Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přepíší runy dějiny Slovanů? O nález se zajímají i v Rusku, říká archeolog

Rozstřel
Objev run na kosti v lokalitě Lány u Břeclavi zamotal hlavu řadě archeologů a historiků. Dosud se uvádělo, že prvním písmem slovanského obyvatelstva byla hlaholice z konce 9. století. Runová řada z jihu Moravy je ovšem ze 6. století, a boří tak dosud uznávaná fakta. V Rozstřelu o tom hovořil Jiří Macháček, vedoucí Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity v Brně.

Kost s runami objevili archeologové v roce 2017. Tři roky ji zkoumali odborníci z celého světa. Zkoumali její stáří, původ i význam run. „Na kosti není žádné specifické sdělení,“ řekl v Rozstřelu Jiří Macháček.

„Je tam řada run z futharku, což je runová abeceda. Kompletních runových řad je velmi málo. Většinou se zachová první část, ale na našem zlomeném žebru se zachovala závěrečná část,“ vysvětluje profesor archeologie.

„Předpokládáme, že na žebru byla původně celá runová řada. A teď je otázka, proč tyto řady lidé vyrývali. První hypotéza spočívá v tom, že každá runa měla svou magickou moc. A pokud seřadíte runy ve správném pořadí, tak tuto moc znásobíte,“ objasňuje Macháček.

Druhou možností je podle něj hypotéza, že se jednalo o učební pomůcku. „Když se děti učí, tak potřebují znát celou abecedu a musejí si písmo trénovat. Profesor Robert Nedoma z Vídeňské univerzity, specialista na germánské runy, upozornil, že na našem žebru se objevují chyby, takže to budí dojem, že mohlo jít o pokus někoho, kdo se s runami učil zacházet,“ vysvětluje.

Jde opravdu o slovanskou lokalitu?

Nade vší pochybnost je podle Macháčka skutečnost, že lokalitu, kde byla kost objevena, byla obývána slovanským a nikoliv germánským obyvatelstvem, které runy běžně užívalo. „My jsme prozkoumali sídliště, které podle všech našich dosavadních znalostí patří opravdu k tomu nejstaršímu horizontu raně středověkého osídlení naší země, které obecně spojujeme se Slovany,“ tvrdí vedoucí Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity v Brně.

„A nejen díky nalezené keramice, ale díky celkovému způsobu života, typu domů i způsobu pohřbívání,“ míní archeolog. „O tom není pochyb, že sídliště spadá do časně slovanského osídlení. To, že se tam našla kost s runami společně se slovanskými nálezy, to je opravdu překvapivý moment.“

Archeologové ověřovali stáří nálezu radiokarbonovou metodou. „Stejně jsme určovali i stáří dalších objevených kosti v okolí. A potvrzuji, že všechny nálezy jsou víceméně ze stejného období, tedy z druhé poloviny 6. století,“ tvrdí Macháček.

Podobný typ slovanského osídlení nacházejí archeologové v této době na velmi rozsáhlém území od Ukrajiny až po východní Německo. Morava pak navíc patří k jádrové oblasti, kde se tento typ slovanských památek nachází.

Nemohlo jít o náhodu?

Macháček v Rozstřelu čelil i dotazu, zda se kost s runovými nápisem nemohla dostat na jih Moravy i jinými způsoby. Třeba tím, že ho tam omylem zanechala germánská skupina, která oblastí pouze procházela v rámci obchodní výměny.

To archeolog připouští. „Proto píšeme, že jde o první kontakt Slovanů s písmem. Netvrdíme, že to Slované přímo napsali.“

Podle něj ji tam mohl zanechat obchodník, cestovatel nebo vyhnanec germánského původu. Ví se, že část Germánů, třeba někteří Langobardi, ovládající území dnešní Itálie, hledali u slovanského obyvatelstva azyl. Takovým případem byl uchazeč o langobardský královský trůn Hilgidis, který v roce 535 uprchl se svou družinou ke Slovanům, u nichž později získal titul vůdce jízdy.

Ale i to by bylo podle archeologa přelomové. „Tím, že tito lidé na území Slovanů pobývali, s sebou přinesli i znalost runového písma. A Slované tak s runami opravdu museli přicházet do styku.“

„Druhou možností je to, že se Slované sami naučili toto písmo od Germánů používat,“ navazuje Macháček. „Tedy že runy do kosti vyryl přímo Slovan.“ Druhá hypotéza připadá archeologům správnější.

Cyril a Metoděj přišli o primát, prvním slovanským písmem jsou runy

„Potvrzuje totiž zprávu, kterou zanechal bulharský mnich Chrabr, jenž působil v klášteře v Preslavi na přelomu 9. a 10. století.“ Chrabr byl podle profesora archeologie ideově spjatý s Cyrilem a Metodějem. Po Metodějově smrti byli jeho žáci z Moravy vyhnáni a přesídlili na území dnešního Bulharska.

A právě tam se uchytilo doposud první uznávané slovanské písmo – hlaholice. Chrabr ve svém spisu O písmu uvádí, že Slované ještě jako pohané své vlastní písmo neměli, ale počítali a věštili črtami a rýhami.

Už od 19. století se podle Macháčka badatelé přou o to, co tato poznámka bulharského duchovního znamená. „Hypotéza, že by se mohlo jednat o runy, byla v minulosti zavržena s argumentem, že k tomu chybí důkazy. A tohle je první důkaz, že s tímto předkřesťanským písmem přišli do kontaktu. A jak dokazuje náš objev, opravdu tomu tak bylo.“

Podle Macháčka je opravdu možné, že Slované runy běžně užívali. Ale vzhledem k tomu, že je mohli rýt většinou do organického materiálu, drtivá většina z nich se nemohla zachovat. Podle archeologa je ale možné, že se runové nápisy objeví i na dalších kostech.

Nález zajímá ruské agentury

„Nikdo dodnes runy na kostech systematicky nehledal. A i ty naše runy jsou vyryty tak jemně, že si toho člověk normálně nevšimne. Pokud to přímo nehledáte, nemáte šanci to objevit,“ říká archeolog.

„Takže když se teď objevil první tento nález, tak si kolegové archeologové začnou mnohem intenzivněji všímat zvířecích kostí z tohoto časně slovanského kontextu. A třeba se toho objeví více a zjistíme, že znalost run byla mnohem více rozšířena,“ tvrdí Macháček.

Nález vyvolal ohlas nejen v českých sdělovacích prostředcích. O objevu run informovala například i francouzská média a podle Jiřího Macháčka se o něj zajímali i ruští novináři. „V pátek jsem poskytoval rozhovor ruské státní agentuře RIA Novosti, kterou to velmi zaujalo.“

Na tento objev se čekalo minimálně 150 let, říká nálezce run u Slovanů

Archeologové ale informaci o objevu odeslali i do dalších slovanských zemí, třeba do Srbska a Bulharska. „Zejména reakce z Bulharska nás zajímají, protože tam je cyrilometodějská tradice veliká a zároveň tam žil onen zmíněný mnich Chrabr.“

A budou se podle Jiřího Macháčka v důsledku moravského nálezu přepisovat učebnice dějepisu? „Je to první vlaštovka. Pokud se to potvrdí dalšími nálezy z dalších lokalit, tak to bude výrazná změna.“

Profesor archeologie v Rozstřelu mluvil i o tom, jak se vlastně formoval středověký pojem slovanského národa, jak sílili Moravané, pokusil se objasnit i to, zda dnešní společnost nahlíží správně na klíčový pojem „stěhování národů“ a hovořil i o tom, jak Slované od 6. do 9. století na našem území žili.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

To Ukrajina rozhoduje, hájí se Pentagon po rozprášení turistů na krymské pláži

24. června 2024  18:20

Ukrajina sama rozhoduje o cílech svých útoků, uvedl v pondělí Pentagon. Reagoval tak na vyjádření...

Šofér si po honičce s policisty dal noční koupel, schoval se před nimi do řeky

24. června 2024  18:16

Policejní hlídky z Písecka pronásledovaly minulý týden ve večerních hodinách šoféra se zákazem...

Hamás je jako vojenská síla v Gaze na pokraji totální likvidace, míní Izrael

24. června 2024  17:58

Izraeli se téměř podařilo zničit struktury vojenské brigády radikálního palestinského hnutí Hamás v...

SPD dochází dech, hodnotí sociolog průzkumy. Těží z toho hlavně komunisté

24. června 2024  17:29

Podle posledního průzkumu agentury STEM by KSČM překonala pětiprocentní hranici a dostala by se tak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...