Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

  13:17aktualizováno  15:49
Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v tiskové zprávě. Zásah ale vstoupí v platnost až za tři dny, ministerstvo tak má čas reagovat. Příště by tomu tak být nemuselo - soud varoval, že příště už by mohl opatření zrušit bez odkladu. Resort totiž podle něj „systematicky ignoruje" jeho rozhodnutí. Ministerstvo v reakci uvedlo, že rozhodnutí respektuje a odůvodnění včas upraví.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | foto: ČTK

Opatření ministerstva zdravotnictví ostatně Nejvyšší správní soud zrušil již několikrát. Šlo třeba o povinnost testování zaměstnanců ve firmách či uzavření středních škol nebo některých provozoven.

V tomto případě podnět k soudu podala fyzická osoba trpící dlouhodobým onemocněním dýchací soustavy. Té má podle vyjádření soudu činit nošení respirátoru značné obtíže. Současně má vysokou hladinu protilátek po prodělaném onemocnění covid-19. Podle jejích slov jí tak nošení respirátoru ohrožuje na zdraví více než jeho nenošení.

Respirátory v obchodech i MHD

Opatření, které soud svým rozhodnutím zrušil, ukládá povinnost nosit respirátory v celé řadě vnitřních prostor. Třeba v prodejnách, provozovnách služeb, v prostředcích veřejné dopravy a podobně. Nařízení se týká i zdravotnických zařízení či sociálních služeb.

Soud kritizuje, že ač ministerstvo nepopírá, že nošení respirátoru může být zejména pro některé nemocné osoby komplikované, opětovně se v odůvodnění opatření k této otázce nevyjádřilo. Soud totiž nedostatky v odůvodnění resortu vytkl vícekrát. Resort zdravotnictví ale odůvodnění patřičným způsobem neupravil.

„V právním státě není možné, aby moc výkonná nerespektovala jasně vyjádřený názor soudu a kladla překážky moci soudní při dbání na dodržování zásad demokratického právního státu, který je založen na úctě k právům a svobodám člověka a občana. Soud po ministerstvu pouze vyžaduje naplnění požadavků na odůvodnění, které jasně stanoví pandemický zákon. Přesto tomuto požadavku není ministerstvo schopno dostát,“ uvedl k rozhodnutí předseda osmého senátu Nejvyššího správního soudu Petr Mikeš.

Ministerstvo pak podle něj nenapravilo ani další vytýkané nedostatky, jako je zajištění funkčních odkazů na odborné studie nebo stručné shrnutí závěrů cizojazyčných studií v českém jazyce.

Příště může soud zrušit nařízení rovnou

Soud podle Mikeše zvažoval, zda nemá zrušit opatření s okamžitou účinností či dokonce zpětně. Neučinil tak proto, že opatření se vztahuje i na návštěvy pacientů ve zdravotnických zařízeních nebo uživatelů sociálních služeb v zařízení sociálních služeb, které by mohlo okamžité zrušení ohrozit. Proto ministerstvu poskytl alespoň krátký čas na zjednání nápravy.

„Soud si uvědomuje, že je nežádoucí, aby daná povinnost nebyla stanovena ani pro velmi rizikové situace po určitou dobu vůbec. K tomuto řešení však bohužel ministerstvo zdravotnictví soud postupně tlačí, jestliže přes opakované konkrétní výtky soudu není schopno napravit nedostatky. Takový postup proto nelze do budoucna vyloučit, neboť soud nebude mít jinou možnost, jak ministerstvo přimět k respektování jasně vyjádřeného právního názoru,“ dodal soudce Mikeš.

Nemocných přibývá. Ministerstvo je bez nouzového stavu bezzubé, míní právníci

Podle Nejvyššího správního soudu má opakované nerespektování závěrů soudu za následek nejistotu mezi lidmi i orgány, které mají dodržování nařízení kontrolovat, tedy policie či hygieny. Kromě toho podle něj takové chování ze strany ministerstva zahlcuje soudy, které musí o nařízeních opakovaně rozhodovat a vyplácet lidem náhrady.

Ministerstvo zdravotnictví v reakci uvedlo, že respektuje rozhodnutí soudu a ve stanovené lhůtě doplní odůvodnění mimořádného opatření tak, aby vyhovělo jeho námitkám a opatření bylo nadále v platnosti. „Ministerstvo považuje za zcela klíčové, aby za současné situace, kdy v ČR ještě není dostatečná úroveň proočkovanosti a dochází k šíření nakažlivých mutací, byla povinnost ochrany úst a nosu ve vnitřních prostorách a prostředcích hromadné dopravy zachována,“ uvedla mluvčí resortu Gabriela Štepanyová.

Vojtěch: Respirátory jsou ve světě normou

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch upozornil, že povinnost zakrývat dýchací cesty kvůli covidu-19 je ve světě normou. „Požádal jsem kolegy, aby to zanalyzovali, aby to odůvodnění, které musíme doplnit do tří dnů, skutečně odpovídalo těm předchozím rozsudkům,“ řekl Vojtěch. Nedokáže si představit, že by opatření o zakrývání dýchacích cest neplatilo. „Soud také neřekl, že to opatření jako takové je špatně, že bychom ho nemohli udělat. Řekl, že je problém v odůvodnění, což je myslím ta lepší varianta. Dal nám tři dny, abychom to doplnili. A to musíme udělat,“ shrnul ministr.

„Je otázka, jaká je ta míra zdůvodnění, která bude už soudu stačit. Nevím, jestli se to dá exaktně nastavit,“ doplnil Vojtěch.

Soud odmítl už 17 epidemických opatření. Celkově ale vyhráváme, řekl Vojtěch

Ochrana dýchacích cest je povinná prakticky po celém světě, doplnil ministr. „Není to tak, že by byla ČR nějakou anomálií. Je to zásadní protiepidemické opatření, které doporučuje Světová zdravotnická organizace a další. Říkat, že je to extenzivní, myslím neobstojí v mezinárodním srovnání,“ zdůraznil.

Vojtěch zatím neví, zda kvůli úpravě bude nutné svolat jednání vlády. „Nebude se měnit ten normativní text, nebude to nové opatření, bude se měnit pouze odůvodnění. Musíme probrat s právníky, jestli je nutné, aby pouze odůvodnění probírala vláda,“ uvedl. Pokud to ministerstvo bude považovat za nutné, požádá Vojtěch premiéra Andreje Babiše o mimořádné jednání kabinetu.

Pandemický zákon nestačí

Podle Lukáše Krause, právníka Frank Bold a Rekonstrukce státu, je problém v obecné formulaci pandemického zákona, podle kterého jsou nyní opatření vydávána.

„Cílem pandemického zákona bylo původně zajištění právního rámce šitého na míru zvládnutí pandemie covidu, aby nemusel být využívaný zbytečně restriktivní nouzový stav. Současná podoba pandemického zákona je ale nedostatečná pro nařizování určitých plošných opatření, typicky zákazů provozu obchodů nebo restaurací. Proto také Nejvyšší správní soud postupně většinu opatření zrušil nebo zpětně označil za nezákonná,“ míní Kraus.

Pokud podle něj vláda pandemický zákon nedopracuje, neupřesní a nová opatření nezačne důsledněji odůvodňovat, opět nebudou mít oporu v zákoně a soud je bude moci znovu začít obratem rušit. „To kromě chaosu nepochybně vyvolá další pokles důvěry veřejnosti v promyšlenost vládní strategie boje s covidem. Pokud k legislativní úpravě nedojde a epidemiologická situace se zhorší natolik, že bude potřeba plošných zákazů, bude zřejmě nevyhnutelné vyhlásit nový nouzový stav,” míní.

Dodržujete nošení respirátoru všude tam, kde je to povinné?

celkem hlasů: 13575
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 3. srpna 2021. Anketa je uzavřena.

28. května 2020

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Spolupředsedové AfD vyzvali Bystroně, ať opustí předvolební kampaň

18. května 2024

Spolupředsedové německé pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) Alice Weidelová...

Západ má strach z ruské porážky stejně jako z té ukrajinské, soudí Zelenskyj

18. května 2024  8:46

Sledujeme online Západ se bojí porážky Ruska stejně jako porážky Ukrajiny, což je absurdní. Řekl to v pátek...

Klimatičtí aktivisté ochromili letiště v Mnichově, vybrali si rušné svátky

18. května 2024  8:34

Letiště v Mnichově dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí...

Kvůli nehodě kamionu je uzavřena D35 u Olomouce ve směru na Mohelnici

18. května 2024  7:39,  aktualizováno  7:45

Kvůli nehodě kamionu byla dnes časně ráno uzavřena dálnice D35 u Olomouce-Nemilan ve směru na...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...