Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

  13:17aktualizováno  15:49
Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v tiskové zprávě. Zásah ale vstoupí v platnost až za tři dny, ministerstvo tak má čas reagovat. Příště by tomu tak být nemuselo - soud varoval, že příště už by mohl opatření zrušit bez odkladu. Resort totiž podle něj „systematicky ignoruje" jeho rozhodnutí. Ministerstvo v reakci uvedlo, že rozhodnutí respektuje a odůvodnění včas upraví.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | foto: ČTK

Opatření ministerstva zdravotnictví ostatně Nejvyšší správní soud zrušil již několikrát. Šlo třeba o povinnost testování zaměstnanců ve firmách či uzavření středních škol nebo některých provozoven.

V tomto případě podnět k soudu podala fyzická osoba trpící dlouhodobým onemocněním dýchací soustavy. Té má podle vyjádření soudu činit nošení respirátoru značné obtíže. Současně má vysokou hladinu protilátek po prodělaném onemocnění covid-19. Podle jejích slov jí tak nošení respirátoru ohrožuje na zdraví více než jeho nenošení.

Respirátory v obchodech i MHD

Opatření, které soud svým rozhodnutím zrušil, ukládá povinnost nosit respirátory v celé řadě vnitřních prostor. Třeba v prodejnách, provozovnách služeb, v prostředcích veřejné dopravy a podobně. Nařízení se týká i zdravotnických zařízení či sociálních služeb.

Soud kritizuje, že ač ministerstvo nepopírá, že nošení respirátoru může být zejména pro některé nemocné osoby komplikované, opětovně se v odůvodnění opatření k této otázce nevyjádřilo. Soud totiž nedostatky v odůvodnění resortu vytkl vícekrát. Resort zdravotnictví ale odůvodnění patřičným způsobem neupravil.

„V právním státě není možné, aby moc výkonná nerespektovala jasně vyjádřený názor soudu a kladla překážky moci soudní při dbání na dodržování zásad demokratického právního státu, který je založen na úctě k právům a svobodám člověka a občana. Soud po ministerstvu pouze vyžaduje naplnění požadavků na odůvodnění, které jasně stanoví pandemický zákon. Přesto tomuto požadavku není ministerstvo schopno dostát,“ uvedl k rozhodnutí předseda osmého senátu Nejvyššího správního soudu Petr Mikeš.

Ministerstvo pak podle něj nenapravilo ani další vytýkané nedostatky, jako je zajištění funkčních odkazů na odborné studie nebo stručné shrnutí závěrů cizojazyčných studií v českém jazyce.

Příště může soud zrušit nařízení rovnou

Soud podle Mikeše zvažoval, zda nemá zrušit opatření s okamžitou účinností či dokonce zpětně. Neučinil tak proto, že opatření se vztahuje i na návštěvy pacientů ve zdravotnických zařízeních nebo uživatelů sociálních služeb v zařízení sociálních služeb, které by mohlo okamžité zrušení ohrozit. Proto ministerstvu poskytl alespoň krátký čas na zjednání nápravy.

„Soud si uvědomuje, že je nežádoucí, aby daná povinnost nebyla stanovena ani pro velmi rizikové situace po určitou dobu vůbec. K tomuto řešení však bohužel ministerstvo zdravotnictví soud postupně tlačí, jestliže přes opakované konkrétní výtky soudu není schopno napravit nedostatky. Takový postup proto nelze do budoucna vyloučit, neboť soud nebude mít jinou možnost, jak ministerstvo přimět k respektování jasně vyjádřeného právního názoru,“ dodal soudce Mikeš.

Nemocných přibývá. Ministerstvo je bez nouzového stavu bezzubé, míní právníci

Podle Nejvyššího správního soudu má opakované nerespektování závěrů soudu za následek nejistotu mezi lidmi i orgány, které mají dodržování nařízení kontrolovat, tedy policie či hygieny. Kromě toho podle něj takové chování ze strany ministerstva zahlcuje soudy, které musí o nařízeních opakovaně rozhodovat a vyplácet lidem náhrady.

Ministerstvo zdravotnictví v reakci uvedlo, že respektuje rozhodnutí soudu a ve stanovené lhůtě doplní odůvodnění mimořádného opatření tak, aby vyhovělo jeho námitkám a opatření bylo nadále v platnosti. „Ministerstvo považuje za zcela klíčové, aby za současné situace, kdy v ČR ještě není dostatečná úroveň proočkovanosti a dochází k šíření nakažlivých mutací, byla povinnost ochrany úst a nosu ve vnitřních prostorách a prostředcích hromadné dopravy zachována,“ uvedla mluvčí resortu Gabriela Štepanyová.

Vojtěch: Respirátory jsou ve světě normou

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch upozornil, že povinnost zakrývat dýchací cesty kvůli covidu-19 je ve světě normou. „Požádal jsem kolegy, aby to zanalyzovali, aby to odůvodnění, které musíme doplnit do tří dnů, skutečně odpovídalo těm předchozím rozsudkům,“ řekl Vojtěch. Nedokáže si představit, že by opatření o zakrývání dýchacích cest neplatilo. „Soud také neřekl, že to opatření jako takové je špatně, že bychom ho nemohli udělat. Řekl, že je problém v odůvodnění, což je myslím ta lepší varianta. Dal nám tři dny, abychom to doplnili. A to musíme udělat,“ shrnul ministr.

„Je otázka, jaká je ta míra zdůvodnění, která bude už soudu stačit. Nevím, jestli se to dá exaktně nastavit,“ doplnil Vojtěch.

Soud odmítl už 17 epidemických opatření. Celkově ale vyhráváme, řekl Vojtěch

Ochrana dýchacích cest je povinná prakticky po celém světě, doplnil ministr. „Není to tak, že by byla ČR nějakou anomálií. Je to zásadní protiepidemické opatření, které doporučuje Světová zdravotnická organizace a další. Říkat, že je to extenzivní, myslím neobstojí v mezinárodním srovnání,“ zdůraznil.

Vojtěch zatím neví, zda kvůli úpravě bude nutné svolat jednání vlády. „Nebude se měnit ten normativní text, nebude to nové opatření, bude se měnit pouze odůvodnění. Musíme probrat s právníky, jestli je nutné, aby pouze odůvodnění probírala vláda,“ uvedl. Pokud to ministerstvo bude považovat za nutné, požádá Vojtěch premiéra Andreje Babiše o mimořádné jednání kabinetu.

Pandemický zákon nestačí

Podle Lukáše Krause, právníka Frank Bold a Rekonstrukce státu, je problém v obecné formulaci pandemického zákona, podle kterého jsou nyní opatření vydávána.

„Cílem pandemického zákona bylo původně zajištění právního rámce šitého na míru zvládnutí pandemie covidu, aby nemusel být využívaný zbytečně restriktivní nouzový stav. Současná podoba pandemického zákona je ale nedostatečná pro nařizování určitých plošných opatření, typicky zákazů provozu obchodů nebo restaurací. Proto také Nejvyšší správní soud postupně většinu opatření zrušil nebo zpětně označil za nezákonná,“ míní Kraus.

Pokud podle něj vláda pandemický zákon nedopracuje, neupřesní a nová opatření nezačne důsledněji odůvodňovat, opět nebudou mít oporu v zákoně a soud je bude moci znovu začít obratem rušit. „To kromě chaosu nepochybně vyvolá další pokles důvěry veřejnosti v promyšlenost vládní strategie boje s covidem. Pokud k legislativní úpravě nedojde a epidemiologická situace se zhorší natolik, že bude potřeba plošných zákazů, bude zřejmě nevyhnutelné vyhlásit nový nouzový stav,” míní.

Dodržujete nošení respirátoru všude tam, kde je to povinné?

celkem hlasů: 13575
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 0:00:00. Anketa je uzavřena.

28. května 2020

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Děti sem nevpustím, to raději zavřu, říká hospodský, který jim zakázal vstup

Igor Salomon je majitelem hospody Stodola na pražských Hájích. Byl jedním z prvních, kdo omezil vstup do hospody dětem,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Každé dítě nevpustíme. Bistro svými přísnými podmínkami dráždí rodiče

Pražské bistro Marthy´s Kitchen se odhodlalo k bezprecedentnímu kroku a na svých stránkách zveřejnilo sedmero pravidel...

Rusko hlásí první sestřel GLSDB, Reznikov děkoval z challengeru za tanky

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov z britského tanku Challenger poděkoval Británii za dodávky těchto bojových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohřbil nás, liliput. Uniklý rozhovor odhaluje nadávky ruské elity na Putina

Vlivný moskevský hudební producent Josif Prigožin si v uniklém rozhovoru spolu s ruským miliardářem a bývalým poslancem...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Hrady a zámky chystají letos řadu novinek, po letech se mění i Karlštejn

Premium Letos startuje sezona, od které si kasteláni slibují po covidu návrat lidí a konečně to bude sezona bez omezení....

Apríl na sítích: České dráhy spouští aerolinku, žirafy budou čistit okapy

V sobotu 1. dubna se na sociálních sítích objevovalo jedno šokující oznámení za druhým. Pendolino bude přestavěno na...

Rušení pošt: lidé řeší výdej balíků, pro pošťáky je konec vysvobozením

Rozhodnutí České pošty zrušit tři stovky poboček nesou lidé nelibě. Například na pražském sídlišti Nové Butovice zruší...

Měli by znát názory měst, stěžují si primátoři a starostové na rušení pošt

Česká pošta v pátek zveřejnila seznam 300 poboček, které zruší k polovině roku. V Praze jich ubude 35, v Ostravě 19 a...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...