Hejtman Martínek kšeftoval s dotací za volitelné místo, zní z nahrávky

  9:26aktualizováno  9:26
Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek čelí vážnému podezření. Podle tajně pořízené nahrávky místopředsedy krajské ČSSD Miroslava Petržílka nabízel za volitelné místo na kandidátce ČSSD získání dotace. "Obchod" se týkal třiapadesáti milionů korun pro autobusové nádraží v Lázních Bohdaneč.

Hejtman Radko Martínek s okresním předsedou ČSSD Zdeňkem Gilarem (vlevo) stříhají pásku při otevření nového bohdanečského nádraží. | foto: MF DNES

Předseda ČSSD na Pardubicku místostarosta Lázní Bohdaneč Zdeněk Gilar potvrdil, že hejtman Martínek udělal tento "kšeft" před volbami do Sněmovny. Za volitelné místo na kandidátce pro Václava Neubauera zařídil evropskou dotaci pro nádraží v Lázních Bohdaneč.

Martínek, který je i šéfem regionální rady, jež rozděluje evropské dotace pro tři kraje, ovšem vše popřel.

"Do parlamentu měl jít tenkrát Gilar. Hejtman Martínek mně ale řekl, že když to místo pustí Václavu Neubauerovi z jeho svitavské organizace, tak on pošle do Lázní Bohdaneč ty evropský dotace na nádraží. Ptal jsem se Zdeňka, co on na to, a on řekl, ať beru to nádraží, a tak jsem to vyměnil," uvedl na záznamu Petržílek.

Toho si loni na podzim tajně nahrál spolumajitel pardubické stavební firmy Chládeka Tintěra Libor Joska, protože Petržílek po něm údajně chtěl mnohamilionové úplatky. Případ nyní vyšetřuje policie.

Je mi líto, že hejtmana podrazím...

Zdeněk Gilar si Petržílkova slova vyslechl a potvrdil je. "Je mi líto, že ať řeknu, co řeknu, podrazím hejtmana. Je to ale pravda. Je pravda, že jsem měl být na volitelným místě, že jsem to přepustil Vaškovi, a že tam byly různé tlaky ohledně dotací a lobbismu, je pravda také," uvedl šéf okresní ČSSD Gilar.

Faktem je, že Lázně Bohdaneč získaly 13. června 2009 dotaci na autobusové nádraží. A že nominační konference ČSSD 30. května 2009 rozhodla, že Václav Neubauer bude na druhém místě kandidátky a Gilar až na dvanáctém.

Gilar si myslí, že v celém obchodu o nic špatného nešlo. "Podali jsme žádost o dotaci. Výbor regionální rady ji podle svých kritérií posoudil. Náš projekt byl dobrý, ale další dva byly stejně dobrý. Když to ale tak vychází, tak někdo musí rozhodnout. Hejtman o tom ale nerozhodoval sám, je tam výbor regionální rady, hejtmani z Hradeckého a Libereckého kraje," řekl Gilar.

Hejtman Radko Martínek takový výměnný obchod popírá. "Absolutně to vylučuju, je to absurdní nesmysl. Na nic takového si nepamatuju, ani nevím, že Gilar kandidoval," řekl Martínek.

Navíc tvrdí, že hejtman nemá možnost výběr projektů ovlivnit. "Ta konstrukce je absolutně nesmyslná, peníze na nádraží jsou evropské, na které nemám žádný vliv. Odborná komise určuje, který z projektů uspěje. Existují metodiky, které zaručují, že do toho nikdo nezasáhne," řekl Martínek.

Hejtman se brání i tím, že Václav Neubauer ze Svitavska zastupuje okres, kde má ČSSD nejvíc hlasů. "Je zcela logické, že byl na druhém místě kandidátky, měl pro to všechny předpoklady, svitavský okres měl na volitelné místo nárok," uvedl Martínek.

Václav Neubauer tvrdí, že se s jeho umístěním na kandidátce neobchodovalo. "Za sebe jen můžu říct, že to je nesmysl. Nominace vznikají po okresech. Lídrem byl Váňa z Pardubic a já byl druhý jako lídr svitavského okresu, na tom nevidím nic špatného," uvedl Neubauer.

Potíž je v tom, že v ČSSD nic nezaručuje první čtyři nejvýhodnější místa čtyřem okresům, jako to dělá ODS.

Když se třeba bývalý poslanec Soušek z Orlickoústecka znelíbil krajskému vedení strany, tak Orlickoústecko nemělo mezi prvními šesti kandidáty do Sněmovny nikoho.

Pro starosty obcí je nová kauza na kraji zklamáním. "Ze začátku jsem věřil, že rozdělování evropských peněz je v pořádku a že jsme neuspěli jen proto, že jsme chtěli dost peněz. Mrzí mne to. Můžu dát ale obě ruce do ohně, že se na malých městech takové handlířství neděje," uvedl Jaroslav Haman, místostarosta Jablonného nad Orlicí, které žádalo o peníze na koupaliště ve stejné době jako Bohdaneč. Neúspěšně.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Za budovy Transgasu nabídla Praha málo, proti demolici se protestovalo

U budov Transgasu v Praze se sešla asi stovka jejích zastánců a řečníci ze...

Vedení Prahy odešlo ze schůzky s majitelem Transgasu bez dohody, která by brutalistní komplex budov na Vinohradech...

Případ zastavený motorkář: žalobci chtějí přesný výklad, kdy zahradit cestu

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Justice se dál zabývá policistou Šimonem Vaicem, který čelil obžalobě za to, že zastavil ujíždějícího motorkáře...

Najdete na iDNES.cz