policií, dáváme veškeré podklady, které policie v této věci žádá. Jsem přesvědčen, že je všechno v pořádku," reagoval Radko Martínek.

Vladimír Dryml je přesvědčen, že hejtman v mnoha případech ovlivňoval výběr projektů, které dostaly peníze z Evropské unie.

"Vadí mi, jak se hospodaří s evropskými penězi. Pokud kolega Radko Martínek kšeftuje s posty na kandidátce výměnou za evropské dotace, tak se mi to nelíbí, to přece tak nemá být, a přece se to v případě autobusového nádraží Lázně Bohdaneč jednoznačně stalo," uvedl senátor Vladimír Dryml.

Dryml se opírá o tajně pořízené nahrávky bývalého krajského místopředsedy strany Miroslava Petržílka, který o výměně dotace pro nádraží v Bohdanči za volitelné místo mluvil (více o tom čtěte zde).

Místostarosta Lázní Bohdaneč Zdeněk Gilar poté MF DNES potvrdil, že hejtman Radko Martínek slíbil přihrát do Lázní Bohdaneč evropskou dotaci za to, že Gilar přenechá místo na kandidátce do parlamentu Václavu Neubauerovi. Pak svá slova Gilar zase odvolal. Martínek podobný obchod již v minulosti kategoricky popřel.

Drymlovi vadí peníze pro letiště i nemocnici

Dryml hejtmana podezírá, že ovlivnil rozdělování evropských dotací tak, aby sportovní letiště v Moravské Třebové dostalo 51 milionů korun. Podle něj je to přemrštěná částka.

"Je to pomluva. Hodnocení projektů v evropských fondech má přesná pravidla, která se dodržují. Pokud projekt nedostane příslušný počet bodů, tak se nemůže o dotaci ucházet," uvedl Martínek.

V trestním oznámení figuruje také dotace z Unie pro společnost Sněžník v Dolní Moravě prozatím ve výši 148 milionů korun, které podle Drymla předcházely "podivné výkupy pozemků".

Senátor na způsob rozdělování dotací upozornil Brusel, který podle něj provede kontrolu.

Chtěl se stát hejtmanem, tvrdí o žalujícím Martínek

Radko Martínek si ale myslí, že za celým oznámením je něco jiného, než Drymlova snaha řešit nepravosti.

"On takové věci, jak jsem zjistil, dělá často. Je to jeho nějaký naturel," uvedl Martínek. Drymlovi, mimo jiné také řediteli soukromé nemocnice ve Vrchlabí, podle něj vadilo, že o evropské dotace se nemohly přihlásit soukromé nemocnice, ale peníze šly jen krajským.

To Dryml potvrzuje. "Správně ty peníze měl mít šanci získat každý, kdo poskytuje veřejnou službu," říká.

Martínek ví ještě o jednom důvodu: "Doslechl jsem se, že měl tendenci se ucházet o místo hejtmana v Pardubickém kraji." To ale Dryml popírá: "Jsem z Hradeckého kraje, nevím, proč bych měl mít zájem být hejtmanem. To by mě musela ČSSD požádat."

Za trestním oznámením patrně stojí i vnitrostranické boje uvnitř ČSSD v Pardubickém kraji, kde se po sérii afér na post lídra do krajských voleb dostal Martínkův poradce a současný krajský radní Martin Netolický, kterému je teprve devětadvacet let. Je veřejným tajemstvím, že lídrem kandidátky se chtěl stát současný náměstek hejtmana Jan Tichý.

Sám Dryml tvrdí, že nezkušený Netolický na post lídra nepatří. "Je to špatně ne pro Drymla, ale pro obyvatele Pardubického kraje," uvedl.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Petr Pavel přijel na návštěvu Pardubického kraje

  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...