Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Mačetový útok z Boru nesnese srovnání se žháři z Vítkova, říká Samková

  10:17aktualizováno  10:17
Advokátka Klára Samková, která zastupuje "mačetové" útočníky z novoborského baru, pobouřila spoustu lidí tím, že podala trestní oznámení na matku nejvíce posekaného muže. Ta o ní řekla, že učí Romy lhát, chce se zviditelnit a vrátit se do parlamentu. Samková kritiku odmítá. Stejně jako srovnávat útok svých klientů s případem popálené Natálky.

Advokátka Klára Samková tvrdí, že při soudu s útočníky z novoborského baru vyjde najevo mnoho nových skutečností. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Nenašel jsem snad nikoho, kdo by vaše trestní oznámení na matku posekaného muže schvaloval...
Myslíte, že ona na mě může plivat a říkat o mě nepravdivé věci? A já nemám právo se bránit, musím držet ústa a nechat do sebe kopat?

Co řekla matka napadeného muže

Za co na ni Klára Samková podala trestní oznámení:

"Mám pocit, že se to přesouvá úplně jinam. Najednou se v případu objeví advokátka Samková a učí Romy lhát. Mně je jasné, proč to dělá. Chce se na tom zviditelnit a vrátit se do parlamentu. Je to od ní ale jen politika a ta do toho nepatří."

(Reagovala tak na televizní vystoupení jednoho z obviněných, který po návratu z Anglie tvrdil, že šel kolem baru náhodou a šel na pomoc těm, kterým uvnitř ubližovali.)

Jak trestní oznámení komentovala:

"Já jsem holt nejzranitelnější, podepisuji se celým jménem. Paní Samková ale asi nečetla vyjádření na internetových diskusích. Asi by jinak musela u policie napadnout většinu pisatelů. Podle mě jen zvyšuje nevraživost vůči Romům, která se teď ve městě mnohonásobně zvýšila."

I starosta Boru to vidí jako nešťastný krok, který ve městě rozvířil vášně.
Takže mi mohou ničit pověst, jak chtějí, ale já mám brát ohled na ně? Oni mě můžou obvinit, že upřednostňuji své vlastní zájmy před zájmy svých klientů, což je pro advokáta skutečně likvidační obvinění, a to je všechno v pohodě? Jo?

Vy jste zase řekla, že policie a justice konají na základě nějaké společenské objednávky.
Já jsem nikoho konkrétně neobvinila. Jestliže jsou někde tři měsíce demonstrace v kuse, tak to má jakýsi společenský dopad, ať někdo chce, nebo nechce.

Vyjádření Roma, který se vydal policii a tvrdil, že šel náhodou kolem a spíš pomáhal lidem uvnitř, zní ale opravdu hodně nevěrohodně.
Přehrajte si to ještě jednou. Myslíte si, že to je věc, kterou bych ho já učila?

To já nevím.
Ne. Ten člověk se přihlásil a chtěl mít možnost říct svůj názor. Já jsem to umožnila. A skutečně jsem zaranžovala, že se vydal do jiných rukou, než vyšetřovatele Kortana, ke kterému všichni cítí absolutní nedůvěru. A že mohl říct to, co chtěl skutečně říct. Já těžko můžu někoho manipulovat. Maximálně mu mohu říct: kurník, jestli se chlape přiznáš, tak tě z toho opravdu nedostanu. To je asi tak standardní rada, kterou by dal každý advokát svému klientovi.

Teď se o vás ale říká, že těžíte z toho, že rozeštváváte jednu skupinu proti druhé.
Já těžím? A čím? Ať mi to řeknou konkrétně. Tím, že dostávám peníze za svou práci? Tím z toho těžím?

Že se zviditelňujete.
Jak se zviditelňuju? Víte co, hoďte si do Googlu odkaz na mě. Podívejte se, kolikrát jsem byla v televizi, v rozhlase, bez ohledu na nějaký Nový Bor. Ta paní žije mimo realitu a napadá mě v mé profesi a v mém živobytí. To nemůže dělat.

Romové tvrdí, že mačety už v baru byly

Změňme téma. Někdo mačetový útok z Nového Boru srovnává s případem vítkovských žhářů, jen naruby.
Všichni to s tímto případem srovnávají.

Snese to srovnání?
Ne, nesnese to srovnání. V ničem. Jenomže, víte co? V této zemi každý rozumí fotbalu a právu. Pošlu vám článek, který jsme dali dohromady se studenty, protože už nevím, jak to vysvětlit. Pokusím se o to. Zaprvé: Je tady úmysl. V případě žhářů se domluvila parta chlapců, že půjdou vypálit cikány, protože jsou cikáni. Takto to bylo odsouzeno. Tady ale není situace, že by se domluvila parta cikánů, kteří nemají co dělat, tak chytnou mačety a půjdou usekat hlavy bílejm v nejbližší hospodě. To je absolutně zásadní rozdíl.

Mačetový útok

7. srpna 2011 vtrhla do baru Pivní pomoc v Novém Boru pětice Romů, kteří se vrhli na hosty. Začali do nich sekat mačetami, tři muže zranili. Jeden z nich skončil s těžkým zraněním hlavy v nemocnici (rozhovor s napadeným zde).

Celý útok zaznamenaly kamery (co je vidět na nahrávce, čtěte zde). Policisté případ nejprve vyšetřovali jako ublížení na zdraví, poté ho přehodnotili na pokus o vraždu.

Útoku předcházel konflikt dvou romských mladíků s barmankou kvůli výhře z automatů. Mačetový útok zahájil vlnu nepokojů na severu Čech.

Z pětice obviněných se jeden skrývá v zahraničí, jiný se nedávno vrátil z Velké Británie a vydal se policii. Obžaloba bude podle státního zástupce podaná  v první polovině roku.

Myslíte tedy, že tam nebyl rasový podtext?
Zaprvé tam nebyl rasový podtext a za druhé to nebyla připravovaná akce. K té akci nedošlo na základě, abych tak řekla ideologického doporučení, ale na základě toho, že všech pět obviněných je v příbuzenském poměru. Celé to vzniklo na základě toho, že přišla hláška, že zmlátili toho Denise (nejmladší člen pětičlenné skupiny útočníků - pozn. red). A protože to už byl třetí útok skinů na něj a protože u toho otec nebyl, vyděsil se, že mu někde leží dítě v krvi.

Ale i kdyby ho někdo třikrát zmlátil, přece není normální do někoho sekat mačetou.
O tom není sporu, že je to absolutně nepřijatelné. Dokonce si i myslím, že nikdo neměl do toho baru co jít, i kdyby toho Denise zmlátili. Na druhou stranu mí klienti tvrdí, že oni tam ty mačety nepřinesli.

A kdo je tam tedy přinesl? Ležely v hospodě?
No, oni tvrdí, že tam byly. Prosím vás. Já to teď nehodnotím.

Naznačila jste, že justice pracuje na objednávku. Máte obavu, že proces nebude spravedlivý?
Ne, nemám obavu. Spíš se obávám dalších nepokojů. Představte si, že soud bude skutečně postupovat, jak má. V tom případě naprosto nepřipadá v úvahu potrestání za vraždu, byť ve stadiu pokusu. A i řada dalších věcí je tam velmi zpochybnitelná. Rozhodně vyjde najevo řada dalších skutečností. To vám garantuju.

O těch předpokládám nemůžete mluvit, že?
Ne. Ale třeba u toho nejmladšího Denise Husáka, kterému bylo v době spáchání trestného činu patnáct a půl, je dnes situace taková, že ani není jisté, že tam byl. Na kamerách není vidět, mluví o něm jeden poškozený a další dva nebo tři svědci říkají, že si nejsou jisti. Barmanka říká, že si myslí, že tam nebyl a sám tvrdí, že tam nebyl. Teď mi řekněte, co se stane, když už je to tady dneska pomalu na lynč. Oni jsou dnes jasní a já jsem největší gauner, protože kryju vrahy.

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

Omezení skončí nejdřív v půlce dubna. Hranice můžou být zavřené i roky

Přísná karanténní opatření se začnou rozvolňovat nejdříve od půlky dubna, pokud se nákaza zastaví. Hranice zůstanou...

Nakažených koronavirem je 1 120. Epidemii může zbrzdit lék Plaquenil

Ministerstvo zdravotnictví omezilo předepisování léku Plaquenil, aby ho bylo dost pro pacienty s koronavirem. „Podle...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má šest obětí koronaviru, zesnulí měli i jiné potíže. Nakaženo je 1 654 lidí

Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest, nakaženo je aktuálně 1 654 lidí. Zemřeli tři muži, kteří měli...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky
Premium

Malostranský zápisník: Co neměli vědět maturanti

Kam se poděl oblek Jana Hamáčka, jakým trikem se může Miroslav Kalousek dostat na ministerstvo financí, co se nikdy...

Dálnice D2 na Slovensko byla většinu dne průjezdná, země pouštěla kamiony

Dálnici D2 se ve směru na Slovensko dařilo udržovat většinu dne průjezdnou. Kolona kamionů, která ráno okolo 8:00...

Chladnější počasí skončí v příštím týdnu, nejvíce zaprší v půli dubna

Počátek příštího týdne bude chladný a minimální noční teploty mohou spadnout pod nulu. Pak se ale oteplí. V...

Osm hlavních kroků, jak si ulevit od úzkosti a nemít pocit, že umřete

„To nezvládnu. Umřu. Mám infarkt.“ K tomu se mohou přidávat potíže jako je malátnost, bušení srdce nebo pocení. Takové...

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...