Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Máme v genech hájit nepopulární věci, říká kandidátka na novou šéfku TOP 09

  13:29
Musíme více s lidmi komunikovat přímo než spoléhat na sociální sítě, je přesvědčena Markéta Pekarová Adamová, která bude kandidovat do čela TOP 09. Strana má podle ní v genech obhajovat nepopulární věci a do dalších voleb má jít v předvolební koalici s ODS, KDU-ČSL a STAN. „Nejsem na dálkové ovládání nikoho,“ řekla také v rozhovoru pro iDNES.cz Pekarová Adamová.

Markéta Pekarová Adamová v pražském volebním štábu TOP 09. (6. října 2018) | foto:  David Neff, MAFRA

V čem by se TOP 09 pod vaším vedením měla změnit? Na které věci by měla klást větší důraz? Jak chcete stranu změnit?
Úplným základem je, abychom fungovali jako jeden tým, který má jasnou vizi, aby si nás voliči, všichni občané České republiky, uměli jasně zařadit a věděli, co prosazujeme. K tomu je třeba se rozjet i do regionů a více s lidmi komunikovat přímo, než spoléhat jenom na sociální sítě a billboardy, abychom se dostali do příští vlády.

S kým byste chtěla do té příští vlády?
Nám jsou samozřejmě blízké strany od středu napravo, které se jasně vymezují vůči všem extrémistickým a populistickým stranám a hnutím, které vám něco jeden den slíbí a druhý den konají jinak.

Přála bych si jít do voleb v širším bloku

Jste stoupenkyní toho, aby TOP 09 šla do voleb v jednom bloku s ODS, lidovci a s hnutím STAN, nebo pro nějakou redukovanější podobu předvolební koalice?
Spolupráce stran je určitě nutná. A my vidíme, že neschopnost spolupráce vede k tomu, že dnes nejsme schopni utvořit většinu. Proto myslím, že dnes bychom měli být spolupráce schopni už při kandidatuře ve volbách. Zda to bude možné v širším bloku, jak bych si to přála, se všemi stranami, které jste jmenoval, nebo jenom v užším, to je otázka dalších jednání. Pro mě je jednoznačně cestou společná koaliční kandidatura.

V čem by pod vaším vedením byla TOP 09 jiná programově? Na které věci byste kladla důraz, co byste chtěla změnit oproti současnému stavu, kromě toho že současný předseda Jiří Pospíšil je europoslanec a nemá možná tolik času jezdit po regionech?
Chtěla bych, abychom byli čitelnější a možná i důraznější v některých tématech, kde jsme se možná příliš dali vmanévrovat do toho, že jsou to věci nepopulární. TOP 09 má v genech i nepopulární věci zvedat a obhajovat, protože jsme přesvědčeni, že jsou správné. Jednou z nich je pro mě ukotvení v Evropské unii, včetně přijetí eura. Dále je to důslednější ochrana přírodních zdrojů, protože ochrana životního prostředí a všechna témata, která s ním souvisejí, jsou dnes alfou a omegou a my z toho musíme udělat prioritu ještě výraznější, než byla doposud. A stejně tak jsou to i témata jako zkvalitnění vzdělávání. Musí se to projevit i jako rozpočtová priorita, čímž bojujeme proti vzestupu oligarchických a populistických tendencí u nás, protože lidé, kteří jsou vzdělaní, tak se rozhodně nenechávají opít rohlíkem.

Pokud jde o končícího předsedu Jiřího Pospíšila, který nebude svou funkci obhajovat, chtěla byste ho mít ve vedení jako prvního místopředsedu nebo místopředsedu?
Hodnotím předsedování Jiřího Pospíšila jako kladné vzhledem k výsledkům, které se podařily dosáhnout ať v evropských volbách nebo v komunálních volbách a v Praze, a proto si myslím, že ve vedení TOP 09 má místo.

A pokud jde o protikandidáta, pana senátora Tomáše Czernina, který je nyní místopředsedou?
Určitě i pan Czernin je kvalitní kandidát a velmi si ho vážím za jeho slušnost. I on by měl ve vedení pokračovat.

Byl dosud poměrně viditelný konflikt mezi panem Pospíšilem a šéfem vašeho poslaneckého klubu Miroslavem Kalouskem. Nebude to pokračovat, když se říká, že pan Czernin je „kůň“ pana Kalouska a vy... Předpokládám, že vy to tak nemáte s panem Pospíšilem.
Já bych kandidovala i proti Jiřímu Pospíšilovi. Těžko mě můžete považovat za kandidáta nebo „koně“ kohokoliv. Nejsem na dálkové ovládání nikoho.

Má mít TOP 09 konzervativní nebo liberální směřování?
TOP 09 má ve svých stanovách, že je konzervativní stranou. Nejlépe nás vystihl Karel Schwarzenberg, když říkal, že máme nakolik liberální voliče, že nám konzervatismus odpouštějí, a proto já nás celou dobu vnímám jako konzervativně-liberální subjekt a na tom bychom neměli nic měnit. Jsou u nás ve straně zastoupené oba tyto postoje. Já jsem také v něčem liberálnější a v něčem konzervativnější. Myslím, že to je věc, která nás spíš obohacuje.

Jsem pro sňatky homosexuálů, ne jako Okamura či Klaus

Až se ve Sněmovně bude hlasovat o sňatcích homosexuálů, budete to podporovat?
Na to jsem už ve Sněmovně názor řekla. Nikoho nepřekvapí, že nebudu hlasovat jako pan Okamura nebo pan Václav Klaus mladší. Jsem pro sňatky.

Pospíšil jako šéf TOP 09 na podzim skončí, kandidovat bude Pekarová Adamová

Takže máte liberální pohled.
Ano, toto téma považuji za více etické, nikoli politické. V TOP 09 jsou oba názory a tak by to i mělo zůstat a neměli bychom se nutit do změny tohoto postoje.

Jaký je váš osobní vztah s panem Kalouskem? Vnímáte ho jako dobrého politika, nebo už nemá TOP 09 moc co dát?
Vážím si ho. Kvůli Miroslavu Kalouskovi jsem vstupovala do politiky a do TOP 09. Jeho hlas bude v TOP 09 jako hlas zakladatele vždycky slyšet, na druhou stranu si myslím, že do další dekády musíme vstoupit i s dalšími mladými tvářemi, kterých za desetiletí celá řada vyrostla.

Měli bychom spojit síly při hledání kandidáta na Hrad

Máte představu, jak by měl vypadat příští prezidentský kandidát, až jednou skončí Miloš Zeman?
Budoucí prezident by měl ctít Ústavu a zákony České republiky, měl by být prozápadní, ostražitý k vlivu cizích mocností, měl by být bytostným demokratem oddaným principům právního státu a jejich dodržování. Měl by také důstojně reprezentovat Českou republiku. To se dnes bohužel od Miloše Zemana čekat nedá a jsem přesvědčena, že síly, které ho na Hradě chtějí a udržují, tak si už dalšího nějakého nástupce, který bude pokračovat v jeho politice, chystají a my bychom neměli zaspat a spojit své síly i při hledání prezidentského kandidáta, abychom mohli vstoupit do dalšího období s takovým prezidentem, jakého si země T. G. Masaryka a Václava Havla zaslouží.

Máte už představu o konkrétním jméně?
Samozřejmě nějakou svoji představu mám, ale určitě nečekáte, že vám ji teď řeknu. Důležité je, abychom se o tom bavili s ostatními stranami, aby to nebyla otázka překvapování se, protože mi na tom skutečně velmi záleží a chci, abychom měli zase prezidenta, na kterého budeme hrdí a ke kterému budeme s úctou vzhlížet.

Zastavte zlé myšlenky a těšte se, radí v Rozstřelu psycholog do dnešní doby

  • Nejčtenější

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

Vláda omezila počet lidí v obchodech, žádá nouzový stav do 20. prosince

Vláda rozhodla, že od středy omezí počet lidí v obchodech. Jeden člověk pro sebe bude muset mít prostor 15 metrů...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

Protivládní protest v centru Prahy: mnozí bez roušek, místo Langerové křik

Stovky lidí při pochodu Prahou protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, podle některých odhadů jich bylo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To jsme vážně nečekali. Piráti pomohli zvětšit daňovou sekeru o třetinu

Poslanci ve čtvrtek schválili zásadní snížení daní, které se dotkne milionů zaměstnanců. Daňový balíček však s sebou...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Babiš se omluvil Pirátce Richterové, o které říkal, že je „nechutná“

První místopředsedkyni Pirátů Olze Richterové se po jednání vlády omluvil premiér Andrej Babiš. Nedávno při...

Hamáček navrhne Senátu kompromis u daní. Říká, že zachrání 100 miliard

S žádostí na senátory, aby zásadně předělali daňový balíček, se obrátí vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček. Chce, aby ho...

Na D6 jsou dokončené dva nové úseky u Řevničova, otevřou se příští týden

Ředitelství silnic a dálnic příští pondělí zprovozní obchvat Řevničova a úsek D6 mezi Řevničovem a Novým Strašecím....

Čísla z Prahy jsou varovná, PES může na stupni tři uváznout, míní matematik

Na první pohled to vypadá, že epidemická situace se zlepšuje a v Praze je už nějakou dobu nejlepší. Před optimismem...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?

Testovali jsme plundrové špičky.

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...