Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Máme v genech hájit nepopulární věci, říká kandidátka na novou šéfku TOP 09

  13:29
Musíme více s lidmi komunikovat přímo než spoléhat na sociální sítě, je přesvědčena Markéta Pekarová Adamová, která bude kandidovat do čela TOP 09. Strana má podle ní v genech obhajovat nepopulární věci a do dalších voleb má jít v předvolební koalici s ODS, KDU-ČSL a STAN. „Nejsem na dálkové ovládání nikoho,“ řekla také v rozhovoru pro iDNES.cz Pekarová Adamová.

Markéta Pekarová Adamová v pražském volebním štábu TOP 09. (6. října 2018) | foto:  David Neff, MAFRA

V čem by se TOP 09 pod vaším vedením měla změnit? Na které věci by měla klást větší důraz? Jak chcete stranu změnit?
Úplným základem je, abychom fungovali jako jeden tým, který má jasnou vizi, aby si nás voliči, všichni občané České republiky, uměli jasně zařadit a věděli, co prosazujeme. K tomu je třeba se rozjet i do regionů a více s lidmi komunikovat přímo, než spoléhat jenom na sociální sítě a billboardy, abychom se dostali do příští vlády.

S kým byste chtěla do té příští vlády?
Nám jsou samozřejmě blízké strany od středu napravo, které se jasně vymezují vůči všem extrémistickým a populistickým stranám a hnutím, které vám něco jeden den slíbí a druhý den konají jinak.

Přála bych si jít do voleb v širším bloku

Jste stoupenkyní toho, aby TOP 09 šla do voleb v jednom bloku s ODS, lidovci a s hnutím STAN, nebo pro nějakou redukovanější podobu předvolební koalice?
Spolupráce stran je určitě nutná. A my vidíme, že neschopnost spolupráce vede k tomu, že dnes nejsme schopni utvořit většinu. Proto myslím, že dnes bychom měli být spolupráce schopni už při kandidatuře ve volbách. Zda to bude možné v širším bloku, jak bych si to přála, se všemi stranami, které jste jmenoval, nebo jenom v užším, to je otázka dalších jednání. Pro mě je jednoznačně cestou společná koaliční kandidatura.

V čem by pod vaším vedením byla TOP 09 jiná programově? Na které věci byste kladla důraz, co byste chtěla změnit oproti současnému stavu, kromě toho že současný předseda Jiří Pospíšil je europoslanec a nemá možná tolik času jezdit po regionech?
Chtěla bych, abychom byli čitelnější a možná i důraznější v některých tématech, kde jsme se možná příliš dali vmanévrovat do toho, že jsou to věci nepopulární. TOP 09 má v genech i nepopulární věci zvedat a obhajovat, protože jsme přesvědčeni, že jsou správné. Jednou z nich je pro mě ukotvení v Evropské unii, včetně přijetí eura. Dále je to důslednější ochrana přírodních zdrojů, protože ochrana životního prostředí a všechna témata, která s ním souvisejí, jsou dnes alfou a omegou a my z toho musíme udělat prioritu ještě výraznější, než byla doposud. A stejně tak jsou to i témata jako zkvalitnění vzdělávání. Musí se to projevit i jako rozpočtová priorita, čímž bojujeme proti vzestupu oligarchických a populistických tendencí u nás, protože lidé, kteří jsou vzdělaní, tak se rozhodně nenechávají opít rohlíkem.

Pokud jde o končícího předsedu Jiřího Pospíšila, který nebude svou funkci obhajovat, chtěla byste ho mít ve vedení jako prvního místopředsedu nebo místopředsedu?
Hodnotím předsedování Jiřího Pospíšila jako kladné vzhledem k výsledkům, které se podařily dosáhnout ať v evropských volbách nebo v komunálních volbách a v Praze, a proto si myslím, že ve vedení TOP 09 má místo.

A pokud jde o protikandidáta, pana senátora Tomáše Czernina, který je nyní místopředsedou?
Určitě i pan Czernin je kvalitní kandidát a velmi si ho vážím za jeho slušnost. I on by měl ve vedení pokračovat.

Byl dosud poměrně viditelný konflikt mezi panem Pospíšilem a šéfem vašeho poslaneckého klubu Miroslavem Kalouskem. Nebude to pokračovat, když se říká, že pan Czernin je „kůň“ pana Kalouska a vy... Předpokládám, že vy to tak nemáte s panem Pospíšilem.
Já bych kandidovala i proti Jiřímu Pospíšilovi. Těžko mě můžete považovat za kandidáta nebo „koně“ kohokoliv. Nejsem na dálkové ovládání nikoho.

Má mít TOP 09 konzervativní nebo liberální směřování?
TOP 09 má ve svých stanovách, že je konzervativní stranou. Nejlépe nás vystihl Karel Schwarzenberg, když říkal, že máme nakolik liberální voliče, že nám konzervatismus odpouštějí, a proto já nás celou dobu vnímám jako konzervativně-liberální subjekt a na tom bychom neměli nic měnit. Jsou u nás ve straně zastoupené oba tyto postoje. Já jsem také v něčem liberálnější a v něčem konzervativnější. Myslím, že to je věc, která nás spíš obohacuje.

Jsem pro sňatky homosexuálů, ne jako Okamura či Klaus

Až se ve Sněmovně bude hlasovat o sňatcích homosexuálů, budete to podporovat?
Na to jsem už ve Sněmovně názor řekla. Nikoho nepřekvapí, že nebudu hlasovat jako pan Okamura nebo pan Václav Klaus mladší. Jsem pro sňatky.

Pospíšil jako šéf TOP 09 na podzim skončí, kandidovat bude Pekarová Adamová

Takže máte liberální pohled.
Ano, toto téma považuji za více etické, nikoli politické. V TOP 09 jsou oba názory a tak by to i mělo zůstat a neměli bychom se nutit do změny tohoto postoje.

Jaký je váš osobní vztah s panem Kalouskem? Vnímáte ho jako dobrého politika, nebo už nemá TOP 09 moc co dát?
Vážím si ho. Kvůli Miroslavu Kalouskovi jsem vstupovala do politiky a do TOP 09. Jeho hlas bude v TOP 09 jako hlas zakladatele vždycky slyšet, na druhou stranu si myslím, že do další dekády musíme vstoupit i s dalšími mladými tvářemi, kterých za desetiletí celá řada vyrostla.

Měli bychom spojit síly při hledání kandidáta na Hrad

Máte představu, jak by měl vypadat příští prezidentský kandidát, až jednou skončí Miloš Zeman?
Budoucí prezident by měl ctít Ústavu a zákony České republiky, měl by být prozápadní, ostražitý k vlivu cizích mocností, měl by být bytostným demokratem oddaným principům právního státu a jejich dodržování. Měl by také důstojně reprezentovat Českou republiku. To se dnes bohužel od Miloše Zemana čekat nedá a jsem přesvědčena, že síly, které ho na Hradě chtějí a udržují, tak si už dalšího nějakého nástupce, který bude pokračovat v jeho politice, chystají a my bychom neměli zaspat a spojit své síly i při hledání prezidentského kandidáta, abychom mohli vstoupit do dalšího období s takovým prezidentem, jakého si země T. G. Masaryka a Václava Havla zaslouží.

Máte už představu o konkrétním jméně?
Samozřejmě nějakou svoji představu mám, ale určitě nečekáte, že vám ji teď řeknu. Důležité je, abychom se o tom bavili s ostatními stranami, aby to nebyla otázka překvapování se, protože mi na tom skutečně velmi záleží a chci, abychom měli zase prezidenta, na kterého budeme hrdí a ke kterému budeme s úctou vzhlížet.

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Protilátky bych uznával, ale s omezenou platností, říká imunolog Stříž

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První země hlásí 100 % očkovaných. Dávku mají všichni od 3 let věku

Spojené arabské emiráty oznámily, že v zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19 už sto procent z těch, kdo...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Názor Čechů na povinné očkování je půl na půl, vakcinologové nesouhlasí

Česká vakcinologická společnost nesouhlasí se zavedením povinnosti očkování proti covidu-19 u lidí starších 60 let,...

Ministr Vojtěch svolal mimořádnou tiskovou konferenci

Aktualizujeme Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch svolal narychlo mimořádnou tiskovou konferenci. Vojtěch měl v pátek jednat o dalším...

PODCAST: Omikron zahýbe vývojem pandemie. Úleva může přijít až zjara, říká biochemik

Teprve před týdnem objevili vědci v Jihoafrické republice variantu omikron, která se stala novým strašákem aktuální...

Za plné nemocnice je odpovědný Plaga, řekl šéf Pedagogické komory Sárközi

Rozstřel Ministr školství Robert Plaga tlačí na to, aby se školy nezavíraly. Tím je osobně zodpovědný za plné nemocnice a za sto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...