Ukradená strana? Šlechtic Czernin je favorit v boji o křeslo šéfa TOP 09

  19:32aktualizováno  19:32
Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek si s trochou nadsázky chtějí vzít zpět svou stranu, kterou jim „sebral“ aktuální předseda Jiří Pospíšil. Svůj záměr hodlají uskutečnit prostřednictvím kandidáta na předsedu, senátora Tomáše Czernina. Ten kandidaturu na šéfa strany oznámil před pár týdny.

Tomáš Czernin (vlevo) se stal senátorem za obvod Jičín. Na snímku s čestným předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem (15.10.2016) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Šlechtic Czernin žijící na zámku Dymokury je potomek starého českého rodu, místopředseda strany, konzervativec – zkrátka pro „knížete“ ideální kandidát. Jen teď musí ujišťovat, že není Kalouskův muž. „Nejsem ničí loutka. Já jsem já,“ říká Czernin.

Fotogalerie

TOP 09 je jediná parlamentní strana, která letos na řádném sjezdu volí nové vedení, a to 24. listopadu v Praze. To může být opravdu zcela nové. Strana nezažívá zrovna nejlepší období. Podle volebního modelu STEM z 3. července by získala jen 3,7 procenta, což je propadák.

Současný šéf Pospíšil má za sebou relativní úspěch v eurovolbách (tři mandáty) a je stálicí žebříčků popularity politiků. Teď ale říká, že ještě není rozhodnut, zda bude post obhajovat. Jako by ho Czernin zaskočil.

„Mé volební výsledky mi dávají morální právo kandidovat do vedení TOP 09. Ale na jakou pozici, v jakém týmu a s jakým programem, to představím v druhé polovině srpna,“ sdělil Pospíšil. Pro osvěžení paměti - Pospíšil se stal předsedou v listopadu 2017. Přihlášku podal v říjnu 2017, a to do strany, která má v názvu slovo „tradice“.

TOP 09 slavila deset let. Politika potřebuje mladé lidi, řekl Schwarzenberg

Pokud Pospíšil bude kandidovat a vyhraje, strana se od dvojice otců zakladatelů asi ještě víc odstřihne. Ostatně třeba ve volebním štábu k eurovolbám Kalousek a Schwarzenberg chyběli a hlouček kolem Pospíšila se tvářil, že jim tam ona dvojice vlastně ani „nechybí“.

Současnému předsedovi ale nejen otcové zakladatelé vytýkají, že stranu řídí jako europoslanec příliš na dálku – z Bruselu a ze Štrasburku.

„Vím, co ta práce obnáší, a jsem přesvědčen, že to nejde dělat s tolika aktivitami, které má pan předseda Pospíšil. My jsme letos velmi prosili Jiřího Pospíšila, aby nekandidoval do Bruselu,“ řekl Kalousek. „Vítám kandidaturu Tomáše Czernina, aktivně ho podporuji a budu ho volit,“ dodal.

Pospíšil se proti tomu ohrazuje. „To je asi jediná kritika, kterou jsem na moji adresu z těch rozhovorů pana Czernina zaznamenal. A můžu říct, že je to klišé, které vytvořili mí odpůrci. Jsme proevropská strana. Proč bychom nemohli mít předsedu europoslance?“ ptá se řečnicky Pospíšil.

Czernin je "autentický topák"

Zvolení Czernina by znamenalo comeback i pro Kalouska, protože Czernin by ho bral jako místopředsedu. A Tomáš Czernin je také venkovan a chce TOP 09 dotáhnout na venkov, čímž v „pražské“ straně vybočuje.

Czernin kandiduje na předsedu TOP 09. Zkritizoval jejího šéfa Pospíšila

Chlubí se v narážce na Andreje Babiše tím, že svoje hospodářství postavil na nohy s minimem dotací. „Tahle vláda zrušila všechny reformy, kupuje si hlasy voličů za peníze pro budoucí generace. My stagnujeme. Neinvestujeme do vědy a výzkumu,“ vykládá Czernin, co se mu nelíbí a jakým směrem by se chtěl ubírat.

Má v plánu také sestavit stínovou vládu, ale v té by už Kalousek nezasedl. „V postbabišovské době by tam měli být lidé, kteří nejsou zatíženi vzpomínkami na spoluvládnutí Jany Nagyové,“ říká nezvykle sebekriticky Kalousek.

A ještě jedna důležitá věc; tandem Kalousek–Czernin by společně prosazoval předvolební blok demokratických stran „všichni proti Babišovi“ – minimálně čtveřici ODS, KDU-ČSL, STAN a TOP 09.

Podle lidí zevnitř strany má Czernin velké šance Pospíšila porazit, pokud se mu nynější předseda rovnou neuklidí z cesty. „Tomáš je autentický topák. Stačí se podívat, jakou měl podporu, když kandidoval na místopředsedu. Dostal 97 procent hlasů,“ upozorňuje jeden ze spoluzakladatelů TOP 09.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Sypat Stutox na holá pole bez vegetace je nebezpečné, tvrdí olomoucký vědec

Rozsypávat v boji proti přemnoženým hrabošům jed Stutox II na holá pole bez...

Rozsypávat v boji proti přemnoženým hrabošům jed Stutox II na holá pole bez vegetace je nebezpečné, řekl vedoucí...

Armáda koupí americké vrtulníky Venom a Viper, k dispozici budou v roce 2023

Bitevník AH-1Z Viper a víceúčelový bratříček UH-1Y Venom

Česká armáda koupí z USA bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom za 14,5 miliardy korun. Na návštěvě vojenské...

Babiš odeslal prezidentovi návrh na jmenování Zaorálka ministrem kultury

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek (21. srpna 2019)

Premiér Andrej Babiš odeslal prezidentovi Milošovi Zemanovi návrh na jmenování Lubomíra Zaorálka ministrem kultury....

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz