Kalousek i Czernin jsou překvapeni kandidaturou kolegyně do čela TOP 09

  15:57aktualizováno  15:57
Před podzimní volbou nového šéfa TOP 09 jsou šéf poslaneckého klubu Miroslav Kalousek i senátor Tomáš Czernin překvapení, že se o funkci předsedkyně bude ucházet i dosavadní první místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová. O pozici lídra strany se utká právě s Czerninem, který má Kalouskovu podporu.

Tomáš Czernin a Markéta Pekarová Adamová kandidují na předsedu TOP 09 | foto: koláž iDNES.cz

„Na jaře naprosto kategoricky vyloučila svoji kandidaturu s tím, že chce být první místopředsedkyní Jiřího Pospíšila, ale že v žádném případě nebude kandidovat na předsedu. Tahle náhlá změna rozhodnutí samozřejmě vyvolává rozpaky, ale to, co je nejdůležitější, je, aby oba dva kandidáti na předsedu nalezli co nejtěsnější spolupráci,“ řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu Kalousek. 

Kandidatura Markéty Pekarové Adamové je vzhledem k tomu, jak ji ještě před dvěma měsíci kategoricky odmítala, překvapivá. Situace je ale přehledná. Markéta udržuje současné bezčasí, zatímco já nabízím změnu. Věřím, že  TOP 09 vyjde z volebního sněmu posílena,“ napsal na Twitteru Czernin.

28.srpna 2019 v 12:13, příspěvek archivován: 28.srpna 2019 v 15:03

Kandidatura M. Pekarové Adamové je vzhledem k tomu, jak ji ještě před dvěma měsíci kategoricky odmítala, překvapivá. Situace je ale přehledná. Markéta udržuje současné bezčasí, zatímco já nabízím změnu. Věřím, že @TOP09cz vyjde z volebního sněmu posílena.

„Lidsky mě tenhle tweet Tomáše Czernina mrzí, já negativní kampaň vést nechci a nebudu. Myslím, že některé věci ve straně by měly zůstat za zavřenými dveřmi a tím se také řídím. Vnímám, že je Tomáš Czernin protikandidát, ale porazit chci oligarchu, který si privatizuje stát,“ reagovala reagovala Pekarová Adamová.

Není to útěk z TOP 09, řekl končící předseda Pospíšil

Ta má podporu dosavadního předsedy Jiřího Pospíšila. „Ve chvíli, kdy se ona rozhodla kandidovat, tak jsem ji podpořil a rozhodl jsem se, že kandidovat nebudu, že se budu věnovat Praze a Bruselu. To není útěk z TOP 09, v žádném případě,“ řekl iDNES.cz europoslanec a pražský zastupitel Pospíšil.

Pospíšil jako šéf TOP 09 na podzim skončí, kandidovat bude Pekarová Adamová

„Pokud nás čekají volby do Poslanecké sněmovny, pro TOP 09 je dobré, pokud předseda TOP 09 bude současně lídrem do Poslanecké sněmovny. A bylo by úsměvné, kdybych kandidoval všude,“ řekl Pospíšil.

Jen proti Czerninovi by kandidoval, protože nevidí moc rozdíl mezi tím, že on sám je europoslanec a Czernin senátor. Pekarová Adamová má podle Pospíšila výhodu v tom, že je už nyní poslankyní.

Rozdílné názory na sňatky gayů či na Chalánkovou

Zatímco názory Pekarové Adamové jsou v některých případech liberální, Czernin je konzervativec. Projevuje se to například v jejich rozdílném názoru na sňatky homosexuálů.

„Nikoho nepřekvapí, že nebudu hlasovat jako pan Okamura nebo pan Václav Klaus mladší. Jsem pro sňatky. Toto téma považuji za více etické, nikoli politické,“ uvedla v rozhovoru pro iDNES.cz Pekarová Adamová.

Máme v genech hájit nepopulární věci, říká kandidátka na novou šéfku TOP 09

„Když se na to podívám čistě z hlediska státu, úkolem manželství je produkovat daňové poplatníky. A to zatím nikdo jiný než muž a žena, co já vím, nedokázal. Nechme tu rodinu klasickou – máma, táta, děti,“ řekl začátkem července v Deníku N Czernin.

Když chtěla s podporou TOP 09 kandidovat do Senátu ultrakonzervativně laděná bývalá místopředsedkyně strany Jitka Chalánková, podporovali to Czernin i Kalousek, většina vedení strany včetně Pospíšila či Pekarové Adamové tomu zabránila a kolegy přehlasovala. Chalánková se pak přesto, i bez podpory své bývalé strany senátorkou za Prostějovsko stala.

Kalousek označil rozdělování politiků TOP 09 na konzervativce a liberály za „umělé a nepravdivé členění“. Témata jako sňatky pro gaye a lesby označil za aktivistická, která v TOP 09 nikdy nebyla pokládána za prioritní politické výzvy.  „Každý o nich může hlasovat podle svého vědomí a svědomí,“ řekl Kalousek.

Doufá, že se nikdo nebude pokoušet hledat v TOP 09 kvůli volbě předsedy napětí. Sám Kalousek je připraven kandidovat na prvního místopředsedu. „Za optimální pokládám, aby byl prvním místopředsedou ten méně úspěšný kandidát při kandidatuře na předsedu a v takovém případě já z volby odstoupím,“ uvedl Kalousek.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Obří medvěd se přesunul z Prahy do Českého Krumlova. I tam ho zakázali

Radní v Českém Krumlově v pondělí ve vyhlášce o pouličním umění nově zakázali vystoupení ve zvířecích kostýmech a...

Změna Václavského náměstí vypadá zase jinak, tramvaje pojedou u chodníků

Vedení hlavního města zveřejnilo aktualizovanou podobu přeměny Václavského náměstí, která se připravuje na nejbližší...

Jablek je v Českém ráji žalostně málo, občas jsou ale velká jako grep

Žalostná je letos podzimní sklizeň jablek v Českém ráji. Dubnová a květnová vlna mrazů zničila většinu úrody. Některé...

Nepít alkohol je normální, vzkazuje kampaň. K abstinenci nenutí

Kampaň Nepít alkohol je normální upozorňuje na rizika lihovin prostřednictvím televizních spotů České televize. Mimo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz